Jak vybrat televizi

Již téměř sto let je televize nezbytnou součástí téměř každého obývacího pokoje. Kdysi si jí mohli dovolit pouze ti nejbohatší, ale dnes ji vlastní skoro každý, a některé domácnosti jich mají i více v různých pokojích. A jak to už při důležitých vynálezech bývá, i televizor si během své historie prošel mnoha změnami. Z němých filmů se staly filmy zvukové, z černobílého obrazu byl obraz barevný, zlepšily se technické parametry, přibyly televizní stanice a podobně. Co je tedy při výběru důležité zohlednit a co není až tak důležité? V článku jsme pro vás připravili přehled nejdůležitějších informací, které vám pomohou najít mezi televizory ten správný směr a vybrat si pro sebe to nejlepší. 

V minulosti stačilo u televizorů znát pouze jejich spotřebu, kvalitu a případně i velikost obrazovky a z obchodu jste odcházeli spokojení. No moderní trh, hlavně s příchodem internetu, již nabízí výrobky s tolika zabudovanými technologiemi a funkcemi, že vyznat se v tom bývá často opravdu velký problém. Výběr tak není vůbec jednoduchý. Proto začneme pěkně od začátku a na úvod rozdělíme televize podle typu použité technologie displeje.

Základní typy televizí

Výroba televize se opírá především o technologii obrazovky, a podle toho rozlišujeme jednotlivé základní typy. Ta určuje i celou řadu dalších parametrů, jakým je například rozlišení, jas nebo kontrast. Nejstarším typem a praotcem všech televizorů byl elektronkový CRT, ale ten se dnes už dávno neprodává. Jaké jsou další?

Plazmová televize

Jde o nástupce staré CRT technologie, přičemž právě „plazma“ začala psát novou éru televizorů. Poprvé je na trh uvedla společnost Fujitsu a od té doby již uběhlo více než dvacet let. Svého času představovala symbol pokroku. Obrazovka plazmového televizoru byla rozdělena do buněk, které byly naplněné plynem. Na ty pak působil elektrický výboj, který následným zahřátím buňky změnil plyn v plazmu, přičemž se v závislosti na teplotě měnila barva buňky. Jednalo se o velmi dobrou technologii, protože obraz byl čistý, plynulý a pěkně vykresloval barvy. Problémem ale bylo rozlišení, jehož kvalita přímo úměrně závisela na velikosti televizoru. Čím lépe, tím bylo třeba větší obrazovku. A to zpečetilo jejich osud, dnes se používají jen zřídka.

LCD televize

Jejich největší výhodou oproti těm plazmovým je, že využívají úspornější a šetrnější tekuté krystaly. To znamená nižší nároky na spotřebu elektrické energie a také fakt, že v tomto případě nehrozí vypálení obrazu do obrazovky. Na bázi elektrického proudu zde dochází k přeskupování krystalů, což má za následek změnu procházejícího světla a jeho následné skládání. Nicméně problémem je citlivost obrazu. Oproti plazmovým televizorům zde není tak detailní ani jemný obraz, navíc je ve velké míře negativně ovlivňován světlem. Za jasného dne tak může být problém na obrazovce cokoliv vidět, zvlášť tmavý obraz (noční scény filmů). V současnosti se s LCD televizorem na trhu setkáte, ale svůj význam už pomalu ztrácí.

LED televize

Nejdůležitější charakteristikou tohoto typu televizorů jsou diody, které výrazně snižují vliv okolního světla na zobrazovací schopnost televizoru. Obraz má tak výraznější barvy a ostrost. Z hlediska umístění LED diod následně pak rozlišujeme Edge LED (jsou rozmístěny po stranách obrazovky) a Direct LED (jsou rozmístěny po celé ploše). LED má oproti LCD technologii výhodu právě ve vykreslování barev, díky čemuž LED televizor dosahuje vyššího kontrastu a jasu. Jejich spotřeba elektrické energie je menší a mají zároveň vyšší životnost.

OLED televize

Jde o vylepšenou verzi LED technologie. Rozdíl je ve využívání organických diod a díky tomu tento typ dosahuje ještě kvalitnějšího obrazu. Ten vyniká rozsáhlým barevným spektrem, věrným podáním černé barvy a velmi širokými pozorovacími úhly. Přitom každý obrazový bod svítí samostatně, díky čemuž pak výsledný obraz disponuje vynikajícími detaily, což oceníte například při sledování akčních filmů. Nevýhodou je bezpochyby vyšší cena.

QLED televize

Technologii vyvinula firma Samsung. Jde o podobný princip jako v případě LCD nebo OLED, ale ve srovnání s OLED mají televizory QLED ještě bohatší barvy a lepší pozorovací úhly. Ale na druhou stranu trochu zaostávají v zobrazování černé barvy.

Typy televizí na základě funkčnosti a designu

Technologie obrazovky při výrobě televizoru není jediným kritériem, na jehož základě rozlišujeme jednotlivé výrobky. Svou roli zde hraje i funkčnost a design – obojí je velmi důležité z pohledu konečného uživatele. Design přispívá k celkovému estetickému sladění místnosti a funkčnost zase rozhoduje o komfortu, který má uživatel při sledování svých oblíbených pořadů či filmů.

Inteligentní televize – Smart TV

Ideální v případě, když vám nestačí pouze obyčejné sledování televizoru. Smart TV totiž dokáže do určité míry nahradit funkci počítače nebo mobilního telefonu. Umožňuje připojení k internetu, a vy tak můžete sledovat své oblíbené programy i online, případně využívat placený obsah z Netflix, Amazon Prime či HBO GO. Inteligentní televizor můžete také spárovat pomocí wifi připojení s jiným zařízením, například s tabletem nebo notebookem a promítat obraz na televizi. Dále se můžete prostřednictvím aplikací dostat například na Facebook, Skype nebo YouTube. V souvislosti s aplikacemi vezměte v úvahu operační systém televizoru, který musí být s aplikací kompatibilní.

3D TV

Technologie 3D umožňuje vnímat obraz z TV prostorově. Pro tento účel si ale musíte opatřit i 3D brýle (většinou je dostanete při koupi spolu s televizorem). Jde o výrazné zpestření sledování filmů nebo pořadů, na které můžete koukat trojrozměrně.

Televize se zakřivenou obrazovkou

Moderní trh s sebou přinesl i televizory se zakřivenou obrazovkou. Jde tu zejména o pozorovací úhel, který je v jejich případě trochu lepší. Divák tak získá lepší zážitek ze sledování, ale podmínkou je, že musíte sedět v ideálním pozorovacím úhlu (uprostřed). Proto není tento typ úplně vhodný pro početnější rodinu.

Čeho si při koupi televize všímat? 

Při výběru jsou nejdůležitější technické parametry a jednotlivé funkce. Od nich se pak odvíjí výsledek, do jaké míry svůj televizor budete moci využívat. Například s kolika zařízeními ho bude možné spárovat nebo jaký komfort se vám dostane při sledování vašeho oblíbeného filmu. Přinášíme proto výběr těch nejdůležitějších.

Televizní tuner

Základní výbava každého televizoru – zabezpečuje příjem televizního signálu. Známe 4 typy TV tunerů: DVB-T (pro pozemní vysílání), DVB-C (kabelové vysílání), DVB-S (satelitní vysílání) a DVB-T2 (budoucí standard pozemního digitálního vysílání). Ideální je, pokud má televizor všechny 4 typy, ale rozhodně nejdůležitějším je poslední zmíněný. Hlavní slovo u nás dostane v roce 2021, kdy nahradí původní vysílací standard DVB-T. 

Velikost obrazovky

Tento parametr, tedy velikost obrazovky, je u televizorů zásadní. Platí zde obecné pravidlo, že čím je větší obraz, tím je i větší zážitek ze sledování. Navíc větší televizory disponují i větším počtem užitečných funkcí, či různých konektorů. Naštěstí ale poučka o vzájemném poměru velikosti obrazovky a vzdálenosti sledování, která platila u LCD televizorů, již neplatí. U novějších televizorů totiž sledovací vzdálenost nemusí být nutně alespoň dvaapůlkrát větší než úhlopříčka televizoru – riziko poškození zraku, díky lepšímu rozlišení, je menší než u starších modelů.

Rozlišení obrazovky

Pokud si zvolíte televizor s větší úhlopříčkou, dbejte vyššího rozlišení. Jde o jeden z hlavních ukazatelů kvality. Zjednodušeně řečeno, hovoří o tom, kolik bodů je televizor schopen zobrazit. Z historického hlediska si to prošlo určitým vývojem. Ze začátku stačilo rozlišení s označením Ready HD (1 366 x 768 pixelů), kterým dnes disponují pouze ty nejmenší obrazovky. Později se stalo běžným standardem rozlišení s označením Full HD (1 920 x 1 080 pixelů), ale v současnosti je již nahrazováno rozlišením Ultra HD (3840 x 2160 pixelů) – tzv. 4K televizory. Divák při tomto rozlišení sleduje tak dokonalé detaily, bohaté a jasné barvy, které jsou vidět i z blízka. Nejnovější modely dokonce nabízí technologie 8K televizorů, jenž poskytují až čtyřikrát vyšší rozlišení, než je tomu u 4K (7680 × 4320 pixelů).

Jas a kontrast

Bílá barva může být problém. V souvislosti s tím je proto důležitý jas, který vyjadřuje svítivost televizoru při jejím zobrazení. Čím vyšší hodnota jasu, tím lepší je výsledný obraz a celkový divácký zážitek. Udává se v jednotkách svítivosti – kandelách (cd). Zároveň je určujícím parametrem za podmínek, jakými je ostré denní světlo. Oproti tomu ale v nočních podmínkách může být vysoká svítivost na škodu. Obecně se proto doporučuje volit televizory s hodnotou jasu okolo 500 cd/m².

Kontrast vyjadřuje poměr v zobrazování černé a bílé barvy. Jde o parametr (vyjadřuje se v jednotkách lux), který je důležitý při sledování programů v běžných denních podmínkách, za svitu slunce. Podobně jako je tomu u jasu, i zde platí, že čím vyšší hodnota, tím lepší je výsledný obraz – živější a reálnější barvy.

Pozorovací úhel

I pozorovací úhel hraje důležitou roli. U LED technologie se za standard pozorovacího úhlu udává rozmezí 170–178 °. Menší hodnota znamená snížení kvality zobrazení. Dokonce v krajním případě může dojít až ke ztmavení obrazovky – ztrátě kontrastu a jasu.

Odezva obrazu

Plynulost obrazu vyjádřená frekvencí je dalším důležitým parametrem, který byste měli zohlednit (jednotka Hz). Je důležitá hlavně při sledování sportovních programů nebo při rychlých akčních scénách. Jednoduše řečeno, všude tam, kde to na obraze rychle kmitá. Co tedy v tomto pojetí znamená konkrétní hodnota frekvence? Je to jednoduché. Pokud je například u televizoru uvedena frekvence 50 Hz, tak se za jednu sekundu vystřídá 50 obrázků. Pochopitelně, čím více, tím lépe. U 3D televizorů je již nutná frekvence alespoň 100 Hz.

Konektivita

Chcete-li naplno využívat všechny možnosti televize, musíte si dát pozor na konektivitu. Samozřejmě i zde platí, že čím více různých konektorů, tím lépe. Základem je počet vstupů pro rozhraní HDMI. Je také důležité si přepočítat, kolik konektorů budete současně připojovat – např. blue-ray přehrávač, set-top-box, počítač, herní konzole a jiné. Přehrávání filmů z USB flash disků, či prohlížení fotek z telefonů se zase neobejde bez USB konektorů. Také přes tento vstup dokážete připojit bezdrátovou klávesnici nebo PC myš. Pomocí Bluetooth technologie připojíte například sluchátka, reproduktory nebo soundbar.

Co se týče internetu, moderní Smart TV mají zabudovaný konektor pro LAN či přijímač bezdrátových sítí WiFi (WLAN). Je tu ale možnost připojení i takových televizorů, které ho nemají. V tom případě si opatřete WiFi USB přijímač. Stejně užitečný konektor je i tzv. SCART, pomocí kterého můžete k televizoru připojit starší zařízení, například videopřehrávač. Pro hraní her zase využijete sluchátkový výstup.

Nahrávání na USB flash disk, či na externí pevný disk

Je to velmi užitečná funkce pro všechny filmové fanoušky. Díky ní vám tak neunikne žádný film z vaší programové nabídky a můžete si ho prohlédnout kdykoliv. A samozřejmě bez otravných reklam, které si můžete přetáčet. Obě tato zařízení se k televizoru připojují pomocí USB konektoru. Nevýhodou je, že si takto nahrané programy můžete přehrát pouze v daném televizoru, v jiném zařízení či počítači je nepřehrajete. Když váš televizor nedisponuje duálním tunerem, budete muset nahraný program sledovat v době jeho nahrávání.

Funkce PIP

Pro některé je to velmi oblíbená funkce. Jde o obraz v obraze, což umožňuje sledovat obraz ze dvou zdrojů na jedné obrazovce. Dokážete si tak druhý kanál, který vás zajímá, pustit ve zmenšeném formátu a sledovat oba kanály najednou.

Několik praktických rad na závěr a shrnutí

Před koupí televizoru zvažte, kolik finančních prostředků jste ochotni do něj investovat. Cena je základním parametrem, od kterého se pak odvíjejí možnosti dalšího využití. Samozřejmě platí zde, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita s lepšími parametry a s více funkcemi. To ale není všechno.

Na co si ještě třeba dát pozor? Přinášíme pár užitečných tipů.

  • Promyslete si velikost obrazovky. Ta hraje při výsledné ceně klíčovou roli. Pokud ale chcete kvalitní televizor s vynikajícím rozlišením, tak zainvestujte raději do co největšího modelu. Nemusíte přitom zohledňovat obecné pravidlo o velikosti úhlopříčky a dvojnásobku sledovací vzdálenosti. U novějších modelů to už neplatí. A naopak, pokud potřebujete jen doplňkový televizor, bohatě vám postačí i menší obrazovka a menší rozlišení. Dejte si ale pozor, abyste si zbytečně nepřiplatili za vysoké rozlišení. U menších obrazovek je totiž ultra vysoké rozlišení zbytečností.
  • Pokud byste rádi ušetřili místo v obývacím pokoji, nebo preferujete výše umístěný televizor, není nic jednoduššího než ho pomocí příslušného držáku připevnit na stěnu. Dejte si ale pozor na typ a rozteč držáku. Je nutné, aby odpovídal vašemu televizoru, jinak nenajde uplatnění. Stejně ho je třeba přimontovat do pevné stěny (určitě ne do sádrokartonu, který nakonec poškodíte).
  • Vybírejte si televizor vyšší energetické třídy, nejlépe třídu A. Na energetickém štítku by neměla chybět značka, že spotřebič lze vypnout tlačítkem. Také byste tam měli najít údaj o průměrné roční spotřebě energie.
  • Jelikož televizní obsah u nás ještě není vysílán ve 4K rozlišení, tak ho využijete zejména v případě, pokud si z televizoru chcete zároveň udělat i multimediální přehrávač. Nejlevnější cestou je streamování obsahu z Netflixu nebo YouTube, případně po připojení Blu-Ray přehrávače, zda konzoly PS4 Pro nebo Xbox One X. Filmy ve vysokém rozlišení také nabízí i Apple, ovšem budete potřebovat krabičku Apple TV, která není zrovna nejlevnější.
  • Jestli jste fanouškem sportovních kanálů, tak dbejte na to, aby váš vybraný model disponoval co možná nejrychlejší odezvou obrazu.
  • Televizor se zakřivenou obrazovkou si vybírejte jedině v případě, že nežijete v početní domácnosti. Jinak vám při sledování TV reálně hrozí bitva o místo. Svůj účinek má tento typ televizoru jedině v případě, že se díváte na obrazovku z ideálního úhlu. Naopak, koukání na obrazovku z jiného úhlu než toho daného, má za následek větší nepohodlí, jako je tomu u rovných obrazovek.
  • Někdy i dražší televizory mají problém s vykreslováním černé barvy. Na dokonalou černou barvu se samozřejmě můžete spolehnout zejména u OLED televizí. Když si vybíráte jiný model, dbejte na to, aby černá nebyla více šedá.
  • Dbejte na rovnoměrné podsvícení celé obrazovky. Problém může nastat u televizorů s bočním podsvícením. Obraz je na krajích jasnější než uprostřed. Dražší televizory mají užitečnou funkci lokální regulace podsvícení, což využijete hlavně při sledování filmů.
  • Pokud plánujete využívat na televizoru aplikace, tak svou Smart TV vybírejte i podle operačního systému. Na trhu jsou momentálně tři dominantní systémy pro televizory – Samsung (systém Tizen), LG (systém WebOS) a také Sony či Philips (systém Android).
  • Určitě neuškodí myslet na technologii HDR – stará se o sytější podání barev a lepší regulaci jasu. Zobrazení tak dsahuje vyšší míry detailu u velmi jasných i u velmi tmavých oblastí obrazu. Navíc se v budoucnu očekává, že najde své využití i v televizním vysílání. Zatím se s ní můžeme setkat zejména u streamovacích služeb.

Jak vybrat domácí kino

Jak vybrat nejlepší sedací soupravu

Jak vybrat biokrb

Napsat komentář