zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Jak vybrat dětský monitor dechu

Dětský monitor dechu hlídá dechovou frekvenci miminka. Jeho úkolem je upozornit rodiče na jeho dechové problémy. Je tak účinnou prevencí před syndromem náhlého úmrtí kojenců (SIDS). Používá se hlavně u předčasně narozených dětí anebo těch, které mají srdeční problémy. Můžete ho ale využít i u zdravých dětí.

V následujícím článku si přečtete o tom, jak vybrat dětský monitor dechu. Dozvíte se, kdy je potřeba ho využívat. Prozradíme vám i to, co dělat v případě, že děťátko přestane dýchat. Při výběru monitoru dechu vyberte nejdříve konkrétní typ podle svých preferenci. Potom porovnávejte vhodné funkce a parametry. Nejdůležitější je, aby daný model měl zdravotní certifikaci. Zajímat vás určitě bude i to, jak pracuje jeho zvukový alarm a světelná signalizace.

Jak funguje dětský monitor dechu

Tento přístroj monitoruje srdcovou činnost a dech děťátka. Pokud přijde jakákoliv změna, informuje vás zvukovým signálem. Díky tomu mohou rodiče včas zasáhnout.

Kdy ho používat?

Dětský monitor dechu je určený pro děti od narození až do dosažení 1 roku. Mezi rizikové skupiny patří děti, které se narodily předčasně nebo v případě, když se onemocnění SIDS vyskytlo u sourozence. Vhodné je použití i pro děti s nízkou porodní hmotností (do 2 500 g) a při různých zdravotních problémech. Používání dětského monitoru dechu byste měli zvážit i v případě nesprávné životosprávy matky v době těhotenství (drogy, kouření), při vyvolaném porodu, při přenášení miminka (i dvojčat). Kromě toho je jeho použití vhodné při problémech s dýchacími cestami a rýmy. A také tehdy, je-li věk matky nižší jak 20 let. Používat ho můžete, samozřejmě kdykoliv, i u zcela zdravých dětí.

Planý poplach

Během používání dětského monitoru dechu se může stát, že vás v noci probudí planý poplach. Větší děťátka mohou během spánku sklouznout z podložky, která monitoruje dech. V případě monitorů, které se zachycují na plence, se stává, že z ní vypadne.

Co dělat, když je to vážné?

V situaci, pokud by dětský monitor dechu začal pípat a vy zjistíte, že dítě nedýchá, okamžitě mu poskytněte první pomoc. Je potřeba, abyste zachovali klid a soustředili se na jeho záchranu. Postupujte následovně:

  1. Zavolejte rychlou zdravotní pomoc. Poté položte miminko na rovnou podložku a zkontrolujte jeho dýchací cesty. Je-li to potřeba, uvolněte zapadlý jazyk.
  2. Dávejte mu umělé dýchání. Vzduch vdechujte do úst i nosíku naráz. Začněte pěti vdechy. Dýchejte rychleji, než je běžné u dospělého člověka a používejte menší množství vzduchu. Hrudník by se měl nadzvedávat stejně jako při běžném dýchání.
  3. Umělé dýchaní kombinujte s masáží srdce. Hrudní kost je třeba stlačit v její dolní polovině bříšky dvou prstů. Použijte ukazovák a prostředník tak, aby špičky prstů směřovali k hlavičce dítěte. Poměr stlačení a vdechů je 15 : 2.

Typy dětských monitorů dechu

Na trhu najdete dva typy tohoto přístroje. Výběr bude záviset hlavně na vašich osobních preferencích.

Deskový monitor dechu

Deskový monitor se skládá z desky, která se položí do dětské postýlky a vyhodnocovací jednotky. Obě části jsou propojené kabelem. Desku monitoru umístíte pod matraci. Je ale třeba, aby nebyla příliš vysoký. Výhodou je, že tento typ dítě nijak neomezuje v pohybu. Problémem je jen to, že ve vyšším věku se dítě lehce přemístí mimo podložku. Dochází tak k falešnému poplachu.

Deskový monitor dechu pro dvojčata

Pro dvojčata jsou na trhu dostupné monitory se dvěma až čtyřmi podložkami. Všechny jsou poté propojeny s vyhodnocovací jednotkou. Je to finančně méně náročné řešení. Důležité je ale, aby každé dítě spalo ve vlastní postýlce. Dvě podložky můžete využít i pro jedno dítě v případě, že se ve spánku často přemisťuje mimo podložku.

Monitor dechu na plenku

Tento typ připnete na plenku. Nedochází tak k tomu, že se dítě ve spánku přesune mimo jeho dosah. Monitor je v přímém kontaktu s dětskou pokožkou, má menší rozměry a snadno ho využijete kdekoliv, i mimo postýlku. Občas se ale může stát, že z plenky sklouzne dolů. A to hlavně u těch dětí, které jsou během spánku velmi pohyblivé. Zároveň jim tento typ může překážet v pohybu.

Víte, jak vybrat nejlepší dětské pleny? Vše podstatné se dozvíte v článku.

Kombinovaný monitor dechu

Na trhu najdete i přístroje, které kombinují dětský monitor dechu a dětskou chůvičku. Kromě monitorování dechu můžete dítě sledovat i pomocí vysílačky. Některé modely umožňují sledování i přes video. Za tento přístroj si ale musíte připlatit.

Chtěli byste si vybrat vlastní vysílačku? Přečtěte si článek, jak si vybrat nejlepší dětskou chůvičku.

Jak vybrat

V prvním kroku výběru zvolte vhodný typ monitoru. Poté následuje porovnání parametrů jednotlivých modelů:

Certifikace

Nejdůležitějším bodem je kontrola certifikace přístroje. Bez zdravotní certifikace monitor dechu nekupujte. Mohlo by se vám lehce stát, že by nefungoval správně. Zdravotní certifikace je naopak garancí bezproblémového fungování.

Počet podložek v balení

Jestliže jste se rozhodli pro deskový monitor dechu, vyberte model se dvěma podložkami. Předejdete tak planým poplachům u dítěte, které se ve spánku často hýbe a posouvá.

Zvukové upozornění a jeho hlasitost

Monitor dechu upozorňuje na jakýkoliv problém za pomoci zvukového alarmu. Zapne se vždy, když je něco v nepořádku. Před nákupem se přesvědčte, že je alarm dostatečně hlasitý vzhledem k tomu, kde bude dítě spát. Je-li to ve vaší ložnici, postačí vám i tišší alarm. Některé děti ale spí už od mala v samotném pokoji. V takovém případě proto raději zkontrolujte hlasitost, aby byla dostatečná vzhledem ke vzdálenosti dětské postýlky od té vaší.

Doba spuštění alarmu

Doba spuštění alarmu se u jednotlivých modelů liší. Alarm se obvykle spustí v momentě, kdy monitor dechu nezaznamená nádech po dobu 20 sekund nebo klesne-li frekvence nádechů pod 8–10 nádechů za minutu.

Světelná signalizace

U většiny modelů alarm doplňuje také světelná signalizace. Výhodou je, když má signalizace více jak jedno světýlko. Jejím úkolem tak bude nejen upozornit na problém, ale také signalizovat, že je všechno v pořádku. Jedna kontrolka signalizuje pravidelné dýchání dítěte a druhá se rozsvítí zároveň s alarmem, nastane-li nějaký problém. Tento fakt oceníte, když se během noci probudíte. Pro kontrolu děťátka vám postačí pohlédnout na světelnou signalizaci, a pak můžete znovu spokojeně usnout.

Kontrolka stavu baterie

Jelikož jsou dětské monitory napájené bateriemi, výhodou je, pokud je vámi vybraný model vybavený indikátorem jejího stavu. Upozorní vás tak na nutnost výměny.

Dosah vysílačky

Rozhodnete-li se pro monitor dechu v kombinaci s dětskou chůvičkou, nezapomeňte zkontrolovat dosah vysílačky. Ten se pohybuje do vzdálenosti až 30 m. Přítomnost stěn ale může tento dosah snižovat.

Závěr

Dětský monitor dechu je součástí prevence před syndromem náhlého úmrtí dětí. Před nákupem ale vyberte typ, který vám bude ve všech směrech vyhovovat. Na výběr máte dětské monitory dechu s podložkou, nebo k připevnění na plenku. U vybraných modelů zkontrolujte, zda mají zdravotní certifikaci. Vyvarujte se koupi přístroje bez certifikace. Porovnávejte také, zda vám vyhovuje hlasitost alarmu a způsob světelné signalizace. Některé modely disponují i kontrolkou, která vás informuje o stavu baterie a potřebě její výměny.

Nový monitor dechu je správně nastavený. Přibližně po dvou letech používání byste ho ale měli kalibrovat. Myslete na to hlavně v případě, bude-li ho po sobě používat více dětí. V takovém případě se obraťte na servisní středisko výrobce a nechte ho zkalibrovat.

Na co dalšího byste neměli zapomenout při pořizování dětské výbavy:

Jak vybrat kojeneckou lahev

Jak vybrat nejlepší odsávačku mateřského mléka

Jak vybrat dětskou postýlku

zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!

Napsat komentář