Jak vybrat žehličku

Žehlička je stálou součástí úpravy našich oděvů. Stará se nejen o narovnání zmačkaných košil, ale i o doladění výsledného dojmu, který chceme každý určitě zanechat. Stejně je součástí méně oblíbeného rituálu žehlení, který se v mnoha případech snažíme odkládat na nejvíce vzdálený termín. Výběrem správné žehličky můžeme žehlení nejen zkrátit, ale také si ho usnadnit.

Typy žehliček

Výběr žehličky závisí na několika základních bodech a design by neměl být tím prvním, co u vás rozhodne. Důležité jsou naše preference, se kterým typem raději pracujeme a svou roli hraje i typ oblečení, který nosíme. Která ze žehliček se stane pro vás vítězem?

Parní žehlička

Parní žehlička je dnes jeden z nejpoužívanějších typů. Funguje na principu vodní páry, která oblečení navlhčí a žehlení probíhá rychleji a jednodušeji. Moderní napařovací žehličky se vyznačují rychlým nahřátím a výhodou je, pokud je v žehličce zabudovaná funkce odvápňování, která se postará o hladký a jednoduchý průběh žehlení.

Výhody napařovací žehličky oceníte při žehlení hrubých tkanin. Mezi její hlavní výhody patří snadná skladnost a manipulace. Při výběru se zaměřte na povrch žehlicí plochy.

Mezi nejkvalitnější patří keramika, následuje durilium, vyznačující se odolností. A až na konci se nacházejí nerez a hliník, které patří mezi nejpoužívanější, ale v jejich případě hrozí poškození povrchu a následně i poškození žehleného oděvu. Při výběru se zaměřte i na parní výkon, který by se měl pohybovat v mezích 30–40 g/min.

Žehlička s parním generátorem

Pokud žehlíte často a hodně, pak rozhodně oceníte služby parního generátoru. Ten se často nazývá jako parní stanice a představuje nádobu pod tlakem o objemu přibližně 1,5 litru. Před koupí byste měli vědět, že vodu nelze během žehlení doplňovat. Tento typ žehliček je až trojnásobně výkonnější než klasická žehlička.

Při výběru žehlicích povrchů je situace stejná jako u parní žehličce, ale parní generátory se vyznačují povrchem ze slitiny safír, která má podobné vlastnosti jako durilium. Parní výkon se pohybuje okolo 90 g/min a zajišťuje tak optimální žehlení.

Cestovní napařovací žehlička

Cesta do zahraničí, pobyt v koleji, či jiná nezbytná cesta se zavazadly předpokládá zmačkané oblečení. V tomto případě pomůže cestovní napařovací žehlička vyznačující se nízkou hmotností, malými rozměry a jednoduchým použitím. V tomto případě opravdu mluvíme jen o žehličce na cestování, která není vhodná k žehlení většího množství prádla a není stavěná na pravidelné používání. Její skladnost je zajištěna malými rozměry a v mnoha případech i sklápěcí rukojetí.

Na výběr jsou většinou dva materiály: keramika a nerez. Parní výkon se pohybuje okolo 50 g/min. Nevýhodou tohoto typu žehliček je častá absence užitečných funkcí.

Napařovač

Toto zařízení je šikovným pomocníkem při ranním spěchu, pomocí něho narovnáte oblečení přímo na ramínku. Jeho pomoc oceníte i v případě dezinfekce oblečení. Výhodou napařovačů je snadná obsluha a rychlé narovnání oblečení.

V zásadě se dělí na dvě základní kategorie, a to ruční napařovače, které jsou skladné a snadno se s nimi manipuluje a napařovače se stojanem, které jsou rozměrné a představují náročnější manipulaci, ale umožňují delší žehlení. Jejich výkon vodní páry se pohybuje v rozmezí 20-40 g/min. U napařovačů oceníte funkci ECO, která šetří energii přístroje a při delší nečinnosti se napařovač vypne sám.

Suchá žehlička

Suché žehlení funguje na principu nahřívání žehlící plochy. Materiály, ze kterých je žehlicí plocha vyrobena, jsou tři: keramika, nerez a hliník. Keramika má ideální vlastnosti a je jednoduchá na údržbu, u nerezu a hliníku je třeba dávat pozor na poškození.

Žehlení se suchou žehličkou je rychlé, je nenáročné na obsluhu a výhodou je i její nízká cena. Na straně druhé je třeba kropení prádla a je absolutně nevhodná na jemné prádlo, která je v tomto případě vystavována poškození. Při výběru je důležité zohlednit tepelný příkon, který by měl být okolo 1000–1300 W.

Funkce, které oceníte

Odvápňování – zajistí snadný chod žehličky a zabrání usazování minerálů;

Funkce automatického vypnutí – je to důležitá bezpečnostní funkce, která potěší zejména zapomnětlivce;

Anti Drip systém – zajistí, že při nízké teplotě bude zastavena tvorba vodní páry a na oblečení nebude kapat voda ze žehličky;

ECO šetří energii přístroje;

Vertikální napařování – skvělý pomocník zejména u jemných tkanin, které by neměly přijít do styku se žehlící plochou;

Regulátor teploty – umožňuje nastavit teplotu a tím žehlit mnohé typy tkanin.

Shrnutí

Parní žehličky a parní generátory dnes představují nejúčelnější možnost žehlení oblečení. Dostupný výběr ale obsahuje mnohem více možností, ze kterých se dá vybírat. Své zákazníky si najdou i napařovače a suché žehličky, během cestování zas oceníte cestovní žehličku. Podstatné je vybrat typ, který nejlépe odpovídá tkaninám, které žehlíte.

Před koupí se zaměřte i na dostupné funkce, které umožňují jednodušší, rychlejší a pohodlnější žehlení. Nezapomeňte zhodnotit délku kabelu, příkon nebo parní výkon, které jsou stejně důležitými ukazateli.

Jak správně žehlit

Jak vybrat žehlicí prkno

Jak vybrat nejlepší sušičku prádla

Napsat komentář