Jak vybrat turistický batoh

Každý turista ví, že kvalitní batoh je více jako místo, kam si uložíte potřebné věci. Turistický, jinak nazývaný také outdoorový, batoh musí splňovat určitá kritéria. Kromě objemu potřebného pro uložení vašich věcí by se měl dát dobře nosit. Tak, aby vás po několika kilometrech chůze nezačal bolet záda, hlava či ramena.

Určitým požadavkům musí vyhovovat i materiál, ze kterého je vyroben. Samozřejmostí pro pobyt v přírodě by měla být úprava proti vlhkosti. Při výběru si všímejte také konstrukci a nosný systém batohu. Vyšší komfort při používání vám zajistí praktické drobnosti, o kterých si přečtete v závěru článku.

Typy batohů

Turistické batohy jsou jedním z více typů batohů. Pro komplexnost problematiky si nejprve řekneme, jaké typy batohů najdete na trhu. Některé z nich jsou vhodné na turistiku, jiné spíše do města či na jiné činnosti.

Krosny

Pojmem krosny se označují batohy se zpevněnou vnější konstrukcí. Jsou vhodné pro vícedenní náročnější výlety. Kvůli zpevněné konstrukci mají vyšší hmotnost. Umožňují však dobré rozložení váhy nákladu.

Turistické batohy

Turistické batohy se vyrábějí v objemu 30–50 l. Snadno do nich sbalíte výbavu na několikadenní turistiku, nevyjímaje spacák a karimatku. I turistické batohy mají vyztužená záda. Odlehčenou konstrukci však na zádech téměř necítíte. Nošení batohu usnadňuje bederní popruh.

Expediční batohy

I expediční batohy využijete při delším pobytu v přírodě. Poskytují dostatek místa pro uložení všeho potřebného. Vyrábějí se v objemu vyšším než 50 l. Mají odlehčenou konstrukci a nižší hmotnost než krosny. Ergonomické tvarování, bederní a hrudní popruhy umožňují nést hmotnost batohu na dlouhé vzdálenosti.

Sportovní batohy

Pokud pravidelně sportujete, pak jistě oceníte výhody sportovního batohu. Poskytuje dostatek prostoru pro uložení náhradního oblečení, pití a jídla. Vyrábějí se v objemu do 30 l. Jednoduchá konstrukce je uzpůsobena tak, aby dobře přiléhala k tělu a neomezovala vás v pohybu.

Batohy do města

Do města vám postačí batoh menšího objemu. Můžete jej nosit do školy, do práce nebo na výlety po městě. Pohodlně do něj uložíte pití, jídlo, doklady a jiné drobnosti. Pokud trávíte během dne více času pěšky, doporučujeme vybrat model s bederními popruhy, které odlehčí vaše ramena od hmotnosti nákladu.

Batohy na palubu

Batohy na palubu jsou určeny pro všechny cestovatele. Mají menší objem, který si můžete s sebou vzít do vlaku, autobusu či letadla.

Fotobatohy

Své místo mezi batohy si našli i fotobatohy. Jak již název napovídá, využijete je na nošení fotoaparátu a jeho příslušenství. Fotobatohy poskytují nejen dostatek prostoru na fotografické vybavení. Pro lepší ochranu drahých přístrojů jsou vybaveny kvalitním polstrováním.

Jaký zvolit objem

Turistický batoh by měl disponovat dostatečným prostorem pro uložení všeho, co budete potřebovat. Objem turistického batohu se udává v litrech. Před tím, než si vyberete konkrétní model, proto zamyslete nad tím, jak dlouhé výlety budete dělat. Od toho se bude odvíjet množství výbavy, kterou si budete potřebovat sbalit. Při výběru objemu si všímejte také praktické stahovací popruhy, kterými můžete zmenšit objem batohu nebo na něj připevnit věci.

Podle objemu dělíme batohy na tři skupiny:

Objem 30–40 l

Taková velikost vám postačí na jednodenní výlety do města či do hor. Pohodlně se vám tam směstnají náhradní oblečení, pláštěnka, mapa, jídlo i pití. Mají nejnižší váhu a také velikost.

Objem 40–50 l

Do batohu o objemu 50 l se sbalíte pohodlně i na celý víkend. Uložíte do něj všechno oblečení, hygienické potřeby a spacák. Při objemu 50 l se již setká s kvalitnějšími ergonomickými vlastnostmi, které vyhovují i náročnějším turistům.

Objem nad 60 l

V objemu nad 60 l koupíte prostorné batohy vhodné na několikadenní pobyty v přírodě. V objemu nad 70 l si už můžete vybrat i zpevněné krosny či expediční batohy.

Způsob plnění a hmotnost

S objemem úzce souvisí i způsob plnění. Pokud hledáte outdoorový batoh, ve kterém se nebudete muset při hledání věcí během výletu dokola prohrabávat od hora až dolů, vybírejte modely s vhodným plněním. Batoh by měl být prakticky rozdělen na několik složek, díky kterým si věci budete moci uspořádat. Podle způsobu plnění se můžete setkat s modely s horním, čelním nebo kombinovaným plněním.

Hmotnost závisí na objemu a celé konstrukce batohu. Při výběru berte ohled na zátěž, kterou budete schopni nést.

Důležitost nosného systému

Po několika hodinách chůze ocení každý turista optimální rozložení váhy batohu. Outdoorové batohy jsou proto vybaveny popruhy na odlehčení zad a ramen. Nosný systém turistického batohu tvoří bederní a hrudní popruh. Důležitá je také možnost nastavení délky ramenních pásů. Dalším prvkem, který by měl mít každý turistický batoh, je výztuž zádové části a odvětrávání zad. Při koupi proto zkontrolujte, zda má vybraný model všechny tyto prvky.

Na trhu se můžete setkat s batohy:

Bez konstrukce – bez konstrukce se vyrábějí zejména batohy s menším objemem. Výhodou je nízká hmotnost. Nevyužijete je však na nošení těžšího nákladu.

S vnější konstrukcí – vnější konstrukcí jsou vybaveny krosny. Mají vyšší hmotnost no bez problémů v nich odnesete i tažné náklady.

S vnitřní konstrukcí – na vyztužení zádové části se používá odlehčená plastová konstrukce.

Jaký vybrat materiál

Aby vám turistický batoh dlouho a dobře sloužil, musí být vyroben z kvalitních materiálů. Kvalitní materiály vydrží vysokou zátěž a měly by odolávat vlhkosti alespoň do jisté míry. Materiál zádového systému by měl navíc dobře odvádět pot a rychle schnout. Výhodou je pogumované dno.

Při výběru si všímejte i tloušťku materiálu, ze kterého je batoh šitý. Čím hrubší bude, tím vyšší bude jeho odolnost vůči oděru či roztržení. Zaměřte se také na některé vlastnosti materiálu.

Nepromokavá úprava – základem by měla být nepromokavá úprava. Ačkoliv od batohu nemůžete očekávat, že vydrží bez jakékoliv ochrany prudký liják, nepromokavá úprava zajistí jeho odolnost vůči vlhkosti.

Ripstop – tento termín označuje, že do látky jsou vetkané silnější vlákna, které zvyšují její odolnost vůči roztržení. V případě roztržení zabraňují zvětšení trhliny.

Kvalita šití – na kvalitu batohu ovlivňuje ve velké míře kvalita šití. Jistě nekupujte batoh, ze kterého trčí nitky nebo se dokonce párají. Pro nepromokavost švů je důležitý jejich zátěr. Používají se PVC nebo akrylátové zátěry. Nejkvalitnější jsou polyuretanové zátěry.

Praktické tipy na závěr

Kvalitní outdoorový batoh vám umožní sbalit do přírody vše potřebné. A nejen to. Kvalita nosného systému zajistí optimální rozložení jeho váhy bez zbytečných přetížení zad a ramen. Důležitá je také odolnost materiálu vůči vlhkosti a roztržení.

Vybírejte objem batohu podle vašich potřeb. Turistické batohy s vyšším objemem zároveň více váží, proto myslete také na zátěž, kterou budete při chůzi nést. Komfort při používání zvýší vhodné doplňky. Můžete se setkat s následujícími:

  • pláštěnka na ochranu před deštěm,
  • boční zapínací nebo otevřené kapsy pro zvýšení úložného prostoru,
  • popruhy na uchycení karimatky nebo jiných věcí,
  • vak na vodu s hadičkou, abyste mohli napít bez skládání batohu z hřbetu.

Napsat komentář