Jak vybrat šunkovar

Dali byste si chutnou šunku bez nezdravých přísadkonzervačních látek? S tímto přístrojem si ji pohodlně vyrobíte i doma. Budete potřebovat jen dostatek kvalitních surovin a šunkovar. V tom, jak ho vyberete, aby vyhovoval vašim potřebám, vám poradí následující článek.

Na trhu najdete šunkovary s odlišnými parametry. Abyste mezi nimi našli ten nejlepší pro vás, začněte porovnáním velikostí. Potom se zaměřte na výběr tvaru a materiálu. Nezapomeňte na to, že během vaření je potřeba dodržovat stanovenou teplotu. Vhodnější jsou proto modely s teploměrem. V závěru článku najdete užitečné tipy na přípravu domácí šunky. Nezapomněli jsme ani na krátký postup, který vám pomůže, abyste na nic důležitého při její přípravě nezapomněli.

Jak používat šunkovar

Šunkovar je nádoba, ve které se dá maso pevně stlačit pomocí přítlačného mechanizmu s pružinami. Při vaření se díky vyvinutému tlaku pevně spojí a šunku tak po vychladnutí nakrájíte, aniž by se rozpadala.

Před začátkem vaření musíte připravené suroviny natlačit do sáčku, nebo přímo do šunkovaru. Při vaření vložte šunkovar do vodní koupeleteplotou 70–80 °C. Před koupí přístroje se nejdříve ujistěte, že máte v domácnosti dostatečně velký hrnec. Šunka se vaří v závislosti na její velikosti a také podle konkrétního receptu alespoň 1,5 hodiny nebo i déle.

Podle čeho vybírat

Při koupi vás asi nejdříve bude zajímat, zda bude šunkovar dostatečně velký na množství šunky, kterou chcete vyrábět. Kromě toho porovnejte tvar a materiál, ze kterého je přístroj vyrobený.

Kapacita

Údaj o kapacitě šunkovaru vás informuje, jaké množství šunky najednou připravíte. Pro domácí použití vybírejte modely na 0,5–2 kg šunky v závislosti na tom, kolik šunky vaše rodina běžně spotřebuje. Na profesionální použití jsou vhodné šunkovary s kapacitou 3 kg. Hlavně ale počítejte s tím, že domácí šunka bez konzervačních látek podléhá zkáze už během pár dní.

Při výběru zkontrolujte rozměry šunkovaru, abyste si byli jistí, že se vejde do hrnce, který máte doma k dispozici.

Různé tvary

Nejčastějším tvarem je válec. Získáte s ním šunku stejného tvaru, na který jste běžně zvyklí. Kromě toho najdete na trhu i šunkovary ve tvaru hranolu. Tyto modely bývají ale větší, takže byste o nich měli uvažovat jen v tom případě, že množství šunky, které v nich vyrobíte, opravdu spotřebujete. Běžně si je vybírají profesionální kuchaři pro komerční využití.

Přítlak a počet pružin

Všechny připravené suroviny je důležité během vaření dostatečně stlačitudržet pohromadě. Právě to má za úkol pružina ve spotřebiči. Musí vyvinout dostatečnou sílu na to, aby se maso při uvaření pěkně spojiloudrželo si svou formu. Síla, jakou bude maso stlačené, se u jednotlivých modelů neuvádí. Nejste-li si jistí výběrem, doporučujeme vám přečíst si recenze od jiných uživatelů. Průměrný tlak na domácí použití je 5–10 kg. Profesionální modely vyvinou ale vyšší tlak.

Materiál

Šunkovary se vyrábějí ze třech materiálů, kterými je nerez, plast a hliník.

Nerez

Nerez je kvalitní materiál dobrou odolností. Pokud si vyberete nerezový šunkovar, můžete se těšit na jeho lehké umývání. Bez obav ho vložte i do myčky na nádobí. I když za něj zaplatíte víc jak za výrobek z plastu, určitě vám díky téměř neomezené životnosti dlouho vydrží. Výhodou nerezu je rovnoměrné vedení teploty. Tento fakt určitě během vaření oceníte.

Plast

Plastové šunkovary patří mezi nejlevnější. Plast dobře vede teplo a můžete ho zahřát na dostatečnou teplotu. Pokud ale plánujete pravidelnou přípravu šunky, tento materiál pro vás nebude velmi vhodný. Při častém používaní se lehce poškodí.

Hliník

Z hliníku se vyrábějí levnější i dražší šunkovary. Z těch dražších jsou to modely určené pro profesionální použití. Levnější však nevynikají žádnými výjimečnými vlastnostmi. Výhodou hliníku je nízká hmotnost, výborná vodivostdistribuce tepla. Tento fakt zkrátí čas potřebný pro přípravu šunky.

Se sáčkem, nebo bez sáčku

Šunkovar si můžete koupit se sáčkem, nebo bez sáčku. Náhradní sáčky dokoupíte i samostatně. Výhodou používání sáčku je jednodušší vybírání šunky po dovaření. Bez něj je vybírání šunky o něco složitější.

Teploměr

Důležitou součástí přípravy chutné šunky je vaření při stanovené teplotě. Ta by neměla být vyšší jak 80 °C. Vyberte raději model s teploměrem držákem pro uchycení na hrnci, do kterého šunkovar vložíte. Teploměr můžete u většiny modelů, pro kontrolu teploty, vložit přímo přes otvor na víku.

Tipy na přípravu šunky

Abyste si doma připravili opravdu lahodnou pochoutku, sepsali jsme pro vás užitečné tipy, které vám s tím pomůžou.

Vybírejte kvalitní suroviny

Kvalitní suroviny jsou základem kvalitního výrobku. Důležitá je i jejich čerstvost. Ta prodlouží i trvanlivost samotné šunky. Na přípravu se často používá vepřové maso, nebojte se experimentovat a použijte telecí, kuřecí nebo krůtí maso. Z vepřového jsou nejlepší kýta nebo plec. Pro ty, kteří by si chtěli vyrobit šunku s vyšším obsahem tuku, bude vhodné přidat kousek bůčku.

Co budete ještě potřebovat?

Kromě masa si přichystejte sůl. Na 1 kg masa použijte 25 g soli. V některých receptech najdete místo soli rychlosůl.  Výhodou je, že šunka díky ní zůstane pěkně růžová. Rychlosůl obsahuje kromě soli také dusitan sodný (E250). Jeho úkolem je zpomalovat množení bakterií v mase. Na druhé straně ale dusitan sodný není zdraví prospěšný. Chcete-li připravit opravdu zdravou šunku bez konzervantů, doporučujeme vám rychlosůl nepoužívat.

Další surovinou je cukr. Na 1 kg masa postačí většinou 1 čajová lžička.  

Pokud chcete, aby měla šunka příchuť, využijte různé koření. Vhodný je bobkový list, tymián, rozmarýn, sladká paprika, česnek nebo i olivy.

Jak připravit šunku

Postup zpracování surovin je jednoduchý. Maso si nakrájejte na menší kostky. Čím menší jsou, tím se při vaření lépe spojí. Do větší mísy vložte vrstvu masa a zasypte ji odpovídajícím množstvím soli. Postupujte dalšími vrstvami masa a solí. Nakonec přidejte čajovou lžičku práškového cukru. Ten má za úkol lépe spojit maso.

Následuje hnětení celého masa. Udělejte to rukama, nebo použijte kuchyňský robot s řídkými háky určený na kynutá a jiná hustší těsta. Během hnětení postupně přidávejte vodu. Hnětení by mělo trvat půl hodiny, dokud se nebude z masa vylučovat mazlavá hmota. Pro ještě dokonalejší spojení vyberte po ukončení hnětení jednu hrst směsi a nakrájejte ji celkem nadrobno. Směs vložte do šunkovaru a nechte odpočívat 48 hodin na chladném místě.

Závěr

Domácí šunka je určitě zdravější oproti té kupované. Při její přípravě si vyberte kvalitní a čerstvé suroviny, aby vám vydržela čerstvá co nejdéle. Dopředu ale také počítejte s poměrně dlouhým časem na přípravu. Výsledek ale bude stát za všechnu vynaloženou námahu.

Před nákupem šunkovaru si vyberte potřebnou velikost. Potom porovnejte materiál, ze kterého je vyrobený. Na trhu najdete nabídku od několika výrobců. Pozitivní uživatelské recenze najdete u spotřebičů značek Tescoma, Orion, ToroInna. Každý z nich má několik modelů, ze kterých můžete vybírat modely různých velikostí. Značka Inna nabízí hlavně šunkovary pro profesionální kuchaře. Ostatní značky mají v nabídce sortiment i pro domácí použití.

Další pomocníci do kuchyně, kteří se vám budou hodit:

Jak vybrat mlýnek na maso

Jak vybrat nejlepší zavařovací hrnec

Jak vybrat remosku

Napsat komentář