Jak vybrat správný obojek pro psa

Obojek je jedna z prvních věcí, které pořídíte, pokud se vaše domácnost rozroste o psího kamaráda. Vhodně vybraný obojek by měl být pro psa pohodlný a neměl by ho nikde tlačit nebo škrtit. Vybírat můžete z velkého množství materiálů, barev, vzorů i typů zapínání. Nezapomeňte, že psa byste měli učit zvykat na obojek odmalička, aby vnímal jeho nošení jako samozřejmost. V našem průvodci vám poradíme, na co se při výběru zaměřit, aby obojek splňoval vaše i psí představy.

Funkce obojku

Obojek v prvé řadě slouží k ovládání a kontrole psa, zpravidla pomocí vodítka. Mimo toho může být obojek i módním doplňkem. Na obojky se dají vyšít nebo napsat kontaktní údaje, případně pověsit známka, a obojek tak slouží i k identifikaci pejska. Dále existují speciální typy obojků, které mají nejčastěji výcvikovou nebo ochrannou funkci.

Velikost

Abyste vybrali správnou délku obojku, je vhodné psovi změřit obvod krku krejčovským metrem. Počítejte s tím, že mezi krkem a zapnutým obojkem musí zůstat volné místo na dva prsty. Pokud máte pejska od štěněte, budete potřebovat více obojků v závislosti na tom, jak pes poroste. Pro začátek bude stačit obyčejný nylonový obojek s plastovou sponou.

Šířka obojku

Příliš úzký obojek může psa škrtit, naopak moc široký obojek jej může omezovat v pohybu. Pro malá plemena je vhodná šíře obojku 1,5–2,5 cm. Pro střední plemena s váhou v dospělosti do 25 kg je vhodná šířka obojku 2,5–4 cm. U velkých plemen nad 25 kg by šířka obojku měla být 3–5 cm.

Materiál

Kožené obojky

Jeden z nejoblíbenějších materiálů obojků, který se hodí prakticky pro každého psa. Ideální je vybrat podložený obojek, který nebude dráždit pokožku psa. Kožené obojky jsou velmi odolné proti opotřebení a dobře se čistí. Nevýhodou může být jejich vyšší cena. V koženém obojku byste neměli psa pouštět do vody, abyste zabránili poškození kůže.

Řetízkové kovové obojky

Kovové obojky nejsou vhodné pro všechna plemena psů. Pro malé psy jsou příliš těžké a mohly by jim ublížit. Kovové obojky nejsou vhodné ani pro dlouhosrstá plemena, protože by se jejich srst mohla zamotat do kovových oček a docházelo by k jejímu tahání nebo k vytržení. Výhodou kovových obojků je dlouhá životnost a odolnost. Nejsou vhodné pro nošení při příliš nízkých teplotách, protože by mohly namrzat.

Nylonové obojky

Univerzální obojky v široké škále provedení. Nylonové obojky jsou pevné a lze je prát v pračce. Zároveň jsou lehké, takže se hodí i pro menší psy a štěňata. Nevýhodou je jejich nižší životnost.

Neoprénové obojky

Pokud váš pejsek miluje vodu a často se koupe, je pro něj neoprenový obojek ten pravý. Neoprenový obojek je měkký, pohodlný na kůži a rychle schne.

Typy obojků

Klasické obojky

Jedná se o obojek se zapínáním na kovovou nebo plastovou sponu nebo přesku. Klasický obojek se hodí pro naprostou většinu psů.

Polostahovací obojky

Polostahovací obojky jsou vhodné hlavně pro větší plemena psů a pro pejsky, kteří mají sklony k tahání. Díky stahovacímu mechanismu se z něj pes nevyvlékne. Jsou opatřeny zarážkou, za kterou obojek už nejde utáhnout, aby se zabránilo poranění psa. Nasazují se přetažením přes hlavu.

Stahovací obojky

Stejně jako polostahovací obojky se navlékají psovi přetažením přes hlavu. Tento typ obojku by měli používat jen zkušení psovodi, jinak hrozí nebezpečí, že se pes začne škrtit.

Uzavřené obojky

Uzavřené obojky nemají zapínání a přetahují se přes hlavu. Hodí se hlavně pro psy, kteří nosí obojek neustále.

Sportovní obojky

Sportovní obojek je vyrobený tak, aby minimalizoval riziko uškrcení, pokud se pes zachytí za překážku. Má v sobě všitou gumu, která umožní psovi v případě zachycení vyvléknout hlavu.

Speciální typy obojků

Elektronické obojky

Elektronické obojky jsou využívány především k výcviku. Pomocí tří stupňů impulsů upozorňují psa na nežádoucí chování. Pomocí elektronického obojku můžete psovi vyslat zvukový signál, vibrační impuls nebo elektrický impuls. S elektronickým obojkem můžete psa cvičit i na delší vzdálenost. Pokud chcete elektronický obojek používat, je vhodné se poradit se zkušeným kynologem, abyste psovi neublížili.

Protištěkací obojky

Protištěkací obojky fungují na principu rozpoznávání štěkotu či vytí psa. Pokud pes štěká, obojek mu podobně jako elektronický výcvikový obojek vyšle zvukový signál. Pokud pes v štěkání pokračuje, obojek zavibruje. Pokud ani to nepomůže, obojek vyšle psovi elektrostatický impuls. Protištěkací obojky je vhodné používat až od šesti měsíců psa a jen v případě, že pes už zvládá základní povely, např. sedni nebo lehni. Důležité je nastavit vhodnou sílu impulsu. Impuls nesmí psa nikdy bolet.

GPS obojky

Pokud se váš pejsek rád vydává sám na dobrodružné výpravy, je vhodné pořídit obojek s GPS, která monitoruje pohyb psa.

Svítící obojky

Svítící obojky jsou vyrobené nejčastěji ze silikonu. Jsou velmi lehké a odolné proti poškození. Nejedná se o obojky pro běžné nošení, ale o bezpečnostní doplněk. Díky svítícímu obojku bude váš pes lépe viditelný. Obojky svítí buď permanentně, nebo blikají. Dají se dobíjet přes usb kabel, nebo obsahují baterku, která lze vyměnit.

Antiparazitní obojky

Antiparazitní obojek je napuštěn chemikálií, která odpuzuje blechy, klíšťata a další podobnou havěť. Funguje podobně jako repelent a jejich účinnost je dočasná. Nejčastěji se používá v období od jara do podzimu.

Obojek versus postroj

Vhodnou alternativou k psím obojkům jsou postroje. Pojďme se podívat, jaké výhody a nevýhody mají obě tyto varianty.

Obojek

 • Jednodušší nasazování
 • Lepší manipulace se psem
 • Nepřekáží v pohybu
 • Jednodušší na výběr, není nutné zkoušet
 • Při nevhodném výběru může psa stresovat nebo poranit
 • Levnější než postroj

Postroj

 • Šetrnější pro krční páteř
 • Vhodný pro sportovní aktivity
 • Vhodný pro psy s dýchacími problémy nebo s problémy se štítnou žlázou
 • Náročnější na nasazení
 • Při výběru nutné vyzkoušet přímo v obchodě
 • Pes se v postroji hůře ovládá
 • Dražší než obojek

Napsat komentář