I když plynový sporák z našich kuchyní postupně vytlačují jiné spotřebiče, mnozí kuchaři na něj stále nedají dopustit. Za hlavní výhody jsou považované rychlý ohřev bez potřeby čekání na ohřátí plochy varné desky a nízké náklady na vaření. Pokud se rozhodnete pro tento typ, určitě vás potěší i jednoduchá a rychlá regulace plamene. Při jeho koupi vám nemusí bránit ani obavy kvůli bezpečnosti. Moderní plynové sporáky jsou vybavené bezpečnostní pojistkou. Během nákupu se setkáte se samostatnou plynovou varnou deskou. V následujícím článku se dozvíte všechno o výběru.
Prozradíme vám, jaké parametry byste měli porovnávat a dozvíte se o výhodách a nevýhodách plynových sporáků. Při výběru se zaměřte na rozměry, energetickou náročnost, typ a objem trouby. Jestli naopak kupujete samostatnou varnou desku, budete mít hlavně na výběr z různého počtu hořáků a jejich rozmístění. Na závěr článku se dozvíte, jaké funkce vám moderní plynové sporáky a varné desky nabízí.
Typy plynových sporáků, jejich výhody a nevýhody
Plynové sporáky na trhu najdete ve dvou kombinacích. Na výběr máte komplet plynový sporák s varnou deskou, troubu na plyn nebo kombinaci plynové varné desky a elektrické trouby.
Plynový sporák i trouba
Tento typ má varnou desku i troubu na plyn. Velkou výhodou plynových sporáků je nízká cena. Spolu s nízkými náklady na provoz tak v rodinném rozpočtu ušetříte nemalou částku. Nevýhodou je nutnost vyhotovení plynové přípojky a odborného zapojení.
Profesionální kuchaři, ale i amatérští nadšenci vaření si chválí rychlý náběh ohřevu a jeho rychlou regulaci. Plynový sporák a hlavně plynová varná deska v tomto ohledu jednoznačně vede před ostatními řešeními do kuchyně. Pozornost věnujte hlavně bezpečnosti, pokud máte malé děti. Na plynovém sporáku bude při vaření hořet otevřený plamen. Nechtěného úniku plynu se ale nemusíte díky bezpečnostní pojistce vůbec obávat.
Otevřený plamen může být i výhodou. Při zapnutí sporáku ihned víte, která plotna je v provozu. U elektrické varné desky to zjistíte až podle polohy ovládání sporáku.
Největší nevýhodou je nastavování teploty v troubě na pečení. Chcete-li nastavit správnou teplotu, bude to chtít větší praxi. K dispozici nebudete mít takový rozsah jako u elektrické trouby. Bude vám muset stačit rozsah přibližně od 150 do 290 °C. Plynová trouba také při pečení potraviny více vysušuje.
Kombinovaný plynový sporák
Kombinovaný plynový sporák má plynovou varnou desku a elektrickou troubu. Kvůli jednodušší regulaci teploty při pečení je tento typ velmi oblíbený. K dispozici budete mít rozsah teplot pro lepší regulaci při přípravě pokrmů. Výhody plynové varné desky vám ale zůstávají. Zůstane vám ale také nutnost odborného zapojení spotřebiče.
Parametry výběru
Při koupi tohoto typu sporáku nebo samostatné plynové varné desky porovnávejte více faktorů. Zjištěním veškerých informací získáte spotřebič, který bude vyhovovat všem vašim potřebám. Věnujte parametrům dostatečnou pozornost. Abyste se s jednotlivými parametry lépe seznámili, postupně je s vámi projdeme.
Plynové sporáky a varné desky podle umístění
Podle toho, jak si plynový sporák v kuchyni umístíte, máte na výběr vestavěný, nebo samostatně stojící spotřebič.
Vestavěný plynový sporák
Každý vestavěný spotřebič dodává kuchyni jistou eleganci, protože nenarušuje celistvost vzhledu kuchyňské linky. Jinak to není ani u sporáků. Výhodou je i to, že vám mezi sporák a linku nebudou během vaření padat zbytky jídel. Tento fakt oceníte hlavně při uklízení.
Volně stojící plynový sporák
Tento typ sporáku patří mezi ty nejlevnější. Jednodušší je i jejich instalace. Pokud byste řešili stěhování a chtěli byste si s sebou vzít i sporák, nebude to pro vás žádný problém. Nevýhodou je, že sporák se dá velmi těžko napasovat přesně ke kuchyňské lince. Vzniknou tak neestetické mezery, ve kterých se bude usazovat špína.
Vestavěná plynová varná deska
Rozhodnete-li se pro nákup samostatné plynové desky, zjistíte, že nabídka trhu je opravdu bohatá. Máte na výběr z mnoha velikostí a různého počtu hořáků. Vestavěná deska je vhodnou volbou do každého domu či bytu. Toto řešení je navíc estetické pro vaši kuchyň. Získáte také možnost umístit desku i troubu do odlišných částí kuchyňské linky.
Plynové vařiče
Tento typ zmíníme jen okrajově, aby bol náš přehled komplexní. Poměrně málo využívané jsou samostatně stojící plynové vařiče. Využijete je spíše při cestovaní, na občasné vaření na chatě nebo jako doplňkový vařič v případě potřeby. Zapojíte ho k plynové bombě. Proto nejsou vhodné pro pravidelné vaření.
Energetický štítek
Každého spotřebitele by měla při koupi spotřebičů do domácnosti zajímat jejich energetická náročnost. Informace o ní najdete na energetickém štítku. Plynové sporáky s označením A+++, A++ a A+ jsou nejúspornější. Na trhu najdete i plynové sporáky třídy B, které jsou méně úsporné. V nižších energetických třídách se tento spotřebič nevyrábí. Na energetickém štítku najdete kromě také označení, jaký typ trouby daný sporák používá.
Bezpečnost
O bezpečnost mimo doby vaření by se měla postarat bezpečnostní pojistka. Ta zabrání tomu, aby docházelo k nečekaným únikům plynu. Když hořák nehoří, pojistka vypne přívod plynu. Pokud by se stalo, že ovladač hořáku není ve správné poloze pro vypnutí, plyn nebude unikat. Plyn neunikne ani tehdy, když se vám z hrnce vylije tekutina a uhasí plamen.
Hledáte-li spotřebič, u kterého výrobci mysleli na ochranu dvířek trouby, hledejte modely s dvěma až třemi vrstvami skla. Kromě toho, že vás taková dvířka ochrání před popálením, dochází také k nižšímu úniku tepla do okolí.
Zapalování
Zapalovat varnou desku či troubu pomocí zapalovače nebo zápalek dnes už nemusíte. Plynové sporáky bývají vybavené elektrickým zapalováním. Postačí vykonat potřebný úkon a plyn zapálí jiskření u hořáku.
Rozměry
Plynové sporáky se většinou vyrábí v rozměru 50–60 cm do šířky i do hloubky. Kromě těchto rozměrů se informujte o objemu trouby na pečení.
Na trhu najdete samostatné plynové varné desky, které mohou mít větší rozměry. Najdete modely se šířkou 60–90 cm. Na těchto varných deskách bude k dispozici více hořáků. U varných desek kontrolujte dva rozměry. Skutečný rozměr varné plochy, na které jsou umístěné hořáky a celkový rozměr včetně prostoru na ovládací prvky. Tento je důležitý z hlediska určení rozměrů, až budete spotřebič umisťovat v kuchyni.
Při porovnávaní rozměrů zvažte, jak velké hrnce a jaký počet hořáků naráz běžně využíváte. V nabídce najdete modely se čtyřmi i více hořáky. Pro malé kuchyně se samostatné varné desky dají koupit i s menším počtem hořáků.
Materiál plynových varných desek
Kupujete-li samostatnou varnou desku, máte k dispozici větší nabídku materiálového vyhotovení. Mezi nejoblíbenější patří nerezové varné desky. Odolnost tohoto materiálu a jednoduchou údržbu doplňuje elegantní kovový vzhled. Pokud hledáte něco speciálního, vyberte si sklokeramickou plynovou varnou desku. Výhodou je, kromě pěkného vzhledu, lehčí čištění.
Funkce a výbava plynových sporáků
Moderní plynové sporáky disponují funkcemi, které vám zpříjemní každé vaření.
Osvětlení — umožní vám kontrolovat potraviny během vaření i bez potřeby otevírání dvířek.
Úložný prostor — v každé kuchyni je potřeba skladovat množství nádobí na vaření i pečení. Úložný prostor na plechy či jiné potřeby se vždy hodí.
Poklop — mnoho sporáků je vybaveno také praktickým poklopem, kterým zakryjete plochu na vaření, když ji zrovna nepoužíváte. Sporák tak snadno využijete i jako součást kuchyňské linky. Poklopy jsou většinou kovové, ale narazíte třeba i na skleněné provedení.
Časovač — tato funkce vám umožní nastavit si na sporáku časovač. Ten vás upozorní na to, že je jídlo hotové nebo, že byste ho měli zkontrolovat.
Grilování — pokud je trouba vybavená grilovacím hořákem, budete v ní moct i grilovat. Tento horák se nachází v horní části. Grilování bude ještě dokonalejší, je-li trouba vybavená i otočným rožněm.
Plechy na pečení — určitě vás potěší, když dostanete k troubě také plechy na pečení. Mnozí výrobci je dodávají spolu se sporákem.
Typy hořáků
Plynové varné desky nabízí i výběr různých typů hořáků. Pokud se neumíte rozhodnout, které horáky budete potřebovat, sepsali jsme pro vás shrnutí s možnostmi využití.
Hořák WOK — najdete ho většinou na modelech s pěti hořáky s umístěním uprostřed. Při použití WOK pánve tak naplno využijete výhody na rychlé smažení pokrmů. Na tento horák můžete položit i větší pánve a hrnce. Dosáhnete tak rovnoměrnějšího ohřevu dna.
Velké hořáky — ty využijete na smažení nebo vaření většího množství jídla. Rychle na nich uvaříte těstoviny, brambory nebo jiná jídla pro více osob. Pozor si dejte na vhodnou velikost nádoby, aby nedocházelo k zbytečným únikům tepla po stranách.
Středně velké hořáky — pokud vaříte jídlo, u kterého potřebujete dosáhnout rychlé změny teploty, vhodné budou střední hořáky. Při vaření tak budete moct využívat výhody vysoké i nízké teploty.
Malé hořáky — malé hořáky využijete na pomalý ohřev nebo vaření. Využijete je při vaření rýže, roztápění čokolády či přípravě omáček.
Závěr
Koupi plynového sporáku nebo varné desky by měl předcházet důkladný výběr. Nejdříve si stanovte, který typ spotřebiče budete potřebovat. Bude to záviset od vašich preferencích a možnostech umístění v kuchyni. Potom projděte jednotlivé parametry. Pokud chcete naplno využít výhody úsporného vaření na plynu, nezapomeňte zkontrolovat energetický štítek a údaje o energetické náročnosti vyhlédnutých modelů. Kromě toho by vás měli zajímat rozměry, počet hořáků a objem trouby. Výběr bude záviset i vzhledem ke způsobu umístnění sporáku. U plynových varných desek máte navíc možnost výběru ze dvou materiálových provedení.
Při vaření vás potěší vymoženosti, jakými jsou některé praktické funkce sporáků. Na čas během vaření za vás ohlídá časovač. Abyste nemuseli při pečení kontrolovat jídlo neustálým otevíráním dvířek, ujistěte se, že trouba je vybavená osvětlením. Každého kuchaře potěší úložný prostor a set plechů navíc.
Co dalšího byste si měli přečíst?