Zařizování interiéru začíná třeba i správným výběrem podlah. Jelikož podlahu nemůžete kdykoliv jen tak změnit, ale vybíráte ji na několik let dopředu. V rozhodování o tom, jakou zvolit, aby splnila vaše požadavky na funkčnost a estetickou stránku, v tom vám pomůže následující článek.
Dozvíte se o tom, jaké typy podlah máte k dispozici. Povíme vám něco o vlastnostech každé z nich. Výběr závisí i na typu dané místnosti, do které je určená. Jednotlivé druhy podlahovin se liší i způsobem údržby a délkou životnosti. V neposlední řadě vás určitě bude zajímat možnost využití s podlahovým topením. Důležitými kritérii jsou také hlučnost, odolnost vůči poškození a míra vhodné zátěže.
Typy podlah
Na trhu najdete širokou nabídku podlahových krytin. Na rozhodnutí o tom, kterou si vybrat, si ponechte dostatek času. Budete tak moct důkladně porovnat vlastnosti jednotlivých typů.
Dřevěná podlaha
Dřevěná podlaha vás okouzlí svým přírodním vzhledem, charakteristickým dekorem i vůní. Tento typ vyniká dlouhou životností i dobrou zvukovou izolací. Vyrábí se z několika druhů domácích i exotických dřevin. Během nákupu máte na výběr z mnoha typů dřevěných podlah od masivní rustikální podlahy přes parkety, vícevrstvé podlahy až k dýhované dřevěné podlaze.
Dřevěná podlaha má dobré tepelněizolační vlastnosti. Jestli ji chcete položit na podlahové topení, vyberte si dvojvrstvou dřevěnou podlahu s tloušťkou do 12 mm. I při této tloušťce však musíte počítat s vyšším tepelným odporem oproti jiným typům. Tepelný odpor je 0,05-0,1 m2K/W. Při výběru myslete i na zátěž, které bude vystavená. Do víc namáhaného prostoru budou vhodné tvrdší dřeviny.
Nevýhodou dřevěné podlahy je náročnost na údržbu. Když se pro ni rozhodnete, musíte jednou za pár let počítat s nutností zbroušení, lakování nebo olejování. Snadno ji umyjete mírně navlhčeným mopem. A na čištění mastných nebo jinak odolných skvrn doporučujeme použít speciální prostředky na dřevěné podlahy.
Více se dozvíte v článku, jak vybrat nejlepší dřevěnou podlahu.
Laminátová podlaha
Laminátová podlaha si získala oblibu díky své příznivé ceně a přírodně působícímu vzhledu. Vyrábí se v mnoha designech, které dokonale imitují dřevo a kámen. Tento typ se skládá z více vrstev. Spodní část tvoří vrstva proti vlhkosti. Nad ní se nachází dřevovláknitá deska. Vrchními vrstvami jsou dekorační papír a ochranná vrstva. Při výběru věnujte pozornost třídě odolnosti. Odolnější jsou podlahy z vysokotlakého laminátu. Méně odolné jsou ty z přímého laminátu.
Výhodou je jednoduché čištění a fakt, že se na ní neusazuje prach. Můžete ji umývat mopem, zametat i vysávat. Určitě oceníte i to, že se jednoduše pokládá. Tento typ podlahoviny je možné kombinovat s podlahovým topením. Její tepelný odpor je jen 0,04 – 0,07 m2K/W. Nedochází tak ke zbytečnému navýšení výdajů za energie.
Za nevýhodu se dá považovat vyšší hlučnost. Někomu může vadit i chladnější povrch a vyšší tvrdost. Jestli máte malé děti, vezměte v úvahu, že laminátová podlaha je kluzká. Moderní typ podlahy díky povrchové úpravě snadno využijete i v kuchyni a koupelně. Nedoporučuje se ale delší namočení. Podlahu byste tak mohli znehodnotit.
Vinylová podlaha
Vinylová podlaha je měkká a vyniká nízkou hlučností. Její výhodou je možnost výběru z mnoha designových provedení. Na první pohled je k nerozeznání od dřeva nebo jiných přírodních materiálů. Tento typ podlahy je levnější. Zároveň má nízký tepelný odpor, a to jen 0,02 m2K/W. Můžete ji bez obav položit na podlahové topení.
Tento typ je odolný vůči vodě a bez problému zvládne i delší namočení. Je i měkký a příjemný na dotyk bosých nohou. I když je vinyl při běžném používání dostatečně odolný vůči odření, problémem jsou domácí mazlíčci, kteří povrch dokáží naopak celkem snadno poškodit.
Nevýhodou je nutnost odborného pokládání. Vinylové podlahy vyžadují dokonalé hladký a rovný povrch. Budete-li potřebovat vyměnit jen jeden poškozený díl, zvládnete to bez problému sami. Jednodušší pokládání poskytují plovoucí vinylové podlahy, které nepotřebují lepit. Více o vinylu se dozvíte v samostatném článku, jak vybrat vinylovou podlahu.
Přírodní linoleum
Přírodní linoleum se vyrábí ze směsi pryskyřice, dřevité moučky, lněného oleje a vápence. Do této směsi se přidávají různá barviva. Tento typ potěší všechny, kteří hledají odolnou podlahovinu z přírodních materiálů s možností výběru z mnoha dekorů. Výhodou je, že nezachytává prach, je měkké, lehce se čistí a má dlouhou životnost. Kromě toho odolává vodě i ohni. Přírodní linoleum navíc snáší vysokou zátěž.
I přírodní linoleum můžete využít na podlahové topení. Tepelný prostor se pohybuje pouze okolo 0,07 m2K/W. Nevýhodou je ztráta barevnosti a deformace pod vlivem silného slunečního záření. Pro udržování vzhledu doporučujeme ošetřit speciálními prostředky alespoň 1x za rok.
Korková podlaha
Korek je lehký, měkký, dobře izoluje hluk a má dobré tepelněizolační vlastnosti. Tepelný odpor je až 0,11 m2K/W. Není proto vhodný na podlahové topení. Využijete ho jen v prostorách s radiátorovým topením. Tento přírodní materiál oceníte i při chůzi naboso. Na dotyk je velmi příjemný a teplý. Je proto vhodný například do dětského pokoje.
Korková podlaha se vyrábí ve formě dlaždic, které je třeba lepit nebo pokládat jako plovoucí podlahu. U druhé varianty počítejte s jednodušším pokládáním. Na výběr máte z různých možností. Povrch může být lakovaný, nebo olejovaný. Nevýhodou je vyšší cena a náchylnost na mechanické poškození. Je také třeba počítat s tím, že při vyšší zátěži, jako je těžší nábytek, mohou vznikat mírná promáčknutí. Odolnost podlahy byste proto měli podpořit lakem nebo tvrdým voskovým olejem. Takové ošetření navíc zvyšuje odolnost podlahy vůči vodě a vlhkosti.
Keramická dlažba
Keramická dlažba má nejnižší tepelný odpor mezi všemi typy podlah — pouze 0,01 m2K/W. Máte-li v domě podlahové topení, bude pro vás, z hlediska energetických úspor, nejvýhodnější. Přihlédněte ale i k tloušťce. Neměla by přesáhnout 6 mm.
Tato dlažba v letních měsících příjemně chladí. Tento fakt může být ale v některých místnostech spíše nevýhodou, například v dětském pokoji. Pro svůj chladný vzhled není ani vhodný do obývacího pokoje nebo ložnice. Nejčastěji se využívá na chodbách, v kuchyni a koupelně, kde oceníte i odolnost vůči vodě. Nevýhodou je i to, že v případě pádu talíře nebo jiných křehkých předmětu se na této dlažbě s určitostí rozbijí.
Koberec
I když se koberce v současnosti používají o něco méně, stále se najdou jejich příznivci. Celoplošné koberce nejsou vhodné pro alergiky, protože zachytávají prach a jiné nečistoty. Při pokládání je potřeba je fixovat pomocí oboustranné lepicí pásky. Koberec snadno zakoupíte v různých podobách, i ve čtvercové. Výhodou je velký výběr z mnoha vzorů a barevných provedení. Navíc mají menší tendenci se vlnit. Nevýhodou je nižší životnost a složitější čištění.
Podle čeho vybírat podlahu
Během výběru postupujte podle několika kritérií, které vám usnadní zvolit nejvhodnější typ:
Do které místnosti?
Důležitým kritériem je místnost, do které podlahu umístíte. V každé z nich jsou kladené jiné nároky.
- Do kuchyně jsou vhodné vinylové podlahy, dlažba, korek, laminát a přírodní linoleum.
- Do chodby se hodí přírodní linoleum, laminátové a vinylové podlahy, korek i dlažba.
- Do koupelny umístěte dlažbu nebo vinylovou podlahu.
- Do obývacího pokoje, ložnice a dětského pokoje položte laminátové a vinylové podlahy, přírodní linoleum, korek, dřevo či koberec.
Možnosti čištění
Před výběrem vás určitě budou zajímat způsoby čištění. Všechny typy podlahovin je možné vysávat. Rozdíly jsou v možnostech umývání a odstraňování skvrn. Z tohoto hlediska je nejsložitější čištění koberců. U dřevěné a korkové podlahy doporučujeme věnovat pozornost pravidelnému lakování nebo olejování.
Jaký design zvolit
Při výběru myslete i na to, jaký nábytek chcete mít ve své domácnosti. Důležitý je materiál i barva interiérových dveří. Design podlahy vybírejte tak, aby jednotlivé prvky navzájem ladily. Jestli si vyberete dřevěnou podlahu, počítejte s tím, že se odstín časem změní. Laminát nebo dlažba si naopak zachovávají svoji barevnost po dlouhou dobu.
Podlahové topení
O tom, jaké typy podlah jsou vhodné k podlahovému topení, o tom jsme psali výše u každé jednotlivé podlahoviny. Nejvhodnější jsou typy s nízkým tepelným odporem, jako dlažba a vinylové podlahy. Můžete zvolit i přírodní linoleum a laminátovou podlahu. Rozhodnete-li se pro kombinaci s dřevěnou podlahou, hledejte typy s tepelným odporem do 0,07 m2K/W.
Zátěžové třídy
Posledním údajem, který vyzdvihneme, jsou zátěžové třídy podlah. Toto označení informuje o možnosti využití v různých prostorech.
- Třída zátěže 21 — vhodné do prostor s nízkým zatížením, jako je ložnice nebo pokoj pro hosty.
- Třída zátěže 22 — tyto podlahy využijete v obývacím pokoji, dětském pokoji nebo jiných pokojích se střední zátěží.
- Třída zátěže 23 — vhodná pro intenzivní zátěž v chodbě nebo v kuchyni.
Závěr
Vybrat podlahu do domu či bytu je proces, kterému byste měli věnovat zvýšenou pozornost. Zaměřte se na několik kritérií, abyste měli jistotu, že vám pak podlaha poslouží řadu let. Vyberte si typ podlahy, který vám nejvíce vyhovuje. Výběr závisí na vašich požadavcích, ceně i vlastnostech podlahoviny. Kromě toho myslete i na případné využití s podlahovým topením, možnosti čištění a intenzitu zátěže podlahy v jednotlivých místnostech.
Některé podlahy jsou méně vhodné do obytných prostor s možností delšího kontaktu s vodou. Při rozhodování vezměte v úvahu i to, že některé zmíněné typy nejsou vhodné pro alergiky. Vybírejte i podle vkusu a oblíbeného designu. Dekor podlahy by měl ladit k ostatním prvkům v interiéru.
Další články, které vám pomohou vylepšit interiér: