Jak vybrat nejlepší domácí saunu

Sauna je úžasným prostředkem pro relaxaci. Dokáže zmírnit stres, uvolnit svaly, zlepšit krevní oběh i spánek. Ať už hledáte domácí nebo venkovní saunu, určitě přemýšlíte nad tím, jak si vybrat ideální saunu pro váš domov. Pokud jste se po zvážení všech důležitých faktorů, jako je konstrukce nebo dostupný prostor, nakonec rozhodli pro domácí saunu, nechte se při konkrétním výběru inspirovat našimi radami.

Zdravotní výhody sauny

Bez ohledu na to, jaký typ sauny si vyberete, každý z nich by vám měl poskytnout zdravotní výhody. Mezi ně patří zejména:

  • Zlepšení krevního oběhu: Sauny jsou skvělé pro vaše kardiovaskulární zdraví. Vysoké teploty totiž vedou ke zlepšení krevního oběhu. Když se výstelka vašich krevních cév rozšiřuje, dochází ke zvýšenému průtoku krve, a to má pozitivní vliv na váš mozek i srdce!
  • Uvolnění svalů: Zlepšený krevní oběh zároveň snižuje citlivost svalů. Po náročném tréninku neváhejte zamířit do sauny, abyste pomohli vašim ztuhlým svalům.
  • Zmírnění stresu: Existuje celá řada studií, které se shodují na jednom – sauny snižují stres a příznaky s ním spojené, jako jsou bolesti hlavy a migréna.
  • Lepší spánek: Večerní návštěva sauny pomůže tělu detoxikovat a těsně před spaním perfektně zrelaxovat, jehož výsledkem je hluboký a nerušený spánek.

Jaký typ sauny vybrat?

V podstatě existují dva základní typy sauny: tradiční parní a infračervená.

Tradiční parní sauna

Je to nejběžnější typ sauny pro interiérové ​​použití. Obvykle vytváří vlhké teplo prostřednictvím kamen nebo vyhřívaných sopečných kamenů (tehdy mluvíme o pravé finské sauně). Parní efekt může být také vyvolán zaléváním kamenů vodou. Její zahřátí trvá 30 minut až hodinu. Bez přidání vody je možné dosáhnout teplotu 90 až 110 °C. Hladina vlhkosti je udržována mezi 10 a 25 %. Na rozdíl od infračervených saun popsaných níže zde teplo nepronikne hluboko do pokožky. Bylo prokázáno, že parní sauny mají osvěžující a revitalizující účinky. Tradiční sauna je obvykle dražší než jiné typy saun, protože využívá i více elektřiny.

Infračervená sauna

Tato sauna využívá na výrobu tepla obvykle uhlíkové nebo keramické panely integrované přímo ve stěnách sauny. Když vaše pokožka absorbuje infračervené světlo, to se změní na infračervenou energii a proniká do vašich svalů a kloubů. Infračerveným saunám trvá asi 10 až 15 minut, než se zahřejí, a jsou asi o 30 stupňů chladnější (mezi 50 a 60 °C) oproti tradičním saunám. Je však možné, že se v ní více zapotíte, protože vaše tělo absorbuje již zmíněné infračervené světlo, což se v parních saunách neděje. To mívá výrazný detoxikační účinek. Tento typ sauny je obvykle i levnější než tradiční sauny.

Způsob ohřevu v infračervených saunách

I toto byste při výběru sauny měli zvážit. Mezi infrazářiči jsou totiž rozdíly a nejsou vůbec malé.

Keramické zářiče

Keramické zářiče se vyrábějí za pomoci jemných technologií. Velmi rychle se zahřívají, proto zde není nutné pořídit si jejich velký počet. Protože teplo je koncentrovanější blízko ohřívačů, je nejlepší zvolit saunu s ohřívačem umístěným blízko místa, kde budete sedět. Jejich povrchová teplota dosahuje 250-300 °C. Životnost při průměrném saunování třikrát týdně je 60 let.

Světelné keramické zářiče

Podobají se keramickým, ale na svou maximální teplotu se zahřejí ještě rychleji. Jelikož dosahují teploty až 300-500 °C, jsou chráněny speciální ochrannou mřížkou. Vyzařují také viditelné světlo, což zvyšuje jejich blahodárné účinky. Životnost je tu podobná, tedy 60 let.

Karbonové zářiče

Ohřívače z uhlíkových vláken jsou odolné a energeticky účinnější než keramické ohřívače. Jsou tvořeny tenkými karbonovými pásy, které umožňují rovnoměrnější rozložení tepla. Na druhé straně se ohřívají pomaleji a „jen“ na teplotu 70-170 °C. Výhodou je však dlouhá životnost až do 90 let.

Je velikost důležitá?

Určitě ano, a proto jsou sauny jsou k dispozici v mnoha velikostech. Některé jsou určeny pouze pro jednu osobu, zatímco jiné mohou pojmout až osm lidí. Sauny pro jednoho člověka jsou podstatně menší než ty, které poslouží pěti a více lidem. Výběr velikosti vaší sauny by tedy korelovat s počtem osob, které ji budou současně používat. Berte v úvahu i místnost, kde bude sauna usazena. Sauna totiž značně ubere prostor tam, kde ji umístíte. Maximální rozměry sauny jsou téměř neomezené, minimálně vnější rozměry jsou z důvodu bezpečnosti stanoveny na 1,4 x 1,4 x 2,2 m.

Jaký typ dřeva zvolit?

Pro obklad sauny je dobré vybrat dřevo, které co nejméně podléhá zkáze následkem vlhkosti. Tradičně se v saunách používá cedr, většinou ten červený. Je to aromatické dřevo, přirozeně odolné proti hnilobě a vlastnostmi proti tvorbě plísní. I když je to poměrně drahé dřevo, je velmi odolné a není na dotek horké.

V saunách se často využívá i dřevo z túje. Oproti cedru to není dřevo, které přirozeně odolává plísním a hnilobě. Na druhé straně je hypoalergenní, bez vůně, dobře odolné vůči škrábancům a vnějším poškozením. Je to opravdu často využívaný typ dřeva právě v domácích saunách, avšak má nižší životnost než cedr.

Pokud chcete zažít tu pravou finskou saunu s aroma lesa, určitě sáhněte po skandinávské borovici nebo smrku. Je to velmi pevné dřevo, které krásně voní. Levnějším řešením je v našich podmínkách dřevo z topolu, které dobře akceptuje vlhké podmínky, na druhé straně však v teple nevoní.

Náročnost montáže

I když to na první pohled tak nevypadá, obecně je montáž domácí sauny opravdu jednoduchá. Obvykle potřebujete jen dva lidi, šroubovák, šrouby a kladívko. Mnoho saun má již od výroby označené části, které zapadají přímo do jejich zámkových, drážkových či magnetických systémů. U výběru proto zohledněte tyto vlastnosti. Je určitě pro vás jednodušší poskládat saunu, která do sebe zapadá jako skládačka než se trápit nad návodem, kde a co složitě připojit.

A nezapomeňte na důležitou věc. Saunu dostanete v rozloženém stavu a v takovém ji přeneste přímo na místo, kde bude stát ve složeném stavu. Mnoho lidí si totiž přidalo práci tím, že nejprve složilo velké části sauny a až poté zjistili, že s nimi nepřejdou přes zárubeň.

Vybavení sauny

Jsou určité vlastnosti sauny, které při své koupi musíte určitě zvážit:

Ventilace

Každá dobrá sauna musí být vybavena náležitou ventilací. Samotné sauny nejsou vybaveny žádnými odvody. Doporučuje se však, abyste mezi stěnami sauny a stropem ponechali prostor alespoň několik centimetrů, aby se zajistilo správné větrání. Minimálním požadavkem ale je, aby po postavení měla sauna pod dveřmi alespoň malou mezeru, která umožňuje proudění vzduchu a kyslíku.

Požadavky na elektrické připojení

V domácích saunách musíte používat sauny se správným napětím. Zásuvka, do které zapojíte saunu, by měla být vyhrazena sauně. Do této zásuvky by neměly být zapojeny žádné další zařízení, ani prodlužovací kabel. Většina infračervených saun pracuje s napětím 110-120 V. Standardní 220-240 V napětí se vyžaduje u většiny parních saun tradičního typu.

Dodatečné příslušenství

Pro pravidelné ošetřování a prodloužení životnosti sauny doporučujeme zakoupit si užitečné příslušenství. K ošetření dřeva a lavice je výborný parafínový olej, kterým se snadno čistí. Někdo rád relaxuje při hudbě. Žádný problém, některé sauny jsou kompatibilní s Bluetooth, jednoduše tak spárujete saunu klidně i s vaším telefonem. Funkce časovače vás zase upozorní na ukončení relace po vámi nastaveném čase a ty vyspělejší dokonce kvůli bezpečnosti otevřou dveře sauny.

Závěr

Při koupi sauny je třeba, abyste zvážili, jaký typ sauny vlastně chcete – tradiční parní, nebo infračervenou.

Tradiční parní sauna je energeticky náročnější, čas jejího zahřívání je až třikrát delší než u infračervené sauny. Vnitřní teplota však v tradiční sauně lehce přesahuje 85 °C, což je také o 30 stupňů více než u infračervené konkurence.

Pokud si rádi připlatíte, některé sauny mají pokročilé funkce, jako chromoterapie známá jako terapie barevným světlem, aromaterapie, tedy saunování s účinky éterických olejů nebo muzikoterapie. Pokud bude saunu sdílet více osob najednou, pak musíte zvážit i její velikost.

Z hlediska ceny jsou parní a infračervené sauny zhruba na stejné úrovni, ty nejjednodušší začínají zhruba od 15 000 Kč. Cena se pak nabaluje vzhledem k velikosti, použitím materiálů, doplňků ale i tím, co jsme jmenovali výše. Při výběru sauny pečlivě zvažte všechny vaše možnosti, abyste si pořídili tu nejlepší saunu právě pro vás. Děláte to přece zejména pro své zdraví.

Hledáte i jiné možnosti pro domácí relax? Přečtěte si třeba článek o tom, Jak vybrat nafukovací vířivku.

Napsat komentář