zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Jak vybrat infrasaunu

Kdo z nás by neznal pozitivní účinky sauny a otužování na lidské zdraví? Saunování dokáže zbavit bolesti, uvolnit mysl, vyřešit problémy se spánkem a posílit imunitu. Pochopitelně, otužování není výmyslem moderní doby. Léčení teplem a následným ochlazením organismu již odedávna patřilo k nejpoužívanějším praktikám léčby, zejména v severských oblastech. Finové patří k mistrům saunování, kteří ji za dlouhé roky dovedli do dokonalosti. Infrasauny se trochu liší, přičemž v porovnání s klasickou saunou mají několik výhod, ale i pár nevýhod. První sauny tohoto druhu se poprvé objevily v Japonsku, kde lékaři jako první zjistili, že infračervené záření má léčivý vliv na lidský organismus. Namísto kamen se zde využívají např. infračervené keramické zářiče. Z nich pak proniká infračervené záření do lidských tkání, a to přibližně do hloubky pěti centimetrů. Teplota v se pohybuje v rozmezí 45 až 60 °C, ale většinu tohoto tepla pohltí tělo, vzduch je tedy výrazně chladnější. V případě klasického saunování platí pravý opak.

Kupování infrasauny rozhodně není jednoduchou ani levnou záležitostí. Ale za tu námahu to určitě stojí. V první řadě si ale promyslete technické parametry, které vám budou vyhovovat vám i možnostem vaší domácnosti. Konkrétně jde o použitý materiál, velikost, spotřebu energie či vnitřní vybavení. K velkým výhodám patří zejména to, že tento typ sauny snadno pořídíte i do domu či bytu. Také se hodí, že má vyšší účinnost a to při nižší teplotě vzduchu. Oproti tomu v klasické sauně se bez vysoké teploty vzduchu neobejdete. V článku vám poradíme, jak předejít možným problémům, které při nákupu hrozí. A také, jak pro sebe vyberete ten nejvhodnější výrobek.

Co znamená infrasauna pro naše zdraví?

Z hlediska zdraví má, oproti klasické finské sauně, výhodu v tom, že díky energii produkované infračervenými paprsky dokážeme jejím prostřednictvím vyloučit větší množství škodlivých látek. Je to způsobeno tím, že se člověk v infrasauně potí dva až třikrát více než v běžné sauně. A to dokonce příjemnější cestou, protože se tělo nemusí nahřívat až na teploty 90–105 °C. Proto služby infrasauny mohou využít i lidé, kteří mají kardiovaskulární potíže (samozřejmě s kratší dobou saunování u zdravých lidí). To všechno jsou důvody, proč se infrasauny v poslední době stávají čím dál více populárnějšími.

Které parametry jsou určující?

Nejdříve zvažte, zda budete infrasaunu využívat sami, nebo ji chcete pojmout jako společenskou příležitost. Přesněji řečeno, zda vám stačí menší, nebo potřebujete větší prostor. Od velikosti se odvíjí cena a ta je většinou zásadní. Rozdíly jsou znatelné, od pár stovek až po několik tisíc korun. Například infrasaunu pro jednu osobu je možné koupit již za 1617 tisíc korun, ale pro 56 osob ji pod 40 tisíc korun nejspíše nepořídíte. Samotná velikost není to jediné, co ovlivňuje cenu. Promyslete také konkrétní rozměr, kvalitu použitých materiálů, typ provedení a i další parametry.

Rozměry infrasauny

Velikost určuje konkrétní rozměr a kapacitu osob. Nejběžnější je kapacita sauny pro jednu až čtyři osoby, ale ty nejdražší modely jsou určeny až pro šest osob. Zde bychom rádi poznamenali, abyste nespoléhali pouze na údaje o počtu osob od výrobce. Je lepší rozměry zkontrolovat a proměřit. Velmi často se stává, že výrobce uvede informaci ohledně počtu osob, která nemusí odpovídat realitě.

Nejčastěji se výška komerčně prodávaných infrasaun pohybuje v rozmezí 190 cm až 200 cm, což může být pro vyšší lidi problém. Větší sauny se ale nevyrábí. Šířka a hloubka záleží na tvaru sauny (čtvercový, rohový, obloukový…). Nejmenší mají v tomto směru 90 x 90 cm. Ty moc pohodlí nenabídnou, protože zde můžete pouze sedět, nelehnete si. V případě sauny pro více osob myslete i na pohodlí uživatelů sauny. Největší sauny mají rozměry až 210 x 195 x 230 cm. Důležité je, aby se všichni mohli usadit alespoň do polosedu-pololeže. Taková sauna by měla mít více úrovní s lavicemi. I proto je před koupí důležité osobně si saunu prohlédnout a přeměřit. A také pamatujte na rezervu, je totiž lepší vybrat trochu větší saunu a mít více pohodlí, než opačně a potom litovat. Hmotnost vás asi nebude moc trápit, ale je užitečné ji znát. Infrasauna pro jednu osobu váží kolem 80 kg, ale ty nejtěžší pro více osob mohou vážit až 400 kg.

Umístění infrasauny

U větších výrobků, jako je tento, byste si měli promyslet také umístění. Přitom myslete na to, že infrasauna v panelovém bytě bude mít jiné rozměrové a prostorové nároky než v rodinném domě. V případě domu ji dokonce můžete postavit na zahradu a nemusíte řešit její umístění v domě.

Materiál

V současnosti moderní trh nabízí množství různých typů a variací infrasaun. Hlavně co se týče jejich vnějšího obložení. Nejčastěji se vyrábějí ze dřeva. Ale ze dřeva se nevyrábí pouze vnitřní obložení, ale i saunový nábytek. Dřevo používané pro výrobu infrasauny musí splňovat několik podmínek. Především musí být odolné vůči vysokým teplotám a dostatečně dobře vodivé. Jinak by mohlo srážet teplotu v sauně. Samozřejmostí je bezchybné opracování a hladkost ploch – žádné třísky vyčnívající z povrchu.

Dalším materiálem používaným při výrobě saun je pryskyřice, která souvisí s aromatem a druhem dřeva. V současnosti se používají pouze tři druhy dřeva jedlovec kanadský, kanadská borovice a cedr. Kanadská borovice má výhodu, že má velmi jemnou strukturu a dřevo z ní je velmi stabilní. Co je však důležitější, sauna z tohoto dřeva je ideální pro alergiky, protože nevydává žádné aroma a neobsahuje žádné alergeny. A podle čeho si vybrat materiál? Nejlépe na základě toho, aby sauna zapadla do vašeho interiéru v bytě či domě. V případě infrasauny určené na zahradu bude ale ještě nutné, aby měla speciální povrchový nátěr. A kvalitní střecha s vyhovující izolací je také nutností.

Technologie vyhřívání

V souvislosti s infrasaunou se v současnosti na ohřev používají pouze tři typy infrazářičů. A to keramické, karbonové a Redlight zářiče. Rozdíl mezi nimi je zejména v jejich účinku – v intenzitě působení, v tvorbě tepla a životnosti.

Nevýhodou karbonového zářiče je to, že se zahřívá pomaleji, ale distribuce infračervených paprsků je mnohem efektivnější. Také mají menší tepelnou kapacitu (nahřívají se něco mezi 100 až 170 °C) a jsou o trochu dražší než keramické zářiče. V jejich případě se ale úspora projeví zejména v nízké spotřebě, vysoké efektivitě a velké životnosti (přibližně až 100 let). Tento typ ohřívače se hodí zejména těm, kteří plánují časté saunování. Díky nízké spotřebě se vám náklady na koupi sauny rychleji vrátí.

Oproti tomu keramické zářiče jsou vhodnější do malých zařízení. Kdysi se nejvíce využívaly, ale dnes se od nich opouští. Stále však mají své výhody. Nahřívají se rychleji a na výrazně vyšší teplotu než karbonové (přibližně 300 °C), proto musí být i kvůli bezpečnosti skryté za mříží. Na druhou stranu jejich životnost je pouze průměrná (v průměru 60 let) a mají vyšší spotřebu. Ovládání je komfortnější, proto jsou vhodné zejména pro ty, kteří plánují pouze občasné saunování.

V poslední době jsou keramické zářiče často nahrazovány za Redlight ohřívače, které jsou na tom nejlépe, co se týká technologie. I přesto se stále používají pouze jako doplňkové ke karbonovým a keramickým zářičům. Jejich výhodou je ještě vyšší rychlost ohřevu než u keramických, ale s tím rozdílem, že se dokáží nahřát až na 500 °C. Jejich životnost je také přibližně 60 let. Na druhou stranu ale nejsou vhodné pro ty, kteří mají zájem o postupné nahřívání. Ohřev je v tomto případě skutečně velmi rychlý, což nemusí každému vyhovovat.

Příkon

I infrasauna je elektrospotřebič. K velmi důležitým parametrům, kterých je potřeba si všímat proto patří příkon – určuje spotřebu energie. Určitě nikoho nepotěší vysoké měsíční náklady. Nejúspornější infrasauny mají příkon kolem 750 wattů, ale běžně se pohybuje okolo 2000 wattů. Velké sauny mohou mít i vyšší příkon, který pak ovlivní vaši peněženku. Naštěstí se infrasauna nepoužívá nepřetržitě a na nákladech se to až tak neprojeví.

K zajímavým údajům, které o příkonu a spotřebě hodně napoví, je spotřeba za jeden cyklus. Ta udává, kolik energie infrasauna spotřebuje za 60 minut. Také je důležité všímat si parametru tzv. času rozehřátí, který představuje čas, za jaký se sauna nahřeje na provozní teplotu. Přirozeně je nejlepší, pokud jsou oba tyto údaje co nejnižší.

Vlnová délka záření

Jak již bylo zmíněno, v infrasaunách se pro zdraví využívá teplo, světlo a vlnění. A právě vlnová délka rozhoduje o její účinnosti. Jak konkrétně? Především platí, že čím kratší vlnová délka infračerveného záření, tím větší má pronikavost a tím pádem i účinek na lidský organismus – IR-A krátké vlny. Velká vlnová délka (IR-C) má spíše jen uvolňující účinek na svaly, protože do těla proniká méně. Jakýmsi kompromisem jsou střední vlny (IR-B), které jsou i mezi zákazníky nejčastěji vyhledávané. Často se ale tyto vlny prolínají a kombinují.

Jakým příslušenstvím by měla infrasauna disponovat?

Příslušenství infrasauny se přirozeně odvíjí od účelu použití a vašich nároků na komfort. Většinou se používá k léčbě a relaxaci. A to je důvodem, proč by v tomto směru měla mít alespoň běžnou výbavu. Ve většině modelů najdete MP3 přehrávač, kyslíkový ionizátor či ozónový generátor. To umožňuje dýchat vzduch velmi podobný tomu na horách, což ocení astmatici a alergici. Rozhodně neuškodí ani saunové esence, které se hodí zejména při dýchacích potížích. Jaké další důležité doplňky by měla vaše sauna obsahovat?

Atmosféra

V souvislosti s atmosférou je na prvním místě světelná výbava. Vnitřní osvětlení by nemělo chybět, abyste neseděli v úplné tmě. V tomto směru je výhodné a praktičtější, pokud je ovládací panel umístěn uvnitř. Pochopitelně existují i ​​různé regulátory intenzity osvětlení či různé barevné škály světla. Vše záleží jen na vašem vkusu a výbavě, kterou vyberete.

Komfort a praktičnost

Každý si chce v sauně užít pohodlí a dokonale si odpočinout. Proto by neměly chybět doplňky zvyšující komfort. Například je velmi užitečné mít v sauně poličku na odložení vody. Pohodlné lavice s opěrkou, věšáky na ručníky a střešní odvětrávání jsou také samozřejmostí. Velmi vítané je, pokud si v sauně můžete pouštět své oblíbené písničky. Pobyt v sauně to rozhodně zpříjemní. A v neposlední řadě myslete také na regulátor teploty, nejlépe formou dálkového ovládání.

Několik praktických rad na závěr a shrnutí

Výběr infrasauny není vůbec jednoduchý. Dobře si promyslete, co od sauny očekáváte, zvažte jednotlivé parametry a také jejich pro a proti. Proto jsme pro vás připravili krátké shrnutí toho, na co byste při kupování měli myslet, abyste pro sebe vybrali to nejlepší.

  • Jako první dobře promyslete velikost. Saunu vybírejte podle toho, zda v ní plánujete relaxovat sami, případně pouze s partnerem, nebo byste rádi měli ze saunování společenskou příležitost a pohodu s přáteli.
  • Obecně se infrasauny vyrábějí pro jednu až šest osob. Větší saunu pro více osob ocení zejména velké rodiny s dětmi nebo ti, kdo se chtějí saunovat s přáteli. Od velikosti se odvíjí celková cena. Ty největší pod 40 tisíc korun nejspíše neseženete.
  • Před koupí je důležité si saunu osobně prohlédnout a přeměřit. Nespoléhejte pouze na údaje o počtu osob od výrobce. Také pamatujte na rezervu. Je lepší vybrat trochu větší saunu a mít více pohodlí, než opačně a pak litovat nedostatek prostoru.
  • Dobře si promyslete umístění. V panelovém bytě má sauna jiné rozměrové a prostorové nároky než v rodinném domě. V případě rodinného domu je výhodné umístit infrasaunu na zahradu. Pamatujte na kvalitní vnější obložení, speciální povrchový nátěr a vyhovující střechu s izolací, aby vám v případě deště do sauny nezatékalo.
  • Pokud jste alergik nebo astmatik, jako materiál na vnitřní obložení sauny zvolte kanadskou borovici. Toto dřevo má výhodu v tom, že nevydává žádné aroma a neobsahuje žádné alergeny.
  • Co se týče technologie ohřívání, karbonový ohřev využijí zejména ti, kteří se plánují často saunovat. Díky nízké energetické náročnosti se vám náklady na koupi sauny rychleji vrátí. Naproti tomu do menších saun a na občasné saunování se více hodí keramický ohřev.
  • Berte v úvahu nejen samotný příkon sauny, ale v souvislosti s ním a spotřebu i další údaje – spotřeba za jeden cyklus (spotřeba elektrické energie za 60 minut) a čas rozehřátí (za jaký čas se sauna zahřeje na provozní teplotu).
  • Při výběru infrasauny zvažte i vlnovou délku vyzařovaného infračerveného záření. Obecně platí, že čím je vlnová délka nižší, tím je účinek na lidský organismus intenzivnější. Pokud plánujete v sauně pouze relaxovat a odpočívat, je vhodnější vyšší vlnová délka.
  • Myslete na atmosféru a pohodlí prostřednictvím různých doplňků. Také je velmi výhodné, když budete mít dálkové ovládání regulátoru teploty a intenzity světla. A jistě potěší i možnost poslechu hudby.

Jak vybrat nejlepší domácí saunu

Jak vybrat nafukovací vířivku

Jak vybrat vibrační plošinu

zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Napsat komentář