Jak vybrat nejlepší pneumatiky pro automobil

Díváte se někdy na své auto a přemýšlíte, jestli má obuté ty nejlepší pneumatiky? Přemýšlíte, zda jste s koupí svého vozu dostali pneumatiky té nejlepší velikosti, správných vlastností a hlavně bezpečnosti? Nákup pneumatik pro automobily je jednoduchý. Mezi výběrem pneumatik a výběrem těch správných pneumatik je totiž rozdíl. A my vám s ním poradíme v tomto článku.

Velikost pneumatik

První věc, kterou musíte určit, je velikost pneumatiky, kterou potřebujete. Pneumatiky mají různé průměry. Velikost pneumatik, která se hodí k vašemu automobilu, najdete na informačním štítku na vnitřní straně bočních dveří řidiče nebo i v pokynech výrobce. Můžete tam například najít údaj jako P215/60R16 94T. Ve většině případů by vaše nové pneumatiky měly odpovídat této velikosti.

Tehdy můžete vstát a s tímto údajem jít koupit nové pneumatiky. A pokud by vás zajímalo, jak rozluštit tento záhadný kód, který skrývá číslo pneumatik, pomůžeme vám s tím:

První část štítkuP215 / 60R16 – se týká různých rozměrů pneumatiky, jako je šířka a průměr. P je typ pneumatiky, v tomto případě P = passenger, čili jde o pneumatiku pro osobní vozidla. Číslo 215 je šířka pneumatiky přes dezén v milimetrech. Číslice za lomítkem, v tomto případě 60, označuje poměr stran boční stěny k šířce. Písmeno R je zkratka pro radiální konstrukci. Nakonec číslo 16 je průměr kola v palcích (jeden palec = 2,54 cm).

Kratší část v závěru označení se skládá z čísla a písmena. 94 označuje index nosnosti, což je hmotnost, kterou může každá pneumatika unést. Nakonec písmeno T je rychlostní stupeň pneumatiky, který představuje maximální rychlost pneumatiky ve vztahu k indexu nosnosti.

Tyto rozměry pneumatik byste měli samozřejmě respektovat, máte však jen jistý prostor na to, abyste trochu zvýšili index nosnosti a rychlostní kvalifikaci.

Jestliže nakupujete pneumatiky online (ano, i to je možné), můžete snadno najít velikost své pneumatiky na webových stránkách prodejce. Pak stačí, když zadáte rok výroby a model vašeho automobilu a najdete velikost a seznam pneumatik, které budou sedět na váš vůz. Pak si můžete na internetu porovnat recenze pneumatik a vybrat si ty nejlepší.

Jaký typ pneumatik potřebujete?

Každý řidič ví, že základní dělení pneumatik se týká ročního období, pro které jsou určeny. V tomto ohledu se při koupi pneumatik musíte rozhodnout, zda chcete celoroční, zimní, nebo letní pneumatiky. V čem se liší?

Celoroční pneumatiky

Je to světově nejoblíbenější druh pneumatiky, protože, jak již název napovídá, můžete je využívat během všech ročních období. Celoroční pneumatiky poskytují k vozovce mírnou přilnavost, a to i na ledě. Zabezpečují dobru vyváženost přilnavosti za sucha i za mokra. Známé jsou i pro svou výdrž, i po ujetí dlouhých kilometrů jsou téměř v perfektním stavu. Jsou obvykle vhodné pro běžné automobily a SUV.

Existují různé třídy „celoroček“ dle rychlostní klasifikace. Proto seženete celoroční pneumatiky s rozličnou přilnavostí a rychlostí opotřebení. Mimořádně výkonné celosezónní pneumatiky se obvykle dodávají pro sportovní vozy a výkonné sedany.

Protože však tento typ pneumatik byl vytvořen tak, aby zvládly každé roční období, představují kompromis a v extrémním počasí již nejsou tak výhodné. Jsou skvělé pro řidiče, kteří žijí na místech s mírnými zimami, ale tam, kde je hluboká sněhová přikrývka, zledovatělý povrch, sníh a teploty trvale pod nulou, tam budete muset pneumatiky vyměnit za zimní.

Zimní pneumatiky

Nejsou konstruovány pro celoroční použití, ale jen na zimu. To znamená, že během zimní sezóny budete muset koupit další sadu kol a své letní pneumatiky vyměnit. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny ze speciální gumy, která neztuhne při mrazivých teplotách a poskytuje mimořádnou trakci pro zimní podmínky na silnicích, jako je led, bahno a sníh. Mají také hlubší běhoun a více štěrbin, které umí rozbít led a do sněhu se doslova zakousnou.

Zimní pneumatiky se dají snadno identifikovat podle symbolu hory a sněhových vloček zobrazených na boční stěně pneumatiky. Navíc dezén není tak rovnoměrný jako u celoročních pneumatik, obsahuje množství štěrbin. Pokud bydlíte v oblastech s krutějšími zimami, budete je určitě potřebovat.

Letní pneumatiky

Letní pneumatiky se nejlépe hodí pro sportovní vozidla na výkonnostní jízdu, protože poskytují dobrou přilnavost na suchých cestách při vysokých teplotách a při vysokých rychlostech. Směs měkké gumy však nedokáže zajistit dobrou trakci v teplotách vozovky pod 40 stupňů nebo na zasněžených površích.

Letní pneumatika ve své podstatě zvládne tři roční období – určitě s nimi nezkoušejte jezdit v chladném počasí nebo na sněhu. Tento druh pneumatik poskytuje vynikající trakci na mokré vozovce, takže jsou ideální pro jarní přeháňky a letní bouřky. Když teplota klesne pod bod mrazu, tehdy jejich měkká guma ztvrdne, což je činí nezpůsobilými pro jízdu v zimě.

Kromě tohoto klasického dělení podle ročních období, známe i typy pneumatik vyrobených speciálně pro konkrétní účel:

Výkonnostní pneumatiky

Vysoce výkonné pneumatiky jsou vytvořeny pro řidiče, kteří mají rádi rychlou jízdu a výkon. Tyto pneumatiky využívají každý Watt síly vašeho motoru a dokonale přilnou k vozovce, proto se využívají i jako závodní pneumatiky. Mají snížené opotřebení dezénu, a proto nemají takovou dlouhou životnost než jiné typy pneumatik.

Terénní pneumatiky

Pokud rádi jezdíte se svým vozidlem mimo vyšlapané cesty, mohou být vaše terénní pneumatiky perfektní výbavou do boje s nerovnostmi terénu. Tyto pneumatiky jsou navrženy tak, aby zvládly všechny povrchy, od bláta přes písek až po skály – určitě zvládnou i zcela rozbitou cestu!

Sportovně turistické pneumatiky

Turistické pneumatiky jsou pneumatikou prémiového typu vyvinuté pro řidiče, kteří oceňují hladkou, pohodlnou jízdu a vynikající ovladatelnost. Poskytují spolehlivost a dlouhou životnost. Většina turistických pneumatik je celoroční a dokáže zvládnout typické mokré a suché podmínky, nedokáže však zvládnout sníh, teploty mrazu a další extrémní povětrnostní podmínky.

Do blátivého terénu

Existují i ​​pneumatiky určené přímo pro blátivý terén. Jsou vyrobeny tak, že zvládnou měkké povrchy jako je hluboké bahno a písek mnohem lépe než jakékoli jiné pneumatiky. Považujte pneumatiky v bahně za agresivnější variantu všech terénních pneumatik! Hluboký, robustní dezén pomáhá vašemu vozu získat solidní záběr na nejméně pevných terénech. Jejich intenzivní design je ideální pro jízdu v terénu, ale na běžných silnicích nebude takový hladký ani pohodlný.

Načasování výměny

S nákupem nečekejte, dokud se vaše pneumatiky nebezpečně opotřebují. Používání nadměrně opotřebovaných pneumatik je nebezpečné, proto je třeba, abyste pravidelně kontrolovali jejich stav. Minimální hloubka dezénu je 1,6 mm, vše pod tuto hranici znamená už nebezpečí. Nejen to je důležitým parametrem. Dobře odpozorujte, zda se vám některé části pneumatiky neoddělují, nejsou viditelně zdeformované či odřené.

Výměnu pneumatik si vždy načasujte předem a nikdy nechoďte až na doraz, kdy před nasednutím do auta už z dálky vidíte, že vaše pneumatiky že už mají něco odžité. Hladkou a bezpečnou jízdou můžete v konečném důsledku ušetřit nějaké peníze. A určitě tím primárně myslíte na vlastní zdraví.

Stanovte si priority

Výzkum naznačuje, že čím je vozidlo novější, lidé mají tendenci k němu dokupovat doporučené typy náhradních dílů, včetně pneumatik. Avšak s přibývajícím věkem auta se člověk začíná dívat i na cenu. Poohlíží se proto po cenově výhodnějších alternativách. Je třeba, abyste si uvědomili, že koupí jiné pneumatiky, která není doporučená výrobcem (ačkoli na dané vozidlo sedí), můžete počítat se změnou jízdních vlastností automobilu a jiným výkonem.

Je proto jen na vašem zvážení, co má pro vás větší hodnotu. Jízdní komfort, ušetřené prostředky, typ pneumatiky, bezpečnost, či dokonce značka? Vždy si sami určete, která pneumatika je pro vás aktuálně nejlepší.

Závěr

Odborníci tvrdí, že pokud si kupujete nové pneumatiky, měli byste se poohlédnout po takových, jaké jste dostali při koupi. Vy jako zákazník ale můžete mít jiný názor a zvolit si obuv svého vozu podle svého vlastního uvážení.

Jestli se vám líbí způsob jízdy a ovládání vozidla jako dosud, pak si k němu zakupte znovu originální pneumatiky. Je to pro vás i nejlepší a nejbezpečnější možnost. Originální pneumatiky přece byly navrženy přesně pro typ vašeho automobilu a měly by se k němu dokonale hodit. Pokud však chcete změnit jízdní vlastnosti svého vozu, klidně si udělejte menší průzkum a najděte si to nejlepší pro vás. Vždy však myslete na vlastní bezpečnost, ale i dalších účastníků provozu.

Ohledně bezpečnosti za jízdy myslete především na své nejmenší. Dětská autosedačka patří mezí povinnou výbavu při převozu malého dítěte. Podívejte se proto na článek Jak vybrat nejlepší dětskou autosedačku, kde se dozvíte vše podstatné o různých typech, ale třeba i o tom, kdy poznáte, že už je třeba sedačku vyměnit.

Napsat komentář