Jak vybrat tyčový vysavač

Tyčový vysavač je vhodný na vysávání menších ploch. Na takové používání je velmi praktický a skladnější oproti klasickému vysavači. Během koupi máte na výběr ze dvou způsobů nabíjení. Můžete si vybrat tyčový vysavač nabíjený ze sítě, nebo pomocí akumulátoru. Porovnávejte i další parametry, jako je typ sběrné nádoby a používání filtrace. Předem se informujte o rozměrech, hmotnosti a možnosti regulace sacího výkonu.

Před nákupem se informujte i o tom, jaký je jeho akční rádius. Díky tomu se dozvíte, jak daleko od elektrické zásuvky se dostanete. Zajímat by vás měla i hlučnost. Vyberete-li bezdrátový vysavač, zkontrolujte i typ používání baterie a její kapacitu. Aby se vám dobře vybíralo, sepsali jsme pro vás přehledný článek.

Typy tyčových vysavačů

Typ tyčového vysavače je daný způsobem napájení a různými funkcemi, které můžete s tímto spotřebičem vykonávat. Při výběru nejprve vyberte model, který vám bude nejvíc vyhovovat.

Podle typu napájení

Rozlišujeme dva základní typy – tyčové vysavače bezdrátové a síťové.

Bezdrátové tyčové vysavače

Bezdrátové vysavače se také nazývají akumulátorové. Výhodou je možnost manipulace po celém bytě bez potřeby přepojování kabelu. Nevýhodou u většiny modelů může být o něco nižší výkon. Před nákupem zkontrolujte, zda vám vyhovuje kapacita baterie.

Kapacita baterie vás informuje o poměru doby nabíjení a doby provozu. Doba provozu je údaj o tom, jak dlouho budete vysavač využívat na jedno nabití. To se pohybuje v rozmezí od 20 až do 120 minut. I kratší čas by měl ale vystačit k potřebnému vysávání menší domácnosti. Během možnosti nabití až na 120 minut máte výhodu, že přístroj nemusíte nabíjet po každém jednom uklízení.

Bezdrátové tyčové vysavače jsou vybavené Ni-Mh, nebo Li-ion baterií.

  • Ni-Mh je starší typ, který najdete v levnějších modelech. Nevýhodou je nutnost nabití až do plné kapacity baterie, jinak se její kapacita postupně snižuje.
  • Li-ion baterie je novější typ. Tuto baterie je naopak potřeba úplně nevybíjet. Jinak klesá životnost. Běžná životnost do nutnosti výměny je do 500 nabití.

Tyčové síťové vysavače

U tohoto typu je menší výběr. Výhodou je ale neomezená doba provozu. Síťové vysavače mají vyšší výkon. Při nákupu myslete na to, že vás během uklízení může omezit délka kabelu. Dopředu si zkontrolujte, zda vám délka kabelu u konkrétního modelu vyhovuje. Vhodná délka je minimálně 5 metrů.

Tyčové vysavače 2 v 1

Tento typ obsahuje klasický tyčový vysavač a ruční vysavač. Využijete ho na vysávání celé domácnosti i na odstranění drobných nečistot, například v kuchyni nebo v předsíni.

Tyčové vysavače s mopem

S tímto modelem vysajete, ale také umyjete podlahu. Jeho funkce snadno využijete zvlášť, nebo najednou. Tento typ je vybavený dvěma nádobami. Jedna slouží na hromadění nečistot během vysávaní a druhá je naplněná čistou vodou na namáčení mopu.

Tyčové vysavače 3 v 1

Tento typ kombinuje oba předchozí. Získáte tak tyčový vysavač, mop a ruční vysavač v jednom. Můžete ním najednou vysávat a umývat podlahu. Pokud je potřeba, použijete také ruční vysavač. Ušetříte tak množství času, ale i místa při skladování.

Parametry výběru

Prvním parametrem je typ sběrné nádoby. Určitě vás bude zajímat také objem a používaný filtr vysavače.

Typ sběrné nádoby

Sběrná nádoba může být omyvatelná, nebo klasická sáčková. Obě mají svoje výhody i nevýhody.

Sáčkové vysavače

Výhodou používání vyměnitelných sáčku je lepší zachytávání nečistot. Sáčky do vysavačů se vyrábí z materiálů, které zachytí až 95 % prachu a baktérií. Sáčkový vysavač je proto vhodnější do takové domácnosti, ve které bydlí alergik. Nevýhodou je potřeba výměny a nákupu náhradních sáčků. Během nákupu myslete na to, že čím bude sáček menší, tím častěji ho budete muset vyměňovat. Zvolte proto vhodnou velikost s ohledem na plochu vaší domácnosti.

Bezsáčkové vysavače

Jestliže si vyberete bezsáčkový vysavač, nebudete muset dokupovat nové sáčky. Všechny nečistoty se zachytí do sběrné nádoby, kterou po úklidu vysypete. Tento typ ale zachytává méně drobných prachových nečistot, takže není vhodný pro alergiky. Nevýhodou je možnost zanesení filtru, který pak budete muset čistit.

Objem sběrné nádoby

Objem sáčků se pohybuje od 0,5 do 6 l. Velikost objemu je třeba vybrat s ohledem na rozlohu prostoru, který budete vysávat. Na ploše do 50 m² postačí objem 2–2,5 l. Naopak do 150 m² počítejte s potřebou sáčků od 2,5 do 4 l. Jestli kupujete bezsáčkový vysavač, postačí menší objem.

Typ filtrace

Úkolem filtru je vyčistit vzduch, vycházející z vysavače, od všech nečistot. Vhodné je, aby tato filtrace měla více stupňů. U sáčkového vysavače je prvním stupněm samotný sáček. Naopak u bezsáčkového je odstředivý pohyb vzduchu v nádobě. Dále následuje filtr, který chrání motor, a potom filtr, přes který vychází vzduch.

Tyčový vysavač si můžete zakoupit s následujícími filtracemi:

  • Mikrofiltr — má nejnižší účinek. Vyrábí se z molitanu nebo tkaniny.
  • HEPA a EPA filtr — mají nejvyšší účinek a zachytávají většinu bakterií. Kromě názvu bývají označené číslem udávajícím stupeň filtrace. Čím je číslo vyšší, tím vyšší je i stupeň filtrace. Setkáte se se stupněm až do hodnoty 13.
  • Vodní filtr — všechny nečistoty se zachytávají do vody. Díky tomu nedochází k jejich víření ve vzduchu. Vodní filtr je třeba po vysávání vylít.

Příkon a sací výkon

Příkon je údaj, který vás informuje o spotřebě energie, kterou vysavač potřebuje na svůj chod. Sací výkon udává, jakou silou bude vysavač vysávat. Tyto údaje nejsou přímo úměrné. Sací výkon ovlivňuje i síla motoru, konstrukce vysavače, její utěsnění a povrch, který budete čistit. Nižší výkon bude na koberci a vyšší na hladké podlaze. Vhodné je, aby se výkon dal na vysavači regulovat.

Rozměry a hmotnost

Tyčové vysavače se vyrábějí s nízkou hmotností. Je to dané způsobem jejich používání. Kompaktní tvar vysavače oceníte nejen při uklízení, ale i při skladování. Hmotnost konkrétního modelu najdete v popisu přístroje a pohybuje se od 2,5 do 7 kg. Vhodnou hmotnost vybírejte podle toho, kdo bude tyčový vysavač používat. Pro slabší osoby a seniory vybírejte modely s nízkou hmotností.

Rozměry by měly vyhovovat výšce vaší postavy. Výhodou je, když se dá nastavit, aby mohli přístroj používat všichni členové domácnosti. Šírka tohoto typu vysavače se pohybuje okolo 25 cm.

Akční rádius

Akční rádius je dosah vysavače od zásuvky. Tento parametr je důležitý, pokud kupujete síťový tyčový vysavač. Akční rádius je součet délky síťového kabelu a délky samotného vysavače. Pohybuje se od 7 do 14 m. S tímto údajem souvisí i délka kabelu. Dozvíte se tak, jak daleko budete moct s vysavačem dojít bez potřeby přepojení do jiné zásuvky.

Hlučnost

Vysavače patří mezi hlučnější domácí spotřebiče. Hlučnost se udává v decibelech. Čím vyšší je tato hodnota, tím vyšší bude i hlučnost. U vysavačů hledejte modely s hlučností do 80 dB. Nejtišší modely dosahují hlučnosti do 65 dB.

Hlučnost ovlivňuje i typ sběrné nádoby. Bezsáčkové tyčové vysavače jsou hlučnější. Všeobecně se dá také říct, že dražší modely jsou o něco tišší.

Energetický štítek

V roce 2019 Evropská komise zrušila označování vysavačů energetickým štítkem. Proto se v současnosti údaje, jakým je například účinnost nebo energetická třída, u tyčových vysavačů neudávají.

Funkce tyčových vysavačů

Tyčové vysavače disponují několika funkcemi. Konkrétní funkce závisí na daném modelu. Nejčastěji se setkáte s následujícími:

  • Indikátor plnosti sáčku či sběrné nádoby — upozorní na potřebu výměny sáčku či vyprázdnění nádoby.
  • Indikátor baterie — sleduje úroveň nabití a upozorňuje na vybití baterie.
  • Regulátor sacího výkonu — umožní nastavit potřebný sací výkon.
  • Automatické vypnutí — dojde-li k přehřátí nebo ucpání, vypne vysavač.

Tipy na závěr

Tyčový vysavač je praktickým pomocníkem do domácnosti. Jeho výhodou je, že se během vysávání nemusíte ohýbat a při jeho skladovaní ušetříte spoustu místa. Během nákupu máte na výběr z vícero typů. Vyberte si způsob napájení vysavače nebo zvolte konkrétní typ: 2 v 1, tyčový vysavač s mopem, nebo 3 v 1. Porovnávejte i parametry, jakými jsou příkon nebo typ a objem sběrné nádoby. Důležitými faktory při výběru jsou také akční rádius hmotnost přístroje. Kromě toho by vás měl zajímat typ filtrace a možnost nastavení délky trubice.

Tyčové vysavače bývají dodávané s několika nástavci a příslušenstvím. Jedná se například o nástavce pro důkladné vysávání zúžených míst nebo parketovou trubici vhodnou na tvrdé podlahy. Můžete se setkat i s turbokartáčem – nástavcem na důkladnější vydávání koberců.

Co dalšího využijete při úklidu a pořádku v domácnosti? Čtěte dál:

Jak vybrat žehlicí prkno

Jak vybrat žehličku

Jak vybrat nejlepší sušičku prádla

Napsat komentář