Jak vybrat kvalitní přikrývku

Pro příjemný pocit při spánku a vydatný odpočinek potřebujete kromě kvalitní postele a matrace i správnou přikrývku. Jednotlivé přikrývky se ale od sebe liší. Při koupi nejdříve vyberte velikost. Správná velikost zajistí, že se budete moci dostatečně přikrýt. Dále budete potřebovat porovnávat materiál a hřejivost přikrývky. Pomůže vám to vybrat model přesně podle vašich požadavků. Zaměřte se také na jeho životnost a tepelněizolační vlastnosti.

Abyste si vybrali ty správné vlastnosti přikrývky, pomohou vám také následující otázky:

  • Mění se během roku teplota ve vaší ložnici?
  • Potřebujete přikrývku z hypoalergenního materiálu?
  • Preferujete přírodní materiály?
  • Spíte sami, nebo ve dvou?

Vyberte si velikost

Abyste se během spánku cítili komfortně, důležité je zvolit správnou velikost přikrývky. Přikrývka by měl být o 20–30 cm delší oproti vaší výšce. Centimetry navíc zaručí, že se budete moci zakrýt, aniž by vám ve spánku byla zima na nohy nebo vrchní část těla. Podobně je to i se šířkou. Měla by být o 30 cm větší, než je šířka vašeho hrudníku. Na trhu najdete modely pro děti, dospělé i XXL velikosti pro lidi většího vzrůstu.

Klasická a prodloužená přikrývka na jednolůžko

Běžný rozměr přikrývky je 140 x 200 cm. Ten vyhovuje většině dospělým. Pro osoby, které jsou vyšší, vyberte prodloužený model ve velikosti 140 x 220 cm.

Dětská přikrývka

Dětské přikrývky vhodné do dětské postýlky se vyrábějí v rozměrech 90 x 130 cm. Taková velikost postačí dítěti až do věku 6 let.

Dvojitá přikrývka

Největší rozměry má dvojitý přikrývka. Je to 200 x 220 cm nebo 220 x 240 cm. Pod touto dekou se pohodlně vyspí dva lidé. Před koupí dvojité přikrývky předem zvažte, zda vám bude tento způsob spaní vyhovovat. Zkontrolujte také, zda má šířka dvojité přikrývky minimálně hodnotu šířky vaší postele.

Pokud vybíráte dvojitou přikrývku, myslete i na vaše osobní preference co se týče hřejivosti přikrývky. Měli byste se shodnout, zda vám bude vyhovovat hřejivá, nebo chladivá přikrývka.

Materiály přikrývek

Přikrývky se vyrábějí z různých syntetických a přírodních materiálů. Tyto se od sebe neliší pouze svými izolačními vlastnostmi, ale i dalšími parametry:

Peří a chmýří

Těm, kteří nedají dopustit na klasiku, bude nejlépe vyhovovat přikrývka s peřím a chmýřím. Tyto materiály se při výrobě přikrývek sterilizují při vysoké teplotě. Pak se mísí v různém poměru. Pokud nevíte, jaký je mezi nimi rozdíl, chmýří tvoří spodní vrstvu opeření drůbeže. Nemá proto pevná brka, jako je tomu u peří.

Přikrývka z peří má výborné tepelněizolační vlastnosti. Pro svou vysokou hřejivost je vhodná i do chladného prostředí. Je také lehká, vzdušná, velmi měkká a má dlouhou životnost. Není ale vhodná pro alergiky.

Ovčí vlna

Pokud hledáte přikrývku, která vás zahřeje, můžete si také vybrat přikrývku z ovčí vlny. Ovčí vlna je při výrobě speciálně upravena. Přikrývky jsou lehké a příjemné na dotek. Mají také výborné termoregulační vlastnosti. Navíc jsou prodyšné a dobře odvádějí vlhkost od těla. Výhodou oproti peří je, že ovčí vlna může vyhovovat i alergikům.

Bavlna

Z bavlny se nejčastěji vyrábí vrchní část přikrývek, ale někdy ji najdete i v její výplni. Je prodyšná, měkká a příjemná na dotek. Je navíc vhodná pro osoby s alergiemi. Výhodou je možnost praní. Bavlna si i po delším používání zachovává svůj tvar, je pevná a má dlouhou životnost.

Hedvábí

Hedvábí má dobré izolační vlastnosti a dobře reguluje teplotu. Je vzdušné, lehké a má dobré i antibakteriální vlastnosti. Přikrývky z hedvábí patří obvykle mezi ty slabší.

Polyester

Ze syntetických materiálů se můžete při koupi přikrývek setkat zejména s dutým polyesterovým vláknem. Jeho termoizolační vlastnosti jsou srovnatelné s peřím, je jemný a pružný. Je také odolný a vyznačuje se tvarovou stálostí. Výhodou je, že tento materiál je vhodný pro alergiky a můžete ho prát v pračce. Nevýhodou je kratší životnost.

Nanovlákno

Nanovlákno dobře izoluje teplo. Tento materiál nevytváří příznivé podmínky pro množení roztočů, díky čemuž vyhovuje i alergikům. Charakteristickou vlastností je také jeho lehkost a schopnost zachovat si svůj tvar. Výhodou je možnost praní v pračce.

Podle stupně hřejivosti

Pokud nemáte v místnosti během roku stálou teplotu, budete potřebovat jinou přikrývka na zimu a jinou na léto. Podle hřejivosti se přikrývky dělí až do tří základních skupin. Hřejivost přitom závisí nejen na hmotnosti, ale i na vlastnostech výplně.

Letní přikrývka

Letní přikrývka se nazývá u některých prodejců chladivá. Jedná se o přikrývky s gramáží do 300 g/m². Tuto přikrývku oceníte zejména během léta, pozdního jara a časného podzimu. Je lehká, prodyšná a dobře odvádí pot, což zajišťuje komfort během spánku i při vyšších teplotách v místnosti. Otužilejší osoby pod ní mohou spát po celý rok.

Celoroční přikrývka

Celoroční přikrývky mají gramáž do 500 g/m². Pokud bydlíte v oblasti, kde je i během letních nocí příjemně, můžete si vybrat celoroční přikrývku. U tohoto typu se také můžete setkat s modely, které spojují výhody celoroční a letní přikrývky. Takový model se skládá ze dvou vrstev, které je možné v případě potřeby spojit nebo rozpojit. Hřejivost přikrývky si tak můžete regulovat podle vašich aktuálních potřeb.

Hřejivá přikrývka

Hřejivá přikrývka, označovaná také jako zimní, se skládá z několika vrstev vláken výplně. To zajišťuje její schopnost udržet teplo. Hmotnost hřejivých přikrývek se pohybuje až do 1 200 g/m².

Jak pečovat o přikrývku

Správná péče o přikrývku zajistí její delší životnost.

Aby přikrývka zůstala vzdušná

Základem je přikrývku každý den natřást. Její výplni to pomůže zachovat si svůj tvar a vzdušnost. Přikrývky nechávejte přes den nepřikryté. Překrytí postele přehozem zabraňuje jejich vysušení od vlhkosti.

Praní při doporučené teplotě

Životnost přikrývky prodlužuje i praní. Měli byste ji proto vyprat minimálně jednou za rok. Neperte ho ale příliš často, určitě ne více než čtyřikrát. Časté praní způsobuje jeho opotřebení.

Jelikož přikrývka potřebuje na své vysušení 6–8 hodin, praní si předem naplánujte na vhodný čas. Přikrývku perte pouze při teplotě, která je uvedena na štítku. Vhodným cyklem je jemné praní. Použijte prací prostředky na syntetické materiály a běžné prací prášky. U těch z přírodních materiálů použijte prací prostředky na vlnu.

Před praním zvažte velikost pračky. Letní přikrývku nejspíše zvládnete vyprat ve své pračce. Objemnější přikrývky můžete prát v rukou nebo je zanést do čistírny. Pokud se rozhodnete pro praní v rukou, doporučujeme namočit přikrývku do vody s mýdlem na praní a nechat ji půl hodiny ponořenou. Potom ji důkladně vymáchejte tekoucí vodou.

Některé přikrývky nelze prát. Respektujte symboly na štítku, a proto ji raději zaneste do čistírny. Jinak riskujete, že výplň ztratí svůj tvar i vlastnosti.

Závěr

I když je přikrývka součástí našeho každodenního života, vybrat si tu správnou nemusí být vždy snadné. Před koupí nejdříve zvažte, jakou velikost potřebujete. Na trhu najdete vhodné modely pro jednu i dvě osoby a také pro děti. Kromě velikosti by vás měl zajímat i materiál, ze kterého je přikrývka vyrobena. Na výběr máte z několika druhů přírodních a syntetických materiálů.

Aby se vám pod vybraným modelem dobře spalo, nezapomeňte posoudit i hřejivost, která pro vás bude nejvhodnější. Pokud vám záleží na designu, na trhu najdete přikrývky s různým vzorem prošívání. Při koupi myslete na to, že čím hustší je prošívání, tím více snižuje přirozenou vzdušnost přikrývky.

Jak vybrat postel pro dokonalý spánek

Jak vybrat správný rošt do postele

Jak správně vybrat matraci

Napsat komentář