Jak vybrat nejlepší automatický kávovar

Automatický kávovar vám připraví oblíbenou kávu pouhým stisknutím jednoho tlačítka. Nasypete do něj zrnkovou kávu, nalijete vodu, případně mléko, a navolíte si požadovaný druh a velikost nápoje. Přístroj už zbytek udělá za vás – namele kávu, ohřeje vodu a připraví nápoj. Pokud si rádi vychutnáte šálek dobré kávy, ale zároveň nechcete s přípravou ztrácet čas, je automatický kávovar to pravé řešení pro vás.

Výhody

 • Snadná a rychlá příprava kávy
 • Příprava z čerstvě namleté kávy
 • Nízká cena za jeden šálek

Nevýhody

 • Vyšší pořizovací cena přístroje
 • Větší rozměry přístroje
 • Zásobník na kávu je umístěn v těle přístroje a vystaven nežádoucímu působení tepla

Důležité parametry

Tlak

Pro přípravu kvalitní kávy je důležitý dostatečně silný tlak. Čím je vyšší, tím lépe. Je vhodné, aby tlak dosahoval alespoň 9 barů, lepší přístroje dosahují 15 barů a ty špičkové dokonce až 19 barů. Na trhu jsou i přístroje např. se 2 nebo 4 bary, ale těm je lepší se vyhnout.

Příkon

U malých spotřebičů je spotřeba elektrické energie téměř zanedbatelná. Pokud chcete při přípravě kávy ušetřit trochu času, sáhněte po přístroji s vyšším příkonem. Vyšší příkon zajistí rychlejší ohřev vody a tím i kratší přípravu kávy.

Velikost nádoby na vodu

Objem nádržky na vodu by se měl odvíjet od předpokládané denní spotřeby kávy. Pokud si připravujete 1-2 šálky kávy denně, bohatě si vystačíte s objemem 1,5 l. Pro větší domácnost zvolte kávovar s objemem nádržky kolem 2 l.

Velikost zásobníku na kávu

Nejčastěji se setkáte se zásobníkem o velikosti 300 ml. Tato hodnota je absolutně dostačující pro běžnou domácnost. Kvalitní přístroje mají zásobníky opatřeny těsněním, ale i přesto se nedoporučuje nechávat kávu v zásobníku několik týdnů. Ztrácí pak své aroma i kvalitu.

Funkce a příslušenství

 • Mlýnek – automatické kávovary v sobě mají zpravidla zabudovaný mlýnek. Pro dosažení ideálního výsledku by mlýnek měl být vybaven funkcí nastavení hrubosti mletí. Více o tom, jak vybrat vhodný mlýnek, si přečtěte v článku Jak vybrat nejlepší mlýnek na kávu.
 • Funkce horké vody – je to možnost, jak pustit horkou vodu z trysky na horkou páru, vhodné například pro přípravu čaje.
 • Nahřívání šálků – teplota samotného šálku značně ovlivňuje kvalitu výsledného nápoje. Káva v nahřátém šálku si déle uchová správnou teplotu a chuť.
 • Příprava dvou šálků najednouurychlí přípravu kávy, například v případě návštěvy.
 • Parní tryska – slouží k nahřátí a našlehání mléka.
 • Automatické napěnění mléka – na rozdíl od parní trysky, která se používá pro ruční napěnění mléka, funkce automatického napěnění mléka udělá vše za vás. Z nádržky na mléko si vezme přesně tolik mléka, kolik na nápoj potřebuje, zahřeje mléko na požadovanou teplotu, našlehá ho a připraví do šálku.
 • Časovač – snadno ho nastavíte na požadovanou dobu, kdy se kávovar zapne a připraví nápoj.
 • Nastavitelná výška výpustí – praktické pro různé velikosti šálků.
 • Bluetooth – kávovar můžete ovládat na dálku pomocí aplikace v telefonu nebo tabletu.
 • Automatické vypnutí – po určité době nečinnosti kávovar přejde do pohotovostního režimu (stand-by režimu) nebo se vypne.
 • Automatické odvápnění – přístroj vás vyzve ke spuštění programu pro odstranění vodního kamene (záleží na tvrdosti vody ve vaší domácnosti – u měkké vody to může být po 3 měsících, u tvrdé vody už po 3 týdnech).

Údržba automatického kávovaru

Kávovar je potřeba pravidelně čistit, aby se v něm netvořily usazeniny nebo plíseň. Většina automatických kávovarů je vybavena samočistícím systémem, který vám hodně usnadní práci. Vhodné také je vybrat kávovar s funkcí automatického odvápnění.

Cena

Pořízení automatického kávovaru vás vyjde na několik tisíc korun. Kávovary jsme rozdělili do třech cenových skupin podle ceny pro vaši lepší orientaci:

Cena do 10 000 Kč

Základní modely automatických kávovarů. Připravíte s nimi dobré espresso, ale nečekejte žádné pokročilé funkce.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Většina spotřebitelů si vybere kávovar z této cenové kategorie. Kávovary jsou vybaveny doplňkovými funkcemi, pomocí kterých získáte velmi slušný výběr kávových variací.

Cena nad 20 000 Kč

Špičkové kávovary s pestrou nabídkou funkcí a obvykle s velkým objemem nádržky na vodu.

Oblíbené značky

Mezi nejoblíbenější výrobce automatických kávovarů patří např. DeLonghi, Krups, Philips, Jura a Nivona.

Tipy na závěr

 • Při výběru zvažte důležité parametry. Kolik káv denně vypijete? Kolik jste ochotni investovat? Je pro vás příprava kávy požitkem, nebo ji chcete mít připravenou hlavně rychle?
 • Pokud toužíte po automatickém kávovaru, ale máte na kuchyňské lince málo místa, zkuste se zaměřit na vestavné kávovary. Možná vás to vyjde o pár tisíc dráž, ale nakonec budete spokojení, jak skvěle splyne s designem vaší kuchyně.
 • Jestliže chcete urychlit přípravu, ale i chuť požadované kávy, vyberte si automatický kávovar s integrovaným mlýnkem v přístroji. Snadno si tak nastavíte hrubost mletí. Navíc si ušetříte čas při mletí na ručním mlýnku.

Chtěli byste mít svou vlastní kontrolu nad přípravou kávy? Přečtěte si článek, Jak vybrat nejlepší pákový kávovar. Ten vás provede celým procesem přípravy kávy a možná se z toho stane váš oblíbený denní rituál.

Napsat komentář