Jak vybrat ruční vysavač

Ruční vysavač se hodí mít v každé domácnosti. Využijete ho na rychlý úklid rozsypaných drobků, písku z dětských bot nebo jiného drobného nepořádku. Na úklid tak nebudete muset vybírat velký vysavač ani používat koště.

Na trhu najdete mnoho modelů ručních vysavačů. Vybrat si z nich nebude snadné, jak by se vám na první pohled mohlo zdát. Pro ulehčení výběru jsme pro vás připravili krátký návod. Dozvíte se, z jakých typů napájení máte na výběr a jak velkou sběrnou nádobu si budete moct vybrat. Kromě toho se zaměříme i na typ použité filtrace, způsob vysávání, hlučnost a hmotnost. Nezapomněli jsme ani na příslušenství, které výrobci těchto spotřebičů nabízí.

Parametry výběru ručního vysavače

Jednotlivé modely se od sebe liší v několika směrech. Před koupí si proto porovnejte parametry. Postupně si projdeme zdroje napájení, objem sběrné nádoby aj další vlastnosti těchto vysavačů.

Způsob napájení

Jedním ze základních parametrů je způsob napájení vysavače. Na výběr máte modely napájené přímo z elektrické sítě akumulátorové.

Ruční vysavače síťové

Tento typ je napájený z elektrické sítě. Výhodou je, že zvládnete vysávat neomezenou dobu bez potřeby dobíjení baterie. Síťové ruční vysavače mají zpravidla o něco vyšší sací výkon. Mnoho dražších akumulátorových modelů ale tohoto sacího výkonu dosahují. Omezením je spíš délka přívodního kabelu. Proto předem zkontrolujte, zda vám bude vyhovovat. U tohoto typu napájení najdete i ruční vysavače do auta vybavené potřebným adaptérem pro jejich zapojení.

Ruční vysavače akumulátorové

Akumulátorové, nebo i bateriové, ruční vysavače jsou vybavené nabíjecí základnou. Z ní si vyjmete ruční vysavač a pak ho používáte, aniž byste řešili zapojení do zásuvky. Mají ale o něco nižší sací výkon a při vysávaní budete omezení kapacitou baterie. Běžně se setkáte s modely s kapacitou od 15 do 30 minut, která by na běžné uklízení měla stačit.

Při výběru zkontrolujte také typ baterie. V levnějších vysavačích najdete starší typ baterie Ni-Mh. Tento typ má tu vlastnost, že ji musíte nabít vždy do plné kapacity. Má totiž paměťový efekt, který způsobuje, že se při neúplném nabíjení časem snižuje kapacita. Novější typ baterií je Li-ion, která má životnost přibližně na 500 nabití. Li-ion baterie nemusíte pokaždé plně dobíjet.

Objem sběrné nádoby

Ruční vysavače nejsou určené na vysávání velkých ploch. Mají také menší nádoby na sběr nečistot. Na trhu najdete modely s objemem nádoby od 0,5 do 1 l. Do sběrné nádoby nevkládáte sáčky, takže vám odpadá povinnost s dokupováním. Po naplnění nádoby ji jednoduše vysypete a očistíte filtry.

Filtrace

Filtrace je důležitým parametrem u všech modelů vysavačů. Na ručním vysavači najdete minimálně dvě úrovně filtrace — vstupní a výstupní filtry.

Vstupní filtry — nacházejí se mezi sběrnou nádobou a motorem. Brání vstupu nečistot do motoru. Jejich úkolem je zachytávat jen největší nečistoty.

Výstupní filtry — starají se o to, aby z vysavače vycházel ven přečištěný vzduch. Jeho kvalita závisí na kvalitě samotného filtru. Tento parametr by měl zajímat hlavně alergiky.

Typy výstupních filtrů:                          

Mikrofiltry — vyrábějí se z molitanu nebo tkaniny. Nevýhodou je, že nemají 100% nepropustnost. Najdete je spíše v levnějších modelech.

HEPA filtry — o kvalitnější filtraci se postarají HEPA filtry. Jednotlivé HEPA filtre mohou mít rozdílnou účinnost. Před koupí proto zkontrolujte údaj, který je uvedený v popisu výrobku. Může to být 10–13. Čím vyšším číslem je filtr označený, tím vyšší je účinnost filtrace.

Způsob vysávání

To určuje, jaké nečistoty budete moct vysávat. Určitě už předem víte, zda s daným spotřebičem budete chtít uklízet jen prach a drobky nebo také rozlité tekutiny. Podle toho dělíme ruční vysavače na modely pro suché a mokré vysávání.

Ruční vysavače pro suché vysávání

Tento typ je určený jen na vysávání suchých ploch. Neměli byste ho používat na vysávání tekutin, protože na to není uzpůsobený a mohlo by snadno dojít k jeho poškození.

Ruční vysavače pro mokré vysávání

Tento typ je výborným pomocníkem, díky kterému po nehodě s rozlitým nápojem nebudete muset používat mokrý hadr. I rozlitá polévka nebo cereálie s mlékem pro vás nebudou znamenat žádné namáhavé vybírání zbytků z jídla, kterou utřete podlahu. Ruční vysavač jednoduše vylijeteopláchnete vodou.

Hlučnost

Každý spotřebič poháněný elektromotorem musí během provozu vydávat zvuk. Hladina hlučnosti se se ale u jednotlivých modelů liší. Na trhu najdete modely s komfortní hlučností do 70 dB. Snesitelná hlučnost se bez problémů pohybuje do 80 dB. Naopak nad 80 dB už patří spotřebič mezi hlučnější a mohlo by vám to během uklízení vadit.

Hmotnost

Jelikož ruční vysavač po celou dobu výkonu držíte v ruce, určitě vás zajímá i jeho hmotnost. Ideálně by měl mít do 1,5 kg. S takovou váhou se vám bude pracovat dostatečně komfortně. Při nákupu si tento údaj zkontrolujte. Některé modely mohou mít o něco vyšší hmotnost, při které by se vám už mohlo pracovat o něco hůře.

Příslušenství k ručním vysavačům

Příslušenství, které budete mít k dispozici, se liší vzhledem ke konkrétnímu výrobci a modelu. Před nákupem si proto zkontrolujte, které kusy jsou s daným modelem dodávané.

Nabíjecí stanice

Akumulátorové ruční vysavače jsou dodávané s nabíjecí stanicí. Ta je buď stojací, nebo závěsná. Druhý ze zmiňovaných typů šetří, při odkládání vysavače, více místa. Nabíjecí stanice se kromě toho liší i rozměrově.

Nástavce

Z nástavců jsou k vysavači dodávané:

Štěrbinová trubice — zúžený tvar vám pomůže se s vysavačem dostat na těžce dostupná a užší místa.

Stěrkový nástavec — tento nástavec je spíše u vysavačů, které jsou určené na mokré vysávání. Ulehčí vám vysátí tekutiny tak, aby na zemi nezůstaly žádné zbytky.

Turbokartáče — ty oceníte během vysávaní koberců. Umožní vám dokonalé odstranění nečistot například při vysávání zvířecích chlupů.

Kolečka

I když je ruční vysavač primárně určený na manipulaci v ruce, narazíte také na modely, které si můžete položit na podlahu díky změkčeným kolečkám.

Funkce ručních vysavačů

Ruční vysavače patří mezi jednodušší spotřebiče. Při jejich provozu nepotřebujete žádné speciální funkce. Práci vám ale v mnohém ulehčí aspoň základní funkce, které na najdete na některých modelech.

Volba sacího výkonu — umožňuje vám nastavit sílu sacího výkonu.

Indikátor stavu baterie — signalizuje stav nabíjení a vybití baterie.

UV lampa — tento doplněk je určený pro alergiky. Zářením odstraňuje roztoče a bakterie, například z matrace.

Závěr

Hledáte-li pomocníka do domácnosti, který vám pomůže při každodenním uklízení, ruční vysavač bude pro vás tím pravým. V závislosti na vybraném modelu ho snadno využijete na uklízení rozsypaných drobků, rýže, soli nebo i vysávání rozlitých tekutin. Při výběru modelu se zaměřte na způsob vysávání a typ napájení.

Ruční vysavače se dále liší typem filtrace, hmotností, hlučností velikostí sběrné nádoby. Akumulátorové modely se odlišují typem nabíjecí stanice, dobou potřebnou na nabití a výdrží baterie. Aby se vám tento spotřebič zacházelo co nejlépe, zkontrolujte i to, či vám vyhovuje příslušenství, které je s ním dodávané. Mezi ručními vysavači najdete i modely, které využijete například v autě. Ty jsou vybavené 12 V adaptérem na zapojení v automobilu.

Sepsali jsme pro vás i jiné články týkající se úklidu:

Jak vybrat tyčový vysavač

Jak vybrat robotický vysavač

Jak vybrat čističku vzduchu

Napsat komentář