Jak vybrat zastřihovač vlasů a vousů

Pokud jste se rozhodli začít si pěstovat hezkou bradu nebo si doma pravidelně zastřihovat vlasy a upravovat svůj zevnějšek, jste na správném místě. Možná se budete divit, ale i výběr něčeho tak jednoduchého jako je obyčejný zastřihovač, nemusí být tak snadné, jak by se mohlo zdát. I zde se mohou skrývat různé maličkosti, na kterých záleží, případně můžete něco důležité přehlédnout. Kdo zná všechny nejnovější vychytávky a informace o výrobku, ten dostane to nejlepší, protože přesně ví, co potřebuje.

Co byste měli při výběru zohlednit a co není až tak důležité? V článku jsme pro vás připravili přehled těch nejdůležitějších informací, které vám pomohou se mezi jednotlivými strojky zorientovat a vybrat si pro sebe ten nejlepší.

Určitě budete souhlasit s tvrzením, že moderní zastřihovače jsou důležitou součástí každé koupelny. Jejich velkou výhodou je, že si rychle a snadno upravíte vzhled na každou příležitost nebo podle nejnovějšího módního trendu.

Ještě než si zajdete do obchodu pro svůj zastřihovač, měli byste si ujasnit, na co ho konkrétně plánujete používat a najít odpovědi na otázky jako například – jakou délku zástřihu budete potřebovat? Jak často ho chcete používat? Plánujete ho s sebou vozit na cesty? Kolik do něj budete investovat? Je pro vás důležité, aby se rychle nabíjel a měl co nejlepší výkon? Od odpovědí na tyto otázky pak záleží výběr parametrů a funkcí, kterými disponují jednotlivé typy zastřihovačů.

Základní typy zastřihovačů

Hlavní a nejdůležitější kritérium, podle něhož zastřihovače rozdělujeme, je účel jejich použití. Není jedno, zda ho plánujete využívat pouze na zastřihávání vlasů, vousů, či jen na odstraňování chloupků. Nebo možná zvažujete univerzálnější model, kde stačí pouze měnit nástavce. Úvodem je proto důležité dobře si promyslet, co s ním vlastně chcete zastřihávat.

Zastřihovače vousů

Je to základní doplněk každého moderního muže vyznávajícího nedbalou eleganci. Zastřihovače vousů vám umožní zvolit libovolnou délku zastřižení, takže můžete mít vždy přesně na milimetr upravené strniště do požadovaného tvaru. Ušetříte za nejednu návštěvu u holiče, a tím i spoustu peněz. Tyto zastřihovače mohou mít jeden i více nástavců, které se liší hlavně svou délkou střihu – v hranicích od nuly až po několik milimetrů.

Velkou výhodou je také sáhnout po modelu s variabilními nástavci, díky nimž si můžete délku zástřihu volit dle libosti. Samozřejmě je možné najít i model, který dokáže oholit úplně dohladka, ale je rozumné si to při koupi ověřit. Velmi zajímavá je i možnost zakoupení zastřihovače s funkcí odsávání vousů. Ušetříte s tím úklid po holení, což není k zahození.

Zastřihovače vlasů

Vlasové zastřihovače jsou žádaným zbožím zejména pro muže, kteří chtějí dobře vypadat a svým vlasům věnují pravidelnou péči. Tyto strojky mají odnímatelný výškový nástavec, který určuje délku požadovaného střihu. Právě střih je zde tím nejdůležitějším parametrem, na který byste měli při jejich koupi přihlížet.

Obvykle je k dispozici větší počet vyměnitelných nástavců o různých délkách – od 0 až po přibližně 30 milimetrů. Při výběru zastřihovače vlasů si zkontrolujte, zda vámi vyhlédnutý model disponuje požadovanou délkou. Jejich velkou výhodou také je, že jsou nenáročné na údržbu, padnou do ruky a ty modernější mají dokonce LED indikátor dobíjení. Pozornost věnujte i materiálu břitev, způsobu napájení a dalším doplňkovým vlastnostem.

Zastřihovače chloupků

Tento typ zastřihovače se dá použít na chloupky na celém těle – včetně nosu, uší či oblasti třísel. Jejich velkou výhodou je, že se dostanou i na taková místa, kde se běžné přístroje snadno nedostanou. Proto je někdy můžete na trhu objevit i pod názvem hygienické či detailní zastřihovače. Ty kvalitnější modely mají nerezové břitvy a omyvatelné stříhací hlavy.

Pro napájení se obvykle počítá s mikrotužkovými bateriemi. Jako je tomu u předchozích typů zastřihovačů, i tyto disponují velkým množstvím vyměnitelných nástavců různých délek. Tato variabilita se hodí v případě, že se chcete zbavit chloupků na více místech těla. Existují i speciální zastřihovače chloupků, pouze na zastřihávání v nose nebo v oblasti třísel.

Kombinované zastřihovače

Jak je z názvu zřejmé, kombinované zastřihovače nabízí univerzální použití. Z toho důvodu jsou ideální například pro ty, kteří rádi cestují a neradi s sebou vozí různé strojky – zastřihnou vše, od brady až po zlobivé chloupky na těžko dostupných místech. Pouze změníte nástavec a váš vzhled je rychle vyřešen. Mají i nevýhodu, některé mají menší přesnost zastřihování.

Co je důležité u zastřihovače zohlednit?

Účel použití není jediným faktorem, nad kterým byste měli při výběru uvažovat. Stejně byste si měli promyslet parametry a funkce daného přístroje, protože i u zastřihovačů platí, že čím více funkcí, tím i vyšší cena. Zvažte, co opravdu považujete za nezbytné, a co je už jen takovým příjemným zpestřením přístroje. Také byste se měli zamyslet nad faktory, které ovlivňují komfort jeho používání. Které jsou to?

Napájení

Jde o parametr, který je spjatý s přenositelností přístroje, ale i s pohodlností používání. Bezdrátové využití je mnohem jednodušší. Ale na druhou stranu akumulátor nevydrží věčně a je třeba nutné ho dobíjet. Jaké jsou vlastně možnosti napájení?

Jak jsme již zmínili, jednou z možností je akumulátorové napájení, při kterém je možné přístroj nabít během pár hodin. Při práci vám nepřekáží kabel, takže se hodí především na cesty. Můžete si vybrat mezi levnějšími NiMH články, nebo Li-ion články. Ty druhé se používají častěji, protože se nabíjejí kratší dobu a nemají paměťový efekt, který by zkracoval jejich životnost. Při nabíjení musí být přístroj v nabíjecím stojanu, který zároveň slouží i jako držák.

Další možnost je napájení z elektrické sítě. Tento typ je vhodný pouze v případě, že vám při práci nebude vadit kabel a nutnost elektrické zásuvky. V tomto případě ale myslete i na délku kabelu, která vás může při práci omezit. Na druhou stranu ale nejste odkázáni na dobíjení ani závislí na výdrži baterie.

V neposlední řadě známe i kombinované napájení, které v sobě spojuje jak akumulátorový, tak i síťový provoz. Když se přístroj vybije, zapojte ho do zásuvky a můžete pokračovat v práci.

Materiál břitev

Dalším faktorem, který je třeba zohlednit je materiál břitev. Ten je velmi důležitý pro dokonalé oholení. Také myslete na to, že některé břitvy by vůbec neměly přijít do styku s vodou.

Nejčastějším typem jsou ocelové břitvy. Především proto, že vynikají ostrostí, a to za relativně nízkou cenu. Jejich nevýhodou je ale, že po čase mohou začít rezavět – tento typ břitev by neměl přijít do styku s vodou. 

Protějškem k ocelovým břitům jsou nerezové břitvy. Jde sice o materiál podobnému ocelovému, ale v jejich případě nehrozí nebezpečí rezavění, takže se mohou mýt vodou.

Velkou odolností se zase vyznačují keramické břitvy, dokonce ani nejsou příliš drahé. Ale i tady platí, že by se neměly mýt vodou.

Nejmodernějším typem na trhu jsou titanové břitvy. Jejich velkou výhodou je, že jsou velmi odolné, trvanlivé a tzv. samoostřicí, ale na druhou stranu počítejte s poměrně vysokou cenou.

Délka hřebenů

Tento parametr je důležitý zejména v případě zastřihovačů na vousy a vlasy. Před jejich koupí si dobře zkontrolujte obsah balení. Délka hřebenů při zastřihávání vlasů se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 3 mm až do přibližně 45 mm. Zastřihovače na vousy mají přirozeně spodní hranici o něco nižší – okolo 1 mm. Naopak horní hranice obvykle nepřesahuje 20 mm. Pokud ale chcete vousy kratší než 1 mm, tak můžete samozřejmě přístroj používat i bez nástavce. V tom případě se přiblížíte k délce vousů přibližně 0,5 mm.

Příslušenství

V první řadě se zajímejte o výměnné nástavce. Čím více jich najdete v balení, tím lépe. Nastavení střihu může mít jen několik poloh, ale s variabilními nástavci dokážete zastřihovat přesně a v odpovídající délce. Levnější modely mají těchto poloh jen několik, ale existují i ​​takové, které jich mají až několik stovek – možnost nastavení délky po desetinách milimetru. Kromě základních nástavců na běžné zastřihávání známe i speciální nástavce, které mění zastřihovač na multifunkční přístroj. Jde například o zastřihování chloupků v nose, uších nebo o nástavce chránící pokožku.

K dalšímu důležitému příslušenství patří pouzdro, které se hodí nejen při cestování. V tomto případě si ale dejte pozor, protože ne vždy je součástí balení. Užitečnou pomůckou je i stojánek, který usnadní odkládání přístroje, přičemž u akumulátorových zastřihovačů slouží i na dobíjení.

Odolnost a údržba

Samozřejmostí každého balení by měl být kartáček na čištění břitev od vlasů či chloupků. Myslete i na to, že některé typy zastřihovačů vyžadují mazání břitev olejem, aby nedošlo ke korozi. V tomto směru rozhoduje materiál břitev a jeho voděodolnost. Proto si všímejte, zda můžete hlavice po použití opláchnout vodou, nebo je přístroj určen pouze pro použití na sucho. Vodotěsné zastřihovače zase můžete používat například i ve vaně při sprchování.

Několik praktických rad na závěr a shrnutí

Stejně jako u jiných zařízení, i v případě zastřihovače si promyslete, kolik jste do něj ochotni investovat. Cena závisí na funkčnosti, parametrech a v případě zastřihovače také na materiálu břitev v hlavici. Na co hlavně si dát při výběru konkrétního modelu pozor? Připravili jsme pro vás několik užitečných typů, jak si pro sebe vybrat to nejlepší.

Zvažte výběr způsobu napájení přístroje. Každé jedno má své výhody i nevýhody. Akumulátorové je vhodné na cesty a při práci vás neobtěžuje kabel. Ale přístroj musíte dobíjet, přičemž nabíjení může trvat i několik hodin. A to do určité míry limituje práci. Pokud jste profesionál, zvolte si raději síťové napájení přístroje.

Pokud vám záleží na přesném zástřihu, tak volte mezi jednotlivými specializovanými typy zastřihovače – vlasovým, nebo na zastřihávání vousů. Kombinovaný je sice univerzální, ale obvykle s ním nedosáhnete takové přesnosti střihu. Také pamatujte, aby obsah vašeho balení obsahoval co nejvíce volitelných nástavců. Délka hřebene je určující, pokud chcete dosáhnout vysoké přesnosti.

Myslete i na materiál břitev. Například titanové jsou nejodolnější, ale zároveň samozřejmě i nejdražší. Jako přijatelný kompromis se ukazuje ocel, ale ta bohužel zase není voděodolná. Pokud byste tedy rádi čistili hlavici vodou, měli byste si zvolit voděodolný materiál břitev, například nerezový.

Chcete-li holit či zastřihovat ve vaně, váš zastřihovač musí být vodotěsný.

Některé modely zastřihovačů chloupků umožňují i holení hustšího ochlupení, ale dbejte na to, aby obsah balení obsahoval i speciální nástavec.

Pamatujte, že při častém používání je důležitý i ergonomický tvar, hmotnost a velikost přístroje. Také se informujte o vibracích při používání, které při vysoké intenzitě mohou při práci vadit, zejména pokud jej používáte často.

Samoostřicí čepele, jakými jsou některé modely zastřihovačů vybavené, jsou velkou výhodou. Nevyžadují totiž mazání břitev.

Pokud si plánujete brát zastřihovač na cesty, tak myslete i na pouzdro. Ne vždy je součástí obsahu balení.

Jak vybrat holicí strojek

Jak vybrat strojek na vlasy

Jak vybrat zastřihovač chloupků

Napsat komentář