Jak vybrat zahradní bazén

Vlastnit zahradní bazén je snad touhou každého, kdo vlastní rodinný dům, případně rekreační chatu či alespoň zahrádku. V současné době už patří k běžné, ba přímo povinné výbavě většiny domácností s rodinným domem či víkendovou chalupou. Vždyť co už jen může být lepší, než po parném dni nebo namáhavé práci, zrelaxovat v bazénu? Proto není nic neobvyklého, že trh je z roku na rok stále více zaplaven množstvím zahradních bazénů různých velikostí a materiálů. Jak si z toho vybrat pro sebe to nejlepší a neprodělal? Cenové rozdíly jsou totiž velmi výrazné, ale ne vždy musí cena znamenat kvalitu, nebo spokojenost se zbožím.

Zahradní bazén se všude dobře vyjímá, přičemž může sloužit na množství věcí. Například se může stát společenským centrem večerní relaxace s přáteli. Nebo jej můžete využívat pouze na relaxaci, či zchlazení po parném dni. Proto jako první třeba zvážit účel používání. Chcete bazén pouze rekreačně na chalupu pro děti? Chcete nafukovací nebo pevný nadzemní? S tím pak přirozeně souvisí i velikost bazénu, jeho materiál, typ čištění či typ ohřevu bazénu. Od toho se totiž odvíjí cena výrobku, která je v případě bazénů opravdu rozmanitá. Ty nejlevnější nafukovací dostanete již od pár set korun, ale ty dražší mohou stát i tisíce. Před samotnou koupí byste proto měli na všechny tyto otázky najít odpověď a do obchodu jít už s jasnou představou. Obecně lze zahradní bazény rozdělit do několika základních kategorií, od kterých se pak odvíjí účel jejich používání.

Základní typy zahradních bazénů

Výběr zahradního bazénu v první řadě záleží na jeho velikosti. Hlavně je třeba myslet na to, že bazén ve velké míře ovlivní vaši zahrádku – vizuální a často i funkčně. Zároveň je důležité promyslet si jeho umístění a celkové zapadnutí do okolního terénu. Zde platí zejména jedna hlavní zásada – nejlepší místo pro bazén je závětrné a slunečné po celý den. Také třeba myslet na jeho dostatečnou vzdálenost od domu. Samozřejmostí je nestavět ho na místě, kde se nacházejí podzemní prostory, jako například kanály na odvádění vody. Ani keře, zda elektrické vedení by nemělo být v jeho těsné blízkosti. Pokud tedy máte jasno v tom, kde umístíte váš vysněný bazén, je načase přemýšlet nad jednotlivými typy.

Nafukovací bazény

Nejlepší volba pro děti. V tomto typu bazénu se mají možnost dosyta vyřádit, přičemž nepředstavuje ani velkou investici. Jde totiž o nejlevnější typ bazénů, dají se koupit už od pár desítek euro. Pro děti do 6 let zcela postačuje bazén s průměrem pouze 1 metr. Pro starší děti se již doporučuje průměr alespoň 2,5 metru. Samozřejmě, své využití najdou i ve světě dospělých, ale je třeba počítat s jejich chatrnější konstrukcí. Jejich životnost je totiž velmi krátká. Kdykoliv se mohou natrhnout, nebo se udělá malá dírka a bazén může poputuje rovnou do smetí.

Pevné nadzemní bazény

Především poskytují větší prostor než je tomu v případě nafukovacích bazénů. Takže se dá v nich i plavat. Mezi nejčastěji používané patří plastové, laminátové nebo plechové. Nevýhodou však je, že se nedají zazimovat bez demontáže, která vyžaduje i dostatek času a kus dovednosti. Je zde ale také možnost fóliového bazénu s konstrukcí z kovu nebo plastu, který je možné ponechat na zahradě celoročně. No třeba zde počítat s jistými úpravami terénu. Nejenže je nutné vykopat jámu a šachtu, ale ještě i místo pro filtraci, tepelné čerpadlo či solární ohřev. Přirozeně k povinným pracím patří i zajištění přívodu elektřiny. Betonová deska, případně měkká geotextilie je zde také nutností.

Montovaný bazén

Výhoda je podobná jako u rodinných domů – rychlá montáž. Avšak na druhou stranu je zde nižší životnost a menší záruka bezproblémového používání. Například stěny z pozinkovaného plechu vydrží přibližně 10 let, fólie v průměru 5 let. No v případě potřeby se dá fólie alespoň vyměnit. K nevýhodám patří i to, že montovaný bazén je možné zakoupit pouze v oválném tvaru, což nemusí být vždy podle vašich představ.

Zapuštěné bazény

V jejich případě je zaručen největší luxus. No připravte si, že vám tento typ bazénů pořádně provětrá peněženku. Zde se totiž cena začíná někde na úrovni 50 000 Kč. Samozřejmě však můžete zde počítat s nejvyšší kvalitou, celoročním používáním a opravdu dlouhou životností. Nezbytností je tu však vybrat to nejsprávnější místo pro jeho konstrukci, jinak toho můžete v budoucnu litovat.

Jaký se používá konstrukční materiál?

Přirozeně, materiál, ze kterého má být bazén zhotoven, hned po jeho velikosti a umístění zajímá nejvíce. Od konstrukčního materiálu se totiž odvíjí i konečná cena, a hlavně trvanlivost bazénu. Kromě nejjednodušší a nejlevnější klasiky – vzduchové matrace, které materiály se používají nejčastěji? A hlavně, jaké jsou výhody jednotlivých typů?

K nejlevnější variantě patří jednoznačně plastový bazén. Pro některé méně zručných zde může být výhodou i nenáročnost na stavební úpravy. Mile překvapí i životnost. Plast, jak je známo, totiž dlouho vydrží. V případě bazénu to může být 15 let i více. Nevýhodou je zase jeho postupné vyblednutí a větší náchylnost k poškrábání či vyboulení.

K časté volbě patří i akrylátový, resp. laminátový bazén. Zde mají hlavní slovo jako konstrukční materiál skleněná vlákna a pryskyřice, které mají ještě větší životnost, než tomu je v případě plastových bazénů. Navíc ty dražší varianty mají i odolnou gelovou úpravu. Na druhou stranu ale někdy postupem času hrozí v takovém bazénu praskliny.

V poslední době je poměrně populární keramický bazén. Je vyroben z keramického prachu a z částic, které na jeho povrchu vytvářejí pěkně vypadající 3D efekt. A co je důležité, je velmi trvanlivý – 50 i více let. No pochopitelně vás tento typ bazénu bude i víc stát, navíc bývá často rozměrově a tvarově omezený. 

Pokud však hledáte něco neomezeně trvanlivé, tak tou správnou volbou pro vás bude nerezový nebo železobetonový bazén. Oba typy vás spolehlivě přežijí. Nerezový je z ušlechtilé oceli, takže je odolný vůči korozi a mrazu. Velkou výhodou je i jeho odolnost vůči bakteriím a také to, že v zimě ho netřeba vypouštět. Nicméně samozřejmě patří k těm nejdražším typům bazénů. V případě železobetonového bazénu potěší jeho snadná údržba, avšak jeho instalace je časově náročná.

Jak to je s čištěním a filtrací?

Čištění a filtrace jsou dalšími důležitými faktory, které je třeba dobře zvážit. Možnosti čištění se odvíjejí od jednotlivých typů bazénu a patří k základům péče o bazén. Do bazénu padají různé nečistoty, například listí, hlína či různé větvičky. A samozřejmě třeba počítat i s deštěm, takže bez čištění by voda velmi rychle ozeleněné. Nuž a v takové vodě se přece nikdo nebude koupat. Navíc v bazénu se vytváří ideální prostředí pro různé mikroorganismy, které mohou být zdraví škodlivé. Případné používání plachty, kterou se bazén zakrývá, rozhodně nestačí.

Nejefektivnější cesta čištění bazénu je chemie – spolehlivě odstraní usazeniny, plísně, bakterie a také hnědé zbarvení stěn. Nejčastěji se používá bazénová chemie ve formě kulatých tablet, které nejenže dezinfikují, ale i vločkách nečistoty a preventivně působí proti řasám. Také se používá odstraňovač vápenatých usazenin, a to hlavně po zimním období. V té době se totiž v bazénu tvoří různé usazeniny minerálních solí. Třeba ho ale nanést na usazeniny v koncentrované podobě. Potom počkat půlhodinu a následně opláchnout. No a v neposlední řadě je dobré používat i alkalický čistící prostředek, který se hodí zejména na čištění okrajů bazénu.

Co se týče filtrace, používají se dva druhy – písková a kartušová. Písková filtrace je mnohými považována za vůbec nejvhodnější filtraci do bazénu. Princip zde spočívá na přechodu vody přes pískovou filtrační náplň, v níž se nečistoty zachycují a voda se tak vrací zpět do bazénu čistá. Výhodou také je, že pískovou náplň stačí vyměnit jednou za 2-3 roky. Pro menší nadzemní bazény je zase výhodná kartušová filtrace, která zachycuje nečistoty pomocí papírové filtrační vložky. Tu je třeba ale několikrát týdně vyjmout a proprat pod tlakem vody, aby se uvolnily nečistoty. Měnit by se měla několikrát za sezónu.   

Ohřev vody

Pochopitelně i v případě zahradního bazénu třeba počítat s jistou spotřebou energie. Ohřev vody lze zajistit několika možnostmi, které se liší způsobem výroby tepelné energie a samozřejmě i cenou. A to ať už se bavíme o samotné instalaci ohřevu nebo o jeho činnosti.

Nikoho jistě nepřekvapí, že nejčastěji používaný a nejoblíbenější je elektrický ohřev vody. A to zejména díky snadné instalaci a nízkým vstupním nákladům. No třeba zde zohlednit dlouhodobé hledisko, a to bohužel není velmi příznivé. Ceny elektrické energie budou totiž v budoucnu růst, respektive je jen velmi malá pravděpodobnost, že by zůstaly na stejné úrovni, jaké jsou dnes.

Proto se v současné době stává stále oblíbenější solární ohřev. Stejně jako při elektrickém ohřevu, i zde je velkou výhodou jednoduché zapojení a lehká konstrukce. Díky speciálnímu polymeru, ze kterého jsou solární panely vyrobeny, jsou tyto odolné vůči slunečnímu záření, chemii ve vodě, jakož i vůči oxidaci či mrazu. A zároveň jedná o nejekologičtější způsob ohřevu, takže se vám poděkuje i životní prostředí. 

Na ohřev vody lze použít i tepelné výměníky – voda se tu vyhřívá kotlem, případně tepelnými či solárními kolektory. Samotné výměníky se vyrábějí z nerezu a jsou speciálně navrženy pro ohřev vody v bazénu.

No a v neposlední řadě je zde možnost použít i tepelná čerpadla. Využívají kombinaci solárního a elektrického ohřevu. Jejich velkou výhodou je, že jsou velmi efektivní a dokážou fungovat i za nepříznivého počasí (narozdíl od solárního ohřevu).

Několik praktických rad na závěr a shrnutí

Rozhodně byste si měli jako první promyslet účel používání a cenový strop svého vysněného zahradního bazénu. Od ceny totiž pochopitelně záleží množství faktorů, hlavně velikost bazénu a také materiál, ze kterého je vyroben. Následně se od toho pak odvíjí jeho trvanlivost, odolnost jakož i komfort používání. No koupě zahradního bazénu skrývá i další faktory, které byste měli při koupi zohlednit. Proto jsme pro vás připravili několik užitečných typů, jak si pro sebe vybrat to nejlepší.

  • Pokud potřebujete bazén pouze sezónní a rekreačně pro děti na zahrádku či na chatu, tak vám zcela postačí i obyčejný nafukovací. Je skladný, snadno se připravuje na používání, a hlavně je moc levný. Není sice odolný, často zde hrozí propíchnutí či různé poškození, ale vzhledem na cenu to není žádná katastrofa. Pro děti do 6 let postačí bazén o průměru 1 metr. Pro starší děti se již doporučuje průměr alespoň 2,5 metru.
  • U ostatních typech bazénů, hlavně při zapuštěných, si dobře promyslete velikost, umístění a polohu bazénu na vaší zahrádce. Obecně není dobré umístit bazén hned vedle domu, ani blízko keřů, nebo blízko elektrického vedení. Samozřejmostí je nestavět na místě, kde jsou podzemní prostory.
  • Pokud jste si vyhlédli malý bazén na zahradu, ale přitom si chcete i dobře zaplavat, pomůže vám chybějící velikost bazénu alespoň z části kompenzovat kvalitní protiproud.
  • Obecně se nedoporučují zahradní bazény s kulatým tvarem. Kdysi byly velkým hitem, ale ty časy jsou už pryč. Horší využívají zabraný prostor a když v takovém bazénu plavete, máte tendenci se stále točit. Nejvíce se proto osvědčily obdélníkové a oválné tvary. Také pamatujte na to, že u některých typů bazénů jsou jejich tvar a rozměr omezené – například u keramických bazénů nebo u montovaných.
  • Myslete i na zastřešení, hlavně když plánujete využívat bazén celoročně. Ochráníte bazén před hrubými nečistotami a také vám to pomůže udržet teplejší vodu. A samozřejmě, můžete si zaplavat i tehdy, když bude pršet.
  • Pokud hledáte něco trvanlivé, odolné a s celoročním využíváním, tím nejlepším řešením jsou nerezové a železobetonové typy bazénů. Nerezové dokonce ani není třeba vypouštět. Třeba však počítat s vysokými náklady, kde ty nejlevnější varianty se začínají na úrovni 2000 €.
  • Co se týče filtrace bazénu, zajímavým a výhodným řešením se ukazuje kombinace pískové filtrace a dezinfekce slanou vodou. Jde o nejzdravější způsob, při kterém se vyhnete chemii. Tento systém čištění a filtrace je dokonce možné automatizovat, aby se bazén filtroval a dezinfikován dle potřeby sám.
  • Pokud máte na dezinfekci a čištění bazénu v plánu používat chlorové tablety, je třeba počítat s tím, že budete muset každý týden měřit pH vody pomocí testerů.
  • Pokud si zvolíte elektrický ohřev vody, počítejte se stoupajícími náklady. Cena elektrické energie bude totiž růst. Úspornější je solární ohřev, nebo kombinace solárního ohřevu s elektrickým.

Napsat komentář