Jak vybrat kojeneckou láhev

Kojenecká láhev patří k základní mateřské výbavě. A to i tehdy, pokud kojíte. Budete potřebovat láhev na vodu nebo kojenecký čaj. Když nemůžete kojit, budete potřebovat samostatnou láhev na mléko. Jestliže jezdíte často na návštěvy, jednu láhev doporučujeme nechat na místě, které navštěvujete nejčastěji. Nebude vám tak chybět v případě, že ji zapomenete ve spěchu před cestou přibalit. Na trhu najdete mnoho láhví různých tvarů a není snadné si vybrat. Nevíte-li si rady ve výběru, pomůže vám tento článek.

Poradíme vám, jaký typ láhve bude vhodný pro vaše miminko. Podíváme se i na výrobní materiály a dudlíky na kojenecké láhve.

Tvar kojenecké láhve

Kojenecké láhve se od sebe liší v mnoha směrech. Tou nejvíce viditelnou je tvar. Na výběr máte několik z nich, které se liší tvarem dle účelu použití.

Klasické kojenecké láhve

Klasické kojenecké láhve zná asi každý. Jsou užší a vysoké. Tyto patří k nejčastěji používaným typům pro nejmenší miminka. Vyrábí se v různém provedení od jednoduchého designu až po barevné lahve s různými obrázkovými motivy. Jejich výhodou je široká dostupnost náhradních dudlíků. Dají se také pohodlně sterilizovat ve sterilizátoru kojeneckých lahví. Klasický tvar láhve může vyhovovat i většímu miminku. Díky úzkému tvaru ji snadno uchopí malé ručky dítěte, které se učí samo pít.

Kojenecké láhve se širokým hrdlem

Tento typ láhví má širší hrdlo a zároveň menší výšku. Širší hrdlo umožňuje lepší dávkování umělého mléka v prášku. Objem je většinou stejný jako u těch klasických. Kojenecká láhev se širokým hrdlem má kromě toho lepší stabilitu. Šířka je uzpůsobena pro pohodlné držení jednou rukou při krmení miminka.

Antikolikové kojenecké láhve

Pro děti, které trpí kojeneckou kolikou, jsou nejvhodnější antikolikové láhve. Pomocí speciálního mechanismu zabraňují tomu, aby se při krmení dítě nahltalo velkého množství vzduchu. Antikoliková láhev se díky tomu může stát pomocníkem, který vašemu miminku i vám pomůže zvládnout náročné období dětské koliky.

Kojenecké láhve na učení

Speciální kategorií jsou modely pro učení pití z láhve. Jsou určeny pro děti, které byly kojené. Dudlík se tvarem více podobá prsní bradavce. Pokud jste delší dobu jen kojily, tento typ bude pro miminko na začátek nejvhodnější.

Materiál kojeneckých láhví

Kojenecké láhve se od sebe liší i použitým materiálem. Nejčastěji se používá sklo a plast. Můžete se setkat také s nerezovými a silikonovými modely.

Plast

Plastové kojenecké láhve jsou lehké. Výhodou je rychlejší ohřívání mléka nebo jiného nápoje. Při ohřívání si ale uvědomte, že plast zkresluje teplotu při dotyku. Teplotu nápoje před podáváním proto otestujte na pokožce vnitřního zápěstí.

Plast se sterilizuje hůře než sklo. I když plastová kojenecká láhev může prasknout, při běžné manipulaci je ale vhodnější než skleněná. Například na cestách nebo tehdy, když se dítě učí pít samo. Nevýhodou plastu je, že zachycuje barvu a pach nápoje. Časem budete muset láhev vyměnit.

Sklo

Skleněné láhve jsou díky odolnosti vůči vysoké teplotě vhodnější na sterilizaci. Jelikož sklo nezachycuje pachy ani barvu od nápojů, potěší vás jejich delší životnost. Nevýhodou je vyšší hmotnost a možnost rozbití. Skleněné láhve jsou proto nejvhodnější, pokud dítě krmíte vy. Ohřívání nápoje v láhvi trvá o něco déle.

Nerez

Pokud hledáte nerozbitnou láhev, na které se navíc nezachytává barva ani pachy nápoje, vyberte si nerez. Nerezové kojenecké láhve udrží delší dobu teplotu nápoje. Patří mezi méně běžný typ, jejich přednosti vás ale překvapí i navzdory vyšší ceně.

Silikon

Silikonové kojenecké láhve se vyrábějí v multifunkčním provedení. Dítě může pít samo nebo jej můžete krmit například kojeneckou kaší pomocí speciální lžičky s dávkováním. I tento typ je méně běžný a patří do vyšší cenové kategorie.

Dudlíky na kojenecké láhve

Úkolem dudlíku je pomoci dítěti napít se z láhve. Při nákupu porovnávejte materiál a tvar. Kromě dudlíku, který zakoupíte spolu s láhví, doporučujeme vybrat si i jeden náhradní. Dudlík se nejen snadno ztratí, ale také rychleji opotřebuje a budete ho muset častěji vyměnit.

Materiály dudlíků

Z materiálů se při výrobě dudlíků na kojenecké láhve používá silikon a latex. Výhodou silikonu je jeho měkkost a delší životnost. Je také příjemný na dotek. Pro děti se zoubky může být méně vhodný, protože se dá snadněji poškodit.

Latex je pevnější a dítě by ho nemělo překousnout. Vyšší tvrdost může být i někdy nevýhodou spolu s kratší životností. Velmi malému procentu dětí může latex způsobovat alergickou reakci.

Tvar dudlíku

Dudlíky na kojenecké láhve můžete koupit ve více tvarech. Nejčastěji se setkáte s kulatým dudlíkem, který připomíná tvar bradavky, nebo s anatomicky tvarovaným dudlíkem.

Kulaté dudlíky — pomáhají tvarovat jazyk miminka a napomáhají správnému vývoji zubů a dásní. Při pití se musí dítě k dudlíku přisát doširoka otevřenými ústy. Mléko přechází na jazyk a pak do hltanu.

Anatomicky tvarované dudlíky — jsou na spodní straně ploché. Podporují tak vývoj spodní čelisti a zubů. Mléko přechází z dudlíku na patro. V ústech se smíchá se slinami a přechází do hltanu.

Průtok dudlíku

Frekvence vytékání mléka by měla odpovídat rychlosti, kterou dítě dokáže polykat. Pro novorozence proto budou vhodnější dudlíky s pomalejším průtokem a pro starší děti s rychlejším průtokem. Jestli není průtok dudlíku příliš rychlý, zjistíte snadno. Dítě by nemělo během krmení uhýbat nebo vykašlávat mléko. Může se také stát, že průtok bude příliš pomalý. V takovém případě uvidíte, že se dítě snaží nasát více mléka, ale dělá mu to problém. Takové jedení ho rychleji unaví.

Jak správně čistit kojeneckou láhev

Péče o miminko klade mnohem větší důraz na hygienu než u dospělých. Jsou citlivější na nečistoty a mikroby. Kojenecké láhve i dudlíky, či jiné potřeby na přípravu nápojů a jídla pro nejmenší byste měli sterilizovat. Sterilizace je zapotřebí až do doby, než dítě začne lézt a samo si vkládá do úst hračky či jiné předměty. V tomto období se začne rychleji vyvíjet i jeho imunita.

Kojeneckou láhev a dudlík byste měli sterilizovat ještě před prvním použitím. Po každém krmení je třeba ji umýt horkou vodou. Na čištění láhve si kupte speciální kartáček. Není vhodné, abyste používali stejný kartáček, jaký používáte na čištění jiných lahví v domácnosti. Láhev i s dudlíkem po sterilizaci a každém umytí odkládejte na vyžehlenou utěrku. Na ochranu před prachem a jinými nečistotami ji překryjte druhou utěrkou.

Jak sterilizovat

Všechny potřeby na krmení miminka můžete sterilizovat vyvařením ve vroucí vodě po dobu 5 minut. Po sterilizaci je opatrně vyjměte. Můžete použít také sterilizátor na kojenecké lahve. Tento způsob je jednodušší.

Závěr

Nákup první kojenecké láhve dá pořádně zabrat. A to hlavně, když kupujete výbavu pro první miminko. Začněte výběrem vhodného tvaru. Pak zvažte, jaký materiál zvolíte. Na výběr máte běžně používané plastové, nebo skleněné láhve. Můžete si také vybrat méně používané kvalitní kojenecké láhve z nerezu, nebo silikonu. Nezapomeňte, že pro miminko budete potřebovat samostatné láhve na mléko a na čaj.

K láhvi neodmyslitelně patří dudlík. Vybírejte s ohledem na jeho materiál, tvar a průtok. Pokud si nevíte rady, jaký objem kojenecké láhve vybrat, zvolte středně velký model s objemem 210–250 ml. Taková velikost by měla vyhovovat krmení mlékem pro miminka od 6 měsíců. Láhve na čaj mohou být i v menším objemu pouze do 125 ml. Menší mohou být i kojenecké láhve pro novorozence. Máte-li doma batole, bude pro něj vhodná láhev s větším objemem 330 ml.

Jak vybrat nejlepší dětskou chůvičku

Jak vybrat nejlepší odsávačku mateřského mléka

Jak nejlepší dětské pleny

Napsat komentář