Jak vybrat kulmofén

Kulmofén představuje kombinaci mezi fénem a klasickým kulatým kartáčem. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že je možné vlasy vysušit a zároveň tvarovat podle potřeby. Kulmofény se vyznačují mnoha funkcemi. Spoustu osob jim dává přednost před klasickým fénem, který umožňuje jen vysušení vlasů. Výhodou je, že kulmofén v balení většinou obsahuje vyměnitelné nástavce, které můžete použít podle typu vlasů nebo požadované úpravy. Použití kulmofénu není vázáno jen na mokré vlasy, ale je vhodné i na vlhké a suché.

Hlavní funkcí kulmofénu je péče o vlasy a zabezpečení účesu, který se může pyšnit svým objemem. Kulmofény se dělí na dvě hlavní kategoriestatické a rotační. Kromě toho se při výběru zaměřte i na materiál a další funkce, které kulmofén nabízí.

Statický kulmofén

Statický kulmofén se vyznačuje pevně danou vrchní částí, která se neotáčí. Příkon se pohybuje v rozmezí 800–1200 W. Obecně platí: čím vyšší je příkon, tím rychleji se vám podaří prostřednictvím statického kulmofénu vysušit vlasy a zároveň zajistit styling, po jakém toužíte. Na druhé straně, vysoký příkon nemusí být v této oblasti vždy výhodou. Při vysoké teplotě riskujete poškození vlasového vlákna, rychlé lámání a vypadávání vlasů. Proto je v tomto případě lepší jít střední cestou a sušení vlasů věnovat dostatečnou pozornost.

Statický kulmofén je dobrou volbou v případě, že s používáním tohoto typu přístroje začínáte. Obsluha statického kulmofénu je velmi jednoduchá. Mnohé modely se vyznačují širokou nabídkou různých nástavců, které vám pomohou při lepším výběru daného přístroje.

Rotační kulmofén

Rotační kulmofén se vyznačuje kartáčem, který se otáčí do jedné strany. Při této skupině je možné nastavit směr rotace a vybrat si z množství funkcí, které nabízí. Ve většině případů se jedná o funkce, které přirozeně ochraňují vlasy. Je to například ionizace, která vlasům dodává lesk nebo funkce studeného vzduchu, která umožňuje rychlou fixaci účesu. Rotační kulmofény se vyznačují snadnou manipulací, ale také výhodou nastavení teploty a nastavení rychlosti foukání. Pomocí rotačního kulmofénu máte možnost lépe tvarovat svůj účes a zároveň dopřávat vlasům péči a ochranu, kterou potřebují. Nevýhodou je zejména vysoká cena, na druhé straně, díky množství funkcí i samotnému nastavení teploty, je při používání tohoto typu kulmofénu nižší pravděpodobnost poškození a spálení vlasů. Výhodou je, když zvolíte typ s ionizátorem, protože tak zabezpečíte svým vlasům zdravý vzhled a lesk.

Proč je důležité vybírat kulmofén podle materiálu?

Materiál kartáče kulmofénu je část přístroje, která se nahřívá a přichází do kontaktu s vašimi vlasy. Prudké ohřátí vlasového vlákna může způsobit zkřehnutí a následné odlomení či vypadnutí celého vlasu. Pokud není péče o vlasy šetrná, vlasové vlákno se stává křehkým a přichází o svůj přirozený lesk. V případě, že vybíráte kulmofén, měli byste se zaměřit i na materiál, z něhož je kartáč vyroben. Většinou jsou k dispozici dva typy materiálu:

Keramický povrch – jeho výhodou je, že se nahřívá rovnoměrně po celé své ploše a umožňuje tak hladké klouzání vlasů. Důležité je však zvolit správnou teplotu, která vlasy nepoškodí. V případě jemných vlasů náchylných k rychlému poškození by se tato teplota měla pohybovat okolo 190° C. Keramický povrch vám umožní rovnoměrné natočení vlasů.

Turmalín – představuje revoluční povrch, který zamezuje poškození vlasů. Je vhodnou volbou zejména pro jemné a křehké vlasy, které vyžadují speciální péči.

Tipy, které při výběru oceníte

  • přehled o nástavcích v balení: mnohé nástavce vám umožní jednodušší a lepší úpravu vlasů
  • délka přívodní šňůry: důležité je, aby délka šňůry byla dostatečná, a vlasy jste si mohli pohodlně upravovat před zrcadlem
  • rukojeť: pokud se vám kulmofén drží dobře v ruce, úprava vlasů s ním bude jednodušší než v případě, že máte problém s jeho úchopem
  • dobré čištění kartáče: ověřte si, zda je možné kartáč jednoduše čistit. Zamotané vlasy či zbytky stylingových a ochranných přípravků mohou způsobovat podráždění vlasové pokožky. Usazená mastnota je zase problémem kvůli péči o vlasy a poskytuje živnou půdu pro bakterie a plísně.
  • automatické vypnutí: je to bezpečnostní funkce, díky které se již nemusíte bát, že jste kulmofén nechali zapnutý. Stejně zabrání i poškození oblečení a ručníku.

Shrnutí

Kulmofén je skvělý stylingový pomocník, který umožňuje sloučení sušení vlasů a úpravy do jednoho kroku. Na výběr máte kulmofény statické a rotační.

Rotační kulmofény v sobě ukrývají mnoho funkcí, které oceníte nejen při úpravě vlasů, ale i při samotné péči. Umožňují nastavení teploty, které zabrání poškození vlasového vlákna. Nevýhodou rotačního kulmofénu oproti statickému je vyšší cena. Na rozdíl od fénu můžete kulmofén použít kdykoliv nezávisle na tom, zda jsou vaše vlasy právě mokré nebo potřebují vdechnout nový život a upravit. Nevýhodou některých modelů, ať už rotačních nebo statických, je velké množství různých nástavců, které se při běžné úpravě nevyužijí.

Když nechcete specifický kulmonfén, přečtěte si také, jak vybrat kulmu na vlasy.

Napsat komentář