Jak vybrat infralampu, biolampu, nebo horské slunce

Horské slunce, infralampa a biolampa jsou přístroje, se kterými se běžně setkáváme v medicínské praxi. Každý z nich produkuje typ světla, které má pozitivní účinky pro zdraví. Ty se ale liší, a proto se odlišuje i jejich použití.

V následujícím návodu se dozvíte všechno o tom, jak vybrat biolampu, horské slunce a infralampu. Na úvod vám prozradíme, jaký je mezi nimi rozdíl. Potom se zaměříme na jednotlivé parametry, které byste měli při nákupu porovnat a zohlednit. Zkontrolujte hlavně výkon, hmotnost, možnosti nastavení časovače a spolehlivost dodavatele. Jednotlivé přístroje mají odlišné parametry. I o nich se dozvíte v našem článku.

V čem se horské slunce, biolampa a infralampa odlišují

Horské slunce, infralampa a biolampa se využívají ve fototerapii. To je léčba světlem, kdy na organismus působí nejen viditelné, ale také neviditelné spektrum světla. Využívá se při různých zdravotních problémech od psychických až po fyzické. Fototerapie má protizánětlivý účinek, snižuje bolest urychluje obnovu buněk. Využívá se jako podpůrná léčba kožních onemocnění, ortopedických a neurologických problémů, ale i v kosmetice.

Horské slunce

Světlo, které vyzařuje horské slunce, má vlnovou délku do 400 nm. Na rozdíl od ostatních přístrojů působí změny na povrchové vrstvě pokožky a dochází i k opálení. V minulém století, kdy se horské slunce dostalo na náš trh, se často používalo na opalování. Pomáhá i při různých zdravotních problémech.

Využijete ho při nachlazení, na uvolnění ztuhlého svalstva a při problémech s pohybovým aparátem, například s krční páteří nebo svalovými partiemi. Prohřátí pomocí tohoto zařízení je možné kombinovat s masáží postihnutého místa. Horské slunce má navíc antibakteriální účinky, pomáhá při zánětu průdušek, některých kožních onemocněních, artritidě, astmatu, alergiích a artróze.

Infralampa

S infralampou se setkáte i pod názvem solux. Vyzařuje infračervené světlo s vlnovou délkou nad 760 nm. Toto záření přechází do hlubších vrstev pokožky a prohřívá je. Dochází tak k rozšiřování cév a zrychlení metabolismu. Infralampa pomáhá stimulovat buňky na postiženém místě, podporuje a zrychluje léčbu. Používá se při akutních a chronických zánětech dutin, nosohltanu a průdušek, na zmírnění bolesti, problémech s pohybovým aparátem a astmatu. Využijete ji také na uvolnění ztuhlého svalstva a svalových křečích.

Biolampa

Biolampa vyzařuje polarizované světlo. Proniká až do podkožního tkaniva a aktivuje procesy, které urychlují léčbu. Pomáhá tak zkrátit čas onemocnění i spotřebu léků. Biolampa svým účinkem podporuje imunitní procesy a stimuluje buňky. Využívá se na zmírnění otoků a bolesti, urychlení regenerace svalstva, při léčení poranění, popálenin a jizev a snížení bolesti. Její účinek oceníte při revmatismu a kožních problémech jakými jsou ekzémy, akné, vrásky, popáleniny a celulitida.

Na trhu najdete univerzální biolampy na různé použití i speciální, které jsou určené jen na vybrané účely. Při koupi se nejdříve informujte, na jaké zdravotní problémy je určená.

Podle čeho vybrat

I když hovoříme o třech rozdílných přístrojích, některá pravidla jsou pro ně stejná. Při koupi porovnávejte výkon a přesvědčte se, že nakupujete u ověřeného dodavatele.

Výkon

Výkon zařízení je údaj, který vás informuje o efektivitě zařízení. Čím vyšší výkon, na tím větší plochu těla budete moct horské slunce nebo infralampu použít. Jestli kupujete infralampu, na trhu najdete modely s výkonem 100–150 W určené na lokální použití. Pokud hledáte model na použití na větší plochu, zvolte výkon 300 W.

U biolampy se výkon udává v poměru k ploše v jednotce mW. Kromě výkonu by vás měla zajímat i vzdálenost od místa aplikace. Může se proto stát, že biolampa větších rozměrů bude mít kvůli větší vzdálenosti nižší výkon než menší biolampa, která se umisťuje na kratší vzdálenost.

Časovač

Při používaní těchto přístrojů oceníte časovač, který odhadne délku nahřívání za vás. Nebudete tak muset neustále kontrolovat čas nebo si nastavovat budík na jiném zařízení. Můžete se tak naplno věnovat odpočinku a prohřátí některým ze zmíněných zařízení. Časovač vás ochrání před tím, abyste používáním přístroje prodloužili na dobu, která už pro vás nebude prospěšná.

Hmotnost a rozměry

Jednotlivé modely se liší svojí hmotností a rozměry. Při koupi zkontrolujte i tyto informace. Napřed promyslete, kde budete zakoupený přístroj skladovat a jak často ho budete přenášet.

Certifikace

Na trhu bohužel najdete mnoho nekvalitních napodobenin všech tří zmíněných zařízení. Přístroje, které mají pomáhat při léčení různých problémů, nejsou žádnou výjimkou. Proto si nejdříve zkontrolujte, zda váš vybraný model pochází od ověřených výrobců. Vhodné je, když budete nakupovat v ověřených e-shopech či lékárnách, kde se můžete spolehnout na kvalitu výrobku.

Specifika pro infralampy

Pokud kupujete infralampu, měli by vás, okrem uvedeného, zajímat možnosti jejího nastavení a velikost ozařované plochy.

Ozařovaná plocha

Tento údaj se liší vzhledem k výkonuvelikosti zařízení. Na výběr máte modely určené na ozařování jen na několik cm2 až do plochy i několik desítek cm2.

Aretační poloha

Při ozařovaní infralampou určitě oceníte možnost nastavení přesné polohy. Před nákupem proto zkontrolujte, zda vám vyhovuje počet otočných stupňů. Čím vyšší počet, tím lépe nasměrujete světlo na požadované místo.

Intenzita infračerveného světla

Některé infralampy umožňují nastavit požadovanou intenzitu světla. Na jiných je intenzita naopak konstantní. Při výběru zkontrolujte i tento údaj.

Nízká intenzita — do teploty 20–30 °C ozařuje s dlouhou vlnovou délkou a prochází do hlubších vrstev. Dochází tak k nejnižšímu zahřátí tkaniva. Využijete ji, když potřebujete postihnuté místo ozařovat delší dobu.

Střední intenzita — střední intenzita proniká do menší hloubky a dochází k intenzívnějšímu zahřátí. Dosahuje teploty 30–38 °C. Je vhodná na používání jen po dobu několika desítek minut.

Vysoká intenzita — k největšímu prohřátí až 42 °C dochází při vysoké intenzitě. Používá se na ozařování do několika minut. Infralampa s vysokou intenzitou působí hlavně na povrchu.

Parametry výběru pro biolampy

I biolampa nabízí více možností nastavení polohy. Při ozařovaní, které trvá 10–15 minut, ji nebudete muset držet v ruce. Na výběr máte:

Biolampy se stojanem — spolu s biolampou si snadno dokoupíte i praktický stojan, na který ji umístíte. Při ozařovaní si stojan nastavíte do požadované polohy a můžete se tak pohodlně usadit nebo lehnout a nechat se ozařovat.

Mobilní držák — pokud byste se během používaní biolampy chtěli pohybovat, je to možné. Stačí, když si k ní dokoupíte mobilní držák s popruhem. Nabídka tohoto typu je ale dost omezená.

Držák na stůl — obměnou stojanového držáku je upevnění na stůl. Vzhledem na vlastní umístění má menší velikost.

Pulzní režim

Pulzní režim mají biolampy s LED diodami. Pokud si vyberete model s halogenovou žárovkou, tuto možnost nebudete mít k dispozici. Úkolem pulzního režimu je, při dlouhodobém ozařování, využívat různé frekvence pro šetrnější a účinnější působení.

Typ napájení

Biolampy nabízí i výběr způsobu napájení. Na výběr máte napájení pomocí kabele, nebo akumulátoru. Výhodou akumulátoru je mobilita přístroje. Při jeho používaní tak nebudete limitovaní vzdáleností od zásuvky.

Barva světla

Biolampy mají odlišné barevné filtry. Zvolená barva se liší v závislosti na využití.

Žlutá — žluté světlo je určené na všestranné využití při různých problémech.

Červená — červený filtr využijete na léčbu problémů, které nedoprovází zánět.

Modrá — modré světlo působí pozitivně při zánětlivých stavech.

Zelená — zelený filtr se používá na podpůrnou léčbu astmatu, alergií, dýchacích problémů a při onemocnění cév.

Oranžová — tato barva pomáhá při problémech s vylučováním, ledvinami močovými cestami, ale také při střevních potížích a křečích.

Fialová — fialový filtr se používá při podpůrné léčbě nervového systému, pokožky dýchacích cest.

Bílá — tato barva světla podporuje regeneraci po zvýšené námazevyčerpaní. Stimuluje správnou činnost nervové soustavy a trávení.

Tipy na závěr

Biolampa, horské slunce a infralampa –⁠ všechny zmíněné pomáhají při nejrůznějších zdravotních problémech. Způsob jejich použití se ale odlišuje. Nejprve vám doporučujeme se zamyslet nad tím, který z těchto přístrojů je pro vás nejvhodnější. Potom porovnávejte parametry jednotlivých modelů.

Při používaní horského slunce, infralampy i biolampy myslete na dvě důležité věci:

  1. Chraňte si zrak. Tyto přístroje nejsou dělané na ozařování očí. Proto je potřeba, aby byli během aplikace zavřené nebo jinak chráněné, třeba i pomocí brýlí.
  2. Nepřekračujte doporučovanou dobu ozařování. Pokud chcete dosáhnout požadovaného výsledku, dodržujte doporučovanou, kterou uvádí výrobce. Jejím překročením můžete dosáhnout opačného efektu a spíše vám to uškodí.

Co dalšího působí příznivě na naše zdraví? Přečtěte si i jiné naše články:

Jak vybrat domácí saunu

Jak vybrat infrasaunu

Napsat komentář