Ať už plánujete výlet na jedno odpoledne, nebo naopak vícedenní cyklovýlet, je dobré se řádně připravit, aby vás na cestě nic nepřekvapilo. Znáte to, taková neočekávaná situace se může projevit během vteřiny. Po cestě můžete píchnout, u hospody vám někdo může ukradnout kolo. Když se předem připravíte, tyto a jiné scénáře hravě zvládnete vyřešit nebo jim naopak zvládnete předcházet. Skvěle se k tomu hodí citát: „kdo je připraven, není překvapen.“
Důležité je ale hlavně to, že u kola, stejně jako u jiných předmětů, součástky časem stárnou a dochází k opotřebení. Rychlost stárnutí ale vždy záleží na konkrétně použitých materiálech a konstrukci, ale také na péči, kterou kolu věnujete. Proto přípravu kola na aktuální sezónu nijak nepodceňte.
V článku vám poradíme, jak se správně připravit před jízdou, jaké kroky zásadně nevynechat a co si určitě s sebou přibalit na kolo.
Blackburn Grid — servisní brašna
Malá servisní brašnu snadno umístíte pod sedlo a uschováte do ní nezbytnosti na cestu. Vejdou se tam i dvě duše a malý set nářadí. Vnitřek je polstrovaný a vnější materiál je voděodolný, takže mu neublíží ani jízda v dešti. Navíc jsou na něm reflexní prvky, takže zajišťuje i bezpečnost během jízdy. Brašna váží pouhých 70 g a poskytuje objem 0,6 l.
Force Noem — brašna na zadní nosič
Tento typ brašny se přidělává jednoduše díky popruhům na zadní nosič a je vhodný na vícedenní výlet na kolech. Na vnější straně má reflexní prvky pro lepší bezpečnost. Disponuje dostatečným prostorem se dvěma velkými a dvěma malými kapsami. Materiál je vodoodpudivý, takže se nemusíte bát ani jízdy v dešti. Objem je 36 l. Hmotnost samotné brašny je 1,08 kg. Maximální nosnost je 15 kg.
Ergon ST Gel — sedlo na kolo
Jedná se o typ sedla, které je označované jako turistické, využijete ho bez problému i na delší vyjížďky. Anatomicky je určené spíše pro muže, a to kvůli tvarování v oblasti intimních partií. Je vyrobené z kvalitních materiálů, a to hlavně z ortopedické pěny. Navíc má uvnitř i gelové vycpávky, které podtrhnou dostatečný komfort. Sedlo je k dispozici v klasické černé barvě. Jeho hmotnost je 350 g.
Shimano — cyklistické tretry
Jedná se o speciální typ, který bez problému využijete jako turistickou obuv při chůzi, ale hodí se i jako cyklistická obuv na kolo. Je vyrobená z kvalitních materiálů, které zajistí dostatek pohodlí. Podrážka je vyztužená skelnými vlákny. Zapínání je zde zajištěno pomocí rychlošněrování, a to s pásky na suchý zip. Boty navíc disponují ventilačními otvory pro snadné odvádění potu. Také poskytují nízkou hmotnost, a to pouze 0,348 g.
Rudy Project Propulse — cyklistické brýle
Tento model brýlí je unisex a hodí se pro využití při sportu, hlavně na kole. Ochrání vás například před létajícím hmyzem, prachem či slunečním svitem. Mají také dva páry vyměnitelných skel, čiré a šedé. Navíc disponují ochranou proti UV záření. Výhodou je tady nastavitelný nosník i stranice, takže si je přizpůsobíte podle svých potřeb. Seženete je v černé, ale i červené variantě.
Údržba kola je základ
Základem je, abyste provedli řádnou údržbu. Tu hlavní byste měli provést vždy po zimě. Pokud si nevíte rady, nebo si na to netroufáte, svěřte své kolo do servisu, kde vám ho důkladně zkontrolují od A do Z. Před každou cestou byste ale měli sami provést i malou kontrolu. Tento krok nevynechte ani před krátkým výletem, ať vás na cestě opravdu nečeká žádné nepříjemné překvapení a vy si pak nevyčítáte, že i sebemenší poruchu jste mohli odhalit předem doma. Taková situace je nepříjemná, a vy zbytečně ztratíte den, který jste si mohli užít sportem.
Na co vše je potřeba po zimě dohlédnout:
- Zkontrolujte, zda jsou dotažené šrouby. Udělejte to tak, že kolo zvednete pár centimetrů na zem, a pak pustíte. Pak už jen koukněte na to, zda se po této manipulaci neuvolnil některý ze šroubů, případně ho dotáhněte.
- Před jízdou si vždy zkontrolujte obě duše na kole, ty mají totiž tendenci se po 7-14 dnech vyfukovat. Na cestu si vždy zabalte také pumpičku, náhradní duši a lepicí pásku pro případ nechtěného propíchnutí. Možné poškození pláště či duše už třeba odhalíte před cestou. Stejně tak špatně je i oježděný vzorek na plášti. Při jízdě s ojetým vzorkem riskujete zranění. Kolo tak navíc ztrácí dostatečnou sílu a záběr.
- Na boku pláště vždy najdete informace od výrobce o tom, jak velká duše je třeba i to, jak byste ji měli nahustit. Budete-li jezdit na tvrdém povrchu, nafoukněte ho na horní hranici. Pokud budete jezdit spíše v přírodě, dofoukněte ho k nižší uvedené hranici.
- Zásadní pro bezpečnost jsou bezesporu brzdy. Ty byste měli kontrolovat nejen po zimě, ale kdykoliv před jízdou. Vždy je prohlédněte, zda jsou čisté a přesvědčte se o jejich dobrém stavu. Kromě běžné kontroly je ale také nechte jednou za čas zkontrolovat zkušeným mechanikem. Ten třeba zachytí problémy, o kterých ví ani netušíte.
- Zkontrolujte další bezpečnostní prvky na kole, jako jsou odrazky a světla. Zda jsou správně nainstalované, sedí, jak mají a fungují. Vyrážejte jen tehdy, budete-li si jistí, že budete dostatečně vidět, ať už pojedete večer nebo během dne za zhoršené viditelnosti.
Pokud ještě před cestou kupujete zcela kolo nebo chcete to staré nahradit, přečtěte si také náš článek, jak vybrat správné kolo.
Zabalte si servisní brašnu
Jak už bylo zmíněno výše, některé drobnosti byste měli vozit vždy s sebou. K tomu vám poslouží malá brašna, kterou snadno přiděláte na rám, nebo pod sedlo. Vejde se vám tam malá sada nářadí, náhradní plášť či lepicí páska. Na rám si také připevněte pumpičku a do držáku lahev s vodou. Když se vám kolo porouchá někde v lese nebo mimo civilizaci, tyto drobnosti určitě oceníte. Navíc vám nezaberou téměř žádné místo a bez problému je uvezete. Berete-li toho více, existují také brašny s větším objemem, které umístíte například na zadní nosič.
V případě, že se chystáte na delší výlet nebo hodláte dokonce i někde přenocovat (třeba ve stanu), určitě oceníte velké brašny třeba o objemu 36 litrů a více, které se umisťují na zmíněný zadní nosič. Tam dáte dostatek věcí, které nemusíte nepohodlně vozit například v krosně na zádech.
Upravte si správně sedlo
Při jízdě na kole je důležité hlavně správné sedlo, které vám zajistí dostatek komfortu. Při špatném výběru se na něm budete naopak trápit. Zaměřte se hlavně na jeho správné nastavení, protože ani to nejlepší sedlo nesplní vaše očekávání, pokud bude příliš nízko, nebo naopak vysoko. Nastavte si výšku, ale také sklon a posun. Pokud si nevíte rady, vše důležité jsme pro vás sepsali do článku, jak vybrat sedlo na kolo.
Bezpečnost nade vše
- Než vyrazíte na kolo, zkontrolujte si, zda je na něm vše tak, jak má být. Po zimě ho vždy sami prohlédněte, nebo ho dejte do specializovaného servisu. Veškeré bezpečnostní prvky kontrolujte vždy v průběhu sezóny.
- Vyvarujte se jízdě bez helmy. Jen tak se vyvarujete neštěstí. I u helmy si před jízdou zkontrolujte, zda je v pořádku, zda vám správně sedí a neuvolňuje se.
- Součástí bezpečnosti je také zámek na kolo. Ten s sebou můžete vzít kamkoliv na kratší i delší cestu. Nezabere vám téměř žádné místo a může se hodit, třeba když se po cestě rozhodnete zastavit a nechat kolo bez dozoru, ať už před hospůdkou nebo se vydáte na pěší výlet, třeba na prohlídku zámku. Na výběr máte různé možnosti, například lanový nebo skládací zámek. Ten druhý je dražší, ale za to bezpečnější.
Bezpečnost při jízdě na kole je nejdůležitější. Proto věnujte dostatečnou pozornost také výběru správných světel a reflexních prvků. Ty byste měli také před každou jízdou kontrolovat. Nejsou důležité jen v noci, ale i za jízdy během dne, kdy může být také zhoršená viditelnost pro řidiče aut, a to třeba v dešti nebo v mlze. Jak si vybrat světlo na kolo jsme sepsali do jednoho z našich článků.
Další vybavení na kolo
- Nevyhovuje-li vám brašna na kole, vyberte si batoh, ale vybírejte pečlivě. Zvolte spíše konkrétně cyklistický batoh, který je na vržený tak, že se nebudete potit na zádech. Navíc má na sobě reflexní prvky, které zvýší vaši bezpečnost při jízdě.
- Pokud jezdíte nepravidelně, asi si vystačíte s lepšími teniskami. Ale jestli jste se stali pravidelnými jezdci, určitě přemýšlíte nad kvalitní obuví na cyklistiku. Vyberte si proto vhodné cyklistické boty, které jsou navržené pro tento typ sportu a zvýší nejen váš komfort, ale také celkově zkvalitní pocit z vaší jízdy. Přečtěte si proto náš článek, jak vybrat cyklistické tretry či boty na kolo, kde se dozvíte vše důležité.
- Užitečnou pomůckou jsou také cyklistické sluneční brýle. Neoslní za jízdy váš zrak před sluncem, ale ochrání vás i před větrem, ale i hmyzem, či létajícím prachem, kterého je na cestě spoustu. Zaměřte se hlavně na vlastnosti skel a případně i nějaké speciální funkce (například ochrana proti UV).
- Mějte u sebe vždy dostatek vody v lahvi. Tu si snadno přidáte do držáku na kolo. I kdybyste jeli jen na dopolední projížďku, může se vám stát, že bude velmi teplé počasí nebo někde píchnete a přepadne vás náhle žízeň. Ne vždy je pak po ruce občerstvení. Cyklistika je sport, kde je potřeba se dostatečně hydratovat v průběhu celé jízdy. Jezdíte-li často a pravidelně, možná spíše oceníte batoh s vodním rezervoárem. Ten vám umožní pít z hadičky přímo za jízdy, takže ani nemusíte zastavovat.
Závěr
V článku jsme pro vás shrnuli to základní, na co byste se měli zaměřit, než vyrazíte na kolo. Vždy se zaměřte pečlivě na údržbu svého kola. To zkontrolujte vždy po zimě i před nějakým vícedenním výletem. Některé detaily a bezpečnostní prvky byste měli kontrolovat v průběhu celé sezóny před každou započatou jízdou. Na cestu si nezapomeňte sbalit některé důležité věci, jako je servisní brašna (kam byste měli dát náhradní plášť a set nářadí), zámek či pumpička na kolo. Postarejte se také o kvalitní výbavu, jako jsou cyklistické boty, ale i cyklistické brýle. Ty ještě více zkvalitní vaši jízdu a umocní váš zážitek na kole.
Myslete vždy na bezpečnost. Mějte na kole či na svém oděvu reflexní prvky. Mějte nasazenou helmu (sežeňte tu správnou velikost, aby vás v případě pádu dostatečně ochránila). Ať už jedete po silnici nebo po cyklostezkách, jezděte vždy opatrně a v souladu se silničními předpisy.