Jak vybrat dětská nosítka

S příchodem dítěte se musíte zorientovat ve spoustě nových věcech, dokonce i výběru správné dětské výbavy. A to je někdy problém. Zvlášť při dnešní bohaté nabídce na trhu. Může se vám proto lehce stát, že snadno nakoupíte i to, co nakonec nebudete potřebovat. Nebo věci, které vám nebudou vyhovovat. Na našem webu proto najdete spoustu nákupních návodů na potřeby pro děti. Jedním z nich je i následující článek o tom, jak vybrat dětské nosítko.

Při koupi nosítka pro dítě se setkáte s mnoha typy. Zejména se liší způsobem nošení dítěte. Odlišují se ale i jinými vlastnostmi. Poradíme vám, na co všechno byste proto měli při nákupu myslet a jak byste měli vybrat vzhledem k velikosti dítěte. Povíme vám i něco o materiálech nosítek a kvalitě popruhů.

Typy nosítek pro děti

Jednotlivé typy nosítek dětí se odlišují způsobem nošení a věkem dítěte, pro které jsou určené.

Šátek

V posledních letech zaznamenaly boom šátky na nošení dětí. Důkazem je nejen obrovské množství designů, ze kterých si vybere každá máma. Tento způsob je vhodný pro děti od novorozence až do věku tří let. Výhodou je, že dítě cítí blízkost matky (nebo i otce). Šátek na nošení dětí také umožňuje jednoduché kojení. Na začátku se budete muset naučit i systém vázání. Po čase si ale zvyknete a vázání i nošení dítěte pro vás bude hračka.

Babyvak

Jestli vás od nákupu šátku odrazuje nutnost vázání, vhodnější je pro vás možná babyvak. I ten využijete od nejmenších dětí až po ty, které už umí samostatně chodit. Výhodou je rychlejší uložení děťátka. To leží přímo u těla rodiče, stejně jako v šátku na nošení. Větší děti do vaku uložíte i ve vertikální poloze vpředu anebo na boku.

Nevýhodou je, že při předklonu musíte dítě přidržet, aby nevypadlo. Před koupí babyvaku zvažte i to, že celá váha spočívá jen na jednom rameni. Není proto praktický především na dlouhé procházky s větším dítětem, které se pronese.

Klokanka

Název je všeříkající, protože klokanka svým tvarem připomíná klokaní vak. Dítě do ní vkládáte ve vertikální poloze směrem k rodičovi nebo od něj. Tento způsob není vhodný pro menší děťátka, protože nezvládnou udržet vzpřímenou hlavičku. V klokance byste měli nosit děti ve věku starších 4 měsíců. Dlouhodobě v ní noste spíše děti, které už umí samostatně sedět a mají dostatečně zpevněné zádové svaly. Používat ji zvládnete až do hmotnosti 20 kg.

Jestliže chcete klokanku využívat i s menším dítětem, dokupte si novorozeneckou vložku a opěrku hlavy. Samozřejmostí pro všechny děti by měly být nastavitelné otvory, které zabrání jejich vypadnutí.

Ergonomická nosítka

Ergonomická nosítka jsou kombinací šátku a klokanky. Výhodou je, že nosič nemusíte složitě vázat. Dítě uložíte do přirozené polohy směrem k sobě. Ergonomické dětské nosítko poskytuje dostatečnou oporu hlavy a podporuje správnou pozici nohou a beder. V porovnání s šátkem má i vyšší nosnost. Dítě v něm můžete nosit na břichu i na boku.

Krosnička na nošení

Krosničky na nošení dětí jsou vhodné pro děti od 7 do 36 měsíců. Využijete je hlavně na výletech v přírodě. Jsou vybavené kovovou konstrukcí, která připomíná klasický krosnový batoh. Výhodou je uzpůsobení nosiče na pobyt v přírodě. A to nejen s ohledem na materiál a ochranu dítěte před deštěm. Bývají vybavené i praktickými kapsami, do kterých vložíte drobnosti. Krosničku dle potřeby snadno sundáte ze zad a položíte na zem. A v této poloze je dostatečně stabilní. Dítě ale nenechávejte bez dozoru. Radši ho vyndejte, aby se nepřevrhlo.

Podle čeho vybrat

Až se rozhodnete pro jeden z výše zmíněných typů, který vám bude vyhovovat z hlediska potřeb a očekávání, budete potřebovat vědět i další následující parametry:

Věk a výška dítěte

Nejdříve se ujistěte, že vybíráte vhodné nosítko, které se hodí pro aktuální věk a výšku vašeho dítěte. Rozhodněte, zda ho s ním budete využívat jen v prvních měsících, nebo i v pozdějším věku. Pro nejmenší se hodí šátky a ergonomická nosítka. Do druhého jmenovaného byste ale měli koupit i novorozeneckou vložku. Jestli chcete dítě nosit delší dobu, vybírejte roustoucí modely, které nastavíte dle potřeby. Nosnost nastavitelných modelů je až do 20 kg.

Jak často ho budete používat

Pro pravidelné používání jsou vhodná dětská nosítka, která berou ohled na vývoj pohybového aparátu dítěte. Klokanka proto není vhodná na pravidelné nošení. Na tento účel využijte šátek nebo ergonomické nosítko. Jestli plánujete využívat nosítko hlavně na výlety do přírody, obstarejte si krosničky.

Ergonomická nosítka a šátky se pro pravidelné používání doporučují, a to z vícero důvodů:

  • zadeček dítěte je podsazený
  • poskytují dostatečnou oporu zádům i hlavičce
  • látka sahá od kolínka ke kolínku, díky čemuž má dítě nohy ve správné poloze
  • váha dítěte je rozložená rovnoměrně mezi obě ramena rodiče, který ho nese

Materiál

Materiál dětských nosítek musí vyhovovat náročnosti každodenního používání. Látka by měla být dostatečně pevná, poddajná a měla by se snadno čistit. Důležité je měkké vnitřní polstrování. Pře nákupem se informujte o možnostech praní a sušení.

Nejčastěji používanými materiály jsou bavlna a syntetické materiály. Výhodou bavlny je její měkkost. Barvy ale po delším užívání blednou a snadněji se trhají. Syntetické materiály jsou odolnější a mohou být častěji vystaveny nepřízni počasí.

Kromě toho najdete na trhu nosítka ze lnu. Ten je o něco hrubší a odolnější. Má také vyšší nosnost. Velké oblibě se těší bambus, a to pro jeho měkkost a poddajnost. Bambus je také vzdušný a dobře odvádí pot.

Popruhy

Důležitým faktorem výběru je provedení popruhů. Ramenní popruhy by měly být dostatečně široké, aby se váha dítěte rozložila rovnoměrně. Tenké popruhy by se vám zařezávaly do kůže. Nezapomeňte zkontrolovat způsob nastavení. Ideální je, když si délku popruhů přizpůsobíte jednou rukou. Také zkontrolujte, zda jsou všechny přezky a místa nastavení popruhů krytá, aby to netlačilo vás ani dítě.

Kromě ramenních popruhů mají dětská nosítka i bederní pásy. Ty odlehčí vaše ramena. Aby plnily svou úlohu, musí být dostatečně široké.

Praktické tipy na závěr

Vybrat všechno potřebné pro dítě zabere někdy dost času. Věříme, že vám v rozhodování náš článek výrazně pomohl. Jestli kupujete dětské nosítko, na výběr máte z mnoha typů, které jsme výše popsali. Každý z nich má svá specifika. Vybírejte podle toho, pro jaký aktuální věk dítěte je nosítko určeno a jak často ho budete využívat. Rozdíly jsou také v ergonomických vlastnostech, materiálu a provedení popruhů. Při nákupu se informujte i o možnostech praní a čištění.

K dětskému nosítku si můžete dokoupit i praktické doplňky. Postarají se o pohodlí vašeho děťátka a ulehčí vám starost o něj. Nejvíce žádané jsou:

  • Slintáky na popruhy — slouží na ochranu popruhů. Vyrábí se ze zdravotně nezávadných materiálů, takže je dítě může bez problému „ochutnať“.
  • Kapsy na drobnosti — výhodou je, když daný model disponuje kapsami, kam uložíte drobnosti, třeba při cestování.
  • Skládací kapuce — zastihne-li vás venku nepříznivé počasí, určitě oceníte skládací kapuci, kterou disponují některá dětská nosítka.

Pokud jste dočetli až sem, určitě se inspirujte i dalšími články pro vaše nejmenší, které se vám budou hodit:

Jak vybrat dětskou postýlku

Jak vybrat nejlepší dětské pleny

Jak vybrat kojeneckou lahev

Napsat komentář