Jak vybrat světlo na kolo

Světlo na kole se postará, abyste dobře viděli na cestu. Je důležité ale i z hlediska vaší bezpečnosti v silničním provozu. Díky němu budete vidět už z dálky pro ostatní účastníky provozu i během cykloturistiky v přírodě.

Parametrů, které vám pomohou s výběrem světel, je několik. Začněte volbou typu světla. Je rozdíl, zda hledáte přední světlo, nebo zadní blikačku. Potom se soustřeďte na vlastnosti světla. Zvažte, jakou budete potřebovat svítivost, tvar světelného kuželu, dosvit a barvu. Zajímat vás určitě bude i způsob napájení a doba, po kterou světlo na kole dokáže svítit do úplného vybití. Zkontrolujte také odolnost vůči vodě, případně nárazu a způsob montáže.

Typy světel na kolo

Kvůli bezpečnosti při jízdě je potřeba, abyste na kole měli přední i zadní světlo. Pokud ještě nevlastníte ani jedno z nich, dokupte si je samostatně nebo spolu v jednom setu.

Přední světlo na kolo

Přední světlo je výkonnější oproti tomu zadnímu. Využijete ho kdykoliv, když jezdíte ve zhoršených světelných podmínkách. Díky němu uvidíte při jízdě před sebe do dostatečně velké vzdálenosti. Přední světla se připevňují na řídítka kola. Můžete si vybrat světlo bílé či žluté barvy se žárovkou nebo LED diodou. 

Bezpečnostní zadní světlo

Zadní světlo slouží k tomu, abyste vás ostatní viděli už z větší vzdálenosti. Tato světla mají červenou barvu a říká se jim také blikačky. Je to proto, že po zapnutí blikají. Tento způsob svícení je pro ostatní lépe viditelný. Blikačky jsou většinou poháněné jednorázovými bateriemi. Kromě umístění v zadní části si snadno vyberete i model, který si připevníte i na řídítka. Tento model svítí bílou barvou.

Parametry, podle kterých vybrat

Parametrů, které vám pomohou při porovnávaní jednotlivých modelů, není zas tolik. Zaměřte se hlavně na svítivostvlastnosti světla.

Svítivost

Jedná se o údaj, který vás informuje o tom, kolik světla konkrétní model vydává. Tento údaj se vyjadřuje v lumenech. Lumen (skratka lm) je jednotka, kterou se měří světelná energie vyzařovaná ze svítidla a přijatá okem. Čím vyšší je toto číslo, tím víc světla svítidlo vydává.

Při výběru zvažte svítivost, kterou budete potřebovat vzhledem k prostředí, ve kterém jezdíte na kole. Ve městě s pouličním osvětlením budete potřebovat nižší svítivost než na cestě mimo město či v lese.

Nejnižší svítivost mají blikačky — je to jen do 100 lm. Taková svítivost vám postačí na dobře osvětlených cyklistických chodnících ve městě při nižší rychlosti. Při vyšší rychlosti vybírejte modely se svítivostí 200–400 lm.

Hledáte-li světlo na kolo, které vám vystačí i ve tmě bez jiného osvětlení, hledejte výkonnější modely. Budete potřebovat svítivost minimálně 700 lm, ideálně ale více jak 1 000 lm. Na trhu navíc najdete také Cree LED světla na kolo, která mají svítivost několik tisíc lumenů. Pokud si vyberete tento typ, počítejte s nutností dobíjení nabíjitelného akumulátoru. Dobíjení je možné pomocí USB vstupu.

Dosvit

Dosvit udává vzdálenost, do jaké dosahuje světelný tok svítidla. Nejkratší dosvit mají blikačky. Je to maximálně 100 m. Výkonnější světla nabízí dosvit do 200 m. Cree LED světla nabízí dokonce více než 200 m.

Barva světla

Barva zadního světla bývá červená. Je to proto, aby dostatečně upozorňovala na vaší přítomnost na cestě. Přední světlo si snadno koupíte ve žluté nebo bílé barvě. Bílé světlo je vhodnější, pokud chcete získat reálný obraz okolí i za úplné tmy.

Tvar kuželu světla

Tvar kuželu závisí na terénu, ve kterém budete jezdit. Pokud jezdíte v lese, budete potřebovat dostatečně široký světelný kužel, abyste viděli i do stran. Do města a na cyklistický chodník postačí úzký světelný kužel. Všímejte si i nastavení směru světla. Nemělo by směřovat příliš vzhůru, aby neoslepovalo protijedoucí.

Světelné režimy

Výbornou volbou pro cyklisty, kteří se pohybují v několika typech prostředí, jsou světla s několika světelnými režimy. Výhodou je možnost nastavení vhodného režimu pro každé prostředí. Toto nastavení vám například ve městě, kde je potřeba nižší svítivost, ušetří baterku. Pokud se rozhodnete pro tento typ, světlo by mělo mít minimálně 3 režimy:

  • režim do města,
  • režim na neosvětlené cesty a cyklotrasy,
  • režim do terénu s lepším rozptylem světla.

Napájení

Světla na kolo jsou napájené klasickými bateriemi nebo nabíjitelným akumulátorem. Výhodou klasických baterií je, že je nemusíte dobíjet. Na druhou stranu ale počítejte s náklady za nákup.

Nabíjitelné akumulátory se většinou dobíjí několik hodin. Jelikož je lze dobíjet přes USB vstup, kromě klasického dobití přímo ze sítě můžete použít dobití i přes počítač. Vyberete-li si napájení akumulátorem, ujistěte se, že světlo na kolo disponuje indikátorem stavu baterie.

Doba svícení

U nabíjitelných modelů ale i modelů na baterie vás určitě bude zajímat doba, po kterou světlo dokáže svítit bez potřeby dobíjení či výměny baterií. Doba svícení je závislá na zvoleném režimu. Blikačky dokážou na jednu baterii svítit i více jak 150 hodin. Při volbě intenzivního světla do terénu však doba svícení může být i jen několik málo hodin.

Odolnost vůči vodě

Jednotlivé modely se liší i odolností vůči vodě. I když jsou voděodolné téměř všechna světla, může se stát, že některé levnější modely tuto vlastnost nemají. Pro případ, že budete světlo využívat častěji i za deště, si proto zkontrolujete i tento parametr. O odolnosti vás informuje hodnota IP. Čím vyšší je toto číslo, tím odolnější bude i světlo. Pokud je hodnota IP44, světlo bude odolné vůči stříkající vodě. IP55 odolá dokonce proudu vody. IP68 bez problému ponořte do vody i na delší dobu.

Odolnost proti nárazu

Jestli jezdíte v terénu, zkontrolujte odolnost světla vůči nárazu. Nejodolnější jsou pogumovaná světla. Tento materiál dobře tlumí náraz při pádu.

Způsob upevnění

Přední světlo se umisťuje na řidítka. Díky tomu bude světelný kužel vždy nasměrovaný ve směru jízdy. Způsob upevnění je na šroubování, nebo systémem klik-fix. Pro noční jízdu je vhodné, abyste kromě hlavního vybrali i světlo na přilbu. Budete mít k dispozici druhý zdroj světla, který bude reagovat na pohyb vaší hlavy.

Zadní světla se umisťují pod sedlo nebo na nosič kola. Můžete si dokoupit i blikačku, kterou připevníte například na cyklistický batoh.

Závěr

Světlo na kolo je potřebný doplněk pro každého, kdo jezdí za šera, tmy či jinak zhoršené viditelnosti. Před nákupem se nejdříve rozhodněte, který typ světla potřebujete. Na kole byste měli mít přední světlo pro dostatečnou viditelnost za jízdy a zadní světlo pro vaši bezpečnost.

Jednotlivá světla se odlišují svítivostí, dosahem, tvarem světelného kuželu i barvou světla. Při koupi vás určitě bude zajímat i způsob napájení a doba, po kterou je světlo schopné svítit na jedno dobití. U modelů na baterie udávají výrobci dobu, po kterou bude světlo svítit do potřeby vlastní výměny. Zajímat by vás měla i odolnost vůči vodě, případně také proti nárazu. Kromě toho se informujete o možnosti nastavení různých režimů. Budete si tak moct regulovat intenzitu osvětlení podle toho, zda se nacházíte na dobře osvětlené cestě ve městě, nebo v přírodě.

Další cyklistické články:

Jak vybrat správné kolo

Jak vybrat sedlo na kolo

Jak si vybrat cyklistické tretry či boty na kolo

Napsat komentář