Jak správně vybrat make-up

Make-up rozjasňuje pleť a sjednocuje její tón. Je součástí pravidelného líčení obličeje a dekoltu. Zakryje i drobné nedostatky či stopy únavy. Pokud obsahuje ochranný faktor, ochrání pleť také před UV zářením. Aby dokonale splnil svůj účel, je třeba věnovat jeho výběru náležitou pozornost.

Vybírejte podle odstínu vaší pleti. Kvalitní produkt určený pro váš odstín dokonale splyne s pokožkou. Obličej i dekolt tak působí přirozeně. Při výběru zohledněte také typ vaší pleti. Dodáte jí tak potřebné výživné složky. Důležitým faktorem výběru je i podtón pleti. Rozdíl mezi jednotlivými produkty je kromě toho v jejich konzistenci, účinku a schopnosti krytí. O všech kritériích výběru se dozvíte v následujícím článku.  

Make-up podle typu pleti

Aby make-up dobře splnit svůj účel, měli byste ho vybírat podle několika kritérií. Jako první se podíváme na to, jak dělíme make-up podle typu pleti.

Podle typu pleti

Při výběru make-upu je důležité zohlednit typ vaší pleti. Podle tohoto kritéria make-upy dělíme na:

Make-up na normální pleť

Normální pleť není ani velmi suchá ani mastná. Póry jsou malé a neucpávají se. Normální pleť má obvykle také jednotný tón. Je pro ni vhodný krémový i pudrový make-up. Vybírejte typ určený pro normální pleť, se kterým dosáhnete přirozeného vzhledu.

Make-up na mastnou pleť

Mastná pleť se vyznačuje nadměrnou tvorbou kožního mazu. Póry jsou rozšířené a ucpávají se. Častým problémem je tvorba akné a vyrážek. Pro tento typ pleti vybírejte make-up, který vstřebává přebytečný maz a zmírní její lesklý vzhled. Měl by být jemné konzistence a bez parfémů, které mohou problematickou pokožku dráždit.

Make-up na suchou pleť

Suchá pleť je obvykle citlivější na povětrnostní vlivy. Je napnutá, drsnější a tvoří se na ní šupinky. Póry jsou stažené a nejsou vidět. Na suchou pleť používejte make-up s hydratačními složkami. Měl by obsahovat také mastnější složky a minerální látky, které pleť vyživí.

Make-up na citlivou pleť

Citlivá pleť reaguje na různé vnější i vnitřní vlivy zarudnutím, svěděním, pálením nebo nadměrným vysoušením. Mívají ji nejčastěji lidé se světlou pokožkou. Pro citlivou pleť zvolte hypoalergenní make-up bez parfemace a dráždivých látek.

Make-up na dehydrovanou pleť

Dehydratovaná pleť je povadlá a ztrácí svou elasticitu. Pro dehydrovanou pleť zvolte make-up, který jí dodá hydrataci. Při výběru myslete na to, že tento typ pleti nepotřebuje promastit, jen hydratovat.

Make-up na smíšenou pleť

Smíšená pleť se vyznačuje nadměrnou tvorbou mazu v T-zóně (na čele, nose a bradě) a suchou pokožkou v ostatních částech obličeje. Make-up určený pro smíšenou pleť sjednotí její tón a sníží viditelnost pórů v T-zone.

Podle čeho vybrat make-up

Kromě typu pleti jsou při výběru make-upu důležitá i jiná kritéria. Jsou to:

Podle věku

Výběr make-upu také závisí na vašem věku. Pro mladší ženy jsou vhodnější lehčí BB krémy a hydratační make-upy. S vyšším věkem si můžete vybrat vyživující make-up pro zralejší pleť. Hledejte produkty s označením anti-wrinkles nebo lifting. Tyto make-upy se neusazují ve vráskách, ale naopak přirozeně splynou s pokožkou.

Podle krytí

Míra krytí závisí na tom, jaké nedokonalosti pleti chcete make-upem zakrýt.

Lehké krytí

Lehké krytí je vhodné pro neproblematickou pleť s jednotným tónem bez vyrážek, akné či jiných nedokonalostí. Make-upy z této kategorie mají jemnou texturu a nezanáší póry. Bývají obohacené o hydratační a vyživující složky. Jsou vhodné i do horkého počasí, kdy pokožka vylučuje větší množství potu. Měly by proto obsahovat i složky na ochranu před UV zářením.

Střední krytí

Make-up se středním krytím zakryje drobné nedokonalosti a nejednotný tón pleti. Pokud se během dne část make-upu setře, snadno to uvidíte.

Vysoké krytí

Make-up s vysokým krytím zakryje všechny nedokonalosti pleti. Na trhu nejčastěji najdete make-upy s vysokým krytím na mastnou a problematickou pleť s vyrážkami. Při používání dbejte na rovnoměrné rozetření, abyste dosáhli přirozeného vzhledu. U tohoto typu je také důležité vybrat správný odstín podle odstínu vaší pokožky.

Make-upy podle odstínu

Aby make-up působil přirozeně, je třeba při jeho koupi zohlednit odstín vaší pokožky. Světlejší pleť bude potřebovat světlejší make-up a naopak. Dosáhnete tak sjednocení obličeje a dekoltu s ostatními částmi těla. Během roku budete muset pravděpodobně vystřídat několik odstínů podle míry opálení pokožky.

Správný odstín ovlivňuje i podtón pleti. Právě podtón pleti je pro výběr odstínu nejdůležitější. Pokud nevíte, jaký máte podtón pleti, podívejte na vnitřní část předloktí. Jsou-li vaše žíly modré až fialové, máte studený podtón. Jsou-li zbarvené do zelena, máte teplý podtón. Podtón závisí také na tom, jak rychle se spálíte při pobytu na slunci. Pokožka se studeným podtónem se spálí rychleji.

Pro studený podtón jsou určeny make-upy laděné do růžova. Pro teplý podtón make-upy s oranžovým, zlatým a žlutým podtónem.

Make-upy podle účinku

Podle účinku dělíme make-up na matný, saténový a rozjasňující.

Matný make-up

Matný make-up je vhodný pro lesklou pleť. Vyšším leskem se obvykle vyznačuje mastná, normální nebo smíšená pleť. Tento typ make-upu mívá vyšší krycí schopnost. Pokud máte suchou pleť, nebude pro vás vhodný. Může totiž zvýrazňovat šupinky na tváři.

Saténový make-up

Saténový make-up dodá pleti přirozený, ne příliš matný ani lesklý vzhled. Je vhodný pro každodenní použití pro normální pleť.

Rozjasňující make-up

Rozjasňující make-up je určen pro unavenou pleť. Je vhodný na suchou pokožku, která potřebuje dodat lesk. Využijí ho také ženy ve vyšším věku. Pleti dodává svěžest a jemnější vzhled. Pokud máte mastnou pokožku, nebude pro vás tento typ make-upu vhodný. Může totiž zvýraznit nedokonalosti pleti.

Tónovací make-up

Tónovací make-up je určen pro sjednocení tónu pleti. Je určený hlavně pro mladší dívky.

Hydratační make-up

Tento typ make-upu dodá pleti potřebnou hydrataci. Oceníte ho nejen při suché pokožce. Hydratace je důležitá i u ostatních typů pleti.

Vyhlazující make-up

Vyhlazující make-up rozjasní celkový vzhled pokožky a dodá jí mladistvý vzhled. Vyhlazuje vrásky a zpevňuje pleť.

Podle konzistence

Podle konzistence dělíme make-up na:

Tekutý make-up

Tekutý make-up se prodává v lahvičkách s dávkovačem. Snadno se nanáší i roztírá. Jeho výhodou je hlavně jednoduchá aplikace.

Pudrový make-up

Pudrový make-up se nanáší o něco složitěji. A právě nanášení je jeho největší nevýhodou. Dosahuje však vyššího stupně krytí.

Pěnový make-up

Pokud hledáte make-up s lehkou konzistencí, vyberte si pěnový. Aplikuje se jednoduše podobně jako tekutý make-up. Pěnový make-up je vhodný pro normální a mastnou pleť.

Krémový make-up

Tento typ make-upu je vhodný na suchou pleť. Je hustší a obsahuje složky, které pleť dostatečně promastí.

Tipy na závěr

Make-up je základ každého líčení. Abyste si vybrali produkt, který bude na pleti působit přirozeně, vybírejte podle typu, barvy a podtónu vaší pokožky. Důležité je také přihlížet na požadovaný účinek, míru krytí a konzistenci. Kritériem výběru by měl být i váš věk. Nezapomeňte na speciální požadavky. V létě oceníte make-up s ochranným UV filtrem a voděodolný make-up. V zimě je vhodné používat krémové make-upy, které pleť ochrání před chladem a větrným počasím. Pro citlivou pokožku je vhodný hypoalergenní make-up s přírodním složením.

Při používání make-upu je důležité i jeho správné nanášení. Nanášejte ho vždy směrem od středu obličeje k jejímu okraji. Při nanášení vytvořte jemnou vrstvu, kterou rozetřete do ztracena. Make-up bude díky tomu působit zcela přirozeně.

Jak správně vybrat rtěnku

Jak vybrat lak na nehty

Napsat komentář