Jak vybrat televizi

Již téměř sto let je králem každého obývacího pokoje televizor. Kdysi si ho mohli dovolit pouze ti nejbohatší, ale dnes ho už má skoro každý. Dokonce většina domácností používá více než jeden. A jak to už při důležitých vynálezech bývá, i televizor si během své historie prošel mnoha změnami. Z němých filmů se staly filmy zvukové, z černobílého obrazu byl obraz barevný, zlepšily se technické parametry, přibyly televizní stanice a podobně. Co tedy při výběru je třeba zohlednit a co není až tak důležité? V článku jsme pro vás připravili přehled nejdůležitějších informací, které vám pomohou najít mezi televizory ten správný směr a vybrat si pro sebe to nejlepší. 

V minulosti stačilo u televizorů znát pouze jejich spotřebu, kvalitu a případně i velikost obrazovky a z obchodu člověk odcházel jako spokojený zákazník. No moderní trh, hlavně s příchodem internetu, již nabízí výrobky s tolika zabudovanými technologiemi a funkcemi, že vyznat se v tom bývá často opravdu velký problém. Výběr tak není vůbec jednoduchý. Proto začneme pěkně od začátku a na úvod rozdělíme televize podle typu použité technologie displeje.

Základní typy televizorů

Výroba televizoru se opírá především o technologii obrazovky, a proto na základě ní rozlišujeme jednotlivé základní typy. Ta totiž určuje i celou řadu dalších parametrů, jakým je například rozlišení, jas nebo kontrast. Nejstarším typem a praotcem všech televizorů byl elektronkový CRT, ale ten se dnes už dávno neprodává. Jaké známe další?

Plazmový televizor

Jde o nástupce staré CRT technologie, přičemž právě „plazma“ začala psát novou éru televizorů. Poprvé je na trh uvedla společnost Fujitsu a od tehdy již uběhlo více než dvacet let. Svého času představoval symbol pokroku. Obrazovka plazmového televizoru byla rozdělena do buněk, které byly naplněné plynem. Na ty pak působil elektrický výboj, který následným zahřátím buňky změnil plyn v plazmu, přičemž se v závislosti na teplotě měnila barva buňky. Jednalo se o velmi dobrou technologii, protože obraz byl čistý, plynulý a pěkně vykresloval barvy. No problémem se stalo rozlišení, jehož kvalita přímo úměrně závisela na velikosti televizoru. Čím lépe, tím bylo třeba větší obrazovku. A to prakticky zpečetilo jejich osud, dnes se používají jen zřídka.

LCD televizor

Jejich největší výhodou oproti plazmovým televizorem je, že namísto plazmy využívají úspornější a šetrnější tekuté krystaly. To především znamená nižší nároky na spotřebu elektrické energie a také fakt, že v tomto případě nehrozí vypálení obrazu do obrazovky. Na bázi elektrického proudu zde dochází k přeskupování krystalů, což má za následek změnu procházejícího světla a jeho následné skládání. Nicméně problémem zde je citlivost obrazu. Oproti plazmovým televizorem zde není tak detailní ani jemný obraz, navíc je ve velké míře negativně ovlivňován světlem. Za jasného dne tak může být problém na LCD obrazovce cokoliv dívat, zvlášť tmavý obraz (noční scény filmů). V současnosti se sice ještě s LCD televizorem na trhu můžeme často setkat, ale svůj význam už pomalu ztrácejí.

LED televizor

Nejdůležitější charakteristikou tohoto typu televizorů jsou diody, které výrazně snižují vliv okolního světla na zobrazovací schopnost televizoru. Obraz má tak výraznější barvy a ostrost. Z hlediska umístění LED diod následně pak rozlišujeme Edge LED (jsou rozmístěny po stranách obrazovky) a Direct LED (jsou rozmístěny po celé ploše). LED má oproti LCD technologii výhodu právě ve vykreslování barev, díky čemuž LED televizor dosahuje vyšší kontrast a jas. Navíc jejich spotřeba elektrické energie je menší a mají zároveň vyšší životnost.

OLED televizor

Jde o vylepšenou verzi LED technologie. Rozdíl je ve využívání organických diod, díky kterým tento typ televizorů dosahuje ještě kvalitnější obraz. Ten vyniká rozsáhlým barevným spektrem, věrným podáním černé barvy a velmi širokými pozorovacími úhly. Přitom každý obrazový bod svítí samostatně, díky čemuž pak výsledný obraz disponuje vynikajícími detaily, což oceníte například při sledování akčních filmů. Na druhou stranu však jejich nevýhodou je vyšší cena.

QLED televizor

Technologii vyvinula firma Samsung. Jde o podobný princip jako v případě LCD nebo OLED, ale ve srovnání s OLED mají televizory QLED ještě bohatší barvy a lepší pozorovací úhly. No na druhou stranu ale trochu zaostávají v zobrazování černé barvy.

Typy televizorů na základě funkčnosti a designu

Technologie obrazovky při výrobě televizoru není jediným kritériem, na základě kterého jednotlivé výrobky rozlišujeme. Svou roli zde hraje i funkčnost a design – velmi důležité z pohledu konečného uživatele. Design přispívá k celkovému estetickému sladění místnosti a funkčnost zase rozhoduje o komfortu, který má uživatel při sledování svých oblíbených pořadů či filmů.

Inteligentní televizor – Smart TV

Ideální v případě, pokud vám nestačí pouze obyčejné sledování televizoru. Smart TV totiž do určité míry dokáže nahradit funkci počítače nebo mobilního telefonu. Umožňuje připojení k internetu, a vy tak můžete sledovat své oblíbené programy i online, případně využívat placený obsah z Netflix, Amazon Prime či HBO GO. Inteligentní televizor je také možné spárovat pomocí wifi připojení s jiným zařízením v domácnosti, například tabletu nebo notebookem a promítat tak obraz z něj na televizor. Rovněž se můžete prostřednictvím aplikací dostat například na Facebook, Skype nebo YouTube. V souvislosti s aplikacemi je však nutné vzít v úvahu operační systém televizoru, který musí být s aplikací kompatibilní.

3D TV

Technologie 3D umožňuje vnímat obraz z TV prostorově. Avšak pro tento účel si většinou musíte opatřit i 3D brýle (většinou jejich dostanete při koupi spolu s televizorem). Jde o takové zpestření sledování filmů nebo pořadů, které si můžete prohlédnout i trojrozměrně.

Televizor se zakřivenou obrazovkou

Moderní trh s sebou přinesl i televizory se zakřivenou obrazovkou. Jde tu zejména o pozorovací úhel, který je v jejich případě trochu lepší. Divák tak dostane lepší zážitek ze sledování, ale podmínkou je, že musíte sedět v ideálním pozorovacím úhlu (uprostřed). Proto tento typ televizorů není vhodný pro početnější rodinu.

Co si třeba při koupi televizoru všímat? 

Při výběru vhodného televizoru podle vašich představ jsou nejdůležitější technické parametry a funkce. Od nich se totiž pak odvíjí výsledek, do jaké míry svůj televizor budete moci využívat. Například s kolika zařízeními ho bude možné spárovat nebo jaký komfort se vám dostane při sledování vašeho oblíbeného filmu. Přinášíme proto výběr těch nejdůležitějších.

Televizní tuner

Základní výbava každého televizoru – zabezpečuje příjem televizního signálu. Známe 4 typy TV tunerů: DVB-T (pro pozemní vysílání), DVB-C (kabelové vysílání), DVB-S (satelitní vysílání) a DVB-T2 (budoucí standard pozemního digitálního vysílání). Ideální je, pokud má televizor všechny 4 typy, ale rozhodně ten nejdůležitější je ten posledně zmíněný. Hlavní slovo u nás dostane v roce 2021, kdy nahradí původní vysílací standard DVB-T. 

Velikost obrazovky

Samozřejmě, velikost obrazovky je u televizorů zásadní. Platí zde obecné pravidlo, že čím je větší obraz, tím je i větší zážitek ze sledování. Navíc větší televizory disponují i větším počtem užitečných funkcí, či různých konektorů. Naštěstí ale poučka o vzájemném poměru velikosti obrazovky a vzdálenosti sledování, která platila u LCD televizorů, již neplatí. U novějších televizorů totiž sledovací vzdálenost nemusí být nutně alespoň dvaapůlkrát větší než úhlopříčka televizoru – riziko poškození zraku díky lepšímu rozlišení je menší než u starších modelech.

Rozlišení obrazovky

Pokud si tedy zvolíte televizor s větší úhlopříčkou, dbejte na vyšší rozlišení. Jde o jeden z hlavních ukazatelů kvality televizoru. Zjednodušeně řečeno, hovoří o tom, kolik bodů je televizor schopen zobrazit. Z historického hlediska si prošlo určitým vývojem. Ze začátku stačilo rozlišení s označením Ready HD (1366 x 768 pixelů), kterým dnes disponují pouze ty nejmenší obrazovky. Později se stalo běžným standardem rozlišení s označením Full HD (1920 x 1080 pixelů), avšak v současnosti je již nahrazovány rozlišením Ultra HD (3840 x 2160 pixelů) – tzv. 4K televizory. Divák při tomto rozlišení sleduje tak dokonalé detaily a bohaté a jasné barvy, které jsou vidět i z blízka. Nejnovější dokonce přichází na trh technologie 8K televizorů, které nabízí až čtyřikrát vyšší rozlišení než je tomu při 4K (7680 × 4320 pixelů).

Jas a kontrast

Bílá barva může být problém. V souvislosti s tím je proto důležitý parametr jas, který vyjadřuje svítivost televizoru při jejím zobrazení. Čím vyšší hodnota jasu, tím lepší je výsledný obraz a celkový divácký zážitek. Udává se v jednotkách svítivosti – kandelách (cd). Zároveň je určujícím parametrem za podmínek, jakými je ostré denní světlo. Naproti tomu ale v nočních podmínkách může být vysoká svítivost zase na škodu. Obecně se proto doporučuje volit televizory s hodnotou jasu okolo 500 cd / m².

Kontrast vyjadřuje poměr v zobrazování černé a bílé barvy. Jde o parametr (vyjadřuje se v jednotkách lux), který je důležitý při sledování programů v běžných denních podmínkách, za svitu slunce. Podobně jako je tomu u jasu, i zde platí, že čím vyšší hodnota, tím lepší je výsledný obraz – živější a reálnější barvy.

Pozorovací úhel

I pozorovací úhel hraje důležitou roli. Při LED technologii se za standard pozorovacího úhlu udává rozmezí 170-178 °. Méně znamená snížení kvality zobrazení. Dokonce v krajním případě může dojít až ke ztmavení obrazovky – ztrátě kontrastu a jasu.

Odezva obrazu

Plynulost obrazu vyjádřená frekvencí je dalším důležitým parametrem, který byste měli zohlednit (jednotka Hz). Je důležitá zejména při sledování sportovních programů nebo při rychlých akčních scénách. Jednoduše řečeno, všude tam, kde to na obraze rychle kmitá. Co tedy v tomto pojetí znamená konkrétní hodnota frekvence? Je to jednoduché. Pokud je například u televizoru uvedena frekvence 50 Hz, tak se za jednu sekundu vystřídá 50 obrázků. Pochopitelně, čím více tím lépe. U 3D televizorů je již nutná frekvence alespoň 100 Hz.

Konektivita

Pokud chcete kvalitní televizor a naplno využívat všechny jeho možnosti, musíte si dát pozor na konektivitu. Samozřejmě i zde platí, že čím více různých konektorů, tím lépe. Základem však je počet vstupů pro rozhraní HDMI. Je také důležité si přepočítat, kolik konektorů budete současně připojovat – např. blue-ray přehrávač, set-top-box, počítač, herní konzole a jiné. Přehrávání filmů z USB flash disků, či prohlížení fotek z telefonů se zase neobejde bez USB konektorů. Také přes tento vstup dokážete připojit bezdrátovou klávesnici nebo PC myš. Pomocí Bluetooth technologie zase k televizoru připojíte například sluchátka, reproduktory nebo soundbar.

Co se týče internetu, moderní Smart TV mají zabudovaný konektor pro LAN či přijímač bezdrátových sítí WiFi (WLAN). Je tu však možnost připojení i takových televizorů, které ho nemají. V tom případě si však třeba opatřit WiFi USB přijímač. Stejně užitečný konektor je i tzv. SCART, pomocí kterého můžete k televizoru připojit starší zařízení, například videopřehrávač. Pro hraní her zase využijete sluchátkový výstup.

Nahrávání na USB flash disk, či na externí pevný disk

Velmi užitečná funkce pro všechny filmové fanoušky. Díky ní vám tak neunikne žádný film z vaší programové nabídky a můžete si ho prohlédnout kdykoliv. A samozřejmě bez otravných reklam, které si můžete přetáčet. Obě tato zařízení se k televizoru připojují pomocí již zmíněného USB konektoru. Nevýhodou však je, že si takto nahrané programy můžete přehrát pouze v daném televizoru, v jiném zařízení či počítači jejich neprohrajete. Dokonce pokud váš televizor nedisponuje duálním tunerem, tak budete muset nahraný program sledovat v době jeho nahrávání.

Funkce PIP

U mnoha lidí velmi oblíbená funkce. Jde o obraz v obraze, což umožňuje sledovat obraz ze dvou zdrojů na jedné obrazovce. Dokážete si tak druhý kanál, který vás zajímá, pustit ve zmenšeném formátu a sledovat oba kanály najednou.

Několik praktických rad na závěr a shrnutí

Před koupí televizoru je především důležité zvážit, kolik finančních prostředků jste ochotni do něj investovat. Cena je totiž základním parametrem, od kterého se pak odvíjejí možnosti jeho dalšího využití. Samozřejmě platí zde, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita s lepšími parametry a s více funkcemi. To ale není všechno.

Na co si ještě třeba dát pozor? Přinášíme pár užitečných tipů.

  • Promyslete si velikost obrazovky televizoru. Ta hraje při výsledné ceně TV klíčovou roli. Pokud ale chcete kvalitní televizor s vynikajícím rozlišením, tak zainvestujte raději do co největší. Nemusíte přitom zohledňovat obecné pravidlo o velikosti úhlopříčky a dvojnásobku sledovací vzdálenosti. U novějších modelech to už velmi neplatí. A naopak, pokud potřebujete jen doplňkový televizor, tak vám bohatě postačí i menší obrazovka a menší rozlišení. Dejte si ale pozor, abyste si zbytečně nepřiplatili za vysoké rozlišení. Při menších obrazovkách je totiž ultra vysoké rozlišení zbytečností.
  • Pokud byste rádi ušetřili místo v obývacím pokoji, nebo preferujete vyšší umístěn televizor, tak není nic lehčí než ho pomocí příslušného držáku připevnit na stěnu. Musíte si dát ale pozor na typ a rozteč držáku. Je nutné, aby plně odpovídal vašemu televizoru, jinak nenajde uplatnění. Stejně ho je třeba přimontovat do pevné stěny (určitě ne do sádrokartonu, který se může poškodit).
  • Vybírejte si televizor vyšší energetické třídy, nejlépe třídu A. Na energetickém štítku by neměla chybět značka, že spotřebič lze vypnout tlačítkem. Rovněž byste tam měli najít i údaj o průměrné roční spotřebě energie.
  • Jelikož televizní obsah u nás ještě není vysílán v 4K rozlišení, tak ho využijete zejména v případě, pokud si z televizoru chcete zároveň udělat i multimediální přehrávač. Nejlevnější cestou je streamování obsahu z Netflix nebo YouTube, případně po připojení Blu-Ray přehrávače, zda konzoly PS4 Pro nebo Xbox One X. Filmy ve vysokém rozlišení také nabízí i Apple, ovšem budete potřebovat krabičku Apple TV, která není zrovna nejlevnější.
  • Pokud jste fanouškem sportovních kanálů, tak dbejte na to, aby váš vybraný model TV disponoval co možná nejrychlejší odezvou obrazu.
  • Televizor se zakřivenou obrazovkou si vybírejte jedině v případě, že nežijete v početní domácnosti. Jinak vám při sledování TV reálně hrozí bitva o místo. Svůj účinek mě totiž tento typ televizoru jedině v případě, že díváte na obrazovku z ideálního úhlu. Naopak, koukání na obrazovku z jiného úhlu než ideálního, má za následek větší nepohodlí, jako je tomu u rovných obrazovkách.
  • Někdy i dražší televizory mají problém s vykreslováním černé barvy. Na dokonalou černou barvu se samozřejmě můžete spolehnout zejména při OLED televizorech. Proto pokud si vybíráte jiný model, dbejte na to, aby černá nebyla více šedá.
  • Dbejte na rovnoměrné podsvícení celé obrazovky. Problém může nastat zejména u televizorů s bočním podsvícením. Obraz je tak na krajích jasnější než uprostřed. Dražší televizory také mají užitečnou funkci lokální regulace podsvícení, což se využije hlavně při sledování filmů.
  • Pokud plánujete využívat na televizoru aplikace, tak svou Smart TV vybírejte i podle operačního systému. Na trhu jsou momentálně tři dominantní systémy pro televizory – Samsung (systém Tizen), LG (systém WebOS) a Sony nebo Philips (systém Android).
  • Určitě neuškodí myslet na technologii HDR – stará se o sytější podání barev a lepší regulaci jasu. Zobrazení tak dosahuje vyšší míru detailu u velmi jasných i u velmi tmavých oblastí obrazu. Navíc se v budoucnu očekává, že najde své využití i v televizním vysílání. Zatím se s ní můžeme setkat zejména u streamovacích služeb.

Napsat komentář