Jak vybrat šampon na vlasy

Šampon na vlasy je přípravek, který používá každý z nás. Zbaví vlasy všech nečistot i mastnoty a dodá jim výživné látky. Při koupi šamponu byste měli vybírat z produktů, které jsou určené pro typ vašich vlasů. Protože to, jaký šampon používáte, je důležité pro jejich zdraví. Dalším kritériem bude, zda kupujete šampon pro muže, nebo pro ženu.

O konečném výběru rozhodují i další parametry. Jednotlivé produkty se odlišují svou konzistencí, složením či specifickým účinkem. Rozdíl je také ve velikosti balení. Při péči o vlasy to ale šamponem nekončí. Na závěr našeho článku se proto dozvíte, jaké další přípravky na vlasy byste si měli dále pořídit.

Pánské a dámské šampony

Pánské a dámské šampony se liší zejména vůní. Jejich složení je ale velmi podobné. Při výběru vhodného produktu je proto rozhodující zejména typ vašich vlasů. Rozdíly ve složení pánského a dámského šamponu najdete jen u produktů, které jsou určené pro konkrétní problematiku vlasů. Například proti lupům nebo proti vypadáván vlasů.

Šampony podle typu vlasů

Jak jsme již zmínili, hlavním parametrem výběru šamponu by měl být typ vlasů, pro který je určen. Podle toho dělíme šampony na:

Šampon pro normální vlasy

Normální vlasy jsou zdravé, pružné, nelámou se a jsou lesklé. Šampon pro normální vlasy dodá pokožce i vlasům potřebnou hydrataci a pružnost. Pokud chcete dopřát vlasům dostatečnou výživu, vybírejte šampony s obsahem vitamínů.

Šampon pro jemné vlasy

Jemné vlasy se vyznačují menším objemem a nedokážou dobře udržet tvar účesu. Vhodné jsou proto šampony na jeho zvětšení. Takové produkty vlasy dostatečně zpevní a dodají jim objem. Vhodné jsou přípravky s obsahem kreatinu, který vlasy posílí a dodá jim lesk.

Šampón pro mastné vlasy

Mastné vlasy potřebují šampon, který je odmastí a zabrání tvorbě mazu. Tyto přípravky navíc zvyšují pružnost vlasů. S mastnými vlasy se často spojuje také problém s lupy. Vhodné jsou proto i šampony s obsahem látek proti lupům.

Šampon pro suché vlasy

Suché vlasy mají sklon k lámání. Šampon pro suché vlasy proto obsahuje složky, které je hydratují a dodají jim pružnost. Tyto přípravky také snižují štěpení konečků a usnadňují rozčesávání.

Šampon pro poškozené vlasy

Šampon pro poškozené vlasy obsahuje složky pro regeneraci a posílení vlasů. Vlasy poškozené barvením, častým fénováním nebo sluncem ztrácejí lesk a snadno se lámou. Je proto nutné vyživit je i zevnitř. Vybírejte šampony, které obnoví strukturu vlasů. Vhodné jsou šampony s obsahem kreatinu.

Šampon pro barvené vlasy

Barvením ztrácejí vlasy svůj přirozený lesk a jsou oslabené. Mohou se proto lámat. Barvené vlasy také ovlivňuje sluneční záření, přičemž dochází k vyblednutí barvy. Šampon pro barvené vlasy pomáhá chránit strukturu vlasu, dodává jim odolnost i lesk. Kromě toho vlasy vyživí a brání i vyblednutí jejich barvy.

Šampón pro lámavé vlasy

Lámavé vlasy potřebují posílení jejich struktury. Šampon pro tento typ vlasů vyplňuje trhlinky v jejich vláknech a vytváří na nich ochranný film. Kromě toho dodává vlasům dostatečnou hydrataci.

Šampón pro nepoddajné vlasy

Nepoddajné vlasy se špatně rozčesávají. Problém je také při jejich úpravě do konkrétního tvaru a účesu. Škodí jim zejména zvýšená vlhkost, která tento problém ještě zhoršuje. Šampon vlasy změkčí a zjemní.

Šampony se specifickým účinkem

Šampony se specifickým účinkem jsou určené na pomoc s problematickými vlasy. Při jejich používání je třeba předem počítat s tím, že k účinku nedojde okamžitě, ale až při pravidelném používání.

Šampon proti lupům – působí proti nadměrnému vzniku lupů. Vhodné je, aby obsahoval hydratační a hojivé přírodní výtažky, které vyživí pokožku vaší hlavy.

Šampon proti padajícím vlasům – specifickým problémem, se kterým se můžete setkat, je i nadměrné padání vlasů. Šampon proti vypadávání vlasů podporuje proudění krve a tvorbu nových vlasových folikulů.

Šampon pro růst vlasů – na trhu najdete také přípravky pro podporu růstu vlasů. Jejich hlavní složkou jsou látky, které podporují krevní oběh, což zvyšuje rychlost růstu vlasů.

Šampony podle konzistence

Vlasové šampony se od sebe odlišují i svou konzistencí. Podle tohoto kritéria je dělíme na:

Tekuté šampony

Tekuté šampony jsou klasické šampony, které mají na trhu největší zastoupení. V této kategorii proto můžete vybírat ze široké nabídky produktů. Díky tekuté konzistenci se snadno nanáší i oplachují. Tekutý šampon se používá na mokré vlasy. Pro důkladné umytí se doporučuje proces opakovat dvakrát za sebou.

Tuhé šampony

Tuhé šampony svým vzhledem připomínají mýdlo. Nanášejí se na mokré vlasy tak, že šamponem vlasy několikrát přetřete. Následně vytvoříte pěnu a vlasy umyjete stejně jako s klasickým tekutým šamponem. Tuhé šampony se často vyrábějí s čistě rostlinném složení, proto jsou šetrnější k vlasům i pokožce.

Suché šampóny

Specifikem použití suchého šamponu je jeho aplikace na suché vlasy. Slouží k rychlému odstranění mastnoty a oživení účesu, pokud postrádáte čas na mytí vlasů. Suché šampony se prodávají ve formě spreje nebo pudru. Výhodou je rychlá aplikace a úprava vlasů bez nutnosti namáčení.

Složení šamponů

Šampony obsahují mnoho různých prospěšných látek. V jejich složení však můžete najít i ty, které jsou pro lidské tělo škodlivé. Pokud se chcete zcela vyhnout chemickým látkám, kupujte šampony s přírodním složením. Při koupi byste se měli vyvarovat těchto látek:

Parabeny – parabeny jsou konzervační látky, které mají antibakteriální účinek. Mohou se ale přes vlasy vstřebávat do organismu. Označují se písmenem E a třemi číslicemi.

Ftaláty – za nejhorší látky obsažené v šamponech na vlasy se považují ftaláty. Označují se zkratkami DRP a DBP. Jejich negativní účinek se může projevit na srdeční činnosti a mužské plodnosti.

Sulfáty – negativní působení sulfátů spočívá v tom, že narušují ochrannou vrstvu pokožky hlavy. Pokud se jim chcete vyhnout, hledejte ve složení označení SLS a SLES.

Doplňky pro péči o vlasy

Pro komplexní péči o vlasy je vhodné používat i jiné přípravky. Zajistí lepší vyživení, rozčesávání nebo regeneraci vlasů.

Kondicionér na vlasy

Kondicionér aplikujte po umytí vlasů šamponem na mokré a opláchnuté vlasy. Tato součást vlasové kosmetiky se postará o lepší rozčesání. Kondicionér vlasy vyživuje, dodá jim lesk a hydratuje je. Pro co nejlepší efekt je vhodné, aby šampon i kondicionér byly od stejného výrobce.

Maska na vlasy

Maska na vlasy je určena pro jejich regeneraci. Pravidelné používání je třeba hlavně u poškozených vlasů, ale maska prospívá i ostatním typům vlasů.

Závěr

Šampon na vlasy je pomocníkem v koupelně. Při jeho koupi vybírejte zejména podle typu vašich vlasů. Rozdíly jsou také v konzistenci a specifických účincích šamponů. Můžete si tak vybrat šampon proti vypadávání vlasů, proti lupům či na podporu růstu vlasů. Předem si promyslete i to, jak velké balení si chcete koupit. Na trhu najdete cestovní balení o objemu 50 ml, běžné balení od 200 do 500 ml, ale i velké rodinné balení o objemu až 1,5 l.

Pro krásné a zdravé vlasy se doporučuje mytí 2x týdně. Jestli si je potřebujete mýt častěji, dbejte na kvalitní složení šamponu. Pro správnou péči o vlasy je třeba spolu se šamponem používat i jiné přípravky, například kondicionér nebo masku na vlasy.

Jak vybrat správný hřeben

Jak správně vybrat sprchový gel

Jak vybrat fén na vlasy

Napsat komentář