Jak vyčistit sedací soupravu

Kdy naposledy jste čistili svou sedačku v obývacím pokoji? Sedací souprava je místem, kde se udržuje spoustu bakterií, roztočů a prachových nečistot, aniž bychom to vůbec na první pohled viděli. Navíc se na ní velmi snadno vytvoří skvrna, která se už ale hůře čistí. Určitě byste takovou nehodu měli řešit hned a nečekat, až zaschne. V článku vám poradíme, jak konkrétně vyčistit různé nečistoty a jak se o pohovku starat, aby vám sloužila co nejdéle.

Ošetřete novou sedačku

Pořídili jste si novou sedačku do domácnosti? Super. Ale na ochranu textilie a její čištění byste měli myslet už při nákupu, aby vám posloužila mnoho let. Mnozí výrobci vám doporučí novou sedačku impregnovat ihned po koupi. Vytvoří se tím na sedačce ochranný film, čímž zvýšíte její odolnost proti znečištění, ochráníte ji před blednutím barev, ale také celkové prodloužíte její životnost. Vždy vybírejte speciální čisticí prostředek na impregnování, nespokojte se s běžným čističem, který by mohl sedačku nenávratně poškodit. Také se zaměřte na prostředek podle typu sedačky. Jiný určitě použijete na koženou a jiný na textilní sedačku. Kromě impregnačního prostředku budete potřebovat také vysavač, hadřík a čistič na bázi pěny.

Pamatujte, že impregnace není trvalá, ale je potřeba ji po čase obnovit. Kromě prvního ošetření po nákupu se pak doporučuje impregnovat nejlépe jednou za půl roku.

Starejte se o ní pravidelně

Jednou za týden byste měli vysát prach, drobky a jiné nečistoty, které na sedačce každý den usedají. V textiliích, tedy i v sedačkách, se totiž udržují výrazné alergeny, jako jsou roztoči, prachové částice a jiné možné bakterie.

Sedačku můžete od prachu i vykartáčovat jemným kartáčem nebo otřít hodně vyždímaným hadrem. Chcete-li ji vyčistit ještě důkladněji, pořiďte si vysavač na mokré vysávání, s nímž odstraníte i zažrané skvrny. Jakmile se na ní objeví sebemenší skvrna nebo nečistota, nečekejte, až zaschne, ale ihned ji odstraňte.

A jak již bylo zmíněno výše, kromě pravidelné a běžné údržby ji dopřejte i důkladné čištění alespoň 2x za rok. Jestli se vám ale do čištění přeci jen z nějakého důvodu nechce nebo si na to netroufáte, nevadí. Není vůbec špatné si na to najmout úklidovou firmu, která se na to specializuje a ví, jak ji odborně vyčistit. Většinou by vám měla nabídnout možnost suchého, nebo mokrého čištění. Rovnou si můžete nechat vyčistit i různá křesla, židle, ale i koberce a další textilie, kde se také drží různí roztoči a bakterie. Takové firmy mají mnohdy větší záběr, zaměřují se nejen na hloubkové čištění i impregnace sedaček, ale někdy vám nabídnou také impregnace koberců či podlah.

Dejte na ni potah

Pokud se bojíte častého znečištění (například od dětí nebo domácích mazlíčků), pořiďte si na ni potah nebo deku. Zmírníte tím riziko skvrn. Existují i speciální protiskluzové a voděodolné deky, které jsou určené přímo na sezení na pohovku. Nezapomeňte ale na to, že i takový potah nebo deku byste měli udržovat a jednou za čas vyprat. Potah jednoduše navléknete na sedačku a přizpůsobí se jejímu tvaru. Zároveň ho můžete kdykoliv sejmout a vyprat. Deku většinou přehodíte jen přes tu část, na které sedíte. Obojí můžete sehnat v různých barevných provedeních.

První pomoc při problematických skvrnách

Skvrny na sedačce je potřeba odstranit rychle, jinak zaschnou a pak už je možná nikdy nedostanete pryč. Na většinu z nich vám pomůžou speciální čisticí prostředky. Někdy ale nemusíte ihned běžet do obchodu a kupovat drahé čističe. Vystačíte si i s tím, co najdete běžně doma. Mezi nejčastější skvrny patří:

káva — posypte čerstvou skvrnu solí, jemně vetřete do sedačky a nechte působit. Potom dočistěte vodou s šamponem nebo žlučovým mýdlem.

pivo — na skvrny od piva vezměte ideálně teplou vodu a tu smíchejte s některým čističem (žlučovým mýdlem, šamponem, práškem na praní).

mastné skvrny — můžete si pořídit speciální čisticí prostředek na mastné skvrny. Nebo jednoduše vezměte teplou vodou a použijte na to trochu mýdla. Další možností je zkusit citron, ocet nebo alkohol. I to by na ně mělo zabrat.

žvýkačka — pokud máte na sedačce něco lepkavého, co se tam přilepilo, třeba žvýkačku, pomůže to jedině zmrazit a oddrolit.

krev — neotírejte to teplou, ale naopak studenou vodu. Potom to dotřete vlažnou mýdlovou vodou. Případně zkuste i vodu smíchanou s citronovou šťávou a otírejte od středu směrem ke kraji.

propiska — při ušpinění propiskou vyzkoušejte lak na vlasy nebo líh. U lihu ale nejprve zkuste malé množství někam na méně viditelnou část, aby se vám pak nestalo, že vám to kromě skvrny odstraní i barvu textilie z té vaší sedačky.

Pokud máte koženou sedačku, na tu platí trochu jiná pravidla. Z kůže skvrnu většinou setřete vlhčeným hadrem, případně v kombinaci s mýdlem. Pro všechny případy a horší skvrny ale neuškodí mít doma speciální prostředek na čištění kůže a koženky.

Další tipy pro udržení dlouhé životnosti

  • neumisťujte sedačku těsně vedle radiátoru nebo ke krbu. Vysoká teplota ji neprospěje, ale naopak sníží její životnost.
  • nevystavujte sedačku na přímé slunce, protože přímým zářením blednou barvy a opět ztrácí kvalitu a životnost.
  • chraňte svou sedačku před svými mazlíčky i před ostrými předměty, těžko pak budete spravovat díru na potahu, aby to nebylo vidět.
  • pro čištění i impregnaci používejte jen speciální prostředky, které ji nijak nezničí.
  • jakoukoliv skvrnu ihned odstraňte, nečekejte na to, až zaschne a zničí vám sedačku, navíc to nebude vypadat hezky a nijak to nezakryjete.
  • čistěte ji pravidelně, starejte se o ní, aby vám sloužila co nejdéle.
  • pokud si s něčím nevíte rady, nebo si netroufáte na domácí čištění sami, nebojte se najmout si na to specializovanou firmu.

Závěr

Už víte, jak se správně starat o svou sedačku, aby vám sloužila co nejdéle? Dopřejte ji potřebnou péči. Vysávejte ji pravidelně. Pokud se vytvoří skvrny, ihned je odstraňte. Nemusíte hned běžet do obchodu a kupovat čisticí prostředky na různé druhy skvrn. Jednoduše je zkuste je odstranit i tím, co najdete běžně doma. Důkladné čištění naopak nemusíte provádět každý týden ani měsíc. Ale aspoň párkrát do roka byste ji měli impregnovat. Jestli se bojíte častějších skvrn, pořiďte si na ni deku nebo speciální potah.

A především ošetřete sedačku hned, jak si ji pořídíte. Pokud při čištění sáhnete po chemii, používejte jen speciální prostředky na textil nebo kůži, podle toho, na čem doma sedíte. Nespokojte se s levným čističem za pár korun, který vám může sedačku naopak i zničit. Starejte se o svou sedačku a bude vám sloužit i několik desítek let.

Napsat komentář