Jak vybrat vánoční dárek

Vánoce jsou pro mnohé z nás nejkrásnějšími svátky v roce. Setkáváme se našimi nejbližšími, vychutnáváme si společné chvíle i vánoční dobroty. K Vánocům neodmyslitelně patří jejich neopakovatelná atmosféra, tradice, vánoční stromeček a vánoční dárečky. Pokud nevíte, co tento rok pořídit pod stromeček, vyzkoušejte některý z našich tipů.

Jak nakupovat vánoční dárky

Dříve, než se pustíte do nakupování, přečtěte si následující rady. Pomůže vám to vyvarovat se zbytečných stresů při nákupu.

Pomáhá seznam

Jako první si vytvořte seznam lidí, kterým chcete dárek pořídit. Ke každému si napište tipy, jaké dárky by je mohly potěšit. Přemýšlejte nad jejich zálibami nebo nad tím, co potřebují. Pokud nemáte konkrétní nápad, zkuste je v nejbližších dnech více poslouchat. I v běžném rozhovoru se může skrývat nečekaná inspirace na dárek.

Rozpočet

Rozpočet je při nákupu dárků vždy důležitý. Pomůže vám pohlídat výšku vašich výdajů. Získáte také přehled o tom, kolik jste za dárky celkově utratili.

Nákupy na poslední chvíli? Ne!

Nakupování na poslední chvíli nepřináší jen stres. V předvánočním shonu se snadno může stát, že nakoupíte zbytečnosti. I když jsou některé věci před Vánoci za lepší cenu, jiné mohou být naopak předražené.

Nakupujte dopoledne

Už od začátku prosince jsou nákupní centra plné lidí. O něco lepší je to v dopoledních hodinách. Pokud máte čas, vyrazte na nákupy už dopoledne. Vyhnete se dlouhým řadám na pokladnách a přeplněným obchodům. Můžete samozřejmě nakupovat i přes internet a užít si „procházku po obchodech“ se šálkem dobré kávy nebo čaje v ruce.

Tipy na vánoční dárky

Jak nakupovat, aby byl vánoční dárek praktický, užitečný, a hlavně potěšil obdarovaného? To je opravdu těžký úkol. Vyzkoušejte některé z následujících tipů.

Oblečení potěší a je i praktické

Dokonalým vánočním dárkem může být oblečení. Ovšem za předpokladu, že znáte vkus a velikost obdarovaného. Zaručeným tipem je tričko nebo mikina. Tyto kousky oblečení se hodí každému. Mohou být jednoduché, nebo také s vtipným a originálním motivem. Výběr je jen na vás.

Miluje doplňky?

Pokud má obdarovaný plný šatník, vsaďte na doplňky. Muže určitě potěší vkusná kravata nebo kožený pásek. Ženy se zamilují do nové kabelky, peněženky nebo kosmetické taštičky.

Něco osobního

Vhodnou drobností, která určitě potěší, je zarámovaná společná fotografie. Nebo vyberte zápisník, klíčenku či jinou drobnost se společným snímkem. Originálním dárkem je také hrneček, polštář nebo tričko, kam se dá také umístit fotografie. Takový vánoční dárek bude za vás mluvit ještě dlouho.

Pro zaneprázdněné

I když klasické diáře ustupují těm elektronickým, mnozí z nás je stále používají. Pokud máte v okruhu svých známých někoho, kdo na klasický diář nedá dopustit, našli jste vhodný dárek. K diáři nezapomeňte přibalit kvalitní pero.

Vánoční dárky pro sourozence

Pro sourozence, ale i přátele, rodiče a prarodiče jsou vhodným dárkem ponožky. Nekupujte ale obyčejné! Vyberte kvalitní materiály, antibakteriální ponožky nebo ponožky s originálním motivem nejlépe v dárkovém balení.  

Neznáte se dost dobře?

I pro osoby, které dost dobře neznáte, můžete koupit vhodný a praktický dárek. Na výběr máte kvalitní kávu, víno, bonboniéru, nebo ručně vyráběné čokoládové pralinky.

Když už opravdu nevíte co

Více než zbytečnost, kterou přijme obdarovaný jen ze zdvořilosti, může potěšit menší obnos. Takto si můžete být jistí, že obdarovaný si za peníze koupí to, po čem touží. Pokud nechcete darovat peníze, kupte například dárkový poukaz.

Oživte vzpomínky

Dárkem může být cokoliv, co v obdarovaném vyvolá pěkné vzpomínky. Vánoce jsou plné emocí a někdy se člověk neubrání slzám, třeba při vzpomínání na společné zážitky nebo nad velmi osobním dárkem. Ukryjte také do dárku vaše malé vyznání lásky nebo vyjádření poděkování.

Pro knihomoly                   

Pokud víte, že někdo z vašich blízkých rád čte, vyberte mu novou knihu. Nezapomeňte ale předem nahlédnout do jeho knihovny. Aby byl nový přírůstek ve sbírce opravdu novým. Měli byste se také trefit do vkusu. Ne každá žena musí mít ráda zamilované romány a muž napínavé detektivky.

Ručně vyrobené dárky

Ruční práce vždy prozradí mnoho o tom, jak na obdarovaného myslíte. Vytvořte něco originálního. Můžete to být obrázek, fotografie, voňavé svíčky, svícen nebo výšivka na stěnu. Výběr je rozmanitý. Záleže jen na tom, čemu se rádi věnujete.

Vánoční dárky pro ženy

Ženy mají rády dárky darované od srdce. Nic je nezklame víc, jako dárek, na kterém vidí, že výběru jste věnovali jen pár sekund. Vhodným dárkem je parfém, šperk nebo bižuterie. Pokud chcete zajít ještě dál, darujte jim dárek během společné večeře v restauraci ještě před Vánocemi. Romantika této chvíle řekne vše za vás.

Vánoční dárky pro muže

Pro muže můžete sáhnout i po praktických věcech, jakým je oblečení. Oprostíte je od činnosti, kterou mnozí z nich nemají zrovna v oblibě – od nakupování. Váš vánoční dárek jim tak přinese dvojitou radost. Pokud už opravdu nebudete vědět, co koupit, můžete jim vybrat kvalitní vodu po holení nebo jinou oblíbenou kosmetiku.

Vánoční dárky pro seniory

Rodiče i prarodiče vám často na otázku, co by chtěli dostat pod stromeček, odpoví, že oni už nic nepotřebují a všechno mají. Pokud je ale chcete překvapit, dejte si s výběrem záležet. Namísto tradičních ponožek, pyžama nebo výživových doplňků zkuste tento rok něco nového. Nádherným překvapením se může stát poukaz na dovolenou nebo wellness pobyt. Na takový vánoční dárek se možná někdy budete muset finančně složit ve více lidech, ale jejich radost v očích dokážou, že to byl správný výběr.

Vánoční dárečky pro děti

Pro menší děti je výběr poměrně jednoduchý. Radost jim udělají hračky. Holčičky potěší nová panenka nebo kuchyňka na vaření. Kluci si zamilují autíčko na ovládání nebo novou stavebnici. Větším dětem můžete vybrat zábavnou společenskou hru pro celou rodinu. Výběr pro děti je bohatý i v různých cenových kategoriích. Velmi pěkné vánoční dárky nakoupíte už do 500 Kč.

Zážitkové dárky

Nejednoho muže i ženu potěší zážitkový dárek. Na výběr máte adrenalinové zážitky, jakými jsou paragliding nebo bungee jumping, automobilový zážitek jízdy v závodním nebo luxusním vozu. Zážitkem může být také romantická večeře nebo ochutnávka vín či čokolád. Fantazii se meze nekladou. Možná právě vy potěšíte své blízké poukazem na kurz pečení nebo vaření indických jídel.

Na co myslet při výběru dárku aneb rady na závěr

Nákupy vánočních dárků na poslední chvíli vám mohou dát pořádně zabrat. Pomůže vám, abyste byli předem připraveni. Ať už budete kupovat vánoční dárek pro rodinu, přátelé, nebo známé, zjistěte si, co mají rádi nebo co by zrovna potřebovali. Vyberte něco podle jejich vkusu nebo zálib. Pokud ale obdarovaného neznáte tak dokonale, nezoufejte. Dárek, kterým nic nepokazíte, může být lahev kvalitního vína nebo čokoláda.

Muži se nejčastěji zaseknou nad dárkem pro svoji partnerku. I když je myšlení ženy v mnohém složité, s trochou romantiky ji určitě potěšíte. Muži milují zážitky a překvapení. Můžete je ale obdarovat i něčím praktickým. Například novou nepromokavou bundou na sport. Pro děti vybírejte hračky podle jejich věku. Puberťáky potěší nový mobil nebo přenosný reproduktor, díky kterému budou moct poslouchat oblíbenou hudbu se svými kamarády.

Jak vybrat dárek pro ženu

Jak vybrat dárek pro muže

Jak vybrat svatební dar

Napsat komentář