Pokud patříte k fanouškům cyklistiky, kteří si bez tohoto sportu nedokáží představit svůj život ani po narození dítěte, určitě se vám bude hodit cyklovozík za kolo. Tento cyklovozík je vhodný i pro miminka ve věku několika týdnů. Nemusíte tak své dítě nechávat nikomu na starosti, jednoduše ho vezmete s sebou.
Nabídka na trhu je poměrně široká. Pro usnadnění výběru si přečtěte náš návod. Jednotlivé modely se od sebe odlišují svou konstrukcí, odpružením i rozměry. Rozdíly jsou také ve velikosti kol a typu brzd. Kromě parametrů výběru se zamyslíme i nad jejich výhodami a nevýhodami. A podíváme se také na praktické doplňky k cyklovozíkům.
Typy cyklovozíků
Dětské cyklovozíky najdete na trhu ve třech základních provedeních. Abyste vybrali nejvhodnější typ, zamyslete se nejdříve, jakým aktivitám se jako rodina věnujete.
Klasický cyklovozík
Klasické cyklovozíky za kolo využijete pouze na cyklistiku. Připevňují se na kolo pomocí tyče. S vozíkem nejsou dodávána žádná přídavná zařízení, která by se hodila u jiných typů sportu. Celá konstrukce je přizpůsobena cyklistice bez možnosti přestavení vozíku.
Cyklovozík a jogger
Tento typ je vhodný pro všechny, kteří by chtěli cyklovozík využívat i jako kočárek nebo s ním běhat. Dodává se s jedním předním kolem nebo nástavcem pro jogging. Při koupi myslete na to, že i tento typ je především uzpůsoben pro cyklistiku.
Multifunkční vozík
Multifunkční vozík využijete kromě cyklistiky i při běhu, bruslení i jako kočárek. Pokud rádi jezdíte do náročnějšího terénu, vyberte si multifunkční vozík s joggingovým setem.
Parametry výběru
Hlavním parametrem výběru je kvalita konstrukce. Dále doporučujeme zkontrolovat i ostatní vlastnosti cyklovozíku.
Konstrukce a bezpečnost cyklovozíku
Konstrukce cyklovozíku musí být pevná. Stejně tak i jednotlivé spoje musí být pevné. Podmínkou by měla být certifikace kvality. Spodní část vozíku, kam dítě klade nohy, se vyrábí ze stejné látky jako kabina. U kvalitnějších modelů je hrubší, aby se zlepšila její odolnost vůči opotřebení. Některé modely mají pogumované, nebo plastové dno.
Bezpečnost dítěte je v cyklovozíku zajištěna pětibodovým bezpečnostním pásem. Pro nejmenší je třeba dokoupit vložku, která přizpůsobí velikost prostoru rozměrům dítěte. Pro zvýšení viditelnosti zkontrolujte, zda je dětský cyklovozík vybaven reflexními prvky.
Odpružení
Z hlediska pohodlí při jízdě je mimořádně důležité odpružení cyklovozíku. Z tohoto hlediska existují dva typy:
Neodpružené cyklovozíky
Tento typ je vhodný pro jízdu pouze po rovné vozovce nebo na cyklostezce. Na nerovném terénu by dítě bylo vystaveno každému otřesu. Pokud byste se s neodpruženým vozíkem chtěli vydat do terénu, je třeba podhustit pneumatiky.
Odpružené cyklovozíky
Odpružené cyklovozíky jsou uzpůsobeny pro jízdu i v náročnějším terénu. I když patří mezi dražší, za pohodlí dítěte a jeho zážitek z jízdy to rozhodně stojí.
Rozměry
Vhodný rozměr vybírejte s ohledem na pohodlí dítěte. Platí při tom, že čím větší bude vozík, tím bude i těžší. Vybírat můžete z vozíků pro jedno, nebo dvě děti.
Cyklovozík pro jedno dítě — má menší rozměry a je vhodný pouze pro jedno dítě. Zpravidla je levnější. Nevýhodou může být méně úložného prostoru.
Cyklovozík pro dvě děti — pokud plánujete mít větší rodinu nebo máte dvojčata, vhodnější bude cyklovozík pro dvě děti. Počítejte ale s většími rozměry, váhou i cenou. Předem si zkontrolujte možnost složení, abyste jej mohli pohodlně převážet.
Rozdíly jsou i ve vnitřních rozměrech vozíku. Liší se svou výškou a šířkou. Velmi důležitá je dostatečná šířka modelů pro dvě děti. Každé z nich by mělo mít vedle sebe několik centimetrů prostoru.
Kola
Cyklovozíky mají kola s pneumatikami. Toto řešení podporuje odpružení. Vyrábějí se ve velikostech 16″ a 20″. Pro lepší tlumení nerovností vyberte spíše větší rozměr. S koly souvisí také materiál jejich vnitřní části. Můžete se setkat s plastovými, nebo kovovými disky. Ty druhé mají vyšší životnost. U plastu hrozí riziko prasknutí.
Brzdy
Brzda je nutností jen u cyklovozíků, které nejsou určeny pouze pro cyklistiku. Klasické cyklovozíky ji nepotřebují. O zastavení vozíku se postarají brzdy na kole. Ostatní typy mají některý z následujících druhů brzd:
Parkovací brzda – tvoří ji nylonový popruh obtočený kolem zadní pneumatiky. Zabraňuje pohybu kočárku při zastavení. Využijete ji hlavně při zaparkování vozíku. V praxi se tento typ už tolik nevyužívá.
Nožní brzda – funguje na stejném principu jako nožní brzda u kočárku. Stisknutím nohou uzamknete zadní kolečka vozíku.
Ruční brzda – zpomalí vozík. Neslouží ale na jeho úplné zastavení. Najdete ji na vozících určených na běhání. V případě potřeby pomáhá vozík přibrzdit.
Úložný prostor
Na výletě s malými dětmi potřebujete mít po ruce spoustu drobností. Když kupujete dětský cyklovozík, jedním z kritérií výběru by měla být velikost úložného prostoru. Budete mít dostatek místa pro uložení pití, jídla, plen, kapesníků, náhradního oblečení či hraček.
Hlavní úložný prostor má dětský cyklovozík za sedadlem. Nedávejte do něj rozměrné tvrdé předměty, které by dítě mohly tlouci do zad. Většina modelů nabízí i úložné kapsy před řídítky nebo za kabinkou. K některým cyklovozíkům je možné další kapsy dokoupit.
Nastavitelná řídítka
Pokud kupujete cyklovozík a jogger nebo multifunkční vozík, určitě vás bude zajímat možnost nastavení výšky řídítek. Většinou mají dvě možnosti nastavení výšky. Snadno se ale setkáte i s více výškami. Nastavení výšky provedete jednoduchým způsobem a zabere vám jen několik sekund.
Doplňky pro dětské cyklovozíky
Dětské cyklovozíky se navzájem odlišují množstvím doplňků, které k nim můžete zakoupit. Před nákupem vám doporučujeme se informovat, které z nich jsou k dispozici pro vyhlédnutý model. Nejčastější doplňky jsou:
Dětská vložka (miminkovník)
Ta je určená pro přizpůsobení velikosti prostoru vozíku pro nejmenší miminka. Poskytuje dostatečnou oporu pro jejich křehkou konstrukci. Slouží také pro zlepšení uchycení miminka bezpečnostními pásy. Bez této vložky budou pásy dítěti příliš volné a neplnily by svou funkci.
Pokud plánujete vozit dítě mladší 6 měsíců, v žádném případě ho do vozíku neukládejte bez vložky. Pro děti nad 10 měsíců lze dokoupit opěrky boků a hlavy pro podepření ve vozíku.
Dešťové kryty
Většina cyklovozíků se dodává spolu s dešťovým krytem. Může být připevněný na vozíku, nebo odnímatelný. V deštivém počasí ho přetáhnete na celou kabinu.
Sluneční clony
Odnímatelné sluneční clony chrání dítě před prudkým slunečním jasem. Okno lze zakrýt dle potřeby.
Na závěr
Dětský cyklovozík je bezpečný pro děti staré několik týdnů až kolem 5–6 let. Na ochranu nejmenších miminek před otřesy ale používejte miminkovník. Ten dítě bezpečně obklopí a zajistí rozložení jeho váhy bez zatěžování páteře. Dětský cyklovozík připojíte na zadní osu kola. I když si na jízdu s ním budete muset chvilku zvykat, nakonec ho při řízení ani nepocítíte. Při jízdě myslete na to, že spolu s vozíkem budete mít vyšší váhu. Brzděte proto o něco dříve, než jste zvyklí.
Při výběru začněte volbou vhodného typu vozíku. Odvíjí se od toho, zda ho budete používat jen na kole, nebo také na vození, bruslení či jogging. Dále se informujte o velikosti kol, odpružení, rozměrech a možnosti nastavení řídítek. Určitě by vás měly zajímat i doplňky k cyklovozíkům a velikost úložného prostoru.
Jak vybrat dětskou cyklosedačku