Jak vybrat houpací křeslo

V dětství vás za houpání na židli nejspíše rodiče napomínali. Pokud jste ale měli doma houpací křeslo, mohli jste si užívat houpání dosyta. Jde totiž o pohyb, který nás uklidňuje už od narození. Dříve existovala křesla především z ohýbaného dřeva. Dnes není problém si pořídit vlastní houpací křeslo z mnoha odlišných materiálů a v nejrůznějších designových provedeních. Jejich účel je ale totožný, zajistí vám dostatečný odpočinek, po kterém toužíte, a přispívá dokonce k odbourávání stresu. Možná i vy patříte k těm, kteří mají tento kus nábytku spojený spíše s využitím pro seniory, ale není tomu tak. Naopak se může stát místem pro trávení volných chvilek pro všechny bez ohledu na věk.

Nenechte se ale při výběru ovlivnit jen cenou nebo vzhledem. Na trhu dnes najdete velké množství křesel, které se liší podle značek, druhů a materiálových zpracování, a je možná obtížné se v tom vyznat. Jak takové houpací křeslo vybrat a na co se před koupí opravdu zaměřit, to vám poradíme v tomto článku.


vyberomat cz a en hd x

Houpací křeslo z topolu

Tento model křesla zajistí dostatečný komfort s vysokým opěradlem. Je vyrobené z masivního dřeva topolu, jenž zajistí dlouhou životnost a odolnost. Určitě oceníte nadčasový design, díky kterému se bude vyjímat jak ve starobyle laděném interiéru (vintage), tak i v moderně stylizované místnosti. Rozměry jsou 114 cm na výšku, 60,5 cm na šířku a hloubka je 82 cm. Tento konkrétní model seženete i v bílém provedení.


vyberomat cz x

Houpací křeslo ze železa

Konstrukce tohoto modelu je ze železa, které je jistotou dlouhé životnosti a stability. Zároveň poskytuje polstrování z pravé kůže pro zajištění dostatečného pohodlí při sezení. Dominantní je tu hnědá a černá barva, díky čemuž skvěle zapadne i do vašeho interiéru. Křeslo bude elegantním doplňkem do každé místnosti. Rozměry jsou 70 cm na výšku, 54 cm na šířku a hloubka je 75 cm.


vyberomat cz ucbpkoirl ac ul

Houpací křeslo z mangovníkového dřeva

Materiálem je polstrování z pravé kůže a také konstrukce z masivního mangovníkového dřeva, jenž je tvrdé a kvalitní. Tento typ dřeva navíc vyniká zajímavým prokreslením s hnědými a zlatavými proužky, což působí luxusně. Je vhodné k využití spíše do interiéru. Rozměry jsou 75 cm na výšku, 57 cm na šířku a hloubka je 85 cm.


vyberomat cz s l

Houpací křeslo z bambusu

Křeslo je vyrobeno z bambusu, jenž je silný a odolný, a také se snadno čistí. Zároveň poskytuje měkkou podušku pro zajištění dostatečného komfortu při sezení. Design je laděn do hnědé barvy, což sladíte s vaším domovem, ať už ho umístíte do interiéru či exteriéru. Rozměry jsou 105 cm na výšku, 66 cm na šířku a hloubka je 86 cm. Tento model seženete s poduškou také ve variantě v zelené nebo šedé barvě.


vyberomat cz hudobne hojdacie kreslo dekorhome siva x

Houpací křeslo z kůže

Křeslo je polohovací a je určené do interiéru. Je ale specifické, neboť má uvnitř zabudované reproduktory pro snadný poslech hudby. Má také otočné regulátory pro regulování hlasitosti zvuku, ale také konektory pro zapojení USB kabelu nebo sluchátek. Materiálem je umělá kůže s odolným, a přesto měkkým polstrováním. Rozměry jsou 78 cm na výšku, 51 cm na šířku a hloubka je 94 cm. Tento model seženete s polstrováním v dalších třech barevných variantách.


Houpací křesla podle druhu

Na výběr máte různé druhy a podoby křesel, jenž se od sebe výrazně liší v několika aspektech. My vám popíšeme alespoň tři základní a nejužívanější varianty:

Tradiční houpací křesla

Jedná se o klasický model z ohýbaného dřeva, který zná asi každý z nás. Je pro něj typické také vysoké opěradlo pro pohodlné opření. Sedací plocha je většinou pletená nebo celodřevěná a často opatřená čalouněním nebo podsedákem pro větší pohodlí. Křeslo je vhodné k využití do interiéru, ale hodí se i na terasu či do pergoly.

Pohupovací křesla

Tento model má pevnější a širší nohy, které nejsou tak zaoblené. Toto křeslo vám nedovolí tak razantní pohyb (jako výše zmíněné) dopředu a dozadu, ale spíše jen mírné pohupování. Je většinou potažené textilem pro zajištění dostatečného pohodlí. Hodí se spíše do interiéru, často jako doplněk, ale i jako praktické křeslo pro odpočinek. Většinou poskytuje jednoduchý a moderní designové provedení.

Závěsná houpací křesla

Jedná se o moderní typ křesla, který je zavěšený na konstrukci, a to dvěma možnými způsoby. Buď je přimontované na strop, nebo je ve speciálním stojanu pro něj určený. Každá varianta má svá pro a proti. Křeslo ve stropu sice nezabere tolik místa, ale je potřeba počítat s těžší montáží a zásahem do stropu, navíc je přidělané na pevno. Křeslo ve stojanu naopak zabere více místa v prostoru, ale za to je můžete libovolně přemisťovat podle potřeby.

Atypická křesla

Na trhu narazíte i na další varianty houpacích křesel, které jsou ale jedinečné a nespadají do žádné výše zmíněné kategorie. Mají zvláštní provedení, netypický design nebo jsou vyrobena z odlišného materiálu, než na který jste zvyklí.

vyberomat cz still life

Houpací křesla podle materiálu

Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, houpací křesla jsou pro vás dnes dostupná v mnoha materiálových provedeních — dřevo (měkké, tvrdé), kov (železo, ocel, hliník), ratan a další. Stejně tak čalounění na nich je vyrobeno z odlišných syntetických tkanin — kůže (umělá či pravá), polyester a další.

Dřevo

Dřevo patří mezi typický materiál. Tradiční houpací křeslo je vyráběné z masivního ohýbaného dřeva, a to nejen z jednoho konkrétního, ale z rozmanitých dřevin (domácích, ale i exotických a tropických). Nejvíce je to z olše, břízy či javoru. Mezi levnější varianty patří například smrk či borovice. Na výběr jsou ale i dřeviny, jako je dub, ratan či bambus. Dřevo je vhodné hlavně do interiéru. Pokud ho umisťujete do exteriéru, přemýšlejte o tom, že na něj budou působit vnější vlivy, jako je vítr, vlhkost či déšť. Tento materiál je choulostivý a vyžaduje speciální péči, jako je namoření nebo napuštění olejem, pro zajištění dlouhé životnosti. Pro umístění ven raději volte odolnou dřevinu, kterou je na příklad ratan, bambus nebo dub. Nevýhodou je možná vyšší cena, ale tu vyváží vysoká životnost, kterou vám například levný smrk nezajistí.

Kov

Je to pevný a stabilní materiál a vašemu nábytku zajistí vysokou životnost. Je také odolný vůči vnějším vlivům i mechanickému poškození. Navíc díky tomu patří nábytek mezi elegantní a moderní kousky, především je-li vyrobený z nerezové ocele či hliníku. Většinou se tento materiál kombinuje s čalouněním pro zajištění maximálního pohodlí. Hodí se jak do interiéru, tak i exteriéru. Navíc nevyžaduje téměř žádnou údržbu.

Plast

Plastový nábytek je lehký a téměř nenáročný na údržbu. Ale neznamená to, že je vždy levný. Naopak, houpací křeslo z plastu není tak typické, ale i na takový model narazíte. Většinou se jedná o jedinečné provedení s nevšedním tvarem či výraznou barvou, které se stane dominantním prvkem každé místnosti. Takové křeslo je vyráběné z polypropylenu, což je odolný, a přitom nezávadný plast. Častěji se ale setkáte i s variantou umělého ratanu, což není nic jiného náhrada za přírodní ratan. V tomto případě se jedná o finančně úspornější materiál, který je ale výrazně odolný vůči vnějším vlivům, poskytuje dlouhou životnost a je snadný na údržbu.

Ratan

Jedná se o přírodní materiál, který je výrazně lehký, ohebný, a přitom zajišťuje vysokou odolnost. Je proto vhodným materiálem pro výrobu nábytku. Naopak ale není tak vhodný pro venkovní použití, hodí se spíše do interiéru, neboť venkovní vlivy mu příliš nesvědčí. Pokud byste ho umístili ven, je třeba, abyste mu věnovali náležitou péči. Do exteriéru volte spíše umělý ratan, který vydrží celoroční pobyt venku. Navíc je bezúdržbový, odolný a také levnější.

Hledáte-li další možnosti venkovního posezení, přečtěte si článek, jak vytvořit dokonalé zahradní posezení.

Houpací křesla podle velikosti

Jelikož se na tomto typu křesla houpete, je třeba aby vám poskytlo co nejvíce komfortu. Křeslo se pohybuje do stran, a to díky změně vašeho těžiště. Je třeba, abyste při výběru zohlednili také jeho velikost. Není to jen o tom, že křeslo poskytuje relax a odpočinek vlivem houpání, ale pro některé osoby je také užitečné, neboť je vhodné pro svalovou stimulaci a zmírnění bolestí zad.

Důležité je určitě, abyste zohlednili výšku sedáku. Doporučují se tyto parametry:

Osoby do 170 cm asi 40 cm nad zemí

Osoby mezi 170 a 180 cm asi 43 cm nad zemí

Osoby nad 180 cm asi 45 cm nad zemí

Hmotnost a nosnost houpacího křesla

Někdy je důležité zohlednit i aspekt hmotnosti křesla, protože ta se projeví při manipulaci a stěhování. Myslete na to, že hmotnost křesla se odvíjí od toho, jaký materiál zvolíte. Slabší a starší osoby mohou mít problém manipulovat s kovovými křesly. Mezi lehčí materiály naopak patří například plast nebo některé dřeviny jako je ratan či bambus. Pro příklad, tradiční houpací křeslo váží v rozmezí 10—12 kg, ale třeba takové závěsné houpací křeslo na stojanu váží dokonce 120 kg, a to už je opravdu nezanedbatelný rozdíl. Důležitá je i nosnost. Vybírejte proto s ohledem na nejtěžší osobu v domácnosti. Průměr se pohybuje v rozmezí od 90 do 120 kg. Při výběru se vždy informujte u výrobce a maximální nosnost nikdy nepřekračujte.

Exteriér, či interiér

Ne všechna křesla jsou stejná. Některá se hodí spíše do obývacího pokoje a jiná spíše na terasu. Houpací křeslo, které umístíte uvnitř, by mělo ladit s celkovým interiérem. Během houpání se křeslo také lehce pohybuje po podlaze, čemuž jen tak nezabráníte. Proto při výběru zohledněte také materiál podnoží, aby byl šetrný k vaší podlaze a nijak ji neponičil. Nebo dejte pod křeslo malý koberec, nejlépe s protiskluzovou stranou. Dovnitř můžete dát i křeslo z choulostivého dřeva, na které nemá uvnitř vliv vítr ani vlhko. Venkovní křeslo by mělo být naopak odolné a vyrobené z kvalitních materiálů, kterým nevadí změny počasí. Případně se informujte o tom, jak o zvolený materiál pečovat, aby vám co nejdéle vydržel jako nový.

Jestli vám nevyhovuje houpací křeslo a hledáte jinou alternativu, kde si dopřejete vytoužený relax na zahradě či terase, přečtěte si také článek, jak vybrat nejlepší houpací síť.

vyberomat cz robin jonathan deutsch tbxn fbvs unsplash

Údržba houpacích křesel

Péče a údržba závisí na výběru konkrétního materiálu. Nejnáročnější na péči jsou křesla ze dřeva, ale i tady závisí na typu a kvalitě dřeva. Některé dřeviny (například smrk) jsou náchylnější na vlhko a působení vnějších vlivů. pokud je umístíte ven, musíte jim dopřát více péče. Jiná dřeva stačí jednou za čas přetřít, napustit olejem nebo přelakovat. Nejméně náročná jsou naopak křesla z kovu či plastu. Mnohdy je stačí otřít mokrým hadříkem. Kromě materiálu křesla ale nezapomínejte ani na ošetření textilií, které na křesle máte, tedy potahů, podušek nebo čalounění. Některá křesla mají snímatelné potahy, které snadno vložíte i do pračky. Jiné ale budou vyžadovat ruční čištění. Vždy se řiďte pokyny výrobce.

Užitečné tipy

  • Myslete na to, že houpací křeslo je prostornější a zabere více místa. Při výběru proto zohledněte, zda pro něj máte dostatek prostoru.
  • Vybírejte raději křesla se sundavacím a pratelným potahem. Chcete-li mít v exteriéru textilie, zaměřte se spíše na nepromokavé tkaniny a polštáře.
  • Pokud volíte křeslo do exteriéru, zaměřte se na odolné materiály (volte spíše plast, kov či umělý ratan), vyhněte se dřevu nebo počítejte s tím, že mu budete muset věnovat náležitou péči.
  • Kromě houpacích křesel existují i další možnosti relaxu — houpací síť či houpací lehátko.
  • I pro děti existují nejrůznější druhy houpacích lehátek a křesílek, které urychlují proces jejich uspávání.

Závěr

Výše jsme pro vás vybrali ty nejdůležitější aspekty, které byste měli zvážit předtím, než zakoupíte houpací křeslo. Nesnažte se vybírat jen podle ceny nebo vzhledu. Zaměřte se hlavně na konkrétní druh a materiál. Zohledněte také nosnost a hmotnost. Důležité je i umístění, jiné křeslo je vhodné do interiéru a jiné do exteriéru. Myslete také na to, abyste měli kolem křesla dostatek místa. Nezapomeňte ani na správnou údržbu, především u dřevěných křesel.

Pokud to půjde, vybírejte v kamenných prodejnách, což vám umožní, že si vybrané křeslo budete moct snadno vyzkoušet a posadit se na něj. Jen tak zjistíte, že je opravdu pohodlné a vyhovuje vám ve všech směrech.

Napsat komentář