Jak vybrat vhodný stan

Na rodinnou dovolenou či výlet s přáteli v přírodě budete potřebovat spací pytel, karimatku, turistický batoh, ale i stan. Na trhu najdete mnoho modelů turistických a rodinných stanů, které se od sebe odlišují nejen svou velikostí. Abyste si vybrali ten, který vám bude nejlépe vyhovovat, připravili jsme pro vás krátkého nákupního poradce. Dozvíte se, jak vybrat kvalitní stan, který odolá i nepříznivému počasí. Seznámíte se také s parametry, které vám prozradí vše o jeho stabilitě a konstrukci. V neposlední řadě je při koupi důležité snadné přenášení a rychlé postavení. A nezapomněli jsme ani na různé typy a tvary stanů, ze kterých budete vybírat.

Typy stanů

Stany se od sebe odlišují v závislosti na tom, do jakých podmínek a na jaké použití jsou nejvhodnější. Podle toho je dělíme na 4 typy.

Rodinné stany

Rodinné stany využijete na dovolené v přírodě nebo v turistickém kempu. Tento typ vyhovuje vícečlenné rodině a poskytne potřebný komfort na spaní i odložení věcí. Podle konkrétní velikosti se zde pohodlně vyspí čtyři a více osob. Díky velkorysému rozměru, který klade důraz na dostatek prostoru, se v některých modelech bez problému postavíte.

Interiér rodinného stanu bývá rozdělen do dvou nebo více oddělených prostorů. Kromě toho je k dispozici předsíň pro uložení věcí či jiné využití. Nevýhodou může být větší rozměr i váha po sbalení. Jelikož se však na rodinné dovolené většina z nás vydává vlastním autem, jeho přeprava na vybrané místo by neměla být problém. Pokud si koupíte rodinný stan, předem také počítejte s delším časem potřebným na jeho rozložení a složení.

Turistické stany

Turistické stany jsou skladné a rychle je postavíte. Jednotlivé modely jsou určeny pro dvě nebo více osob. Jedním z hlavních požadavků na tento typ je jeho hmotnost. Nemůžete proto počítat s takovým velkorysým prostorem jako v rodinném stanu. Turistické stany dobře obstojí v běžných podmínkách. Využijete je na výletech v přírodě, do náročných vysokohorských poměrů však nejsou určeny.

Expediční stany

Expediční stany se vzhledem podobají na turistické. Mají pevnou a odolnou konstrukci vyrobenou z lehkých, tvrzených materiálů. Díky tomu jsou mnohem stabilnější a odolají i náporu větru. Při jejich výrobě se myslí také na jejich nepromokavost. Expediční stany můžete proto použít v náročných podmínkách velehor. Kvalita provedení odpovídá i ceně. V porovnání s ostatními druhy jsou nejdražší.

Ultralehké stany

Hledáte-li stan s co nejnižší hmotností a minimálními rozměry, nejvhodnějším řešením bude ultralehký stan. Takový model je vhodný maximálně pro dvě osoby. Musíte však počítat s menším prostorem a menší odolností vůči větru a dešti.

Stany podle tvaru

Při koupi se můžete setkat s následujícími tvary stanů:

Kopulovitý tvar

Tento tvar je u nás nejvíce rozšířený. Základ jeho konstrukce tvoří dva pruty směřující z rohu do rohu napříč stanem. V jeho středu se překřižují. Další pruty zpevňují předsíň a vchod.

Kopulovitý stan se dá velmi rychle postavit i složit. Kromě toho je stabilní a poskytuje dostatek prostoru. Některé modely, zpravidla s více pruty, není třeba ukotvit do země. Platí, že čím více prutů stan má, tím je stabilnější a odolnější proti větru.

Tunelový tvar

Tunelový tvar se u nás nepoužívá v až takové míře. Jeho výhodou je menší plocha, kterou zabere. Přesto poskytuje dostatek vnitřního prostoru. Postavení je o něco složitější a vyžaduje několik prutů. Tunelový stan je potřeba ukotvit do země minimálně ve čtyřech bodech. V případě větrného počasí se staví kratší stěnou směrem k větru.

Áčkový tvar

Tento tvar stanu byl v minulosti nejběžnější. Nevýhodou je menší vnitřní prostor při stejné podlahové ploše jako při tvaru tunelu. Konstrukce áčkového tvaru také není tak pevná jako u ostatních. Do země se kotví pomocí lan a kolíků.

Parametry výběru

Jedním z nejdůležitějších parametrů výběru je velikost stanu. Ta by měla odpovídat počtu osob, které v něm budou najednou spát. Na jednu osobu při tom počítejte prostor 55–60 cm na šířku. Délka stanu by měla přitom vaši tělesnou výšku přesahovat o 25 cm. Kromě toho je třeba porovnávat i jiné parametry.

Konstrukce

Materiál konstrukce určují její vlastnosti, jakými jsou odolnost a hmotnost. Na výběr máte:

Laminátové pruty

Laminátové pruty jsou nejvíce rozšířenou možností. Mají vyšší hmotnost. Na druhé straně jsou však levnější. Tyto pruty nejsou tak pevné jako pruty z ostatních materiálů. Mohou se proto snadněji zlomit. Poškozený díl je ale možné vyměnit.

Duralové pruty

Duralové pruty jsou kvalitnější, pevnější a přitom lehčí. Nevýhodou je vyšší cena. Pro vyšší odolnost je najdete zejména v expedičních stanech.

Pláště

Vrchní část stanu tvoří pláště. Podle toho známe:

Jednoplášťové stany

Jednoplášťové stany se vyrábějí z lehčích materiálů. Nevýhodou je vyšší kondenzace vlhkosti uvnitř. Levné jednoplášťové stany využijete například na příležitostné přespání na zahradě. Nejsou velmi odolné vůči dešti. Jeden plášť mají také expediční stany. Díky použitým materiálům poskytnou plnohodnotnou ochranu před deštěm.

Dvouplášťové stany

Dvouplášťové stany se skládají z vnitřní prodyšné a vnější vrstvy, která se nazývá tropiko. Taková konstrukce zamezuje kondenzaci vlhkosti. Tropiko chrání stan před promoknutím. Voda steče po jeho povrchu a na vnitřní vrstvu se nedostane.

Podlaha

Nejdůležitější vlastností podlahy ve stanu je odolnost vůči vodě proti prosáknutí do nitra. Aby dobře odolala zvýšenému tlaku vody, který vzniká působením váhy lidského těla, měla by mít vodní sloupec minimálně 5 000 mm pro běžné podmínky. Podlaha se vyrábí ze dvou materiálů.

PVC podlaha — má kratší životnost. Je také méně odolná a používáním se snadno poškodí.

Polyester a polyamid — tento materiál je kvalitnější. Za jeho vyšší odolnost si ale budete muset připlatit.

Vodní sloupec

V předchozí části jsme zmínili vodní sloupec podlahy. Tento údaj je důležitý i při vrchním materiálu stanu. Vodní sloupec prozrazuje, nakolik je stan odolný vůči vodě. Pro vaši orientaci uvedeme, že vodní sloupec 2 000 mm hovoří o tom, že materiál odolá tlaku kapek, které padají rychlostí 80–90 km / h. Čím vyšší je jeho hodnota, tím větší odolnost vůči dešti můžete očekávat. Při koupi stanu zkontrolujte dvě hodnoty:

Vodní sloupec tropika

Pro pobyt v nenáročných podmínkách postačí hodnota vodního sloupce 3 000 mm a více. Pokud hrozí, že budete mít během stanování nepříznivé počasí s bouřemi a deštěm, vybírejte modely s hodnotou 4 000–5 000 mm. Hodnota 6 000 mm a vyšší odolá i extrémním podmínkám.

Vodní sloupec podlahy

Pro běžné použití vybírejte modely s hodnotou 5 000 mm. Do extrémních podmínek jsou určeny materiály s vodním sloupcem 8 000–10 000 mm.

Hmotnost

Hmotnost stanu vyplývá z jeho velikosti. Rodinné stany jsou proto nejtěžší. Pokud vybíráte stan na pěší nebo cyklistickou turistiku, hledejte modely s hmotností 2–2,5 kg.

Tipy na závěr

Správný výběr stanu je důležitý pro váš komfort během jeho používání. Nákupu by proto měl předcházet pečlivý výběr. Při rozhodování o konkrétním modelu vybírejte podle účelu využití a počtu osob, které ho budou používat. Porovnávejte také parametry jako hmotnost, materiál tyčí, pláště a podlahy. Pro srovnání odolnosti pláště a podlahy stanu zkontrolujte hodnotu vodního sloupce.

Ke stanu si můžete zakoupit různé doplňky. Například náhradní kolíky, impregnační a opravnou sadu, která vám pomůže opravit stěny stanu v případě roztržení. K některým modelům lze dokoupit předsíňky nebo jiné možnosti na rozšíření prostoru. Ochranu proti chladu a vlhkosti odspodu stanu zlepší tzv. footprinty. Jsou to speciální podložky, které umístíte pod stan.

Další články, které se vám budou hodit, než vyrazíte na dovolenou pod stan:

Jak vybrat nejlepší spací pytel

Jak vybrat turistický batoh

Jak vybrat sportovní chytré hodinky

Napsat komentář