Moderní domácí spotřebič, jakým je zmrzlinovač, ocení každý mlsoun. Pro vaši oblíbenou mraženou pochoutku už nebudete muset chodit do obchodu ani do stánku se zmrzlinou. Vlastní zmrzlinu si jednoduše připravíte z pohodlí domova. Navíc budete mít kontrolu i nad jejím složením.
Pokud patříte mezi ty, kteří mají zmrzlinu v oblibě, poradíme vám, jak si vybrat kvalitní zmrzlinovač přesně podle vašich požadavků. Nemusíte se obávat množství technických údajů. Zmrzlinovače patří mezi jednodušší zařízení. Zaměříme se zejména na objem, příkon, rozměry a funkce jednotlivých modelů. Před konečným rozhodnutím o výběru vás určitě bude zajímat i jeho cena, různé praktické funkce a doplňky, které nabízí.
Typy zmrzlinovačů
Zmrzlinovač bez kompresoru
Přístroje bez kompresoru nebo chladicí jednotky patří mezi levnější. Základem je chladicí nádoba, v níž se zmrzlina připravuje. Součástí nádoby je chladicí médium. Tuto nádobu ještě před samotnou přípravy zmrzliny musíte zmrazit v mrazničce po dobu od několika minut až do 24 hodin. Takto připravenou nádobu vložíte do zmrzlinovače. Potom vám už výroba zmrzliny zabere maximálně 30 minut.
Nevýhodou je, že si musíte přípravu mražené pochoutky předem naplánovat. Zmrzlinovače bez kompresoru mají na druhé straně výhodu v tom, že chladicí nádoba udrží připravenou zmrzlinu určitou dobu v chladu, takže ji nebudete muset ihned odložit do mrazničky. Nádobu můžete také využívat k servírování. Při domácím použití jsou výhodou i kompaktnější rozměry.
Zmrzlinovače s kompresorem
Zmrzlinovače s kompresorem jsou určeny pro okamžitou přípravu zmrzliny. Jsou větší, ale zároveň připraví zmrzlinu pro více lidí. Při koupi ale počítejte s vyšší cenou a také s vyšší spotřebou elektrické energie.
Na chlazení vložených surovin se používá kompresor. Do zmrzlinovače stačí vložit všechny ingredience a přibližně za hodinu je vaše mražená pochoutka hotová.
Jak vybrat zmrzlinovač
Při koupi zmrzlinovače zvažte několik parametrů. Díky tomu si vyberete model, který vám bude nejlépe vyhovovat.
Objem mísy zmrzlinovače
Při výběru tohoto spotřebiče je důležitý objem mísy na přípravu zmrzliny. Její velikost závisí na množství, které budete pravidelně připravovat. Na trhu najdete modely s objemem mísy od 0,4 do 2 l. Pro běžnou rodinu jsou vhodné zmrzlinovače s objemem nádoby 0,8–1 l. Pro lepší orientaci, v nádobě o objemu 1 l připravíte asi 600 g zmrzliny, což vystačí pro 4 osoby.
Velikost nádoby ovlivňuje také dobu přípravy zmrzliny. Protože čím více surovin do nádoby vložíte, tím bude příprava delší.
Doba přípravy zmrzliny
Dobu přípravy ovlivňuje zejména velikost nádoby a příkon zmrzlinovače. Jak už bylo zmíněno výše, čím více surovin do nádoby vložíte, tím bude příprava delší. V modelech bez kompresoru trvá příprava od 20 do 60 minut. Důležité je dodržovat požadovanou dobu namražení nádoby. S přípravou zmrzliny je proto třeba počítat v předstihu.
V modelech s kompresorem připravíte zmrzlinu do jedné hodiny. Platí při tom, že čím vyšší je příkon, tím bude doba přípravy kratší.
Příkon a výkon
Příkon vás informuje o množství spotřebované energie za jednotku času. Čím je tento údaj vyšší, tím rychleji bude zmrzlina hotová. Na druhé straně ale spotřebujete více elektrické energie. Zmrzlinovače bez kompresoru mají nižší příkon. Pohybuje se jen mezi 10–15 W. Modely s kompresorem spotřebují více energie. Pokud se jedná o velký spotřebič, může to být až 180 W.
Ovládání
Ovládání těchto spotřebičů je manuální, nebo automatické. Zmrzlinovače s manuálním ovládáním se zapínají a vypínají ručně. Obvykle je to pomocí tlačítek nebo otočného spínače. Pokud má zmrzlinovač manuální ovládání, musíte hlídat čas přípravy zmrzliny.
Modely s automatickým ovládáním mají automatické režimy. Přípravu zmrzliny tak nemusíte hlídat. O vše se postará spotřebič, který se po ukončení přípravy sám vypne. Tyto zmrzlinovače jsou ovládány na dotykovém displeji.
Materiál
Většina těchto spotřebičů se vyrábí z plastu. Pokud se při koupi rozhodnete pro tento materiál, určitě vás potěší nižší cena. Naopak vyšší cenu zaplatíte, když se rozhodnete pro zmrzlinovač z nerezu. Při koupi plastového modelu doporučujeme zkontrolovat, zda jsou metličky na míchání surovin z kovu. Plastové metličky by se mohly zlomit.
Údržba
Údržba těchto spotřebičů je jednoduchá, a to díky možnosti mytí v myčce. Můžete do ní vložit nádobu i míchací metly. Před vložením jednotlivých komponent do myčky se nejprve informujte v popisu výrobku, zda tento způsob čištění výrobce doporučuje. Tělo zmrzlinovače můžete při znečištění přetřít vlhkým hadříkem.
Funkce zmrzlinovačů
Při přípravě zmrzliny oceníte některé praktické funkce, které nabízejí jednotlivé modely. Jsou to:
- Časovač – časovač vám umožní nastavit požadovanou dobu přípravy zmrzliny.
- Automatické chlazení – tato funkce umožňuje chladit zmrzlinu i po dokončení. Nebudete ji tak muset ihned odkládat do mrazničky.
- LED indikátory – ty vás budou informovat o aktuálním průběhu přípravy zmrzliny.
Praktické doplňky
Zmrzlinovače jsou dodávány s různým příslušenstvím. Při používání můžete například využít výhody průhledného víka. Zejména u modelů s manuálním ovládáním uvidíte, jakou aktuální konzistenci má zmrzlina.
Se zmrzlinovačem bývají dodávány také servírovací naběračky nebo stěrky pro nabírání zmrzliny. Při přípravě této mražené pochoutky vám pomohou i různé odměrky na měření množství surovin.
Výborným pomocníkem je extra mrazicí miska. Někteří výrobci je dodávají spolu se zařízením. Ale není problém si ji dokoupit. Díky tomu můžete jednu nádobu chladit v mrazničce, aby se připravila na výrobu zmrzliny, a ve druhé připravujete nebo skladujete hotovou zmrzlinu.
Cena zmrzlinovačů
Cena jednotlivých modelů se odvíjí od toho, zda se jedná o zmrzlinovače bez kompresoru, nebo s kompresorem. Zatímco nejlevnější zmrzlinovače bez chladicí jednotky koupíte již za 800 Kč, modely s vlastním chlazením koupíte v cenové hladině od 2500 Kč. Profesionální zmrzlinovače stojí až do 100 000 Kč. Modely s kompresorem bývají dražší.
Tipy na závěr
Pokud máte rádi domácí zmrzlinu, určitě jste už přemýšleli nad koupí zmrzlinovače. Před jeho koupí si promyslete, kolik zmrzliny budete připravovat a kolik místa máte v mrazničce k dispozici na chlazení nádob či skladování zmrzliny. Kromě toho si budete muset vybrat typ zmrzlinovače. Od vybraného typu se pak odvíjí jeho cena.
Při výběru přihlížejte i k materiálu jednotlivých částí a možnost mytí v myčce. Zvažte také vaše požadavky na přídavné funkce, které vám přípravu zmrzliny usnadní, a vaše požadavky na způsob ovládání. Výhodou je také možnost dokoupení další nádoby a praktické doplňky dodávané s některými modely.