Jak vybrat eliptický trenažér

Eliptický trenažér ocení každý, kdo se rád udržuje v dobré fyzické kondici. Tento cvičební stroj není jen do fitness centra. Můžete si ho zakoupit i domů. Při nákupu se zajímejte o konstrukci, tvar kroku při cvičení a možnosti nastavení zátěže. Kromě toho byste měli porovnat i jiné parametry. Jednotlivé modely se od sebe liší brzdovým systémem, životností a hlučností.

Dále nezapomeňte zkontrolovat nosnost trenažéru. A měla by vás zajímat i jeho hmotnost a kvalita konstrukce. Abyste se ve všech těchto parametrech dostatečně zorientovali, připravili jsme pro vás krátký návod, jak tento stroj vybrat.

Co je to eliptický trenažér a jak funguje

Eliptický trenažér patří k nejoblíbenějším strojům na cvičení v domácnostech. Při cvičení zapojujete horní i dolní část těla. Cvičení je tak velmi efektivní. Končetiny popisují elipsu, což způsobuje rovnoměrné rozložení zátěže na větší počet svalů na zadku, stehnech a lýtkách. Zároveň se procvičují svaly rukou, boků a zad.

Pohyb na eliptickém trenažéru má navíc příznivý vliv na srdce. Pomáhá také se spalováním tuků. Výhodou je, že při cvičení nezatěžujete klouby. Může ho používat každý bez ohledu na věk.

Výběr podle konstrukce

Eliptické trenažéry se vyrábějí ve třech typech konstrukcí. Každá z nich má své výhody a nevýhody. Liší se umístěním setrvačníku a tvarem nášlapné plochy.

Setrvačník a nášlapná plocha na jedné úrovni

Tento typ bude vyhovovat všem rekreačním sportovcům. Výhodou je, že nezabere mnoho místa. Délka kroku u tohoto typu může být 30 nebo 40 cm. Nevýhodou je větší vzdálenost nášlapné plochy, která u nižších osob může zbytečně zatěžovat klouby.

Setrvačník vpředu

Eliptické trenažéry se setrvačníkem vpředu mají o něco větší, ale stále kompaktní rozměry. Tento typ konstrukce je vhodný i pro osoby s vyšší výškou a váhou.

Setrvačník vzadu

Tento typ má nejdelší konstrukci. Využijete ho doma, ale je vhodný i do fitness centra. Patří mezi nejdražší řešení. Nášlapná plocha je umístěna před setrvačníkem. Dochází k minimální zátěži kloubů při zachování přirozeného pohybu nohou. U tohoto typu trenažéru ale počítejte s jeho vysokou hmotností.

Další parametry výběru

Při nákupu srovnávejte několik parametrů. Začněte výběrem podle délky kroku a nosnosti.

Délka kroku

Délka kroku se u eliptických trenažérů pohybuje od 30 do 50 cm. Pro postavy nad 170 cm je potřebná délka kroku minimálně 40 cm. Pro osoby nižší postavy postačí krok délky 35 cm.

U krátkého kroku ale počítejte s jeho větší výškou, čímž dochází i k větší námaze. Čím delší krok, tím méně budete zatěžovat kolenní klouby a tím příjemnější pocit budete mít při cvičení. Ve fitness centrech proto naleznete profesionální eliptické trenažéry s délkou kroku 50 cm. Tyto jsou vhodné pro každou výšku postavy.

Nosnost

Nosnost vybraného modelu by měla odpovídat váze nejtěžší osoby, která ho bude používat. Většina eliptických trenažérů má nosnost mezi 90 a 180 kg. Vybraný model by měl mít nosnost o 20 % vyšší, než je hmotnost nejtěžšího uživatele. Nebude tak docházet k přetížení stroje.

Brzdný systém

Eliptické trenažéry mívají jeden ze tří typů brzdného systému. Brzdění pomáhá zastavit i nastavit požadovanou zátěž.

Magnetické pásy

Nejčastěji se můžete setkat s magnetickým brzdným systémem. Jeho výhodou je plynulost změny rychlosti. Pro změnu intenzity cvičení využívá magnet, který se přibližuje k setrvačníku. Jelikož nedochází k žádnému tření, magnetický brzdný systém má tichý chod a dlouhou životnost. Nevýhodou může být menší možnost nastavení.

Indukční brzdy

Indukční brzdný systém umožňuje snadnou regulaci zátěže. K brždění dochází pomocí elektromagnetu. Je velmi přesný a má dlouhou životnost.

Páskové brzdy

Páskové brzdy naleznete u nejlevnějších modelů. Setrvačník je brzděný pomocí pásky. Jsou hlučné a mají kratší životnost.

Hmotnost setrvačníku

Hmotnost setrvačníku určuje náročnost cvičení. Pro cvičení na udržení kondice vám postačí eliptický trenažér s hmotností setrvačníku 5–7 kg. Jestli chcete cvičení využívat k formování postavy, posilování a zvyšování kondice, vybírejte modely s hmotností setrvačníku okolo 10 kg. Platí také, že čím těžší je setrvačník, tím hladší krok budete mít při cvičení. Modely s těžším setrvačníkem mají kromě toho tišší chod.

Systém upevnění pedálů

Používají se dva systémy upevnění pedálů:

  • Miskové uložení — nevýhodou je rychlejší opotřebení a hlučnost. Tyč procházející přes setrvačník a pedál je ohnutá.
  • Ložiskové uložení — tento způsob je modernější a kvalitnější. Nášlapy jsou uloženy v ložisku. Má nižší hlučnost a delší životnost.

Kloubové spoje

Kloubové spoje patří k nejvíce namáhaným částem eliptického trenažéru. Dělíme je do dvou skupin.

Pouzdrové klouby

Pouzdrové klouby jsou především u levnějších modelů. Pouzdra se vyrábějí z kovu. Nevýhodou je, že je zapotřebí je pravidelně promazávat, aby nevrzaly. Bez promazávání se pouzdra o sebe začnou třít. Kromě nepříjemného zvuku snižují efektivitu cvičení. Bez pravidelné údržby se také snižuje životnost stroje.

Spoje s ložisky

Tento typ je dražší. Velkou výhodou je, že není nutná žádná údržba a nabízí dlouhou životnost. Při cvičení oceníte jejich tichý chod.

Nastavení sklonu a zátěže

Nastavení sklonu využijete, chcete-li měnit zátěž jednotlivých svalových skupin. K dispozici jsou dvě možnosti nastavení manuální, nebo elektronické pomocí dotykového displeje.

Stejně i zátěž lze nastavit manuálně pomocí kolečka, nebo elektronicky. Manuální eliptické trenažéry poskytují možnost nastavení maximálně osmi stupňů zátěže. Princip je jednoduchý – pomocí kolečka přibližujete, nebo vzdalujete magnet od setrvačníku.

Elektronické nastavení je řízeno přes displej pomocí dotykových tlačítek. Výhodou je více možností volby stupně zátěže. Cvičení tak můžete nastavit přesně podle vašich potřeb.

Doplňkové funkce

Pokud preferujete elektronické nastavení, můžete si vybrat model s více doplňkovými funkcemi.

Měření tepu — měření probíhá pomocí snímačů na držadlech nebo pomocí hrudního pásu.

Připojení k počítači — umožňuje připojení k počítači a vyhodnocení tréninku přes aplikace.

Propojení s Google maps — umožňuje simulovat pohyb reálnou krajinou.

Skládání a manipulace

Některé modely se dají složit pomocí sklopení řídítek. Budete-li eliptický trenažér po cvičení odkládat, vyberte si model s kolečky, které vám usnadní manipulaci.

Tipy na závěr

Eliptický trenažér využije každý milovník zdravého životního stylu. Tento stroj vám umožní věnovat se cvičení i v domácích podmínkách. Výhodou je, že při cvičení nedochází k zatěžování kloubů, jako je tomu například při běhání.

Při výběru trenažéru záleží na více faktorech. Prvním je typ konstrukce. Kromě toho vezměte v úvahu jeho nosnost, délku kroku a typ brzdového systému. Rozdíly jsou i ve způsobu ovládání a množství doplňkových funkcí. Mezi poslední zmíněné patří například snímače tepové frekvence, připojení k počítači nebo Google maps. Některé modely umožňují archivovat tréninky nebo měřit dosaženou rychlost. Pokud budete eliptický trenažér používat doma, informujte se o možnostech jeho skládání a způsobu manipulace.

Jak vybrat cyklotrenažér

Jak vybrat rotoped

Jak vybrat vibrační plošinu

Napsat komentář