Jak vybrat nejlepší dětské pleny

Suché a napapané miminko nepláče. Proto jsou pro každou maminku neodmyslitelným pomocníkem v péči o děti dětské pleny. Pokud čekáte miminko, poradíme vám, jak se ve světě plenek zorientovat. Na výběr přitom máte ze dvou hlavních typů plen. Postupně si projdeme všechny detaily, ve kterých se od sebe všechny typy odlišují. Nejhlavnějšími jsou materiál, ze kterého jsou vyrobeny, cena, nasákavost, náročnost výměny a čištění. Dozvíte se, jaké plenky jsou pro vás nejvhodnější z hlediska vašich preferencí, který typ je šetrnější k dětské pokožce a je tak vhodný i pro alergiky. Na závěr vám prozradíme, jak se vybírá správná velikost plenky.

Druhy plen

Před koupí plenek potřebujete jako první zvážit, jaký druh budete používat. Na výběr máte:

Látkové pleny

Látkové pleny používali už naše babičky. Jejich výhodou je, že je můžete použít vícekrát. Látkové pleny se vyrábějí ze 100% bavlny nebo jiných přírodních materiálů, díky čemuž jsou vzdušné a šetrné k citlivé dětské pokožce. Kromě toho jsou šetrné k vaší peněžence. I když jsou ve srovnání s jednorázovými plenami dražší, díky opětovnému využití se vám pořizovací náklady rychle vrátí.

Nemusíte se také bát, že miminko z pleny rychle vyroste. Látkové pleny můžete bez nutnosti výměny používat až do doby, kdy už jejich vaše dítě nebude potřebovat. Pokud myslíte ekologicky, jistě vás bude zajímat i tento pohled. Látkové dětské pleny nejsou žádnou zátěží pro životní prostředí.

Nevýhodou látkových plenek je o něco horší savost. Mnohé maminky odrazuje také to, že látkové dětské pleny je třeba po každém použití prát při vysokých teplotách. Pro novorozence se doporučuje pleny i žehlit. Ve srovnání s jednorázovými plenami navíc dítě více omezují v pohybu.

Jednorázové pleny

Jednorázové dětské pleny se po každém použití vyhazují. Jelikož se vyrábějí z papíru a buničiny, jejich výhodou je vyšší savost. V jednorázové pleně vám dítě bez problémů vydrží spát po celou noc, aniž se budilo na pocit vlhka. Poskytuje také miminku větší volnost při pohybu. Pokud se rozhodnete pro jednorázové plenky, jistě oceníte i jednoduchost jejich výměny.

Nevýhodou je zejména jejich cena. I když jsou v přepočtu na jeden kus levnější než látkové pleny, jejich cena nakonec několikanásobně převýší cenu látkových plen. Jednorázové dětské pleny také představují množství odpadu. Poslední nevýhodou je menší citlivost k dětské pokožce. Pokožka se pod plenou často zapaří.

Typy látkových plen

Pokud se rozhodnete pro látkové plenky, na trhu najdete několik typů. Kromě klasických látkových plen přišli jejich výrobci k mnoha vylepšením, které usnadňují jejich používání.

Dětské pleny All in one

Dětské pleny All in one jsou složeny z vrchní vrstvy, která slouží namísto svrchních kalhotek. Pod ní se nachází textilní vrstva plenky. All in one tak zjednodušují proces výměny pleny. Jsou oblíbené zejména u maminek, které nechtějí používat jednorázové pleny, ale odrazuje jejich nutnost používání více vrstev při přebalování.

Dětské pleny All in one mají na druhé straně dvě nevýhody – delší schnutí a vyšší kupní cenu.

Klasické látkové pleny

Klasické látkové pleny se vyrábějí nejčastěji v rozměrech 70 x 70 cm. Kromě využití na samotné přebalování je můžete používat i na položení miminka, jako lehkou přikrývku v teplém počasí nebo jako ochranu vašeho oblečení při odříhnutí miminka. Kromě tradičního designu v bílé barvě jsou dnes na trhu dostupné i látkové dětské pleny s různými vzory.

Pokud se rozhodnete pro klasické látkové pleny, nezapomeňte si pořídit svrchní plenkové kalhotky. Svrchní kalhotky zabrání pronikání vlhkosti na oblečení a zároveň udrží plenku na místě. Jejich výhodou je, že je můžete prát.

Snap in one pleny

Snap in one pleny nebo kalhotkové látkové pleny jsou řešením, které v sobě spojuje výhody klasické pleny a all in one plen. Snap in one dětské pleny kombinují vnitřní absorpční vrstvu s vrchní nepromokavou vrstvou. Při výrobě vnitřní vrstvy se používají nasákavé materiály. Jsou vzdušné a po vyprání dobře schnou.

Vnitřní vrstva — nazývá se také vkládací plenka, se vloží do dětských kalhotek z nepropustného materiálu. Vnější vrstva se zapíná pomocí patentek nebo suchého zipu. Není nutné ji prát po každém přebalování.

Separační pleny

Separační pleny slouží na částečnou ochranu látkové pleny před znečištěním. Zjednodušují tak praní plen. Separační plenka kromě toho zvyšuje nasákavost pleny a chrání pokožku před vlhkostí. Separační pleny si můžete pořídit v jednorázovém provedení nebo s možností praní.

Dětské látkové pleny do vody

Na trhu najdete i látkové pleny vhodné do vody. Skládají se z nepropustné vrchní vrstvy a nasákavé vnitřní vrstvy. Látkové pleny do vody je možné vícekrát prát.

Typy jednorázových plen

I jednorázové pleny se dělí na několik typů. Pro vaši lepší orientaci je zde jejich stručný přehled:

Klasické jednorázové pleny

Klasické jednorázové dětské plenky jsou určeny na jedno použití. Jejich výhodou je snadná výměna a vysoká savost. Miminko se v jednorázové plence může svobodně hýbat. Tento typ plenek využijete vždy, když potřebujete miminko rychle přebalit. Po použití plenku jednoduše vyhodíte do odpadkového koše.

Prémiové jednorázové pleny

Od klasických jednorázových plen se liší kvalitou použitého materiálu. Dokáží absorbovat více tekutiny a jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů. Tento fakt se však odráží na jejich ceně.

Ekopleny

Ekopleny jsou určeny pro všechny maminky, které dbají na ekologický aspekt, avšak nechtějí používat látkové plenky. Vyrábějí se z materiálů, které se po čase samy rozloží. Ekopleny jsou prodyšné a neobsahují žádné bělidla či chemikálie. Jsou také citlivější k dětské pokožce, a proto jsou vhodnou volbou i pro alergiky. Jejich nevýhodou je vyšší cena.

Jednorázové plenkové kalhotky

Plenkové kalhotky využijete v období, kdy se bude vaše dítě učit chodit na nočník. Jejich výhodou je, že si je dítě umí samo sundat a znovu obléci. Pokud se mu nepodaří přijít na nočník včas, poslouží jako jednorázová plena.

Jednorázové pleny do vody

Jednorázové pleny do vody jsou určeny pro pobyt miminka v bazénu. Jsou vyrobeny tak, aby se do vody nedostala stolice. Po použití je jednoduše vyhodíte. Nevýhodou je, že do sebe nasáknou vodu.

Jak vybrat velikost plenek

Správná velikost plenek se určuje podle hmotnosti dítěte. Pokud si nejste jistí výběrem, je lepší koupit větší pleny a nejdříve je vyzkoušet. Pokud to bude nutné, dokoupíte menší velikost a větší pleny počkají, dokud do nich miminko nedoroste.

Velikosti jednorázových plen:

Newborn — pro děti do 5 kg

Mini — pro děti od 3 do 6 kg

Midi — od 4 do 9 kg

Maxi — od 7 do 14 kg

Maxi+ nebo 4+ — pro děti od 9 do 16 kg

Junior — do 9 do 25 kg

Tipy na závěr

Pro každou maminku je důležité, aby bylo děťátko spokojené. Před koupí pleny proto pečlivě zvažte, který typ budete používat. Je také možné kombinovat více typů plen. Pokud byste chtěli používat látkové pleny, ale odrazuje vás nutnost častější výměny, můžete je používat pouze přes den. Aby bylo miminko v suchu během delší cesty nebo přes noc, použijete jednorázovou plenku.

Při koupi zvažujte typ zapínání, kvalitu plen, prodyšnost a velikost plenek. Důležitým aspektem je samozřejmě i cena. Na první týdny budete pravděpodobně potřebovat velikost newborn. Později přejdete na větší velikosti. Pokud si nejste jistí výběrem, kupte větší velikost a plenu odzkoušejte.

Napsat komentář