Jak vybrat postel pro dokonalý spánek

Kvalitní spánek je základ celkové fyzické pohody. Při nákupu nové postele je proto důležité, abyste vybírali kvalitně a pečlivě. Kromě postele budete samozřejmě potřebovat i kvalitní rošt a matraci. Vybrat tu správnou postel nemusí být vůbec jednoduché. Připravili jsme proto pro vás krátký návod, který vám při nákupu pomůže zvážit všechny důležité faktory.

Prvním bodem, kterému se budeme věnovat, jsou typy postelí podle velikosti. Pak se spolu podíváme na správné rozměry postele, díky kterým budete mít při spánku dostatek prostoru. Postupně projdeme jednotlivé výrobní materiály, jejich výhody a nevýhody. Řekneme si také něco o doplňcích, které jsou součástí nebo k dokoupení.

Typy postelí

Typy postelí se od sebe liší svou velikostí a konstrukcí. Na výběr máte z více typů.

Jednolůžkové a dvoulůžkové postele

Jednolůžková postel je určena na spaní pro jednu osobu. Dvoulůžkové postele najdete na trhu i pod názvem manželské postele. Jak z názvu vyplývá, pohodlně se na nich vyspí dva lidé. Můžete si je zakoupit i na spaní pro jednoho. V takovém případě vám poskytnou opravdu komfortní prostor.

Dětské postele

Dětské postele jsou svými rozměry přizpůsobené pro děti. Výrobci proto myslí také na zajímavý design. Na trhu tak můžete najít postele ve tvaru auta, formule či postele s nebesy pro malé princezny. Některé modely dětských postelí mají nastavitelnou délku. Velikost tak budete moci postupně přizpůsobovat tomu, jak dítě roste.

Patrové postele

Tento typ postele slouží k co nejefektivnějšímu využití prostoru, jsou proto vhodné nejen do dětského pokoje. Umožňují pohodlný spánek pro dvě osoby nad sebou. Některé modely jsou doplněny i o třetí, výsuvnou postel.

Postele pro seniory

Postele pro seniory mají vyšší výšku. Vybírejte modely s minimální výškou 60 cm. Často se také dají polohovat.

Rozměry postelí

Rozměr postele je důležitý z hlediska pohodlí při spánku. Ve stísněném prostoru byste se nemuseli vyspat tak dobře. Ideální rozměr je minimálně o 25 cm delší, než je vaše výška. Budete tak mít dostatek místa u chodidel i u hlavy. Vybírat můžete ze standardních rozměrů 200 cm nebo 220 a 240 cm u prodloužených modelů.

Šířka místa na spaní pro jednu osobu je minimálně 80 cm. Vhodnější je však rozměr až 1 m. V rozměru od 80 cm do 1 m se vyrábějí jednolůžka. U dvoulůžka se setkáte se šířkou od 160 cm. Standardním rozměrem je 180 a 200 cm. Na trhu najdete i tzv. 1,5 lůžka. Jsou určená pro jednu osobu, ale v případě potřeby se na tomto typu postele vyspí i dva lidé. Mají šířku od 110 do 140 cm.

Výška postele ovlivňuje to, jak se vám z ní bude vstávat. Nezapomeňte počítat i s výškou matrace. Minimální výška na spaní je 30 cm nad zemí. U této výšky nečekejte komfortní vstávání. Je však dostatečná na to, abyste ve spánku nedýchali prach z podlahy. Ve starším věku je doporučená minimální výška 60 cm a více.

Postele podle materiálu

Jednotlivé materiály se od sebe odlišují svou životností, pevností a designem. Před koupí proto zvažte nejen cenu, ale i vlastnosti jednotlivých materiálů.

Laminátové postele

Největší výhodou laminátu je cena. Tyto postele se vyrábějí z dřevotřísky s vrchní fólií v různých dekorech. Většinou se jedná o imitace dřeva. Můžete ji také zakoupit v různých barevných provedeních.

Nevýhodou tohoto materiálu je menší pevnost nejen samotné dřevotřísky, ale i jednotlivých spojů. Horší je to také s odolností. Povrch desek se při nárazu snadno poškodí a dochází k odlupování vrchní vrstvy. Pokud se rozhodnete pro laminát, důležitá je také jeho tloušťka. Měla by být minimálně 32 cm. Zkontrolujte také pevnost rohových spojů.

Dřevěné postele

Dřevěná postel bude vyhovovat každému, kdo má rád přírodní materiály. Výhodami dřeva je jeho pevnost, dobrá stabilita a dlouhá životnost. Dřevo je navíc odolnější vůči nárazům. Na tomto materiálu mohou spát i alergici. Nevýhodou může být vyšší cena a vyšší hmotnost. Při koupi dřevěné postele zkontrolujte pevnost spojů a typ dřeva, ze kterého je postel vyrobena.

Dřevěné postele se vyrábějí z více typů dřeva. Můžete se setkat s postelemi z měkkých dřevin, jakými jsou smrk nebo borovice. U těch je k dosažení dostatečné odolnosti potřebná povrchová úprava lakem. Postele se vyrábí také z tvrdších dřevin, kterými jsou dub, buk, ořech nebo jasan. Tyto mají delší životnost a lepší odolnost.

Kovové postele

V moderním designu výborně vynikne kovová postel. Výhodou kovové postele je, že se na ní nezachytává prach. Tento materiál je vhodný pro alergiky. Kovová postel je také velmi odolná, dostatečně lehká a má dlouhou životnost. Je prakticky nezničitelná.

Nevýhodou kovové postele může být její design, který ne každému vyhovuje. Nevýhodou je také vyšší cena a vrzání v případě nekvalitních spojů. Při koupi je proto pečlivě zkontrolujte.

Čalouněné postele

Čalouněné postele vynikají svým designem. Čelo i lůžková část je čalouněná. Při čalounění se používají různé materiály. Můžete se setkat s následujícími:

Různé typy textilií — na výběr je mnoho barevných odstínů a vzorů

Kůže — pokud jste milovníkem luxusního designu, pak jistě sáhněte po kůži. Kožené postele jsou ale nejdražší.

EKO kůžesyntetická napodobenina kůže, kterou na pohled od té pravé nerozeznáte, vás potěší kromě elegantního vzhledu i nižší cenou.

Výhodou čalouněných postelí je téměř nekonečná variabilita designů, tvarů čela i samotných postelí. Díky měkkému čalounění nenarazíte na ostré hrany materiálu konstrukce. Mnoho modelů disponuje i úložným prostorem. Nevýhodou může být špatná kvalita čalounění. Při koupi zkontrolujte jeho pevnost a tloušťku. Tento typ postele také není vhodnou volbou pro alergiky. Navzdory pravidelné údržbě se v čalounění množí roztoči a zachycuje prach.

Boxspring

Boxspring postele patří, vzhledem ke způsobu provedení, k těm čalouněným. Od klasické čalouněné postele se ale v mnohém liší. Boxspring postele jsou vyšší. Skládají se ze spodní pružinové matrace a horní matrace. Tvrdost horní matrace si snadno vyberete. Výhodou tohoto typu je pohodlné vstávání a dlouhá životnost. Při zařizování ložnice oceníte také jejich luxusní vzhled.

Doplňky k postelím

U jednotlivých modelů se, podle typu postele, setkáte s různými doplňky. Nejčastěji jsou to:

Čelo postele

Čelo postele je část, která se nachází za hlavou. Vyrábí se v různých tradičních i moderních designech. Kromě estetické funkce slouží k oddělení hlavy od stěny místnosti. V případě umístění postele v prostoru zabraňuje spadnutí polštáře. Čelo postele využijete, pokud si v posteli rádi čtete. Můžete se o něj opírat bez toho, abyste cítili chlad stěny.

Bočnice

Bočnice jsou praktickou pomůckou zejména u dětských postelí. Zabraňují tomu, aby dítě ve spánku spadlo na zem. Můžete se s nimi setkat i na postelích pro seniory. V tomto případě pomáhají při vstávání z postele.

Úložný prostor

Úložný prostor pod postelí je možné využít na odkládání méně využívaných věcí. Přístup k němu můžete mít pomocí vyklápění lůžka nebo je tvořen zásuvkami pod postelí.

LED osvětlení

LED osvětlení mají některé luxusnější modely. Jedinečným způsobem dotvářejí atmosféru v ložnici.

Tipy na závěr

Postel je součástí každého domova. Od její kvality se odvíjí kvalita vašeho spánku. Nákupu postele by proto měl předcházet pečlivý výběr. Zaměřte se na rozměry postele, které by měly vyhovovat výšce vaší postavy a vašim individuálním potřebám prostoru při spánku. Z hlediska pohodlí při vstávání je důležitá také výška postele.

Na trhu najdete postele z více materiálů. Každý z nich má své výhody a nevýhody. Vybírejte proto podle vlastností jednotlivých materiálů. Cena by v tomto případě měla být až na druhém místě. Spolu s postelemi jsou dodávány některé doplňky. Pokud chcete něco navíc, můžete si to dokoupit, např. úložné prostory pod postele nebo noční stolky.

Jak na problémy se spánkem

Jak správně vybrat matraci

Jak vybrat správný rošt do postele

Napsat komentář