Jak vybrat invalidní vozík

Invalidní vozík je pomůcka, která je pro některé z nás běžnou součástí každodenního života. Vybíráte-li vozík pro sebe nebo své blízké, pomůžeme vám zorientovat se v nabídce na trhu. Zvolte takový, aby přesně vyhovoval vašim potřebám.

Před tím, než začnete vybírat, ujasněte si, co všechno od vozíku očekáváte. Nejdůležitější otázky, na které byste si měli odpovědět, jsou:

  • Kde všude ho budete používat?
  • Kolik času denně strávíte na vozíku?
  • Jaké vlastnosti by měl mít vybraný model?
  • Potřebujete vozík s elektrickým pohonem, nebo bez?
  • Jaké jsou vaše zdravotní problémy a co ještě od vozíku očekáváte?
  • Jak budete invalidní vozík financovat?

Po zodpovězení otázek můžete přistoupit k porovnání jednotlivých parametrů, které vám pomohou při výběru.

Invalidní vozíky podle místa použití

Vlastnosti jednotlivých modelů se liší v závislosti na místě a účelu použití, typu pohonu a jiných parametrech. Začněme nejdříve dělením podle místa použití.

Interiérové invalidní vozíky

Interiérové invalidní vozíky mají menší kolečka uzpůsobené na pohyb v domácnosti nebo v nemocničních prostorách. Na pohyb venku nejsou ideální.

Exteriérové invalidní vozíky

Exteriérové vozíky mají velká nafukovací kola. Díky nim zdoláte nerovnosti vnějšího povrchu. Nafouknutá kola navíc tlumí otřesy při jízdě. Pro vyšší zátěž, které jsou exteriérové invalidní vozíky vystaveny, se vyrábějí z pevných a odolných materiálů. Mají také lehkou konstrukci, díky níž se snadněji ovládají.

Univerzální invalidní vozíky

Univerzální invalidní vozíky spojují výhody obou typů. Tyto modely využijete venku i uvnitř. Jejich konstrukce je pevná a dostatečně lehká na pohyb.

Podle účelu

Podle účelu použití dělíme invalidní vozíky na:

Standardní

Standardní invalidní vozíky jsou určeny pro běžné použití v interiéru a exteriéru. Při výběru myslete na to, zda se ve vozíku budete pohybovat sami, nebo vás bude tlačit někdo jiný.

Sportovní

Sportovní invalidní vozíky jsou stabilnější a mají kola umístěna pod úhlem, který usnadňuje jejich mobilitu. Konstrukcí se podobají na exteriérové invalidní vozíky. Díky lepší mobilitě a stabilitě se ve sportovních modelech můžete věnovat sportovním aktivitám.

Polohovací

Polohovací invalidní vozíky jsou určeny pro zdravotně postižené osoby s potřebou nastavení šířky sedáku, sklonu opěrky zad, jeho výšky a podobně. Takový vozík lze nastavit přesně podle vašich požadavků.

Toaletní

Při péči rodinného příslušníka s nízkou pohyblivostí vám pomohou toaletní invalidní vozíky. Tyto vozíky slouží k převozu na WC nebo do sprchy. Modely, které disponují odnímatelnou toaletní nádobou, můžete využít i jako mobilní WC.

Invalidní vozíky pro děti

Pro děti se invalidní vozíky vyrábějí většinou na míru tak, aby zohlednily individuální potřeby dítěte. Kromě věku, výšky a váhy dítěte musí zohledňovat i zvýšené požadavky na bezpečnost a stabilitu vozíku.

Invalidní vozíky podle typu pohonu

Jednotlivé vozíky pro invalidy se liší i typem pohonu. Ten je mechanický, nebo elektrický.

Mechanické invalidní vozíky

Mechanické vozíky se vyrábějí s velkými zadními koly. Ty mají většinou nafukovací pneumatiky. Můžete se setkat i s pneumatikami s plnou gumou, při kterých nehrozí riziko defektu. U tohoto typu však musíte počítat s tím, že na pohyb budete muset vynaložit větší námahu. Právě proto v nabídce i poptávce na trhu převládají nafukovací pneumatiky. Tyto vozíky jsou přizpůsobené jízdě na nerovném povrchu. Některé modely je možné využít i na sport.

Elektrické invalidní vozíky

Elektrické vozíky fungují na pohon akumulátorovou baterií. Ovládají se pomocí ovládacího panelu. Ten může být nainstalován po stranách nebo uprostřed vozíku. Elektrický model je výhodný, pokud se potřebujete pohybovat bez vynaložení námahy. Nevýhodou je vyšší cena.

Podle konstrukce

Podle konstrukce se invalidní vozíky dělí na pevné a skládací. Pevné invalidní vozíky nelze skládat. Při jejich převozu budete potřebovat asistenci jiné osoby. Je také třeba počítat s větším prostorem, který při přesunu zaberou.

Skládací vozíky se vyznačují lehčí konstrukcí, která usnadňuje jejich skládání. Můžete je složit na cestě autem nebo i letadlem.

Konstrukce invalidních vozíků bývá přizpůsobena individuálním potřebám i možnostmi nastavení zádové opěrky. Důležitá je také možnost nastavení nebo odnětí opěrek rukou a nohou.

Parametry výběru

Výběr konkrétního modelu vozíku závisí na několika faktorech. Nejdříve vyberte jeden ze zmíněných typů, který vám bude nejvíce vyhovovat. Promyslete si, zda budete potřebovat vozík jen do interiéru, nebo i do exteriéru, zda ho budete chtít i skládat nebo zda vyžadujete, aby měl odnímatelné opěrky pro ruce a nohy. Kromě toho zvažte váš individuální stav a potřeby. Například potřebu opěrky hlavy a nastavení opěrky zad. Pamatujte, že správný výběr vám zajistí dostatečný komfort při používání vozíku. Zvažte proto všechna následující kritéria:

Šírka sedáku

Šířka sedáku by měla odpovídat nejširšímu bodu na stehnech osoby, která bude vozík používat. K této hodnotě připočtěte ještě 5 cm. Pokud vybíráte vozík do exteriéru, vezměte v úvahu také další vrstvy oblečení, případně přikrývku. Při zkoušení vozíku správnou šířku jednoduše otestujte. Při sezení byste měli vsunout mezi vnější stranu stehna a okraj vozíku svou dlaň.

Hloubka sedáku

Hloubka sedáku je rozměr od okraje vozíku až dozadu k opěradlu. Optimální hloubku určíte změřením vzdálenosti od okraje zadku až k vnitřnímu ohybu kolena. Od tohoto rozměru odečtěte 5 cm. Při zkoušení vozíku by měl pacient pohodlně sedět tak, aby mu vozík netlačil odspodu na stehna. Jeho hmotnost musí být zároveň rovnoměrně rozložena na hýždích.

Výška podložky na nohy

Při měření výšky stoupačky měřte rozměr od paty boty až po stehno. Takto zajistíte pohodlnou polohu nohou ve vozíku. Ideálním řešením je vybrat invalidní vozík s možností nastavení i vyklopení podnožek. Správně nastavené podnožky vám umožní sedět, aniž se vám rozcházela kolena, a celá stehna tak budete mít na sedadle.

Výška opěradla

Opěrka poskytuje oporu zad a zajišťuje pohodlné držení těla. Její výše závisí na stupni činnosti zdravotně postižené osoby. Výšku opěradla měřte od podpaží po sedadlo vozíku. Hledáte-li vozík s opěrkou hlavy, měřte od sedadla po místo požadované podpory. Tedy po krk, rameno nebo střední část hlavy. V tomto případě hledejte vozík s podpěrkou hlavy.

Výška sedadla

Výšku sedadla určuje vzdálenost od paty k místu ohybu kolena. K tomuto rozměru připočtěte 5 cm. Takto určená výška sedadla umožní umístit nohy do bezpečné výšky od povrchu.

Výška opěrek rukou

Výška, ve které by se měly nacházet opěrky rukou, je dána vzdáleností od sedadla po loket. K ní je třeba připočítat 2,5 cm. Podle míry pohyblivosti rukou můžete vybrat i model se sklopnými nebo odnímatelnými opěrkami.

Na co ještě myslet

Kromě uvedených parametrů myslete i na následující:

Prostředí, ve kterém se pohybujete

Rozměry vozíku ovlivňuje i to, v jakém prostředí se budete pohybovat. Předem proto zvažte, jak se vám na vozíku bude například nastupovat do výtahu. A to nejen v místě bydliště, ale kdekoliv, kam pravidelně jezdíte.

Jakým činnostem se věnujete

Promyslete si také, jaké vlastnosti by měl mít vozík, aby vám vyhovoval při běžných činnostech. Měli byste na něm mít možnost se pohodlně přisunout k jídelnímu či kancelářskému stolu nebo se věnovat svým koníčkům. Zvažte také, které činnosti můžete dělat sami, a při kterých potřebujete pomoc jiné osoby.

Závěr

Invalidní vozík je pomůcka, která by měla přesně vyhovovat vašim požadavkům. Správně vybraný vozík by měl vyhovovat všem běžným činnostem, které denně provádíte. Předem zvažte, zda ho budete využívat jen interiéru, nebo i exteriéru. Při výběru je důležité vzít v úvahu šest rozměrů, které určí výšku opěradla a sedáku, hloubku a šířku sedáku, výšku opěrky rukou a nohou.

Přemýšlejte také nad činnostmi, které v něm budete provádět a nad prostředím, ve kterém se budete pohybovat. V některých případech se může stát, že například potřebná výška sedu nebude pasovat k vašemu psacímu stolu. V takových případech, pokud je to možné, vždy upřednostněte ergonomické požadavky na vozík.

Napsat komentář