Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar

Kapslové kávovary se těší velké oblibě. Nemusí přitom sloužit jen na přípravu kávy, ale dobře poslouží také k přípravě jiných nápojů, např. horké čokolády, kakaa nebo čaje. Jejich obsluha je velmi jednoduchá. Na vás je jen nalít do nádobky vodu, vložit do kávovaru kapsli a stisknout tlačítko. O zbytek se už postará kávovar sám – za pár okamžiků máte nápoj hotový.

Výhody

 • Nízká pořizovací cena
 • Snadná obsluha i údržba
 • Kompaktní rozměry
 • Rychlá příprava kávy
 • Variabilita připravovaných nápojů
 • Žádný nepořádek během příprav

Nevýhody

 • Neuspokojí opravdové milovníky kávy
 • Cena kapslí
 • Nekompatibilita kapslí
 • Množství odpadu z kapslí

Důležité parametry

Tlak

Pro přípravu kvalitní kávy je důležitý, aby kávovar vyvinul dostatečně silný tlak. Čím je tlak vyšší, tím lépe. Je vhodné, aby dosahoval alespoň 9 barů, lepší přístroje dosahují i 15 barů a ty špičkové dokonce 19. Na trhu jsou i přístroje např. se 2 nebo 4 bary, ale těm se raději vyhněte.

Příkon

Vyšší příkon zajistí rychlejší ohřev vody a tím i kratší přípravu kávy. Ideální hodnota příkonu je 1 450 W a více. Samozřejmě, že čím vyšší příkon, tím je i vyšší spotřeba elektrické energie. Nicméně u takto malých spotřebičů se jedná o zanedbatelné hodnoty.

Velikost nádoby na vodu

Neustálé doplňování vody může být otravné, proto si ujasněte, jak často kávu budete připravovat a podle toho volte i velikost nádržky na vodu. Běžně mají zásobníky objem od 0,6 do 1,4 litrů. Čím větší nádržka na vodu, tím bude větší celý kávovar.

Volte kávovary s průhlednou nádržkou nebo s ukazatelem množství vody, ať přejdete nechtěnému spuštění kávovaru naprázdno.

Vybavení a funkce

Kapslové kávovary jsou jednoduché přístroje, které neoplývají desítkami funkcí. Nicméně některé vychytávky se vám určitě budou hodit.

Nádoba na mléko a tryska na napěnění mléka

Pokud se nechcete omezovat na sušené mléko v kapslích, pořiďte si kapslový kávovar s nádobkou na mléko a tryskou na napěnění mléka. Tuto funkci využijí především milovníci latté a cappuccina.

Nahřívání šálků

Některé kapslové kávovary jsou vybaveny plochou, která nahřívá prázdné šálky, čímž udržuje teplotu nápoje, ale také drží pěnu a aroma v šálku.

Nastavitelná výška šálků

Nastavitelná výška je nezbytná pro dávkování nápojů do vysokého šálku nebo sklenice, např. při přípravě latté. U většiny kapslových kávovarů je toto řešeno nastavitelnou výškou odkapávací misky pod šálkem.

Příprava studených nápojů

Tato funkce vám umožní připravit např. ledový čaj nebo ledovou kávu.

Časovač

Časovač lze nastavit na požadovanou dobu, kdy se kávovar zapne a připraví nápoj.

Úsporný režim

Funkci úsporného režimu (tzv. stand-by režim) kávovar automaticky vypne nebo uspí, a tím ušetří energii.

Čtení čárových kódů z obalu kapsle

Kávovary s touto funkcí dokáží přečíst z čárového kódu informaci o nápoji a vyhodnotit tak například, jaký tlak pro přípravu použít.

Zásobník na použité kapsle

Některé firmy odebírají použité kapsle zpět a vy se tak nemusíte starat o jejich recyklaci. V takovém případě se vám může hodit zásobník na použité kapsle.

Kapsle do kávovaru

Kávové kapsle jsou jedna z nejdůležitějších věcí při vybírání kapslového kávovaru. Většina těchto kávovarů umožňuje využívání kapslí od jednoho konkrétního výrobce. Sloty na vkládání kapslí mají své specifické rozměry a kapsle od různých výrobců většinou nejsou navzájem kompatibilní. V současné době je možné pořídit i neoriginální kapsle, ale ty do kávovaru ne vždy sedí.

Někteří výrobci kapslí se zaměřují především na přípravu klasické kávy, jiní rádi experimentují s chutí a nabízí širokou nabídku kapslí s různými nápoji. Proto před samotnou koupí kapslového kávovaru dobře promyslete, jakým nápojům dáváte přednost. Jestli se spokojíte jen s klasikou, nebo si čas od času rádi vychutnáte třeba i latté, cappuccino nebo horkou čokoládu.

Vhodné je také přepočítat si cenu za jeden šálek kávy. Ta se u kapslových kávovarů pohybuje mezi cca 7-15 Kč za šálek nápoje.

Mezi nejznámější výrobce kapslí patří:

 • Tassimo
 • Nespresso
 • Nescafé Dolce Gusto

Pokud se o kávových kapslích chcete dozvědět víc, přečtěte si také náš článek Kávové kapsle – jak vybrat ty nejlepší.

Údržba kapslového kávovaru

Údržba tohoto typu kávovaru je velmi snadná. Stačí, abyste pravidelně využívali funkci odvápnění. Tento proces vám zabere pár minut. Do nádržky s vodu nalijete odvápňovací roztok, který necháte protéct kávovarem. Poté necháte protéct kávovarem ještě čistou vodu. Některé modely se čistí pomocí speciální kapsle, kterou vložíte do kávovaru namísto kapsle s kávou. Nikdy nečistěte kávovar octem! Mohlo by to výrazně poznamenat chuť kávy.

 Lepší modely kávovarů mají zabudovanou funkci automatického čištění a odvápňování.

Cena

Cena kapslových kávovarů se odvíjí od jejich funkcí, velikosti a kompatibility kapslí. Obecně lze říct, že mezi levnější kapslové kávovary patří ty od Tassimo a Nescafé Dolce Gusto, pomyslný střed jsou kapslové kávovary od Tchibo, mezi ty dražší se řadí modely Nespresso.

Cena do 2 000 Kč

Rozměrově jde o skladnější modely s menším zásobníkem na vodu. Nečekejte funkce navíc.

Cena od 2 000 do 5 000 Kč

Se zvyšující se cenou se zvětšuje i objem nádržky na vodu. U některých modelů už najdete i rozšířené funkce, které mohou být kompatibilní i s jinou značkou kapslí než dodává výrobce.

Cena nad 5 000 Kč

Modely v této cenové kategorii už mají většinou nádržku na mléko a funkci automatického pěnění mléka. Také parní tlak bývá u těchto modelů vyšší než u levnějších kapslových kávovarů.

Oblíbené značky

Mezi nejznámější a nejoblíbenější značky kapslových kávovarů patří:

 • Bosch Tassimo
 • DeLonghi Nespresso
 • Nescafé Dolce Gusto
 • Tchibo Cafissimo

Zajímavosti a tipy

 • Kapslové kávovary často mívají dva produktové názvy. Jeden uvádí výrobce kávovaru, druhý značku kapslí, případně jsou různě kombinované.
 •  Na trhu jsou k dostání stojany na kapsle, které mohou být praktickým doplňkem každého kapslového kávovaru.

Využití kapslového kávovaru vás neoslovilo nebo vás jen zajímají i jiné přípravy kávy pro domácí použití? Přečtěte si naše články Jak vybrat nejlepší automatický kávovar nebo Netradiční způsoby přípravy kávy.

Napsat komentář