Jak vybrat turistický dalekohled

Dalekohled si rád přibalí do batohu každý turista. Umožňuje lépe pozorovat krajinu či různé objekty a obohacuje turistické zážitky. Jednotlivé modely se od sebe odlišují různými parametry. Aby vám vybraný dalekohled vyhovoval po všech stránkách, měli byste zvážit všechny faktory výběru.

Dalekohledy dělíme podle určení na dalekohledy hvězdářské, lovecké, turistické, puškohledy, divadelní, kapesní, pozorovací a dalekohledy na moře. V následujícím návodu se dozvíte vše o tom, jak vybrat turistický dalekohled. Porovnáme jednotlivé materiály, velikost a hmotnost dalekohledů. Určitě vás bude zajímat i světelnost, zvětšení a velikost zorného pole. Při pobytu v přírodě oceníte také voděodolnost, dobré uchycení dalekohledu a některé praktické doplňky.

Typy turistických dalekohledů

Dalekohledy obecně dělíme na monokulární a binokulární.

Monokulární dalekohledy

Monokulární dalekohledy jsou určené k pozorování objektů jedním okem. Umožňují lepší zaostření obrazu a větší přiblížení. Monokulární dalekohledy mají většinou větší velikost a vyšší hmotnost.

Binokulární dalekohledy

Binokulární dalekohledy zobrazují širší zorný úhel. Je také snazší odhadnout vzdálenost. Do dalekohledu se můžete dívat oběma očima. Nevýhodou je menší přiblížení. V této kategorii najdete i dalekohledy pro turistiku.

Podle typu konstrukce rozlišujeme následující typy turistických dalekohledů:

Klasická (Porro) konstrukce

Tyto dalekohledy jsou levnější. Mají jasný obraz a dobré prostorové zobrazení. Výhodou je také rychlé zaostření a širší zorné pole. Nevýhodou je menší odolnost vůči mechanickému poškození a vyšší hmotnost. Tento typ je náročnější na voděodolné provedení, ve kterém se těsnění časem opotřebovává.

Přímá (Roof) konstrukce

Přímá konstrukce má menší odchylky při přenosu světla. Tyto dalekohledy jsou kompaktnější a mají lepší odolnost. Tento typ konstrukce umožňuje dosáhnout stejných parametrů při menší velikosti. Pokud si vyberete voděodolný model, nemusíte se bát jeho opotřebení a ztráty odolnosti vůči vlhkosti. Nevýhodou jsou vyšší cena, užší zorné pole a menší hloubka ostrosti.

Podle čeho vybírat

Při výběru dalekohledu se setkáte s více parametry, kterým běžný uživatel nemusí rozumět. Postupně si je vysvětlíme.

Zvětšení

Zvětšení nebo přiblížení informuje o tom, v jakém poměru bude pozorovaný objekt při pohledu přes dalekohled blíže. Údaj o zvětšení naleznete u každého dalekohledu. Je to první číslo z údajů například 10 x 50. Znamená to, že dalekohled má zvětšení 10x.

U turistických dalekohledů se setkáte se zvětšením 7–12x. Zvětšení 12x znamená, že předmět ve vzdálenosti 120 m uvidíte stejně, jako kdyby byl od vás vzdálen jen 10 m. Vyšší zvětšení znamená i vyšší hmotnost a mohou se vám při pozorování třást ruce. Většího zvětšení dosáhnete pouze výběrem jiného typu dalekohledu, který lze umístit na stativ.

Průměr objektivu

O průměru objektivu informuje druhé z čísel uvedených v předchozím odstavci. Při údaji 10 x 50 je průměr objektivu 50 mm. Pro turistické dalekohledy je vhodná velikost 32–40 mm. Můžete si vybrat i průměr 50 mm, ale počítejte s vyšší hmotností. Platí, že čím větší průměr, tím je obraz ostřejší a kvalitnější.

Zorné pole

Zorné pole informuje o velikosti obrazu. Udává se jako velikost obrazu na šířku, který uvidíte ze vzdálenosti 1 000 m. Například u dalekohledu 8 x 56 bude zorné pole 114 m. Na zorné pole má vliv zvětšení dalekohledu a konstrukce optických prvků. Platí, že čím vyšší zvětšení, tím menší zorné pole.

Světelnost

Světelnost je údaj o množství světla, které pronikne přes optickou soustavu dalekohledu. Na světelnost má vliv i průměr dalekohledu. Čím větší průměr, tím vyšší světelnost. Čím vyšší je světelnost, tím lepší je kvalita obrazu a viditelnost pozorovaných objektů.

Rozměry a hmotnost

Když kupujete dalekohled pro turistiku, budou vás zajímat také jeho rozměry a hmotnost. Vhodné jsou modely do 700 g. Kolem této váhy se pohybuje většina dalekohledů pro turistiku. Kompaktní dalekohledy s méně kvalitní optikou mají 150–300 g. Pokud byste chtěli dalekohled s kvalitnější optikou, počítejte s vyšší váhou.

Při koupi je dobré zvolit rozumný kompromis, abyste nemuseli nosit zbytečnou zátěž navíc. Aby se nestalo, že budete dalekohled kvůli vysoké hmotnosti raději nechávat doma.

Minimální ostřící vzdálenost

Tento údaj určuje nejmenší vzdálenost, od které můžete vybraným dalekohledem pozorovat.

Dioptrická korekce nebo výsuvné očnice

Dioptrickou korekci využije každý, kdo nosí brýle, ale nerad s nimi pozoruje přes dalekohled. Dioptrická korekce je možná v rozsahu -3 až +3.

Pokud nechcete při sledování přes dalekohled pokaždé brýle sundávat, zvolte model s výsuvnými očnicemi. Druhou možností je zkontrolovat parametr oční reliéf. Ten udává maximální vzdálenost oka od okuláru, při které ještě můžete vidět obraz bez tmavého okraje. Tento údaj by měl být minimálně 15 mm.

Typy skel

Při koupi dalekohledu se také můžete setkat se dvěma typy skel:

BK-7 — jedná se o borosilikátové sklo. Používá se u levnějších modelů. Nevýhodou je větší rozptyl světla a nižší jasnost obrazu. Tento materiál je vhodný na běžné pozorování v podmínkách s dostatkem světla.

BaK-4 — tato zkratka označuje baryové korunové sklo. Najdete ho v dražších dalekohledech. Výhodou je možnost pozorování i při zhoršených světelných podmínkách. Obraz je jasný, čistý a ostrý v celém zorném poli.

Funkce dalekohledů

Při cestách do přírody oceníte zejména voděodolnost dalekohledu, ale také jeho pevnost.

Pevnost a materiál těla dalekohledu

Turistické dalekohledy se vyrábějí z umělé hmoty s přidáním keramiky, nebo grafitu. Kovové modely se vyrábějí z oceli, nebo hliníku. Každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody. Pro dalekohledy určené pro turistiku se doporučuje umělá hmota s keramikou nebo grafitem.

Vhodné je pogumování těla dalekohledu. To totiž zlepšuje uchopení. Neklouzavý povrch oceníte zejména při zvýšené vlhkosti. Všímejte si i pevnosti kloubů dalekohledu. Jednotlivé části by se neměly hýbat.

Voděodolnost

V nepříznivém počasí, ale také při zvýšené vlhkosti za mlhy oceníte vodotěsnost dalekohledu. Takové dalekohledy se plní nejčastěji dusíkem. Tyto modely se nezamlžují. Dobře odolávají i průniku prachu a krátké nechtěné koupeli.

Zaostřování

Většina dalekohledů disponuje funkcí zaostřování pomocí manuálního nastavení. Na trhu najdete také dalekohledy na turistiku bez ostření, se kterými uvidíte do vzdálenosti 20 m a více. Nejsou ale vhodné pro lidi s brýlemi.

Antireflexní vrstvy

Na povrch čoček se nanášejí speciální antireflexní vrstvy. Ty mají za úkol zabránit odrazu světla, zlepšují světelnou propustnost, minimalizují odlesky a zvyšují kontrast obrazu. Nejlevnější dalekohledy používají antireflexní vrstvu C (coated) obvykle na vnější čočce.

Pokud chcete dosáhnout dostatečného účinku, vyberte model s plně vrstvenou optikou na každé čočce FC (fully coated), vícenásobně vrstvenou optikou MC (multi coated), nebo FMC (fully multi coated).

Závěr

Turistické dalekohledy umožňují pozorování země, zvířat či jiných objektů ve volné přírodě. Při jejich koupi vybírejte podle vašich požadavků na zvětšení, světelnost a velikost zorného pole. Nezapomeňte na hmotnost a rozměry vybraného modelu, aby se vám pohodlně vešel do batohu. Důležitá je také možnost zaostření a schopnost čoček zabránit odrazu světla.

K dalekohledu si můžete koupit i praktické doplňky. Pro zvýšení ochrany před nárazy i vlhkostí vám dobře poslouží pouzdro na dalekohled. Pokud ho budete chtít mít neustále po ruce, aniž byste se zdržovali vyndáváním z batohu, dokupte si popruh na zavěšení. Na ochranu objektivu slouží krytky na objektiv a na jeho čištění soupravy s utěrkou z mikrovlákna.

K dispozici jsou také dalekohledy bez zaostřování, tedy ty, které mají fixní zaostření. Většinou je to od 20 m do nekonečna. Tyto dalekohledy nemají zaostřovací kolečko ani dioptrickou korekci, nehodí se pro osoby s brýlemi. Používají se na sledování rychle se pohybujících objektů, například sportovců na stadionu nebo zvířat. Jsou ideální tehdy, kdy byste během zaostřování mohly minout důležité okamžiky.

Jak vybrat hvězdářský dalekohled

Jak vybrat sportovní chytré hodinky

Jak vybrat turistický batoh

Napsat komentář