Jak správně vybrat LED osvětlení

Jen málo vynálezů tak významně ovlivnilo svět, jako je tomu v případě žárovek. Jde o velkého pomocníka do každé domácnosti, na pracoviště či na veřejné místo, který poslal staré petrolejky do prachu dějin. Svět se pohnul dále, doba pokročila a už i klasické žárovky nastupují na svou poslední pouť směrem za starými petrolejkami. A důvod? Ten je jednoduchý. Postupně se začaly nahrazovat úspornými LED žárovkami. Jejich největšími výhodami oproti starým žárovkám jsou úspora elektrické energie a dlouhá životnost. Už žádná otravná výměna žárovek, které můžou kdykoliv vypovědět službu. LED žárovka, pokud se s ní šetrně zachází, vydrží dlouhá léta. A za ten čas ušetří množství energie.

V současnosti je moderní trh doslova zaplaven různými výrobky, odlišné ceny, kvality i parametrů. Nejdůležitější při výběru by měl být výkon žárovky a světelný tok. Jejich vzájemný poměr je udáván v hodnotách lm/W. Také není jedno, z jakého materiálu je žárovka vyrobena. Zde vezměte v úvahu, že ty levnější výrobky nemají kvalitní hliníkové nebo keramické tělo a prohřívají se. A to je pak nejčastější důvod, proč začínají jednotlivé čipy černat a žárovkám se tak zkracuje jejich životnost. Ale nejsou to jediné parametry, kterých byste si měli všímat. Na obalu každé LED žárovky ale najdete daleko více informací. Někdo chce například studené světlo, někdo další teplé a podobně. Jak se v tom množství údajů vyznat, tak, abyste si vybrali pro sebe právě to, co opravdu potřebujete? Poradíme vám v našem článku.

Co je to vlastně LED? Jaké jsou výhody?

Definice LED je velmi jednoduchá. Jde o polovodičovou elektronickou součástku. Když jí prochází elektrický proud v propustném směru, tak vyzařuje úzce-spektrální světlo. Barva vyzařovaného světla přitom závisí na chemickém složení použitého polovodičového materiálu. Jak již bylo zmíněno, jejich největší výhodou je nízká spotřeba a nesrovnatelně vyšší životnost oproti obyčejným žárovkám. Ta dosahuje v průměru více než 50 000 hodin (někteří výrobci uvádějí až 100 000 hodin). Spotřeba energie se udává v jednotkách wattů, a to v závislosti na počtu použitých LED diod. Mezi nejlevnější LED diody patří infračervené, po nich následují červené, zelené a nejdražší jsou modré.

K dalším výhodám používání patří skutečnost, že ve srovnání s klasickými žárovkami produkují více světla (v jednotkách lumen) na jeden Watt. Ty nejvýkonnější LED produkují více než 100 lm/W. Například halogenová žárovka už jen 16–22 lm/W, a třeba klasické žárovky jen mizivých 15 lm/W. Pak tu je velmi důležitý fakt, že LED žárovky mají při srovnatelné svítivosti několikanásobně nižší provozní náklady a produkují mnohem méně tepla než ty obyčejné.

Dále zde je možnost vyzařování světla požadované barvy, a to bez použití optických filtrů. LED žárovky jsou odolné vůči nárazům či nešetrnému zacházení, přičemž jsou vhodné k použití i na takových místech, kde je nutné časté zapínání a vypínání světla. V neposlední řadě je zde výhoda v tom, že LED se rozsvěcují extrémně rychle (řádově milisekundy), protože zde odpadá nutnost žhavení vlákna.

A jak to je s nevýhodami? Mají i LED žárovky nějaké slabiny? Samozřejmě, jako všechno na tomto světě, i v tomto případě platí, že jsou tu dvě strany mince. Podotýkáme, že v porovnání s benefity, které LED žárovky poskytují, jde pouze o nepatrné drobnosti. Například LED žárovky mají vyšší pořizovací nároky a jsou mnohem dražší než obyčejné žárovky. Také se někdy stává, že lidé zvyklí na konvenční světlo se v interiérech osvětlených výhradně LED musí déle adaptovat, přičemž se zjistí, že vyzařované světlo je slabší. Ale pochopitelně je to jen klam. Vezměte v úvahu i to, že ačkoli jsou LED žárovky dražší, je zde předpoklad, že jejich cena bude klesat. Oproti tomu cena elektrické energie poroste směrem nahoru. Dá se říct, že LED světla vám z roku na rok ušetří stále více peněz za energie.

Důležité parametry, na které je třeba si dát pozor

Přirozeně určujícím parametrem je také cena. Na trhu seženete levnější již od pár desítek korun, ale ty dražší se vyšplhají spíše k několika stovkám korun. Proto je důležité se zaměřit na jednotlivé parametry a vědět, co je u těchto žárovek opravdu důležité a co jednotlivá čísla znamenají. Možná se toho zdá mnoho, ale není to náročné to porovnat. To hlavní, co by vás mělo zajímat, je svítivost, barva světla, index barevného podání, životnost a úspora energie, spotřeba energie, úhel svícení a patice.

Svítivost

Obecně lze svítivost definovat pomocí jednotky lumen (lm), který udává, kolik celkového světla světelný zdroj vyzáří do všech směrů nad 120 °. V minulosti se zaběhl systém, že počet Wattů označoval spotřebu – 40, 60, 75 nebo 100 W. I LED osvětlení nabízí stejnou intenzitu svítivosti, ale s mnohem menší spotřebou elektrické energie. Proto zde je důležitým ukazatelem poměr výkonu a svítivosti (lumeny). Například 10W žárovka může mít světelný tokvíce než 1000 lm, ale v horším případě to může být pouze 800 lm. Z toho důvodu je důležité zvažovat nejen výkon a cenu žárovek, ale i světelný tok udávaný v lumenech.

Nicméně to hlavní je, že se nekupují podle počtu Wattů, jako tomu bylo u klasických žárovek. Například 8W LED žárovka nemusí svítit stejně jako 40W obyčejná žárovka. Renomovaní výrobci na obalu obvykle uvádějí, kolik wattovou klasickou žárovku daná LED žárovka nahradí.

V neposlední řadě si všímejte typu použitých LED diod. Ty určují zejména to, kam a do jakých prostorů se LED žárovka hodí. Nejvhodnější pro osvětlování prostorů jsou klasické vysoce svítivé LED žárovky. Jejich hlavní nevýhoda však spočívá v tom, že mají úzký úhel svítivosti (pouze 60 °). Podobně jsou na tom i výkonné LED (Power LED) žárovky. 120 ° úhel svítivosti poskytnou SMD 3528 LED (jednodiodové) a SMD 5050 LED (třídiodové). COB LED žárovky zase představují jeden velký čip sestávající z více menších čipů, díky čemuž se dosáhla vyšší svítivost a nižší výsledná teplota. Světelný výkon zde je v průměru 100–110 lm na 1 W. 

Barva světla

Důležitým parametrem je i barva světla. Každý má rád něco jiného, někomu například nevyhovuje studené světlo a má raději neutrální, případně teplé. Jak zjistíte z obalu výrobku, jaké světlo vám bude doma svítit?

Měli byste vědět, že teplota světla se udává v Kelvinech (K), přičemž vyjadřuje, v jakém odstínu bude vyzařované světlo. Teplá bílá barva představuje barevné spektrum v rozmezí 2700 K až 3200 K. Jde o barvu světla, která je nejblíže klasickým žárovkám. Proto je ideální do ložnice, či dětského a obývacího pokoje. Zkrátka všude tam, kde rádi odpočíváte.

I neutrální bílá má své výhody a uplatnění. Jde o barevné spektrum v rozmezí 3200 K až 4500 K. Předměty osvětlovány takovou LED žárovkou mají chladnější nádech a pokožka osob ztrácí teplejší odstín. Je proto vhodná pro osvětlení pracovní nebo prostor v domě, kde rádi čtete.

Studená bílá už může být pro mnohé nepříjemná a méně komfortní. Proto se více hodí do málo obydlených prostor, například do skladů, nebo jako venkovní osvětlení. Jde o barevné spektrum v rozmezí 4500 K až 6500 K.

Index barevného podání (CRI)

Důležitý parametr Index barevného podání (CRI – Color Rendering Index) popisuje, jak dobře se určitá množina standardních barev reprodukuje. Jde o bezrozměrnou veličinu v rozsahu od 0 do 100. Když se CRI přibližuje k 100, znamená to, že barvy vyzařovaného světla se budou jevit s vysokou věrností. Oproti tomu z nízké hodnoty CRI vyplývá, že barvy mohou nabývat různé odstínů a budou chromaticky nerozlišitelné pro pozorovatele. Sluneční světlo má CRI rovných 100.

Spotřeba

Každý světelný zdroj uvádí svou spotřebu ve wattech. V tomto směru nemůžete úplně srovnávat klasickou a LED žárovku. Například obyčejná žárovka se 40W odpovídá LED žárovce se světelným výkonem okolo 5 W. Jak již bylo zmíněno, v případě žárovek platí, že je nevybíráme podle toho, zda má výrobek nízkou spotřebu ve wattech. Rozhodující je až poměr světelného výkonu a spotřeby.

Úhel svitu

Tento parametr určuje, pod jakým úhlem bude světlo vyzařovat. Může být variabilní. Bodové žárovky mají sice malý vyzařovací úhel, ale zato lépe osvětlí konkrétní místo. Na stěnu nebo na strop se oproti tomu hodí spíše žárovky se širokým úhlem svitu.

Patice

Žárovka musí někam zapasovat. Patice proto představuje konec žárovky, který slouží k uchycení a napájení. Existují různé druhy a tvary – od tenkého závitu E14, klasického E27, tlustého závitu E40, GU10 až po MR16 pro bodová světla 12 V a i 230 V. Typ koncovky si proto doma dobře zkontrolujte.

Životnost a úspora energie

Není pochyb o tom, že LED žárovky ušetří každé domácnosti nemalé finanční prostředky za energie – nízká spotřeba, nízké náklady. Co se týče životnosti, ta se udává jako doba, za kterou poklesne světelný tok na určitou hodnotu. Pokud je na žárovce vyznačena životnost 30 000 hodin, tak to znamená, že proces poklesu začíná již po 15 000 hodinách a při 30 000 hodinách má LED žárovka o 20–30 % nižší svítivost než na začátku. LED žárovka může svítit i nadále, pouze se sníží její původní svítivost.

Několik praktických rad na závěr a shrnutí

Možná se vám zdá, že koupě LED žárovek je náročná. Nebojte se, není tomu tak. Ve skutečnosti stačí popřemýšlet pouze nad několika parametry a na ně se při koupi zaměřit. Proto jsme pro vás připravili krátké shrnutí toho, na co byste při kupování LED žárovek neměli zapomenout, abyste si mohli pro sebe vybrat přesně to, co potřebujete.

  • Jako první si dobře promyslete, kam potřebujete žárovku umístit a při jaké činnosti budete využívat její světlo. Myslete na to, že při hodnotě přibližně 3000 Kelvinů bude světlo žluté, ale při hodnotě 5000 Kelvinů už bude namodralé, a to se nehodí do všech místností. Promyslete i to, že odlišná barva světla způsobuje také odlišné osvětlení a jinou viditelnost.
  • LED žárovky se vyrábějí v různých barvách světel. Pokud potřebujete příjemné světlo, vyberte si teplou bílou barvu světla (hodnota 3000 K). Tato barva světla je ideální pro čtení a odpočinek.
  • Pokud potřebujete nahradit konkrétní watty klasické žárovky, tak na obalu výrobku najdete údaj o světelném toku v lumenech, na jehož základě zjistíte, zda vámi vybraný výrobek splňuje tento požadavek.
  • Jestli potřebujete osvětlit málo obývaný prostor, například sklad, případně potřebujete venkovní osvětlení, vyberte si studenou bílou barvu světla (hodnota 4500 K – 6500 K).
  • Dbejte na kvalitní materiál, ze kterého je žárovka vyrobena. Nejjednodušším způsobem, jak zjistíte kvalitu, je, když ji rozsvítíte a namíříte na ni fotoaparát mobilního telefonu. Pokud je na displeji vidět blikání, tak patří k méně kvalitním.
  • LED žárovky se nekupují podle počtu Wattů, určující je vzájemný poměr světelného výkonu a spotřeby.
  • Když potřebujete lépe osvětlit konkrétní místo, vyberte si bodovou žárovku s malým vyzařovacím úhlem (60°). Na stěnu nebo na strop se hodí žárovky se širokým úhlem vyzařování (120°).
  • Dobře si zkontrolujte typ patice – konec žárovky, který budete potřebovat.
  • Každá varianta žárovky má jinou spotřebu energie. U některých produktů se proto na obalu nachází také orientační kalkulačka úspor. Pokud není uvedena, na internetu se dá najít množství vzorových výpočtů.

Jak vybrat nejlepší domácí saunu

Jak vybrat mobilní klimatizaci

Jak si vybrat infrapanely

Napsat komentář