Máte svého psího parťáka, se kterým pravidelně cestujete ve svém voze? Měli byste vědět, že je potřeba ho v autě řádně zajistit. Je dokonce jedno, zda jedete na dlouhou či krátkou vzdálenost. Zákony sice nijak nespecifikují, jak byste měli svého psa převážet. Pokud byste ho ale nechali v autě na volno, hrozí vám dokonce pokuta až 2 000 Kč. Pro bezpečné zajištění byste se měli řídit jeho velikostí a hmotností. Odlišným způsobem nejspíše zajistíte čivavu a rotvajlera.
Víte, kam a jak byste měli svého psa v autě správně umístit, aby neohrožoval řidiče při řízení, ale zároveň, aby si neublížil v případě prudkého brždění či nehody? V článku vám poradíme, jaké bezpečnostní prvky a příslušenství je možné pořídit. Popíšeme konkrétní možnosti pro jednotlivé velikosti plemen, abyste si pro svého psího parťáka vybrali to nejlepší možné zabezpečení v autě. Nakonec je ale jen na vás, jaký typ zajištění zvolíte.
- Karlie-Flamingo bezpečnostní postroj
- Kurgo bezpečnostní autopás
- Compass ochranná deka
- Karlie drátěná klec
- Olala Pets cestovní miska
- Čeho byste se měli obecně vyvarovat
- Zákony týkající se přepravy zvířat
- Jak zabezpečit malá psí plemena
- Jak zabezpečit střední psí plemena
- Jak zabezpečit velká psí plemena
- Užitečné tipy na cestu
- Další vhodné příslušenství
- Závěr
Karlie-Flamingo bezpečnostní postroj
Tento nylonový postroj je důležitý pro zajištění a ochranu psa v autě. Nabízí snadnou manipulaci a nastavení podle přezek. V nabídce je pět velikostních variant. Vyberte tu správnou pro vaše plemeno, aby psa neškrtil, ale aby mu nebyl ani příliš volný. Na postroji je očko, které využijete k zachycení ve vozu, ale postroj můžete díky tomu využít i na běžné venčení.
Kurgo bezpečnostní autopás
Tento autopás je vhodný pro zajištění psa na zadní sedačce. Z jedné strany má karabinu, kterou připnete za postroj psa, a druhý konec vložíte do zámku klasického bezpečnostního pásu od auta. Tento typ je vhodný pro všechna psí plemena. Je vyrobený z nylonu. Jeho délka je 56 cm. Seženete ho pouze v černo-oranžovém provedení.
Compass ochranná deka
Tato deka je ideální pro umístění na zadní sedačku při převážení psa. Je ze silnějšího materiálu, takže jí pes neroztrhne drápy. Navíc je omyvatelná a dobře odpuzuje vlhkost i nečistoty. Díky dece zabráníte nechtěnému znečištění potahů. Má úchyty, které snadno zaháknete za opěrky. Navíc obsahuje dva uzavíratelné otvory pro případ uchycení psa na bezpečnostní pás. V dolní části je dělená zipem, takže ji snadno přizpůsobíte svému vozu. Její rozměry jsou 140×140 cm.
Karlie drátěná klec
Kovová klec je vhodná k umístění do kufru vašeho vozu. Má vyjímatelné plastové dno, což vám usnadní její údržbu. Nabízí horní úchyt pro snadné přenášení, například z jednoho do druhého auta. K dispozici jsou také dva vchody. Tento model seženete ve čtyřech velikostech, proto je určená pro jakékoliv psí plemeno, ale i pro kočky.
Olala Pets cestovní miska
Tato miska z textilu je ideální variantou na cesty. Nemusíte tak brát žádné nerezové ani plastové neskladné misky a ušetříte tím místo. Je vhodná pro využití na vodu i na krmivo. Je skladná a pratelná, snadno ji vyperete na 30°C. Rozměry jsou 9 cm na výšku a průměr je 16 cm. Seženete ji v černé barvě.
Čeho byste se měli obecně vyvarovat
- psa byste neměli umisťovat volně na zadní sedačku, mohl by tak snadno skočit dopředu k řidiči a ohrozit jízdu nebo se zranit
- zvíře byste neměli mít na klíně na přední sedačce, může vás rozptylovat, zároveň je zde umístěný airbag, který mu v případě nehody může vážně ublížit
- psovi byste neměli za jízdy otevírat okénko a nechávat ho volně koukat s hlavou ven, protože může vyskočit za jízdy nebo může někdy řidiči bránit ve výhledu, což může kolikrát zapříčinit nehodu
- nenechávejte psa ani nikdy samotného v uzavřeném autě, především v letních měsících při vyšších teplotách
- psa nikdy v autě nepoutejte za obojek (v případě nehody by si mohl zlomit vaz), ale využijte postroj
- nenechte ho v autě pobíhat na volno, skákat, kňučet, ani štěkat, jakékoliv rozptýlení řidiče může přivodit krizovou situaci
Zákony týkající se přepravy zvířat
Víte, že s touto tematikou souvisí i některé konkrétní zákony, ve kterých se odráží přeprava zvířat, tedy i psů? Sice se legislativa k této problematice staví celkem neurčitě, ale i tak stanovuje některé podmínky, kterých byste se měli držet. Za jejich porušení vám hrozí i pokuty.
Podle zákona o provozu a pozemních komunikacích platí, že má řidič povinnost zajistit bezpečnost přepravovaných osob nebo zvířat, ale i bezpečnou přepravu nákladu. Zároveň je zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče ani přepravované osoby.
Přeprava zvířat se objevuje i v zákoně na ochranu zvířat proti týrání a ve vyhlášce ministerstva zemědělství o ochraně zvířat při přepravě. V tom se dočtete, že zvíře je živý tvor, a proto byste mu během jízdy měli zastavit na pravidelné venčení, a měli byste mu dát najíst a napít. Se žrádlem to ale nepřežeňte, především pokud je váš pes z jízdy vystresovaný, větší porce žrádla mu spíše uškodí. Než se ale vydáte někam na cestu, odhadněte, za je pes k jízdě způsobilý. Tento zákon vám také ukládá povinnost umístit předměty přepravované společně se zvířetem tak, aby mu nemohly přivodit zranění, utrpení nebo stres.
Jak zabezpečit malá psí plemena
Nejsnadnější přepravu mají určitě majitelé malých plemen psů, ale i koček. K převozu vám bude stačit plastový box nebo přepravku, kterou spolu se zvířetem můžete umístit do kufru, na zadní sedačku nebo na podlahu vozu. Měli byste obojí také zajistit, abyste zabránili nežádoucímu pohybu za jízdy.
Při výběru se ujistěte, abyste vybrali takovou velikost, ve kterém bude mít zvíře dostatek prostoru, aby si mohlo lehnout a nijak se tam netísnilo. Když box psovi pořídíte, nechte ho předem navyknout, aby se ho nebál a zvládl cestu bez zbytečného stresu uvnitř. Během prvních jízd je také dobré, aby někdo seděl se psem vzadu na sedačce a případně ho uklidňoval. Výhodou je, že na trhu dnes najdete velké množství boxů i přepravek z různých materiálů, ať už je to plast, nylon nebo hliník.
Jak zabezpečit střední psí plemena
Středně velké psi můžete dát na zadní sedadlo ale určitě ne na volno. Měli byste je připoutat ve speciálním fixačním postroji k bezpečnostnímu pásu. Při výběru se zaměřte na to, aby postroj psa neškrtil, ale aby z něj ani nevyklouzl. Postroj má i karabinu a poutko, takže je pak využijete při venčení místo obojku. Do auta ale nepoužívejte běžný postroj na venčení, neboť není tak pevný.
Ohledně postroje máte na výběr. Nejlepší variantou je ale zvolit bezpečnostní autopás s karabinou, jenž zacvaknete z jedné strany psovi do postroje a z druhé strany do klasického zámku od bezpečnostního pásu ve voze. Ujistěte se ale, že je pás dostatečně dlouhý, aby si mohl pes sednou či lehnout. Ale zas ne tak dlouhý, aby si mohl skákat volně po autě.
Jak zabezpečit velká psí plemena
Pak jsou psí plemena, která neumístíte do klasického přepravního boxu a ne vždy se hodí je dávat na zadní sedačku. Je lepší, když je umístíte a zabezpečíte například do kufru vašeho vozidla. Tento prostor byste ale měli oddělit od zbytku interiéru, nejčastěji je to mříží nebo sítí. Tím zabráníte, aby pes skočil do přední části a nějakým způsobem narušil řidiče a bezpečnost jízdy. Lepší a bezpečnější jsou ale mříže, které se opírají o strop a podlahu. Do kufru byste měli dát také deku nebo ochrannou celtu. Některé typy jsou i s protiskluzového materiálu, takže jsou částečnou ochranou pro psa, ale především zabrání ušpinění například od chlupů.
Další možností je, že do kufru nainstalujete kovovou klec. U ní je výhodné, že ji seženete v mnoha velikostech, můžete ji také kdykoliv vyndat a přenášet, třeba i do jiného vozu. Nebo si nechte vyrobit přepravní box na míru speciálně pro velikost vašeho psa. Při umístění psa do klece nebo do boxu se ale ujistěte, že jsou v autě bezpečně zajištěné proti nežádoucímu pohybu.
Užitečné tipy na cestu
- psa před cestou nepřekrmte, ať mu není po cestě zle
- snažte se ho před cestou unavit, aby spíše spal nebo odpočíval
- vezměte mu do auta na cesty vodu a krmení, případně i oblíbenou hračku
- zajistěte v autě příjemnou teplotu, aby se pes nepřehříval
Další vhodné příslušenství
Zamyslete se i nad dalším vhodným příslušenstvím, kterým je například deka na zadní sedačku, která zabrání tomu, aby pes sedačku nějak ušpinil. Můžete využít běžnou deku, kterou najdete doma. Ale na trhu narazíte i na speciální autodeky s poutky, jenž snadno uchytíte za opěrky a za rohy sedaček. Některé mají dokonce protiskluzovou úpravu, což zabrání tomu, aby pes padal ze sedačky a případně se nějak zranil.
Máte-li malé zvíře do 5 kg, můžete si na něj pořídit i přenosnou tašku nebo batoh, což je další praktická možnost, jak cestovat se psem nebo i kočkou.
Další potřebné příslušenství na cesty přizpůsobte potřebám vlastního psa. Pokud má například předepsané nějaké léky, nezapomeňte mu je přibalit.
Závěr
Cestování se psem může proběhnout úplně bez problému, ale musíte vědět, jak na to. Snažte se připravit psa na to, aby nebyl za jízdy vystresovaný, nebylo mu špatně, nebyl ani neklidný a především nestresoval za jízdy řidiče. Připevněte ho před cestou do postroje, dejte ho do přepravního boxu nebo do kufru, čímž vyřešíte bezpečnost během jízdy a zabráníte tomu, aby po autě skákal nebo se nějakým způsobem přemisťoval.
Podle zákona není nijak konkrétně dané, jak byste měli svého psa zajistit, ale určitě byste se měli postarat o bezpečí všech cestujících i o bezpečí svého psa. Pokud ho necháte volně pobíhat v autě, můžete dokonce dostat i pokutu. Jak jste ale pochopili, zákon vám neurčuje, že ho musíte dát do přepravního boxu, nebo do kufru vozu. Pokud ho tedy budete převážet pevně pod nohama spolujezdce, pes bude v klidu a bude to v souladu s bezpečím všech cestujících, policista vám nic neřekne.
Mnohem důležitější je ale to, aby se cestujícím ani psovi při převozu nic nestalo. Myslete proto nejen na vaše bezpečí, ale i bezpečí a pohodlí vašeho zvířete. Přeci jen i psa většinou berete jako plnohodnotného člena rodiny u kterého nechcete, aby se zranil. Stačí i ostřejší brzdění při nízké rychlosti a nezajištěný pes začne nekontrolovatelně cestovat po autě. Uvědomte si, co se může stát ve vysoké rychlosti nebo třeba při střetu s jiným vozem. Záleží proto na vás, jaké zajištění pro vaše psí plemeno vyberete.