Jak vybrat kravatu a jak ji uvázat

Kravata by neměla chybět v žádném pánském šatníku. Je důležitým doplňkem k obleku, sportovnímu saku, ale také ke svetru. Její výběr ale nemusí být jednoduchý. Závisí nejen na barvě košile a obleku, ale i na příležitosti, pro kterou ji vybíráte.

Když nevíte, čím se při nákupu řídit, přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat kravatu. Poradíme vám nejen s vhodnou barvou a vzorem. V krátkosti si povíme i to, z jakých materiálů se kravaty vyrábějí. Pokud nevíte, jak si uvázat kravatu, dostaneme se i k tomuto tématu. Pomocí obrázků a video návodu hravě zvládnete uvázat i svůj první kravatový uzel.

vyberomat cz tie

Víte, odkud pochází kravata?

Historie kravaty sahá do 17. století, konkrétně do období třicetileté války. V tomto období chorvatští žoldáci sloužící ve francouzské armádě nosili na krku šátky uvázané okolo krku. Tohoto doplňku si všimli i v Paříži a pojmenovali ho la Croate — francouzsky Chorvati. Takto vznikl i její název — kravata.

Kravata začala jako šátek kolem krku. Postupně se vyvinuly různé velikosti a tvary tohoto doplňku, až se ustálila její dnešní podoba. S jednotným střihem se setkáváme od začátku 19. století. V tomto čase se také namísto jednoduchého uzlu začala kravata vázat speciálními uzly, kterými ji vážeme dodnes.

Podle čeho vybírat kravatu

Kravata je důležitým a výrazným detailem oblečení. Vybírejte podle více kritérií. Začneme tím, pro jakou příležitost ji potřebujete.

Kravaty podle příležitosti

Vždy se odvíjí od konkrétní příležitosti, na kterou se chystáte. Jinou kravatu si obleče manažer na obchodní setkání a jinou student na zkoušku na vysoké škole.

Manažer

K manažerovi patří červená kravatabílá košile. A to obzvlášť tehdy, pokud se má setkat s obchodními partnery. Tuto barvu mají v oblibě i politici. Můžete ale měnit její odstíny. V zimě jsou vhodnější sytější odstíny až po výrazně tmavou (bordó), v létě naopak jasnější barvy.

Na běžný pracovní den si můžete vybrat kravatu podle svého vkusu, co se týká barvy i vzoru. Pokud pracujete v bankovnictví, oblíbenou barvou kravaty je modrá. Konkrétní odstín přizpůsobte vašemu věku. Pro zralý věk jsou vhodnější její syté odstíny. Naopak mladší ročníky mohou zvolit ty jemnější. Modrá může být doplněná vhodným vzorem.

vyberomat cz tie

Ženich

Kravata ženicha by měla korespondovat se stylem svatby. Na výběr máte decentní kravaty s jemným a nenápadným vzorem, ale i kravaty barevnější. Pokud chcete působit elegantně, vsaďte na svatební kravatu s leskem. Velmi oblíbenou je taky růžová kravata.

Kravata pro studenty

Ke studentům se hodí světlé barvy. Pokud se chystáte na zkoušku, vhodnou je bleděmodrá a další světlé odstíny zelené, fialové i růžové. Pozor na výrazné vzory a ulítlé motivy. Ty se hodí jen pro méně formální příležitosti.

Na party

Party je místem pro experimenty s kravatou. Můžete si vybrat pestrou vzorovanou kravatu, ale také jednobarevnou. Dbejte ale, abyste ji sladili s košilí. K proužkované košili vybírejte jednobarevnou nebo puntíkovanou kravatu. Pokud přesto chcete obléknout proužky, dejte pozor, aby proužek na kravatě nekřížil proužek na košili.

Na pohřeb

Pro smuteční obřad je vhodná tmavě šedá nebo černá kravata. Může být zdobená proužky nebo jiným drobným vzorem i v jiných barvách. Důležité je, aby v tomto případě působila spíše nenápadně.

Materiál kravaty

Kvalitní kravata je vyrobená z hedvábí nebo bavlny. Setkáte se i s kravatami z vlny a polyesteru. Důležité je také precizní šití.

Kterou barvu vybrat

Doporučujeme vám malý trik zkoušky jednotlivých odstínů. Stačí, když si několik svých kravat přehodíte přes předloktí. Snadno tak porovnáte, která se nejvíc hodí k dané košili. Mimo výběru podle dané příležitosti se řiďte i jinými pravidly:

 1. Barvu vybírejte podle vašich očí, vlasů a rtů. K hnědým vlasům se budou hodit jasnější barvy. K blond tmavší.
 2. Věnujte pozornost tomu, jak jednotlivé barvy působí. Modrá podporuje komunikaci. Bordó vyjadřuje eleganci a luxus. Fialová důvěru a tajemství. Oranžová a žlutá působí uvolněně.
 3. Nezapomeňte na to, že pánská kravata je součástí celého outfitu. Slaďte ji proto nejen s košilí, ale i s oblekem.
 4. Chystáte se do společnosti s partnerkou? Vyberte kravatu, která bude ladit k jejím šatům.

Vzor kravaty

Záleží i na vzoru. Můžete sáhnout po jednobarevné kravatě, ale správný vzor dokáže doslova zázraky. Pro elegantní vzhled zvolte vzor s malými puntíky. Proužky jsou vhodné pro podtržení profesionality. Pamatujte ale, že není úplně vhodné mít stejný vzor na kravatě i na košili. Mnohem víc dokážou puntíky nebo kostky. Záleží také na velikosti vzoru na košili. Pokud je výrazný, vzor na kravatě by měl být drobný a naopak. Ne vždy jsou vhodné extravagantní vzory. Vybírejte je jen pro speciální příležitosti, jako jsou oslavy s přáteli.

Jak uvázat kravatu

vyberomat cz tie

Pokud chcete, aby vaše kravata vypadala elegantně, vždy si ji uvažte nanovo. Dodržujte přitom jedno hlavní pravidlo: kravata by měla sahat po opasek kalhot. Pro uvázání kravaty se používá několik typů uzlů. Nejvíce používanými jsou:

Four in hand

Four in hand je jednoduchý uzel, který se hodí pro většinu příležitostí. Je také nejjednodušším způsobem vázání kravaty. Vytvoříte ho následovným způsobem:

 1. Kravatu si dejte kolem krku. Širší konec se bude nacházet na levé straně a při vázání budete manipulovat jen s ním.
 2. Širší konec přeložíte přes užší konec. To znamená směrem doprava.
 3. Nyní širší konec přesunete pod užší směrem doleva.
 4. Opět přeložíte širší konec přes užší směrem doprava.
 5. Širší konec nyní provlečete u krku vnitřní stranou vzniklé smyčky směrem nahoru.
 6. Nakonec ho provlečete smyčkou, která vám tímto způsobem vznikla, utáhnete a uzel upravíte.

Poloviční Windsor uzel

Velmi oblíbený je také poloviční Windsor uzel. Je vhodný pro širší kravaty. Postup vázání je následovný:

 1. Kravatu umístěte kolem krku. Širší konec dejte na levou stranu.
 2. Širší konec podvlékněte pod kratší na vaší pravou stranu.
 3. Potom ten širší konec provlékněte vzniklým trojúhelníkem na konci vázanky pod krkem.
 4. Nyní ho zvedněte vnější stranou smyčky kolem krku.
 5. Následuje provlečení vnitřní stranou smyčky směrem dolů a doprava, aby se široký konec nacházel napravo od úzkého.
 6. Dále přeložíte širší konec přes užší směrem doleva.
 7. Pokračujte vnitřní stranou smyčky okolo krku směrem nahoru.
 8. Širší konec provlečte přes vytvořenou přední smyčku směrem dolů, utáhněte a upravte do požadovaného tvaru.

Vázání jednoduchého uzle krok za krokem

Užitečné tipy na závěr

Kravata doplní vzhled každého muže. Snadno ji vyberete podle několika kritérií. Základem je příležitost, pro kterou kravatu potřebujete. Dále vybírejte vhodnou barvu a vzor ladící s vaší košilí a oblekem. Barvu můžete vybírat i podle vašich vlasů, očí nebo podle oblečení partnerky. Důležitý je také materiál a v neposlední řadě i správně uvázaný a upravený uzel.

Abyste se vyvarovali zbytečných faux pas, myslete i na následovné rady:

 • Ve společnosti a na pracovišti je nepřijatelný povolený uzel kravaty.
 • Sponu umístěte těsně nad otvírání saka. Vhodné je sladění s hodinkami a jinými doplňky.
 • Kravatu odkládejte jen v uvolněné atmosféře. Měli byste si zároveň uvolnit vrchní knoflík.

Jak vybrat hodinky

Jak vybrat parfém

Napsat komentář