Vlastnit zahradní bazén je snad touhou každého, kdo má rodinný dům, rekreační chatu či alespoň zahrádku. V současné době už patří k běžné výbavě většiny domácností s rodinným domem či víkendovou chalupou. Co může být lepší, než po parném dni nebo namáhavé práci, zrelaxovat v bazénu? Proto není neobvyklé, že trh každý rok stále více zahlcen množstvím zahradních bazénů různých velikostí a materiálů. Jak si z toho vybrat pro sebe to nejlepší? Cenové rozdíly jsou výrazné, ale ne vždy musí cena znamenat kvalitu nebo spokojenost se zbožím.
Zahradní bazén se všude dobře vyjímá, a může sloužit na množství věcí. Například se může stát společenským centrem večerní relaxace s přáteli. Nebo jej můžete využívat na zchlazení po parném dni. Proto nejprve zvažte účel používání. Chcete bazén pouze rekreačně na chalupu pro děti? Chcete nafukovací, nebo pevný nadzemní? S tím přirozeně souvisí i velikost bazénu, jeho materiál, typ čištění či typ ohřevu bazénu. Od toho se odvíjí cena výrobku, která je v případě bazénů opravdu rozmanitá. Ten nejlevnější nafukovací koupíte již od pár set korun, ale ty nejdražší se vyšplhají až ke statisícům. Před koupí byste měli na všechny tyto otázky najít odpověď a do obchodu jít už s jasnou představou. Obecně lze zahradní bazény rozdělit do několika základních kategorií, od kterých se pak odvíjí účel jejich používání.
Základní typy zahradních bazénů
Výběr zahradního bazénu záleží na jeho velikosti. Hlavně myslete na to, že bazén ve velké míře ovlivní vaši zahrádku – vizuální a často i funkčně. Zároveň je důležité promyslet si jeho umístění a celkové sladění s okolním terénem. Zde platí hlavní zásada – nejlepší místo pro bazén je závětrné a slunečné po celý den. Také myslete na jeho dostatečnou vzdálenost od domu. Samozřejmostí je nestavět ho na místě, kde se nacházejí podzemní prostory jako například kanály na odvádění vody. Ani elektrické vedení by nemělo být v jeho těsné blízkosti. Pokud máte jasno v tom, kde umístíte váš vysněný bazén, je načase přemýšlet nad jednotlivými typy.
Nafukovací bazény
Toto je nejlepší volba pro děti. V tomto bazénu se děti vyřádí, a navíc nepředstavuje ani velkou investici. Jde o nejlevnější typ bazénů, dají se koupit už od pár stovek korun. Pro děti do 6 let zcela postačuje bazén s průměrem jednoho metru. Pro starší děti se doporučuje průměr alespoň 2,5 metru. Své využití najdou i ve světě dospělých, ale je třeba počítat s jejich chatrnější konstrukcí. A jejich životnost je velmi krátká. Kdykoliv se mohou natrhnout nebo se udělá malá dírka a bazén proteče.
Pevné nadzemní bazény
Poskytují větší prostor, než je tomu v případě nafukovacích bazénů. Takže se dá v nich i plavat. Mezi nejčastěji používané patří plastové, laminátové nebo plechové. Nevýhodou ale je, že se nedají zazimovat bez demontáže, která vyžaduje i dostatek času a zručnost. Je zde i možnost fóliového bazénu s konstrukcí z kovu nebo plastu, který je možné ponechat na zahradě celoročně. Počítejte také s jistými úpravami terénu. Nejenže je nutné vykopat jámu a šachtu, ale ještě i místo pro filtraci, tepelné čerpadlo či solární ohřev. K povinným pracím patří i zajištění přívodu elektřiny. Betonová deska, případně měkká geotextilie je zde také nutností.
Montovaný bazén
Výhoda je podobná jako u rodinných domů – rychlá montáž. Ale na druhou stranu je zde nižší životnost a menší záruka bezproblémového používání. Například stěny z pozinkovaného plechu vydrží přibližně 10 let, fólie v průměru 5 let. Ale v případě potřeby se dá fólie alespoň vyměnit. K nevýhodám patří i to, že montovaný bazén je možné zakoupit pouze v oválném tvaru, což nemusí být vždy podle vašich představ.
Zapuštěné bazény
V jejich případě je zaručen největší luxus. Připravte se ale, že vám tento typ bazénů pořádně provětrá peněženku. Zde totiž cena začíná někde na úrovni 50 000 Kč. Samozřejmě máte zaručenou nejvyšší kvalitu, celoroční používání (v případě zastřešení) a opravdu dlouhou životnost. Nezbytností je tu vybrat správné místo pro jeho konstrukci, jinak toho můžete v budoucnu litovat.
Jaký se používá konstrukční materiál?
Materiál, ze kterého má být bazén zhotoven, je dalším důležitým parametrem. Od konstrukčního materiálu se odvíjí i konečná cena, a hlavně trvanlivost bazénu. Kromě nejjednodušší a nejlevnější klasiky – vzduchové matrace, se používají i další:
K nejlevnější variantě patří jednoznačně plastový bazén. Pro některé méně zručné zde může být výhodou i nenáročnost na stavební úpravy. Mile překvapí i životnost. Plast, jak je známo, totiž dlouho vydrží. V případě bazénu to může být 15 let i více. Nevýhodou je jeho postupné vyblednutí a větší náchylnost na poškrábání či vyboulení.
K časté volbě patří i akrylátový, resp. laminátový bazén. Zde mají hlavní slovo jako konstrukční materiál skleněná vlákna a pryskyřice, které mají o něco větší životnost, než tomu je v případě plastových bazénů. Navíc ty dražší varianty mají i odolnou gelovou úpravu. Na druhou stranu ale někdy postupem času hrozí praskliny.
V poslední době je poměrně populární keramický bazén. Je vyroben z keramického prachu a z částic, které na jeho povrchu vytváří pěkně vypadající 3D efekt. A co je důležité, je velmi trvanlivý – 50 i více let. Tento typ bazénu bude je ale o něco dražší, navíc bývá často rozměrově a tvarově omezený.
Pokud hledáte něco neomezeně trvanlivé, tak tou správnou volbou pro vás bude nerezový nebo železobetonový bazén. Oba typy vydrží desítky let. Nerezový je z ušlechtilé oceli, takže je odolný vůči korozi a mrazu. Velkou výhodou je i jeho odolnost vůči bakteriím a také to, že ho v zimě nemusíte vypouštět. Na druhou stranu patří k těm nejdražším typům bazénů. V případě železobetonového bazénu vás potěší jeho snadná údržba, ale jeho instalace je časově náročná.
Jak to je s čištěním a filtrací?
Čištění a filtrace jsou dalšími důležitými faktory, které byste měli dobře zvážit. Možnosti čištění se odvíjejí od jednotlivých typů bazénu a patří k základům péče o bazén. Do bazénu padají různé nečistoty jako listí, hlína či různé větvičky. A samozřejmě počítejte s deštěm, takže bez čištění by voda velmi rychle zezelenala. A v takové vodě se přece nikdo nebude koupat. Navíc se v bazénu vytváří ideální prostředí pro různé mikroorganismy, které mohou být zdraví škodlivé. Používání plachty, kterou se bazén zakrývá, rozhodně nestačí.
Nejefektivnější cesta čištění bazénu je chemie – spolehlivě odstraní usazeniny, plísně, bakterie a také hnědé zbarvení stěn. Nejčastěji se používá bazénová chemie ve formě kulatých tablet, které nejenže dezinfikují, ale i vločkách nečistoty a preventivně působí proti řasám. Také se používá odstraňovač vápenatých usazenin, a to hlavně po zimním období. V té době se totiž v bazénu tvoří různé usazeniny minerálních solí. Je nutné ho ale nanést na usazeniny v koncentrované podobě. Potom počkejte půl hodiny a následně opláchněte. A v neposlední řadě je dobré používejte i alkalický čistící prostředek, který se hodí zejména na čištění okrajů bazénu.
Co se týče filtrace, používají se dva druhy – písková a kartušová. Ta první, písková filtrace, je mnohými považována za vůbec nejvhodnější filtraci do bazénu. Princip spočívá na přechodu vody přes pískovou filtrační náplň, v níž se nečistoty zachycují a voda se tak vrací zpět do bazénu čistá. Výhodou je také, že pískovou náplň stačí vyměnit jednou za 2-3 roky. Pro menší nadzemní bazény je zase výhodná kartušová filtrace, která zachycuje nečistoty pomocí papírové filtrační vložky. Tu byste měli několikrát týdně vyjmout a promýt pod tlakem vody, aby se uvolnily nečistoty. Měnit byste ji měli několikrát za sezónu.
Ohřev vody
Pochopitelně i v případě zahradního bazénu počítejte s jistou spotřebou energie. Ohřev vody lze zajistit několika možnostmi, které se liší způsobem výroby tepelné energie a cenou. A to, ať už se bavíme o samotné instalaci ohřevu nebo o jeho činnosti.
Nikoho nepřekvapí, že nejčastěji používaný a nejoblíbenější je elektrický ohřev vody. A to zejména díky snadné instalaci a nízkým vstupním nákladům. Je ale třeba zohlednit dlouhodobé hledisko, a to bohužel není velmi příznivé. Ceny elektrické energie budou v budoucnu růst, respektive je jen velmi malá pravděpodobnost, že by zůstaly na stejné úrovni jako dnes.
Proto se v současné době stává stále oblíbenější solární ohřev. Stejně jako u elektrického ohřevu, i zde je velkou výhodou jednoduché zapojení a lehká konstrukce. Díky speciálnímu polymeru, ze kterého jsou solární panely vyrobeny, jsou odolné vůči slunečnímu záření, chemii ve vodě i vůči oxidaci či mrazu. Zároveň se jedná o nejekologičtější způsob ohřevu, takže podpoříte i životní prostředí.
Na ohřev vody lze použít i tepelné výměníky – voda se tu vyhřívá kotlem, případně tepelnými či solárními kolektory. Samotné výměníky se vyrábějí z nerezu a jsou speciálně navrženy pro ohřev vody v bazénu.
A v neposlední řadě je zde možnost použít i tepelná čerpadla. Využívají kombinaci solárního a elektrického ohřevu. Jejich velkou výhodou je, že jsou velmi efektivní a dokážou fungovat i za nepříznivého počasí (narozdíl od solárního ohřevu).
Několik praktických rad na závěr a shrnutí
Rozhodně byste si měli jako první promyslet účel používání a stanovit cenový strop svého vysněného zahradního bazénu. Od ceny se dále odvíjí množství faktorů, hlavně velikost bazénu a také materiál, ze kterého je vyroben. Následně se od toho odvíjí jeho trvanlivost, odolnost i komfort používání. Koupě zahradního bazénu skrývá i další faktory, které byste měli při koupi zohlednit. Proto jsme pro vás připravili několik užitečných tipů, jak si pro sebe vybrat to nejlepší.
- Pokud potřebujete bazén pouze sezónně a rekreačně pro děti na zahrádku či na chatu, tak vám zcela postačí i nafukovací model. Je skladný, snadno se připravuje na používání, a hlavně je moc levný. Není sice odolný, často zde hrozí propíchnutí či různé poškození, ale vzhledem na cenu to není žádná katastrofa. Pro děti do 6 let postačí bazén o průměru 1 metr. Pro starší děti se již doporučuje průměr alespoň 2,5 metru.
- U ostatních typů bazénů, hlavně u těch zapuštěných, si dobře promyslete velikost, umístění a polohu bazénu. Obecně není dobré ho umístit hned vedle domu, blízko keřů, nebo v blízkosti elektrického vedení. Samozřejmostí je nestavět ani na místě, kde jsou podzemní prostory.
- Pokud jste si vyhlédli malý bazén na zahradu, ale přitom si chcete i dobře zaplavat, pomůže vám chybějící velikost bazénu alespoň z části kompenzovat kvalitní protiproud.
- Obecně se nedoporučují zahradní bazény s kulatým tvarem. Kdysi byly velkým hitem, ale ty časy jsou už pryč. Hůře využívají zabraný prostor a když v takovém bazénu plavete, máte tendenci se stále točit. Nejvíce se proto osvědčily obdélníkové a oválné tvary. Také myslete na to, že u některých typů jste omezeni tvarem a rozměry – například u keramických bazénů nebo u montovaných.
- Myslete i na zastřešení, hlavně když plánujete využívat bazén celoročně. Ochráníte ho před hrubými nečistotami a také vám to pomůže udržet teplejší vodu. A samozřejmě, můžete si zaplavat i za deště.
- Když hledáte něco trvanlivého, odolného a s celoročním využíváním, tím nejlepším řešením jsou nerezové a železobetonové typy. Nerezové dokonce ani není třeba vypouštět. Počítejte ale s vysokými náklady, kde ty nejlevnější varianty se začínají na úrovni 50 000 korun.
- Co se týče filtrace bazénu, zajímavým a výhodným řešením se ukazuje kombinace pískové filtrace a dezinfekce slanou vodou. Jde o nejzdravější způsob, při kterém se vyhnete chemii. Tento systém čištění a filtrace je dokonce možné automatizovat, aby se bazén filtroval a dezinfikován sám dle potřeby.
- Pokud máte v plánu používat chlorové tablety na dezinfekci a čištění bazénu, počítejte s tím, že budete muset každý týden měřit pH vody pomocí testerů.
- Jestli si zvolíte elektrický ohřev vody, počítejte se stoupajícími náklady. Cena elektrické energie bude totiž růst. Úspornější je solární ohřev, nebo kombinace solárního ohřevu s elektrickým.
Jak vybrat nejlepší houpací síť