Jde o malý přenosný přístroj, který nás informuje o čase. V dnešní době se také hodinky stávají důležitým módním doplňkem i pomocníkem při sportu. Výrobci se dnes navíc předhání a nabízí i chytré modely, které poskytují bohaté funkce, jako je měření tepu, krokoměr, ale také dokážou ukázat počasí a dokonce je můžete spárovat s telefonem a číst si přes ně příchozí zprávy. Ty dražší toho umí ale daleko více.
Vždy záleží, jaký typ hodinek máte a kam je nosíte. Někteří lidé mohou mít různé modely, které mění podle konkrétních společenských událostí. Na trhu se také dnes prodává nepřeberné množství rozdělené podle typu hodinek, materiálu, značky, zobrazení času, ale výrobci vyrábí i určené konkrétně pro muže, ženy, unisex, ale i pro děti a pro konkrétní příležitosti. Pro někoho je neméně důležitým parametrem také vodotěsnost.
Jak si vybrat hodinky, to už jsme probírali v předchozím článku. Nyní se zaměříme na to, jak se o hodinky starat. Jde totiž o přesný a přesto tak jemný mechanismus, který si zaslouží citlivé zacházení. Protože stačí i sebemenší vada a přestanou fungovat. V článku vám proto přinášíme důležité informace, abyste věděli, jak se o ně starat a jak nepodcenit jejich údržbu, aby byly v co nejlepší kondici řadu let.
GUESS hodinky
Tento model má analogový (ručičkový) ciferník. Zároveň se jedná o quartzové hodinky, které jsou poháněné baterií. O tu se sami nestaráte, ale měli byste ji přibližně jednou za dva roky dát do servisu na výměnu. Výhodou je, že baterii nemusíte natahovat ani dobíjet. Tento model je unisex, takže hodinky unosí muži i ženy. Řemínek je z kůže, pouzdro z oceli a sklíčko je minerální. Jedná se o nadčasový model, který využijete jak na běžné nošení do práce, tak do společnosti na slavnostnější příležitosti. Odolají dešti, ale do sprchy je neberte. Seženete je ve třech barevných provedeních. Ciferník má průměr 44 mm.
CITIZEN Automatic
Jde o pánské hodinky, které mají analogový (ručičkový) ciferník. Jedná se o mechanický model, jenž má samonatahovací strojek. To znamená, že se hodinky natahují automaticky pohybem vaší ruky. Odpadá vám proto starost s pravidelnou výměnou baterie. Můžete si vybrat ze dvou možných barevných variant ciferníku. Pro tyto hodinky je typické, že vydrží i plavání a běžné potápění v nízké hloubce. Jedná se o odolný model, protože pouzdro i řemínek jsou z oceli. Sklíčko je minerální. Průměr ciferníku je 45 mm.
FESTINA 20373/1
Jedná se o elegantní dámské hodinky. Model disponuje quartzovým hodinovým strojkem a kruhovým ručičkovým ciferníkem. Jednou za čas je třeba dát hodinky do servisu, aby vám vyměnili baterii a provedli běžnou údržbu. Vy se o ně nijak speciálně starat nemusíte. Ciferník je z minerálního sklíčka, pouzdro je z oceli a řemínek je kožený. Model seženete ve dvou barevných variantách. Průměr ciferníku je 33 mm.
Amazfit T-Rex Rock
Pánský model hodinek nabízí pevnou outdoorovou konstrukci, vodotěsnost a vysokou odolnost proti prachu. Pouzdro je z plastu a řemínek ze silikonu. Navíc má opravdu pevné sklíčko, které odolá i náročnějším sportům. Jedná se o chytré hodinky s dotykovým displejem a vysokou výdrží baterie až po dobu 20 dní. Mají spoustu užitečných funkcí, které využijete nejen při sportu. Jsou kompatibilní jak s operačním systémem Android, tak s iOs. Model nabízí čtyři barevné varianty. Průměr ciferníku je 33 mm.
Apple Watch SE 40 mm
Chytré hodinky s dotykovým displejem nabízí kromě sledování času celou řadu dalších funkcí týkající se sportu a pohybu, jako je krokoměr, výpočet kalorií, měření rychlosti, záznam trasy a další. Díky spárování s chytrým telefonem od značky Apple můžete sledovat notifikace, ale dokonce i volat nebo využívat platbu skrze hodinky. Baterie funguje stejně jako u telefonu, hodinky vydrží nabité asi 18 hodin, poté je musíte připojit do nabíječky. Pouzdro je z hliníku a řemínek ze silikonu. Řemínek u tohoto modelu seženete v černé, bílé či růžové barvě. Ciferník má průměr 40 mm.
Druhy strojků u hodinek
Dnešní moderní technologie jsou pokrokové například s chytrými hodinkami, u kterých nemusíte řešit výměnu baterie. Za to je ale musíte pravidelně dobíjet, stejně jako váš telefon. Takové modely většinou na jedno nabití vydrží 2–3 dny.
Quartzové hodinky jsou poháněné baterií, kterou ale nenabíjíte, ale za to byste měli hodinky alespoň každé 1–2 roky nosit na výměnu k renomovanému hodináři. Nikdy ji nezkoušejte měnit sami v domácích podmínkách, jinak je poškodíte. Po nějaké době uplyne životnost baterie. Některé modely mají dokonce funkci (zvanou EOL), a ta vám odhalí životnost baterie. Konkrétně to funguje tak, že pokud se blíží konec životnosti, vteřinová ručička začne poskakovat v intervalech 4 sekund. Jestli se tato situace u vás objeví, neváhejte s výměnou příliš dlouho, jinak dojde k vážnému poškození mechanismu.
Naopak mechanické hodinky nemají baterii ani žádnou elektroniku, kterou byste museli vyměňovat, ale za to vyžadují pravidelné natahování, které ale musíte provádět ručně. Vždy záleží na strojku a modelu, ale většinou vydrží natažené jeden den. Další nevýhodou je, že když je natáhnete více, půjdou nepřesně. Jedná se ale o původní typ chodu, který oceňuje spoustu milovníků klasických hodinek. Dále existují automatické hodinky, které se natahují samy pravidelným nošením a vaším pohybem ruky. Jsou ale závislé na pohybu. Když je tedy necháte po nějaký čas ležet, po pár dnech se zastaví.
Vodotěsnost versus voděodolnost
Tento parametr může být pro někoho nezbytným při výběru hodinek. Dejte si ale pozor. Pokud je na nich napsáno „water resist“ (vodotěsnost), neznamená to, že se s nimi můžete sprchovat, koupat v bazénu či potápět. Naopak to znamená, že jsou odolné vůči zvýšené vlhkosti, jemnému dešti a prachu.
Hledáte-li hodinky například do bazénu, zaměřte se na takové, které budou mít označení „wateproof“ (voděodolnost). Jen takové vydrží běžné vodní aktivity. Hledáte-li model, se kterým byste se mohli potápět, zaměřte se na takové, kde výrobci uvádí skutečnou hloubku v metrech, do které se s nimi můžete ponořit.
Pozor na vnější vlivy
Na jejich životnost a odolnost hodinek má vliv spousta vnějších vlivů, které byste neměli nikdy podcenit. Dojde-li ke kontaktu se slanou vodou, omyjte je naopak sladkou čistou vodou a nakonec usušte suchou utěrkou. Hodinky nesnesou prudké změny teplot. Nikdy je nenamáčejte do horké vody. Pokud se v létě rozpálí na slunci, nevstupujte s nimi do studené vody. Zároveň byste se s nimi měli vyhnout návštěvě sauny nebo vodní páry. Tohle všechno přispívá ke ztrátě vodotěsnosti.
Jak již bylo zmíněno výše, jde o velmi citlivý přístroj, proto se u hodinek vyhněte nárazům a pádům, které mohou způsobit poškození, jenž může být i nevratné. Snažte se proto zamezit nevhodnému a neopatrnému zacházení. Dalším rizikem pro ně je magnetické pole. Jak je to rizikové? Především u mechanických hodinek to může způsobit buď zrychlený, nebo naopak zpomalený chod či jejich úplné zastavení. Většinou to způsobují malé magnety umístěné v počítači, reproduktorech, telefonu, ale někdy i ve fénu nebo vysavači. Proto hodinky raději neodkládejte do blízkosti této elektroniky a spotřebičů. Pokud se vám to ale stane, vyžaduje to specializovaný zásah odborníka. Nemusíte se ale obávat, že by došlo k trvalému poškození.
Co dalšího je pro ně rizikem? například různé kosmetické přípravky a parfémy, které byste na sebe neměli aplikovat tak, aby se dostali přímo na pouzdro ani řemínek.
Dopřejte jim specializovaný servis
Ať už máte doma jakýkoliv typ hodinek, je důležité se o ně starat. Máte-li mechanický typ s vyměnitelnými bateriemi, měli byste je dávat alespoň jednou za dva roky na seřízení k hodináři, který vymění baterii, prověří těsnění a celkově je zkontroluje.
Pokud na nich vidíte nějakou vadu, nikdy se je nesnažte sami opravit nebo vyčistit. Velmi snadno poškodíte celý mechanismus a možná už nadobro. Pokud byste je chtěli například otevřít a vyčistit dechem, jen to zhoršíte. Dovnitř se tak dostane vlhkost a prach a jednotlivé miniaturní součástky ještě více poškodíte. Svěřte je raději do autorizovaného servisu, kde se o ně kvalitně a bezpečně postarají.
Dopřejte jim ultrazvukové čištění
Kromě servisu, tedy kontroly těsnění a výměny baterie, byste měli nechat hodinky vyčistit. Tím se z hodinek odstraní nečistoty, které se v nich usadily. Měli byste je proto vyčistit alespoň jednou za rok. Odborník používá ultrazvuk, kterým vyčistí pouzdro, ale také řemínek. Tím se prodlouží jejich životnost a získají opět perfektní vzhled.
Tipy
- Starejte se pečlivě o své hodinky, aby vám vydržely řadu let
- Nechte si je pravidelně seřizovat a čistit v servisu pomocí ultrazvuku
- Nikdy je sami neopravujte, jde o velmi citlivý mechanismus
- Dejte u nich pozor na prudké změny teplot
- Vyhýbejte se silným nárazům, které je mohou poškodit
- U vodních aktivit si dejte pozor, a byly opravdu voděodolné
- vždy je odkládejte na suché a bezpečné místo
Závěr
Hodinky jsou důležitým doplňkem, který využíváme na běžně nošení, jako doplněk do společnosti nebo i jako pomocníka při sportování. Zároveň jde o velmi citlivý strojek uvnitř, který vyžaduje, abyste u nich předcházeli nárazům či pádům. Měli byste se o ně starat. Dopřávat jim pravidelně servis a čištění ultrazvukem. Každý model je ale jiný a vyžaduje odlišnou péči. Proto se předem zaměřte na to, jaký je pro vás vhodný a tomu přizpůsobte i následnou péči. Chytré hodinky nabíjíte pomocí kabelu nebo bezdrátové nabíječky. Pak jsou tu ale také mechanické a quartzové modely, které nenabíjíte přes kabel. Buď je nabíjíte pohybem ruky nebo je potřeba hodinky jednou za čas odnést do servisu. Vybírejte si proto pro vás nejvhodnější model.
A co vy? Jak se staráte o své hodinky?
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!