Jak vybrat výrobník ledu

Pokud máte rádi osvěžující chlazené nápoje, nemusíte je chladit v chladničce ani chodit pro led do mrazničky. Potřebným množstvím ledu získáte kdykoliv díky výrobníku ledu. Oproti tradičnímu způsobu přípravy ledu v mrazničce jsou výrobníky ledu mnohem rychlejší. Led pro vás i vaši návštěvu připraví již během několika minut.

Jestli vás možnost zakoupení tohoto spotřebiče zaujala, poradíme vám při výběru. Projdeme si jednotlivé parametry výrobníků ledu, jejich funkce, kapacitu a prozradíme vám, jaké druhy ledu si s jejich pomocí můžete vyrobit. Dozvíte se také něco o hmotnosti a designu těchto spotřebičů. Díky těmto informacím si budete moci vybrat výrobník ledu přesně podle vašich potřeb.

Výrobníky ledu podle technologie chlazení

Výrobníky ledu používají dvě technologie chlazení. Při rozhodování o koupi tohoto spotřebiče si jako první budete muset vybrat, jaký typ chlazení vám bude více vyhovovat. Podle technologie chlazení rozlišujeme:

Výrobníky ledu chlazené vzduchem

Tento typ je na trhu oblíbenější. Výrobníky ledu chlazené vzduchem získávají potřebný chlad z okolí. Aby mohly efektivně fungovat, je třeba je umístit na místo, kde dochází k dostatečné cirkulaci vzduchu. Výhodou tohoto typu jsou nízké provozní i pořizovací náklady.

Pokud si pořídíte výrobník ledu chlazený vzduchem, předem počítejte s potřebou údržby větracího otvoru chladicího média a kondenzátoru. Při výrobě ledu budete také muset dolévat vodu a vypouštět odpadní vodu. Nevýhodou tohoto typu je menší rychlost při zvlášť horkém počasí a o něco vyšší hlučnost.

Výrobníky ledu chlazené vodou

Tento typ výrobníků ledu používá k chlazení vodu. Proto jej můžete umístit kamkoliv a dá se také zabudovat do baru nebo kuchyňské linky. Díky tomu, že nepoužívá na chlazení okolní vzduch, je vysoce efektivní i ve vedrech. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a vyšší provozní náklady.

Na druhé straně na vás po zakoupení nečekají starosti s jeho údržbou. Výrobníky ledu, které jsou chlazené vodou, mají také nižší hlučnost.

Parametry výběru

Při výběru tohoto spotřebiče vás budou zajímat údaje jako množství vyrobeného ledu, spotřeba elektrické energie a podobně. Postupně si je projdeme.

Kapacita výrobníků ledu

Kapacitu udávají dva údajeobjem nádoby na vodu a množství vyrobeného ledu.

Kapacita nádoby na vodu

Nádoba na vodu je nádoba, odkud spotřebič čerpá vodu na výrobu ledu. Pohybuje se v hodnotách od 2 do 5 l. Ideální hodnotou na běžné domácí použití je kapacita okolo 2,2 l.

Kromě objemu nádoby jsou rozdíly i ve způsobu jejího naplňování. Do výrobníku ledu se suchým chlazením je třeba vždy dolévat vodu na výrobu, když dojde. Výrobníky ledu chlazené vodou jsou určené pro dlouhodobý provoz bez potřeby dolévání. Jelikož jsou napojené na přívod vody, starost o její dolévání vám odpadá.

Kapacita nádoby na led

V nádobě na led se ukládají vyrobené ledové kostky. Tato nádoba má kapacitu od 0,3 do 1 kg ledu. Pro lepší představu – výrobníky ledu s nádobou na vodu 2,2 l mají kapacitu nádoby na led 0,7 kg. Toto množství je pro běžné použití v domácnosti dostačující. S větší nádobou se setkáte pouze u některých velkých modelů určených pro komerční účely.

Odvod odpadní vody

Rozdíly mezi jednotlivými modely jsou také ve způsobu odvádění odpadní vody, která při tvorbě ledu vzniká. U modelů se suchým chlazením je tento problém řešen sběrnou nádobou, ze které je třeba odpadní vodu vypouštět. U modelů chlazených vodou se odvod odpadní vody řeší přímým napojením na odpad pomocí odpadní hadice.

Množství vyrobeného ledu

Množství vyrobeného ledu závisí na celkovém výkonu spotřebiče. Domácí výrobníky na led vyrobí za 24 hodin v rozmezí 9–15 kg ledu.

Pokud vám tento údaj nepomohl, v praxi to znamená, že při této kapacitě dokáže vyrobit 9 kostek ledu za 9 minut. Samotný proces výroby ledu probíhá po částech. Výrobník vyrobí 9 kostek a ty přesune do zásobníku na led. Potom začne vyrábět dalších 9 kostek. Tomuto procesu se říká mrazicí cyklus.

Hmotnost a rozměry

Při koupi tohoto spotřebiče vezměte v úvahu jeho hmotnost a rozměry. Rozměry budou záviset na vašich vlastních požadavcích na množství vyrobeného ledu a také na tom, kam výrobník ledu umístíte. Předem počítejte s tím, že větší modely budou zároveň těžší. O to více, pokud budou naplněny vodou nebo ledem.

Materiál

Výrobníky ledu se vyrábějí ze dvou materiálů:

Plastové výrobníky ledu – výhodou tohoto materiálu je nižší cena a množství různých barevných variant. Nevýhodou je menší odolnost na odřeniny nebo jiné mechanické poškození spotřebiče.

Nerezové výrobníky ledu – tento materiál je odolný a má dlouhou životnost. Nevýhodou může být vyšší cena. Při koupi máte na výběr spotřebiče z leštěného, nebo matného nerezu.

Design

S materiálem použitým při výrobě souvisí také design výrobníků ledu. Pokud hledáte elegantní, luxusně působící model, vyberte si typ z nerezu. Na běžné použití v domácnosti, na grilování nebo zahradní party pro vaše přátele vám postačí i plastový model.

Rozdíly jsou také ve způsobu vybírání ledu. U běžných modelů se led vybírá otevřením zásobníku, odkud ho nabíráte pomocí lopatky. Modernější modely nabízejí možnost nabírání ledu přímo do sklenice. Stačí jen zadat potřebnou funkci. Velmi pěkně také působí modely s průhledným krytem nádoby na led.

Příkon a výkon

Při koupi tohoto spotřebiče vás jistě potěší, že výrobníky ledu patří k energeticky nenáročným přístrojům. Nižší spotřebu elektrické energie mají výrobníky chlazené vzduchem. Příkon těchto spotřebičů se udává ve wattech. Jeho průměrná hodnota je 100–150 W. Platí přitom, že čím vyšší příkon, tím je rychlejší výroba ledu.

Funkce výrobníků ledu

Jednotlivé modely výrobníků ledu se liší i svými funkcemi. U těchto spotřebičů můžete využít následující:

LED displej – dražší modely jsou vybaveny LED displejem. Najdete na něm přehledné zobrazení zvolených funkcí provozu. Například průběh přípravy ledu.

Vyjímatelná nádoba na led – u některých modelů lze nádobu na led vybrat, u jiných to není možné.

Automatické vypnutí – umožňuje nastavit vypnutí například po vyrobení jedné dávky ledu. Tato funkce vám ušetří provozní náklady v případě, že nepotřebujete vyrobit větší množství.

Časovač nebo automatické zapnutí – tato funkce umožní nastavit čas, kdy se začne led vyrábět. Díky tomu si budete moci dopřát chlazený nápoj ihned například po příchodu z práce.

Indikátor nádoby – díky této funkci vás výrobník ledu upozorní na to, že v nádobě není voda.

Upozornění na ukončení výroby ledu – může jít o upozornění na displeji nebo i akustický indikátor ukončení.

Upozornění na plnou nádobu na led – podobným způsobem vás spotřebič upozorní i na naplnění této nádoby.

Tvar ledových kostek – na dražších modelech máte k dispozici možnost volby tvaru kostek. Například zaoblené kostky, hranaté kostky nebo ledová tříšť. Podobně je možné zvolit i velikost kostek.

Závěrem

Při koupi výrobníku ledu vezměte v úvahu několik faktorů. Základním kritériem při výběru konkrétního modelu je typ chlazení. Dále se potřebujete zamyslet nad tím, kolik ledu budete potřebovat. Od tohoto požadavku se odvíjí velikost nádoby na vodu a na led. Důležité jsou také údaje o materiálu, ze kterého je výrobník ledu vyroben a jeho design.

Při koupi nezapomeňte promyslet i možnost umístění ve vaší domácnosti. Pro domácí použití jsou vhodné modely, které zvládnete přenášet. Můžete je tak použít nejen v interiéru, ale i během zahradní party. Stačí, máte-li na terase nebo v zahradním altánku možnost zapojení do sítě.

Jak vybrat zmrzlinovač

Jak vybrat vaflovač

Jak vybrat palačinkovač

Napsat komentář