Jak vybrat sportovní chytré hodinky

Moderní doba s sebou přinesla mnohé technologické vymoženosti, o kterých jsme ještě před pár lety neměli ani tušení. Sportovní chytré hodinky jsou rozhodně jedním z nich. Jde o užitečného a sofistikovaného pomocníka, který vám kromě času a data dokáže zpříjemnit i celý den.

Ptáte se jak? Například pro sportovce, ale nejen pro ně, není nic lepšího, než se podívat na zápěstí a tam si zkontrolovat všechny své pohybové aktivity, které jste za celý den absolvovali. Nebo si zkontrolovat svůj zdravotní stav či kvalitu spánku. Jak už si dnes neumíme představit denní režim bez chytrého telefonu, mnozí z nás si ho už nedovedou představit ani bez takových hodinek. Ty se staly prodlouženou rukou mobilního telefonu. Proto se nelze divit, že v současnosti je trh zaplaven mnoha modely od různých výrobců.

Nad čím přemýšlet při výběru hodinek

A jak si vybrat pro sebe to nejlepší? Jaký sport se spolehlivě dá pomocí hodinek monitorovat? V článku jsme pro vás připravili přehled užitečných informací, na jejichž základě se snadněji rozhodnete.

Sport je nedílnou součástí každého z nás, nebo by alespoň měl být. Ať už jde o plavání, běh, cyklistiku, lyžování nebo turistiku, neměli bychom zapomínat na vhodné sportovní doplňky. A inteligentní hodinky jsou v tomto směru na předním místě. Nejen kvůli monitorování sportovních aktivit, což je jejich primárním účelem, ale například i kvůli motivaci překonávat sama sebe. Člověk má tak na ruce hmatatelný nástroj, na jehož základě se může těšit z postupně se zlepšujících sportovních výkonů.

Je zde také otázka bezpečnosti při sportu, kterou máte díky hodinkám plně pod kontrolou. V současnosti se sportovní hodinky nejčastěji dělí na základě ceny, typu, tvaru a používaného operačního systému.

Typy sportovních chytrých hodinek

V minulosti se sportovní hodinky rozdělovaly hlavně na dámské a pánské. V současnosti je trend pro většinu modelů unisex, přičemž jde zároveň i o nejprodávanější kategorii. Je skutečně jen na vás, co se vám líbí a čemu dáte přednost. Důležitější rozdělení je spíše podle ceny, od které se pak odvíjí kvalita a množství funkcí. Stále více se na trhu začínají prosazovat i sportovní náramky, které přebírají funkci sporttesterů.

Levné sportovní hodinky

Uspokojivé sportovní hodinky seženete opravdu za pár set korun. Ale nepočítejte zde například s takovým GPS modulem a s některými zajímavými funkcemi či aplikacemi. Jedinou výhodou levnějších hodinek je jejich výdrž baterie. Na druhou stranu těm, kterým stačí pouze monitorovat spánek, či využívat krokoměr a měřit srdeční tep, budou stačit i tyto levnější modely.

Dražší sportovní hodinky

Za dražší sportovní hodinky lze považovat už ty od 4 000 Kč, ale pokud chcete úplně to nejlepší, budete si muset ještě více připlatit. Také ale myslete na to, že hodně funkcí obecně snižuje výdrž baterie. Naštěstí některé nejdražší modely již disponují systémem pro zpracování spotřeby baterie, a tím automaticky upozorňují na její snížení spotřeby. Samozřejmostí je pěkný design, kvalitní materiál, OLED displej a vyměnitelné náramky, které si můžete měnit podle nálady nebo společenské příležitosti. Mezi nejlepší značky sportovních hodinek patří například Suunto, Polar nebo Garmin. Součástí balení těchto hodinek je i hrudní pás na přesnější měření srdečního tepu během sportování.

Fitness náramky

V současnosti už výrazný rozdíl mezi sporttestery a sportovními hodinkami není. Jediným rozdílem je, že sporttestery jsou přednostně určené pro záznam tepové frekvence, času a vzdálenosti při běhu. Jejich prvotním účelem bylo monitorovat zdravotní stav během běhu. Totéž platilo i o náramcích. Momentálně už mají sporttestery podstatně širší škálu využití při mnoha dalších sportech. Dokonce se už staly jakousi součástí každodenního života a užitečným pomocníkem na cestě ke zdravému životnímu stylu.

Podobně jako u klasických sportovních hodinek, i náramky dokážou monitorovat spánek či pohybové aktivity během celého dne. Tyto informace pak můžete ukládat do smartphonu a mít tak přehled o všech aktivitách a také o tom, co je třeba zlepšit pro své zdraví. Ty dražší náramky, například od značky Fitbol, ​​dokonce dokážou upozornit i na to, kdy je třeba pohybovou aktivitu zvýšit, nebo naopak, navrhnou odpočinek a regeneraci.

Apple Watch

Apple Watch jsou univerzálním řešením a kompromisem mezi klasickými a chytrými sportovními hodinkami. Vzhledem ke kompatibilitě se smartphony od Apple (operační systém iOS) jsou tím nejlepším řešením pro ty, kteří mají mobilní telefon od stejné značky. Ty novější, například Watch Series 5, jsou doslova nabité funkcemi i pro sportovní vyžití.

Za všechny můžeme zmínit například funkce Apple Pay, krokoměr, výpočet kalorií, měření rychlosti, měření EKG, GPS, výškoměr, gyroskop, vodotěsnost, kompas nebo senzor Galileo. Notifikace a ovládání mobilu či přehrávání hudby jsou samozřejmostí. Připojovat se lze pomocí technologie Bluetooth nebo Wifi.

Kterých parametrů byste si měli všímat?

Podobně jako tomu je u klasických modelů chytrých hodinek, i u sportovních si dávejte pozor na kompatibilitu s mobilním telefonem.

Kdo má operační systém Android v telefonu, tomu nepůjde spárovat s chytrými hodinkami Apple Watch Series 5. Bez spárovaného zařízení jsou hodinky pouze takovým pěkným doplňkem oblečení, které ukazují čas a datum. Případně vám změří ještě tep nebo poskytnou pouze základní informace. Naštěstí v současnosti je množství variant, dokonce specifických na konkrétní sportovní oblast. Každý si tak může přijít na své. U sportovních hodinek si dejte pozor i na další parametry.  

Displej

Pochopitelně, displej je dominantou hodinek. Jelikož se ale používají při sportu, mělo by být sklíčko displeje odolné proti poškrábání. Hlavně, když sportujete venku v přírodě. Pokud není sklíčko odolné, stačí jedna větvička a prasklina je na světě. Dalším důležitým aspektem je čitelnost displeje. Ten by se měl dát snadno číst jak v šeru, tak i na přímém světle. Určitě vás potěší také široký pozorovací úhel.

Voděodolnost

Nemusíte být nutně potápěč, či plavec. Voděodolné hodinky se vám hodí i při sportovních aktivitách na dešti, když se více potíte, ale můžete se s nimi i sprchovat. Máte-li opravdu v plánu se s hodinkami potápět, ještě před koupí si ověřte, do jaké hloubky jsou určeny.

Výdrž baterie

Tento parametr je obecně problematický. Určitě nechcete zařízení nabíjet každou chvíli. U sportovních hodinek je výdrž baterie ovlivněna zejména systémem GPS. Se zapnutým GPS se provozní doba hodinek v průměru pohybuje pouze v rozmezí několika hodin (pokud nevlastníte některý z nejdražších modelů). Při vypnutém a v základním režimu, se výdrž baterie prodlužuje na dny, a dokonce i týdny. Proto pokud jste povahou dobrodruh a často chodíte ven do terénu, určitě se snažte najít model, který i se zapnutým GPS poslouží minimálně 10-12 hodin. I hodinky ale rychleji vybíjí i další zapnuté aplikace. Proto musíte počítat s tím, že podle toho, jak moc často je budete používat a co na nich budete dělat, podle toho se budou rychleji vybíjet.

Velikost a hmotnost

Sportovní hodinky by měly být na ruce co nejpohodlnější, a to znamená, že čím nižší váha, tím lépe. Rozhodně není příjemné, když vás na ruce při sportování něco tlačí. Proto si ještě před koupí konkrétního modelu vyzkoušejte, zda vám náramek sedí, jak má. Zejména lidé s užším zápěstím mohou mít problém s hodinkami, které jsou těžší.

Pro které sporty jsou hodinky ideální?

Nebudeme daleko od pravdy, když odpovíme, že téměř na všechny. Ze začátku se chytré hodinky používaly převážně na hubnutí – spalování tuků. A to z důvodu, že umožňují udržovat optimální tepovou frekvenci při spalování kalorií. Dražší modely hodinek dokonce dokážou ze spálených kalorií vypočítat i procento spáleného tuku. Ocení to zejména ti, kteří rádi chodí do fitness centra a snaží se držet štíhlou linii.

Dále tu je běh. Pamatujte ale, že i při běhání je dobré, pokud hodinky disponují zabudovaným GPS. Tím získáte informace o vzdálenosti, rychlosti i svém tempu. Také v případě přespolní běhu se vám bude hodit, že vás GPS dokáže vrátit na startovací bod. Mezi oblíbené značky patří například Garmin nebo Apple Watch.

Podobně sportovní hodinky oceníte i při cyklistice. I v tomto případě dokáže GPS spojit užitečnost se zábavou. Můžete si na hodinkách naplánovat trasu a pak ji sdílet s přáteli na sociálních sítích. Samozřejmě během cyklistiky máte přehled o rychlosti, spalování kalorií či ujetých kilometrech.

I při plavání se vám tento malý pomocník hodí. Ale pozor, hodinky musí být voděodolné. Také byste měli znát informaci, do jaké hloubky se s nimi můžete ponořit. Stejně tak si zjistěte, zda si je můžete vzít s sebou k moři. Slaná voda totiž některým modům neprospívá.

Mezi oblíbené aktivity s využitím hodinek určitě patří také turistika. V tomto případě byste měli pamatovat i na funkci – výškoměr. Některé modely hodinek dokonce nadmořskou výšku dokážou vypočítat pomocí GPS. A určitě se hodí i fotoaparát pro rychlé focení. Nicméně to nejdůležitější, co byste měli zohlednit, je výdrž baterie. Venku v přírodě si hodinky jen těžko nabijete. Ideální je, pokud v pohotovostním režimu vydrží alespoň pár dní.

Užitečný pomocník na turistiku a tracking

Přemýšleli jste už nad tím, kde byste hodinky nejvíce uplatnili? Nejčastější odpovědí bude asi turistika. Ta v sobě skrývá nesčetné možnosti, jak takové hodinky naplno využít. Samozřejmě ale tomu odpovídá cena. Bavíme se totiž o tom nejlepším z nejlepšího. V současnosti jsou v popředí zejména dvě značky modelů, a to Suunto a Garmin. V čem konkrétně vám tyto modely špičkových hodinek dokážou při trackování pomoci? Jak zvládají i jiné sporty?

Když se stane sport a výlet do přírody dobrodružstvím

Snad ani neexistují žádné extrémní sportovní aktivity, které byste díky těmto hodinkám nezvládli. Vše od plavání v bazénu, až po lyžování ve vysokých rychlostech na alpském ledovci. To vše si můžete na zápěstí monitorovat. O výpočtu spálených kalorií, počítání kroků nebo monitorování spánku se nemusíme zmiňovat.

To vše je základ, který zvládnou i ty nejlevnější typy hodinek. V případě trackových hodinek od značek Garmin nebo Suunto je tento výběr daleko pestřejší. Těch výhod je nesčetně. Zmíníme pouze ty hlavní, díky kterým se každý výlet stane zábavou.

V první řadě je zde excelentní výdrž baterie – v režimu smartwatch v průměru dva až čtyři týdny, ale s plně aktivní GPS jsou to spíše dny. Zároveň také automaticky upozorňují na snížení spotřeby. A to se v terénu hodí. Dražší modely od značky Suunto dokonce disponují systémem, který snižuje nároky GPS na spotřebu baterie. 

Náročné sportovní využití

Dále tu je něco pro náročné sportovce. Jde zejména o možnost měření efektivity tréninku, regulace přesného tempa tréninku, měření výkonu, tepové frekvence, možnost nastavení cílové hodnoty, plánování tréninků a sportovní deník.

A to ještě není ani zdaleka všechno. U jednotlivých sportů jsou k dispozici různé vychytávky. Například při plavání nastavíte délku bazénu. Hodinky tak v bazénu dokážou přesně vyhodnotit čas, tempo, a dokonce i rozeznají plavecký způsob při každé odplutí délky bazénu. V případě potápění existují speciální potápěčské hodinky s hloubkoměrem a možností potápění až do 100 metrů. Cyklisté zase ocení možnost připojení senzoru pro měření kadence šlapání nebo rychlosti. A v terénu se hodí přesný barometrický výškoměr a elektromagnetický kompas.  

Turistika a venkovní aktivity

Při turistice asi nejvíce budete potřebovat všechny funkce spojné s GPS. Pochopitelně v této oblasti je jedním z lídrů na trhu značka Garmin. Společnost se zabývá téměř všemi typy navigačních systémů. Kromě všeobecně rozšířených turistických navigací (pro klasických turistů, i pro příznivce geocachingu) produkuje také autonavigace, navigační systémy pro lodě a letadla, či dokonce i speciální GPS pro hráče golfu.

Mezi úplný základ patří možnost nahrávání a navigování po předem vytvořené trase, která se zobrazuje na slepé mapě, a to i včetně trasových bodů (waypointů). Samozřejmě, můžete se pak po stejné trase vrátit do výchozího bodu. Po spárování s telefonem se tyto trasy dají sledovat a sdílet společně s přáteli na různých sociálních sítích. Dokonce u těch dražších modelů dokážete pomocí GPS objevovat nové trasy s teplotními mapami. Těch možností je zde opravdu nepočítaně, třeba i již zmíněné využití pro golfisty.

Několik praktických rad na závěr a shrnutí

Jako první věc, kterou byste měli při výběru svých sportovních chytrých hodinek promyslet, je cenový strop. Pochopitelně, čím vyšší cena, tím vyšší kvalita a více zábavy. Dokonce ty dražší modely již dokážou do určité míry kompenzovat vyšší nároky na výdrž baterie. Co další je třeba při výběru konkrétního modelu zohlednit? Připravili jsme pro vás několik užitečných typů, jak si pro sebe vybrat to nejlepší.

Preferovaný sport

U sportovních hodinek nejprve zvažte účel a využití pro daný sport. Některé modely hodinek jsou totiž vyrobeny přednostně na konkrétní sport. Například potápěčské s hloubkoměrem a voděodolností až do 100 m. Nebo pokud máte rádi golf, existují i ​​hodinky pro golfisty.

Pokud rádi chodíte na dlouhé výlety do přírody, tak si nezapomeňte vybrat hodinky s větší výdrží baterie. Nejvyšší nároky má pro turisty právě nejužitečnější funkce – GPS. Proto si dobře překontrolujte údaj o výdrži při aktivním GPS, a nejen kolik vydrží v pohotovostním režimu. V terénu oceníte barometrický výškoměr a elektromagnetický kompas.

Pokud jste často v náročném terénu, například v lese, tak dbejte na odolnost. Zejména vůči poškrábání. Také si všímejte čísla IP stupnice, které by mělo být co nejvyšší. Displej hodinek by měl být čitelný za každých světelných podmínek a se širokým pozorovacím úhlem.

Doplňková výbava

Některé dražší modely obsahují v balení i hrudní pás na přesnější měření tepové frekvence během sportování. Pokud ho v balení nemáte a jde vám právě o tyto výsledky, tak si ho dokupte

Softwarová výbava

V současnosti těmi nejužitečnějšími a nejpoužívanějšími funkcemi disponují i levnější modely sportovních hodinek (například krokoměr, sledování kvality spánku, měření srdečního tepu, čtení notifikací a podobně). Pokud vám jde o hubnutí, budou vám stačit i hodinky z této cenové kategorie. Chcete-li si ale své tréninky na hodinkách i plánovat, případně si vést sportovní deník, tak si budete muset připlatit.

Kompatibilita s telefonem

Ohlídejte si také, aby byly kompatibilní s vaším chytrým mobilem. V tomto směru hraje hlavní roli operační systém hodinek. Pokud máte například iPhone, vaší volbou budou jednoznačně pouze inteligentní hodinky Apple Watch. Pro nejnáročnější uživatele je momentálně na trhu model Apple Watch Series 5.

Tipy na závěr

  • Sportovně založeným osobám by neměla uniknout aplikace RunKeeper nebo Endomondo. Budete si tak moci své sportovní výsledky porovnávat s přáteli.
  • Jestli plánujete cestu k moři, nezapomeňte si zjistit, zda jsou vaše vodotěsné hodinky odolné i vůči slané vodě.

Jak vybrat hodinky

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Jak vybrat turistický batoh

Napsat komentář