Jak vybrat kancelářskou židli

Při práci za psacím stolem je pro vás důležité si zajistit pohodlné a zdravé sezení. Zvláště tehdy, pokud máte sedavé zaměstnání. Kancelářské židle by proto měly splňovat určitá kritéria. Ta závisí na tom, jak často a kde budete židli využívat. Pro každodenní sezení za počítačem se zaměřte na možnosti polohování či ergonomii.

Do domácí kanceláře určené na občasné využití budete pravděpodobně dbát i na design. Vybírejte podle rozměrů židle a použitého materiálu na výrobu, mechaniky polohování, ale i dle vaší hmotnosti a jiných parametrů. O všech se dozvíte v následujícím návodu.

Kancelářská židle, nebo křeslo?

Při výběru vhodného sezení do vaší kanceláře se jistě setkáte s pojmy kancelářská židle a kancelářské křeslo. Na úvod si proto vysvětlíme, jaký je mezi nimi rozdíl.

Kancelářské židle jsou určené pro každodenní několikahodinové sezení. Tomu jsou přizpůsobeny jejich ergonomické vlastnosti. Mají také lepší možnosti polohování.

Kancelářská křesla mají opěradlo mírně nakloněné dozadu. V křesle se můžete pohodlně opřít, přemýšlet, či relaxovat. Jelikož se však opěradlo nedá polohovat, při delší práci neposkytnou oporu vašemu zádům. Kancelářská křesla jsou proto vhodnější jen na občasná využití.

Parametry výběru kancelářské židle

Při výběru konkrétního modelu židle do kanceláře byste měli zvážit několik parametrů. Nejdůležitějším je komfort vašeho sezení. Výběr budou ovlivňovat ale i jiné faktory.

Ergonomie

Při dlouhém sezení za psacím stolem oceníte nejen pohodlí, ale i zdravé sezení. Před nákupem proto hledejte ergonomické kancelářské židle. Takový typ židle kopíruje tvar vaší páteře, čímž jí poskytuje oporu, snižuje zátěž zádového svalstva a zvyšuje komfort při sezení. Předejdete tak problémům s krční páteří a bolestem zad. Pohodlí při sezení navíc snižuje únavu. Tento fakt pozitivně ovlivňuje produktivitu práce i celkové naladění.

Některé modely umožňují nastavení bederní opěrky. Tento fakt přivítají zejména osoby vyššího vzrůstu, pro které je nastavení bederní opěrky na modelech bez polohování nevyhovující.

Pro dokonalý komfort sezení zkontrolujte také tvar sedadla. Při častém používání vybírejte židle s anatomicky tvarovaným sedadlem, která vám poskytnou daleko lepší komfort. Výrazně ploché sedadlo snadno vylepšíte dodatečně zakoupeným podsedákem. Měl by být výškově nastavitelný, případné odchylky ve vlastní výšce můžete řešit dobře zvolenou podložkou pod nohy.

Možnosti nastavení

Po několika hodinách za počítačem oceníte možnosti nastavení a polohování. Pro vaše záda i končetiny je totiž důležité, abyste neseděli v jedné poloze. Polohu proto občas změňte, protáhněte se nebo se projděte po místnosti.

Možnosti nastavení využijete pro přizpůsobení výšce vaší postavy. Při sezení je důležité, aby sedadlo odspodu netlačilo na stehna. Chodidla by měla být položena na zemi. V žádném případě by neměla viset. Při ideálním nastavení židle budou vaše kolena ohnutá v úhlu 90°.

Důležité je také polohování opěradla a bederní opěrky. Pro modely vybavené opěrkou hlavy a loktů je důležité, aby se i ty daly nastavit podle vašich potřeb.

Dětské kancelářské židle

Při možnostech nastavení ještě chvíli zůstaneme, a to díky dětským kancelářským židlím. Pro děti vybírejte dětské židličky. Jsou lépe přizpůsobené jejich váze i anatomii. U dětských typů je velmi důležitá možnost jejich nastavení. Budete tak moci regulovat výšku sezení dítěte podle toho, jak poroste.

Doba využití

Výběr kancelářské židle ovlivňuje i to, jak často ji budete využívat a kolik času na ní průměrně strávíte. Podle doby využití si zvolte:

Kancelářské židle na 3 hodiny sezení

Tyto modely jsou určené na občasnou práci v domácí kanceláři. Snadno si tak vyberete z levnějších modelů. Nemusíte přihlížet ani ergonomickým vlastnostem. Rozhodnutí výběru, pro občasné použití, ovlivňuje nejčastěji cena a design židle. Na příležitostné použití jsou vhodná také kancelářská křesla, o kterých jsme se již výše zmiňovali.

Kancelářské židle na 8 hodin sezení

Na každodenní sezení do 8 hodin potřebujete kancelářskou židli s bederní opěrkou, případně i s opěrkou hlavy. Pro takovou dobu sezení nejsou vhodné modely bez možností nastavení. Zvolená židle by měla poskytovat možnosti nastavení sedadla, opěradla a opěrky rukou.

Kancelářské židle na více než 8 hodin sezení

Na sezení po dobu delší než 8 hodin denně kupujte kancelářskou židli s polohováním a ergonomickým tvarováním. Pro vaše tělo je důležité, aby vám opravdu dokonale vyhovovala. Zabráníte tak vzniku problémů s pohybovým a oběhovým systémem.

Kancelářské židle na 24 hodin sezení

Modely určené pro náročné sezení na 24 hodin bývají označeny symbolem Nonstop. Měly by splňovat všechna kritéria pro zdravé a pohodlné sezení s možnostmi nastavení různé výšky i poloh. Z hlediska životnosti je také důležitá kvalita použitých materiálů.

Typ mechaniky ovládání

Kancelářské židle se od sebe liší i typem mechaniky ovládání

Pevná mechanika

Tento typ židle umožňuje pouze nastavení výšky opěradla. Najdete ho na dětských židlích. Na takové židli nelze nastavit hloubku sezení ani sklon opěradla.

Kloubová mechanika

Kloubová mechanika umožňuje nastavit výšku a sklon opěradla a také hloubku sezení. Na některých modelech je toto ovládání možné pomocí plastových šroubů, na jiných pomocí páčky. Kancelářské židle s kloubovou mechanikou patří mezi levnější modely.

Houpací mechanika

Houpací mechaniku najdete zejména na kancelářských křeslech. Jak z jejího názvu vyplývá, umožňuje příjemné houpání. Tento typ mechaniky lze nastavit podle vámi požadované síly protiváhy, nebo naopak houpání zcela zablokovat.

Synchronní mechanika

Pokud hledáte kancelářské židle s možností nastavení opěradla do požadovaného sklonu, vybírejte modely se synchronní mechanikou. Toto řešení umožňuje změnu polohy sezení, a je proto vhodné pro židle, na kterých budete trávit 8 nebo více hodin času.

Synchronní mechanika naklápí židli přesně podle vaší aktuální polohy. Pokud se předkloníte, předkloní se i opěradlo a zároveň poklesne sedadlo a naopak. Na židli je při tom možné nastavit tuhost pohybu mechaniky. Pohyb je také možné zablokovat.

A-synchronní mechanika

I židle s tímto typem mechaniky jsou určeny na několika hodinové náročné sezení. A-synchronní mechanika umožňuje samostatné nastavení sklonu opěradla, výšky a polohy sedadla. Dosáhnete tak několik variant poloh.

Nosnost a rozměry

Kancelářská židle by měla odpovídat vaší hmotnosti. Rozměry židle budou záviset na vašich tělesných proporcí. Židle by měla vyhovovat délce vašich končetin, trupu, šířce boků a samozřejmě také tělesné výšce.

Materiál

Pro životnost, ale i vaše pohodlí při používání je důležité přihlížet i na materiál židle. Ten se liší podle jejích jednotlivých částí.

Materiál konstrukce — můžete se setkat s konstrukcí z plastu nebo kovu. Pro delší životnost a vyšší nosnost vybírejte modely s kovovou konstrukcí.

Materiál sedáku a opěrek — tyto části kancelářských židlí se vyrábějí z plastu a překližky. Z těchto materiálů je odolnější překližka. Výplň sedáku bývá z polyuretanové pěny. Pokud je vyrobena z molitanu nebo jiného méně kvalitního materiálu, po čase se sedadlo prosedí.

Materiál potahu — na delší sezení jsou nejvhodnější prodyšná síťovina a omyvatelné materiály, jakým je například koženka. Můžete si vybrat i textilní čalounění. Při tomto materiálu však musíte počítat se složitějším čištěním. Pokud hledáte luxusní provedení, na trhu najdete i modely čalouněné kůží.

Materiál koleček — zvolený materiál koleček závisí na typu podlahy, na níž budete kancelářskou židli používat. Na vinylovou, dřevěnou nebo plovoucí podlahu vybírejte pogumovaná kolečka. Na koberec jsou vhodná plastová kolečka.

Na závěr

Výběr kancelářské židle závisí na mnoha faktorech. Nejdůležitějším je to, jak často a jak dlouho kancelářskou židli využíváte. Od toho se odvíjí vaše požadavky na ergonomické vlastnosti, materiál jednotlivých částí židle, možnosti nastavení a typy mechaniky polohování. Nezapomeňte na správné rozměry a nosnost. Ty by měly vyhovovat vaší váze a proporcím vaší postavy.

Při koupi židle do kanceláře je důležitý i design. Ten by měl především vyhovovat vašemu osobnímu vkusu a ladit s ostatním zařízením místnosti. S designem úzce souvisí zvolený potahový materiál. Při jeho volbě nezapomeňte předem zvážit vaše požadavky na prodyšnost, životnost a možnosti čištění.

Kromě kvalitní židle, myslete i nato, jak vybrat postel pro dokonalý spánek, abyste si zajistili kvalitní a komfortní spánek během každé noci.

Napsat komentář