Jak vybrat ponožky a jejich správnou velikost

Ponožky jsou základním kouskem, který nemůže chybět v žádném šatníku. Nejsou však ponožky jako ponožky. Pokud vám má tento kus oblečení opravdu dobře sloužit, měl by splňovat některá kritéria. Důležitým kritériem je samozřejmě design.

Ponožky však musí navíc snášet každodenní zátěž, dobře odvádět pot, zajistit tepelnou izolaci chodidla a měly by být také měkké a pohodlné. Na váš komfort při nošení proto ovlivňují i jiné faktory. Za všechny zmíníme materiál a velikost. V našem článku se kromě toho dozvíte, jaké druhy ponožek najdete na trhu. Tak, abyste si vybrali ty správné ponožky na každodenní nošení, na sport i na turistiku.

Typy ponožek

Jako první si spolu projdeme jednotlivé typy ponožek. Odlišují se zejména svým tvarem a některými vlastnostmi.

Klasické ponožky

Nejběžnějším typem ponožek jsou klasické ponožky. Vyrábějí se ve velikosti sahající nad kotníky. Pokud si je obléknete s dlouhými kalhotami, při chůzi ani při sezení není vidět pokožku nohou. Klasické ponožky si můžete obléknout prakticky k čemukoli. Hodí se k teplákům i elegantnímu obleku.

Nízké ponožky

Nízké ponožky nazýváme také kotníkové ponožky. Využijete je zejména v létě. Sahají těsně pod kotníky, díky čemuž při nošení není z obuvi. Jsou proto ideální pro kombinaci s krátkými kalhotami. Nejsou však vhodné k společenskému oděvu.

Podkolenky

Podkolenky sahají naopak mnohem vyšší než klasické ponožky. Zahřejí vaše nohy až pod kolena. Své využití najdou zejména během zimních měsíců nebo v přechodném počasí. Ženy je mohou nosit v kombinaci se sukní. Podkolenky se také využívají při více sportech. Například při fotbale nebo na turistice.

Sportovní ponožky

Sportovní ponožky jsou určeny pro různé druhy sportů. Při jejich koupi nejlépe uděláte, pokud si vyberete model vyrobený pro typ sportu, kterému se chcete věnovat. Kromě dobrého odvádění potu jsou některé modely zpevněné v konkrétní části, aby lépe vyhovovaly plánované aktivitě.

Funkční ponožky

Funkční ponožky oceníte při sportu nebo delším pobytu venku. Jsou vyrobeny z materiálů, které odvádějí pot od pokožky. Nohy vám díky tomu zůstanou v suchu a teple. Funkční ponožky se vyrábějí z více přírodních i umělých materiálů, které mají navíc také antibakteriální účinky.

Jaký vybrat materiál

Při výrobě ponožek se používá několik materiálů, které se liší svými vlastnostmi. Materiál ponožek je proto druhou důležitou informací, kterou byste měli při výběru porovnávat.

Bavlna

Nejčastěji používaným materiálem je bavlna. Tento přírodní materiál dobře saje pot a je příjemný na dotek. Bavlna je navíc dostatečně odolná na to, aby zvládla zátěž, které jsou ponožky vystaveny při chůzi. Je pevná i odolná vůči oděru. Výhodou je také možnost jejího barvení. Nevýhodou je menší stálost tvaru. Bavlněné ponožky se proto vyrábějí s příměsí syntetického materiálu, který tuto nevýhodu vyvažuje.

Polypropylén

Ze syntetických materiálů se při koupi ponožek můžete nejčastěji setkat s polypropylenem. Je na dotek jemný a dostatečně pružný i odolný. Výhodou je také jeho schopnost odvádět pot a udržovat teplo. Proto se používá zejména při výrobě funkčních ponožek nebo v kombinaci s jinými materiály.

Polyester

Pevným a odolným materiálem je také polyester. Má dobré termoizolační vlastnosti, je pevný a dobře odvádí pot. Z polyesteru se navíc vlhkost výborně odpařuje, díky čemuž zůstávají nohy v suchu. Používá se při výrobě funkčních ponožek, ponožek určených na léto nebo jako příměs k jiným materiálům.

Vlna

Ponožky z vlny vás jistě zahřejí. Ovčí vlna má výborné izolační vlastnosti, je měkká a příjemná na dotek. Nevýhodou je pomalé odvádění potu. Tuto nevýhodu lze zmírnit přidáním syntetických vláken. Vlněné ponožky využijete zejména v zimních měsících.

Viskóza

Viskóza se vyrábí z buničiny. Výborně saje vlhkost a je příjemná na dotek. Nejčastěji se používá smíšená s vlnou, bavlnou nebo syntetickými materiály.

Akrylové vlákna

Akryl je odolný a nemá sklon k žmolkování. Kromě toho výborně hřeje, je pružný a zachovává si stálost tvaru. Akrylové vlákna se často používají jako příměs při výrobě vlněných ponožek.

Bambus

Moderním materiálem je také bambus. Popularitu si získal svými vlastnostmi. Bambusové vlákna jsou hebké a zajišťují výborné proudění vzduchu. Tento materiál má také antibakteriální a protiplísňové účinky. Používá se na výrobu ponožek do teplejšího počasí.

Speciální materiály

Někteří výrobci vyvinuli speciální materiály, které zlepšují některé vlastnosti běžně používaných materiálů. Nejčastěji se můžete setkat s následujícími:

Coolmax — jedná se o speciální polyesterové vlákno. Výhodou je lepší odvádění vlhkosti od pokožky a zároveň i její rychlejší odpařování do okolí. Coolmax pomáhá udržovat stabilní teplotu pokožky.

Prolen Siltex — jedná se se modifikované polypropylenové vlákno s přídavkem biogenních iontů stříbra. Vyznačuje se antibakteriálním a protiplísňovým účinkem. Používá se při výrobě funkčních ponožek.

Outlast — je funkční materiál, který udržuje optimální teplotu nohou. Podle momentální potřeby vás zahřeje nebo ochladí.

Jakou zvolit velikost

Pro dokonalý komfort při nošení je třeba zvolit správnou velikost ponožek podobně, jako je tomu u obuvi. Na trhu se můžete setkat s několika způsoby udávání velikosti.

EU číslování

EU číslování má také mnoho druhů obuvi. Běžně byste se s ním tedy měli setkat i při nákupech bot. Toto číslování se odvíjí od velikosti chodidla. Chodidlo s délkou 23–24 cm bude potřebovat ponožky č. 35–37. Při délce 25–26 cm to bude č. 38–39.

UK číslování

UK číslování koresponduje s velikostí chodidla. Pro chodidlo s délkou 23–24 cm budete potřebovat č. 3–4 (nebo 23–24) a podobně.

S, M nebo L?

U některých výrobců se můžete setkat s velikostmi ponožek S, M a L. Takový údaj je pro běžného kupujícího dost nepřesný. V takovém případě je nejvhodnější ponožku vyzkoušet.

Výběr barev a vzorů

Ponožky kromě své praktické funkce plní i estetickou roli. Měly by být proto doplňkem k vašemu oblečení. Vybírat můžete z jednobarevných i vzorovaných modelů. Při výběru vezměte v úvahu váš styl, barevnost vašeho šatníku i příležitost, na kterou si ponožky obléknete.

Pokud máte rádi pestrost, můžete vsadit na vzorované ponožky. Taková volba samozřejmě nebude vhodná na formální události. V takovém případě je důležité sladit barvu ponožek se zbytkem oděvu.

Závěrem

Ponožky nejsou jen módním doplňkem. Jejich úkolem je zajistit pohodlí vašim nohám. Při jejich koupi je proto důležité zvolit správnou velikost, aby vám dokonale seděly. Druhým důležitým parametrem je materiál. Na výběr máte při tom z několika přírodních i syntetických materiálů, které se odlišují svými vlastnostmi. Klasikou jsou ponožky z bavlny. Velmi dobře zahřejí i ponožky z vlny. V letních měsících oceníte lehkost bambusového vlákna nebo polyesteru.

Při koupi nezapomeňte vybrat správný typ ponožek. Jednotlivé typy jsou vhodné na nošení při sportu, v létě nebo zimním počasí. Důležitý je také výběr barvy. Zde se můžete řídit svým vkusem. Na trhu najdete klasické bílé nebo černé ponožky, ponožky v různých odstínech, ponožky s veselými i nenápadnými vzory.

Napsat komentář