Jak správně vybrat LED osvětlení

Jen málo vynálezů tak významně ovlivnilo svět, jako je tomu v případě žárovek. Jde o velkého pomocníka každé domácnosti, pracoviště či veřejného místa, který poslal staré petrolejky do prachu dějin. Avšak svět se pohnul dále, doba pokročila a už i klasické žárovky nastupují na svou poslední pouť směrem za starými petrolejka. A důvod? Ten je jednoduchý. Postupně se začaly nahrazovat úspornými a LED žárovkami. Jejich největšími výhodami oproti starým žárovkám jsou úspora elektrické energie a životnost. Už žádné chození po domě a otravná výměna žárovek, které vypověděly službu každou chvíli. LED žárovka, pokud se s ní šetrně zachází, vydrží dlouhá léta. A za ten čas ušetří množství energie.

No v současnosti je moderní trh doslova zaplaven různými výrobky, různé ceny, různé kvality a samozřejmě i parametrů. Pochopitelně, nejdůležitější roli a co jako první zajímá každého zákazníka, je výkon žárovky a světelný tok. Jejich vzájemný poměr je udáván v hodnotách lm/W. Také není jedno, z jakého materiálu je žárovka vyrobena. Zde je třeba vzít v úvahu, že ty levnější výrobky zpravidla nemají kvalitní hliníkové nebo keramické tělo a prohřívají se. A to je pak nejčastější důvod, proč začínají jednotlivé čipy černat a žárovkám se tak zkracuje jejich životnost. Nicméně to nejsou jediné parametry, které je třeba si všímat. Obal každé LED žárovky totiž těchto informací obsahuje daleko více. Někdo chce například studené světlo, někdo další zase teplé a podobně. Jak se v tom množství údajů vyznat, tak, abyste si vybrali pro sebe právě to, co i opravdu potřebujete? Poradíme vám v našem článku.

Co je to vlastně LED? Jaké jsou výhody?

Definice LED je velmi jednoduchá. Jde o polovodičovou elektronickou součástku, která když jí prochází elektrický proud v propustném směru, tak vyzařuje úzce-spektrální světlo. Barva vyzařovaného světla přitom závisí na chemickém složení použitého polovodičového materiálu. Jak již bylo zmíněno, jejich největší výhodou je nízká spotřeba a nesrovnatelně vyšší životnost než u obyčejných žárovek. Ta dosahuje v průměru více než 50 000 hodin (někteří výrobci uvádějí až 100 000 hodin). Spotřeba energie se udává v jednotkách wattů, a to v závislosti na počtu použitých LED diod. Mezi nejlevnější LED diody patří infračervené, po nich následují červené, pak zelené, no a nejdražší jsou modré.

K dalším výhodám používání LED žárovek patří skutečnost, že ve srovnání s klasickými žárovkami produkují více světla (v jednotkách lumen) na jeden Watt. Ty nejvýkonnější LED produkují více než 100 lm/W. Například halogenová žárovka už jen 16-22 lm/W, no a klasické žárovky jen mizivých 15 lm/W. Pak tu je velmi důležitý fakt, že LED žárovky mají při srovnatelné svítivosti několikanásobně nižší provozní náklady a produkují mnohem méně tepla než ty obyčejné.

Dále zde je možnost vyzařování světla požadované barvy, a to bez použití optických filtrů. Také LED žárovky jsou odolné vůči nárazům či nešetrnému zacházení, přičemž jsou vhodné k použití i na takových místech, kde je nutné časté zapínání a vypínání světla. No a v neposlední řadě je zde výhoda v tom, že LED se rozsvěcují extrémně rychle (řádově milisekundy), protože zde odpadá nutnost žhavení vlákna.

A jak to je s nevýhodami? Mají i LED žárovky nějaké slabiny? Samozřejmě, jako všechno na tomto světě, i v tomto případě platí, že jsou tu dvě strany mince. No podotýkáme, že v porovnání s benefity, které LED žárovky poskytují, jde pouze o nepatrné drobnosti. Například LED žárovky mají vyšší pořizovací nároky a jsou mnohem dražší než obyčejné žárovky. Také se někdy stává, že lidé zvyklí na konvenční světlo se v interiérech osvětlených výhradně LED musí déle adaptovat, přičemž se zjistí, že vyzařované světlo je slabší. No pochopitelně je to jen klam. Rovněž je třeba vzít v úvahu skutečnost, že ačkoli jsou LED žárovky dražší, je předpoklad že jejich cena bude klesat. Naproti tomu cena elektrické energie poroste směrem nahoru. Dá se tedy říct, že LED světla vám z roku na rok ušetří stále více peněz za energie.

Důležité parametry, na které je třeba si dát pozor

Přirozeně, když se bavíme o parametrech LED žárovek, tak určující je cena. Na trhu dostat levnější již od pár euro, ale ty dražší mohou stát i pár desítek. Proto je důležité upozornit na parametry pozornost a vědět co je u LED žárovkách opravdu důležité a co jednotlivá čísla znamenají. Možná se zdá toho mnoho, ale nejde o nic náročné. To hlavní, co by vás mělo zajímat, jsou svítivost, barva světla, index barevného podání, životnost a úspora energie, spotřeba energie, úhel svícení a patice.

Svítivost

Obecně lze svítivost při LED žárovkách definovat pomocí jednotky lumen (lm), který udává kolik světla celkem vyzáří světelný zdroj do všech směrů nad 120 °. V minulosti se zaběhl systém, že počet Wattů označoval spotřebu – 40, 60, 75 nebo 100 W. I LED osvětlení nabízí stejnou intenzitu svítivosti, avšak s mnohem menší spotřebou elektrické energie. Proto zde je důležitým ukazatelem poměr výkonu a svítivosti (lumeny). Například 10W žárovka může mít světelný tok až více než 1000 lm, ale v horším případě to může být pouze 800 lm. Z toho důvodu je důležité zvažovat nejen výkon a cenu žárovek, ale i světelný tok udávaný v lumenech.

Nicméně to hlavní, na co třeba při koupi LED žárovky pamatovat je, že se nekupují podle počtu Wattů, jako tomu bylo u klasických žárovkách. Například 8W LED žárovka nemusí svítit stejně jako 40W obyčejná žárovka. Renomovaní výrobci však na obalu obvykle uvádějí, kolik wattovou klasickou žárovku dána LED žárovka nahradí.

A v neposlední řadě je si třeba všímat typy použitých LED diod. Ty určují zejména to, kam a do jakých prostorů se LED žárovka hodí. Nejvhodnější pro osvětlování prostorů jsou klasické vysoce svítivé LED žárovky. Jejich hlavní nevýhoda však spočívá v tom, že mají úzký úhel svítivosti (pouze 60 °). Podobně jsou na tom i výkonné LED (Power LED) žárovky. 120 ° úhel svítivosti poskytnou SMD 3528 LED (jednodiodové) a SMD 5050 LED (třídiodové). COB LED žárovky zase představují jeden velký čip sestávajícího z více menších čipů, díky čemuž se dosáhla vyšší svítivost a nižší výsledná teplota. Světelný výkon zde je v průměru 100–110 lm na 1 W. 

Barva světla

Pochopitelně, velmi důležitý parametr je i barva světla. Každý má rád něco jiného, někomu například nevyhovuje studené světlo a má raději neutrální, případně teplé. Proto jak zjistit z obalu výrobku, jaké světlo nám bude doma svítit?

Jako základ je třeba vědět, že teplota světla se udává v Kelvinech (K), přičemž vyjadřuje, v jakém odstínu bude vyzařované světlo. Teplá bílá barva představuje barevné spektrum v rozmezí 2700 K až 3200 K. Jde o barvu světla, která je nejblíže ke klasickým žárovkám. Proto je ideální do ložnice, či dětského a obývacího pokoje. Zkrátka všude tam, kde rádi odpočíváte.

I neutrální bílá má své výhody a uplatnění. Jde o barevné spektrum v rozmezí 3200 K až 4500 K. Předměty osvětlovány takovou LED žárovkou mají chladnější nádech a pokožka lidí ztrácí teplejší odstín. Je proto vhodná pro osvětlení pracovní nebo prostor v domě kde rádi čtete.

Studená bílá už může být pro mnohé nepříjemná a méně komfortní. Proto se více hodí do málo obydlených prostorů, například do skladů, nebo jako venkovní osvětlení. Jde o barevné spektrum v rozmezí4500 K až 6500 K.

Index barevného podání (CRI)

Parametr, jak dobře se určitá množina standardních barev reprodukuje, popisuje Index barevného podání (CRI – Color Rendering Index). Jde o bezrozměrné veličinu v rozsahu od 0 do 100. Když se například CRI přibližuje k 100, znamená to, že barvy vyzařovaného světla budou jevit s vysokou věrností. Naproti tomu z nízké hodnoty CRI vyplývá, že barvy mohou nabývat různé odstíny a budou chromaticky nerozlišitelné pro pozorovatele. Sluneční světlo má CRI rovných 100.

Spotřeba

Přirozeně, každý světelný zdroj, zda spotřebič má svou spotřebu vyjádřenou ve Wattech. No v tomto směru mezi klasickou a LED žárovku nelze dát rovnítko. Například obyčejná 40 W žárovka odpovídá LED žárovce se světelným výkonem okolo 5 W. Nuže, jak již bylo zmíněno, v případě žárovek platí, že jejich nevybíráme podle toho, zda má výrobek nízkou spotřebu ve Wattech. Rozhodující je až poměr světelného výkonu a spotřeby.

Uhel svitu

Tento parametr určuje, pod jakým úhlem se bude světlo vyzařovat, ten může být totiž variabilní. Bodové žárovky tak například mají sice malý vyzařovací úhel, ale zato lépe osvětlí konkrétní místo. Na stěnu nebo na strop se naproti tomu hodí více žárovky se širokým úhlem svitu.

Patice

Přirozeně, žárovka musí někam zapasovat. Patice proto představuje konec žárovky, který slouží k uchycení a napájení. Existují různé druhy a tvary – od tenkého závitu E14, klasického E27, tlustého závitu E40, GU10 až po MR16 pro bodová světla 12 V a i 230 V. Typ koncovky si proto doma dobře zkontrolujte.

Životnost a úspora energie

Není pochyb o tom, že LED žárovky ušetří každé domácnosti nemalé finanční prostředky za energie – nízká spotřeba, nízké náklady. Co se týče životnosti, ta se udává jako doba, za kterou poklesne světelný tok na určitou hodnotu. Například pokud je na žárovce vyznačena životnost 30 000 hodin, tak to znamená, že proces poklesu začíná již po 15 000 hodinách a při 30 000 hodinách má LED žárovka o 20 % – 30 % nižší svítivost jako na začátku. Nicméně LED žárovka může svítit i nadále, pouze se sníží její původní svítivost.

Několik praktických rad na závěr a shrnutí

Možná se vám zdá, že koupě LED žárovek je hotová věda. No nebojte se, není tomu tak. Ve skutečnosti stačí popřemýšlet pouze nad několika parametry a na ně pak při koupi myslet. Proto jsme pro vás připravili krátké shrnutí toho, na co byste při kupování LED žárovek neměli zapomenout, abyste si mohli pro sebe vybrat přesně to, co i potřebujete.

  • Jako první si dobře promyslete, kam potřebujete žárovku umístit a při jaké činnosti budete využívat její světlo. Myslete na to, že při hodnotě přibližně 3000 Kelvinů bude světle žluté, ale při hodnotě 5000 K už bude namodralé, což se ne vždy hodí. Rovněž je třeba vzít v úvahu fakt, že odlišná barva světla způsobuje také odlišné osvětlení a jinou viditelnost.
  • LED žárovky se vyrábějí v různých barvách světla. Pokud potřebujete něco útulné a příjemné vašemu oku, vyberte si teplou bílou barvu světla – hodnota 3000 K. Tato barva světla je ideální pro čtení a odpočinek.
  • Pokud potřebujete nahradit konkrétní wattáž klasické žárovky, tak na obalu výrobku najdete údaj o světelném toku v lumenech, na jehož základě zjistíte, zda vámi vybraný výrobek splňuje tento požadavek.
  • Pokud potřebujete osvětlit málo obývaný prostor, například sklad, případně potřebujete venkovní osvětlení, vyberte si studenou bílou barvu světla (4500 K – 6500 K).
  • Dbejte na kvalitní materiál, ze kterého je žárovka vyrobena. Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, zda je skutečně kvalitní je rozsvítit ji a namířit na ni fotoaparát mobilního telefonu. Pokud je na displeji vidět blikání, tak patří k méně kvalitním.
  • LED žárovky se nekupují podle počtu Wattů, určující je vzájemný poměr světelného výkonu a spotřeby.
  • Pokud potřebujete lepší osvětlit konkrétní místo, vyberte si bodovou žárovku s malým vyzařovacím úhlem (60°). Na stěnu nebo na strop se naproti tomu hodí více žárovky se širokým úhlem vyzařování (120°).
  • Dobře si zkontrolujte typ patice – konec žárovky, který budete potřebovat.
  • Každá varianta LED žárovky má jinou spotřebu energie. U některých produktů se proto na obalu nachází také orientační kalkulačka úspor. Pokud není uvedena, na internetu se dá najít množství vzorových výpočtů.

Napsat komentář