Voňavý domov si přeje asi každý z nás. Vůně je to první, s čím se setkáte, když vstoupíte do místnosti. Příjemné aroma působí na každého člověka. Pamatujete si, jak to vonělo třeba u babičky v kuchyni nebo na dovolené u moře? Některé vůně mají uklidňující účinky, jiné naopak povzbuzující. Existuje mnoho způsobů, jak provonět interiér. Vyberte si z našeho přehledu, která varianta je pro vás ta nejlepší.
Aroma difuzéry
Aroma difuzéry získávají na velké oblibě. Nejen, že krásně provoní interiér, ale jsou i zajímavým designovým doplňkem. Velmi lehce se obsluhují i udržují a jejich použití je bezpečné.
Elektrický aroma difuzér
Elektrické difuzéry uvolňují aroma do prostoru nejčastěji pomocí ultrazvukových vibrací. Mimo to, že elektrický difuzér dokáže provonět interiér rovnoměrně, působí také jako zvlhčovač vzduchu.
Použití elektrického aroma difuzéru je velmi jednoduché. Do zásobníku nalijete vodu a přidáte několik kapek esenciálního oleje. Pak už jen stačí difuzér zapnout.
Elektrické aroma difuzéry jsou často doplněny i dalšími funkcemi. Jedním z nejoblíbenějších doplňků je LED osvětlení. Většinou je v nabídce rovnou několik barev, a vy si tak můžete vybrat podle momentální nálady.
Další oblíbenou funkcí je časovač. Snadno si nastavíte, v jakých časových intervalech se vůně bude uvolňovat do prostoru nebo kdy se difuzér vypne.
Mezi další doplňkové funkce patří reproduktor k přehrávání (nejen) relaxační hudby nebo na dálkové ovládání.
Mimo aroma difuzérů, které se zapojují do elektrické zásuvky, se můžete setkat i s difuzéry na baterky nebo s připojením na USB kabel.
Tyčinkový aroma difuzér
Tyčinkový aroma difuzér se skládá z nádobky s vůní a z tyčinek z bambusu nebo ratanu. Tyčinky vůni nasávají a uvolňují do prostoru. Pokud chcete zvýšit intenzitu, jednoduše do nádobky přidáte více tyčinek. Jde o velmi jednoduché a účinné řešení, jak provoníte interiér. Na větší prostory však nestačí.
Cena
Tyčinkový difuzér pořídíte už cca od 150 Kč. Nejlevnější elektrický difuzér pak koupíte cca od 500 Kč.
Aromalampy
Aromalampa je nádobka, která se skládá z prostoru na svíčku, misky na vodu a esenciálního oleje (případně vonného vosku). Tento typ lampy je příjemným dekoračním doplňkem, jenž krásně provoní interiér. Nejoblíbenější jsou aromalampy keramické, ale vyrábí se také z kovu nebo skla.
Jak se aroma lampa používá
Použití aromalampy je velmi jednoduché.
- Do misky nalijte teplou vodu (neměla by mít víc jak 50 °C)
- Přidejte esenciální olej. Dejte pozor na správné dávkování oleje. Na 5 m² prostoru postačí 1-2 kapky. Do misky aromalampy je také možné místo vody a esenciálního oleje umístit vonný vosk.
- Zapalte čajovou svíčku.
- Hlídejte, aby teplota vody nikdy nedosáhla bodu varu.
- Aromalampu vždy umístěte na bezpečné místo mimo dosah dětí nebo zvířat.
Na co si při výběru aromalampy dát pozor
Aromalampa by měla splňovat určité parametry, aby se esenciální olej v misce nezačal přehřívat.
- Miska na vodu by měla mít objem alespoň 30 ml.
- Vzdálenost mezi miskou a svíčkou by měla být minimálně 7 cm, ideálně ještě více.
- Lampy se silnější stěnou vedou teplo rovnoměrněji, naopak lampy s tenkou stěnou se přehřívají.
Elektrické aromalampy
Elektrická aromalampa slouží k rozpouštění vonných vosků bez přítomnosti hořící svíčky. Jedná se tak o bezpečnější variantu. Elektrickou aromalampu zapojíte do zásuvky a poté se začne zahřívat na konstantní teplotu. Do nádoby vložíte vonný vosk, který se začne rozpouštět a uvolňovat vůni. Po vypnutí lampy vosk opět ztuhne, tudíž ho můžete použít opakovaně, dokud zcela nevyprchá jeho vůně.
Oblíbené esenciální oleje
Každá vůně má jiný účinek na naši mysl i tělo. Pojďme se podívat na jednotlivé z nich:
Uklidňující vůně – levandule, meduňka, santalové dřevo, heřmánek, bergamot, majoránka
Povzbuzující vůně – rozmarýn, citrusové vůně, magnolie, pačuli, růžové dřevo, vavřín
Při nachlazení – eukalyptus, borovice, zázvor, máta, tea tree, citron, anýz, jedle, rýmovník
Cena
Levnější aromalampu pořídíte už asi za 100 Kč. Cena přírodních esenciálních olejů začíná na 50 Kč a vonné vosky koupíte od 45 Kč.
Katalytické lampy
Katalytická lampa, někdy také označována jako berger lampa, funguje na principu katalytického spalování. Jedná se o chemickou reakci, při které vzniká hoření bez plamene. Tyto lampy jsou proto bezpečnější než běžné aromalampy nebo vonné svíčky.
První katalytická lampa byla vyrobena v roce 1898 ve Francii. Původní využití bylo k dezinfekci vzduchu v nemocnicích. Katalytická lampa pachy nepřekrývá, ale opravdu likviduje. Čistí vzduch od bakterií, alergenů a jiných nečistot.
Jak katalytická lampa funguje
Katalytická lampa se skládá z nádobky na tekutinu, speciálního kahanu s porézním keramickým kamenem, bavlněného knotu, dekorativní krytky na kahan a zaslepovacího víčka. Nádobku naplníte do ⅔ vonnou směsí a nasadíte na ni kahan s knotem. Pokud používáte lampu poprvé, nechte knot důkladně nasát vonnou směsí. Zapalte kahan na 2-3 minuty, po uplynutí této doby plamen sfoukněte. Kahan je v tuto chvíli rozpálený na velmi vysokou teplotu a dochází ke katalytické reakci. Do vzduchu se začínají uvolňovat vonné látky, které provoní váš interiér.
Po použití lampy nezapomeňte kahan uzavřít zaslepovacím víčkem. Předejdete tak zbytečnému odpařování náplně v nádobě.
Cena
Nejlevnější katalytickou lampu pořídíte cca od 650 Kč. Za designové kousky nebo objemově větší lampy si samozřejmě připlatíte. Speciální náplně do katalytických lamp koupíte od 200 Kč.
Vonné svíčky
Vonné svíčky jsou oblíbeným doplňkem interiérů. Nejen pěkně vypadají, ale také provoní prostor a vytvoří příjemnou atmosféru. Nabídka na trhu je opravdu široká. Svíčky se vyrábí v různých velikostech, designu a s pestrou nabídkou vůní.
Složení vonných svíček
Složení svíček od různých výrobců se může hodně lišit. Ty vyrobené z parafínu mohou při spalování uvolňovat do vzduchu toxické látky, například benzen, aceton nebo toluen. Proto je vhodné, abyste složení svíčky vždy zkontrolovali a sáhli po takové, která je vyrobená např. ze sójového nebo včelího vosku. Tento typ svíček je sice dražší oproti parafínovým, ale jsou ekologičtější a vydrží déle hořet.
Kvalitu svíčky ovlivňuje i knot. Většina knotů je vyrobena z bavlny, ale lze se setkat i s dřevěnými knoty.
Jak správně pečovat o vonnou svíčku
Aby vám svíčka dlouho vydržela, je potřeba dodržovat několik jednoduchých kroků.
- Udržujte knot zastřižený na délku 3-5 mm.
- Nechte vždy rozpustit vosk až k okraji nádoby, zabráníte tím vzniku nevzhledného “tunelu” kolem knotu.
- Udržujte zapálenou svíčku mimo průvan.
- Se svíčkou nehýbejte, pokud hoří nebo je vosk ještě rozpuštěný.
- Nenechte ji hořet více než 4 hodiny v kuse.
Cena
Cena svíčky se odvíjí od jejího složení, velikosti a výrobce. Ty z přírodních materiálů jsou dražší. Za kvalitní svíčku zaplatíte i několik stovek korun. Při výběru se zaměřte také na údaj o době hoření – při porovnání pak často zjistíte, že se vám levnější svíčka vůbec nemusí vyplatit.
Osvěžovače vzduchu ve spreji
Osvěžovače vzduchu ve spreji jsou vhodné zejména pro okamžité osvěžení vzduchu. Nutno dodat, že většina sprejových osvěžovačů pachy nelikviduje, ale jen překrývá svou vůní.
Řada nezávislých testů poukazuje na to, že osvěžovače ve spreji obsahují řadu zdraví škodlivých látek. Jedná se například o benzen, formaldehyd nebo toluen. Proto vám doporučujeme si vždy prostudovat složení výrobku a vybírat pouze ty s čistě přírodním složením.
Vyrobte si vlastní sprej doma
Osvěžovač ve spreji pořídíte cca za 50-150 Kč, ale velmi snadno si jej můžete připravit i doma. Budete potřebovat jen jedlou sodu, horkou vodu, jablečný ocet a vonnou esenci. Rozmíchejte dvě lžíce sody v decilitru horké vody a přidejte lžíci jablečného octa. Soda i ocet skvěle pohlcují veškeré pachy. Pro dodání aroma přidejte pár kapek esenciálního oleje. Takto připravenou směs dejte do rozprašovače a máte hotovo.
Gelové osvěžovače vzduchu
Gelové osvěžovače jsou vhodné spíše do menších prostor. Stejně jako u osvěžovačů ve spreji byste se měli zaměřit na produkty s přírodním složením.
Vyrobte si doma gelový osvěžovač vzduchu
V obchodě zakoupíte gelový osvěžovač do 100 Kč. Proč si jej ale neudělat doma za pár korun a zcela bez chemického složení.
Budete potřebovat:
- Želatinu v prášku
- Horkou vodu
- Sůl
- Esenciální olej
- Potravinářské barvivo (není nutné)
- Skleničku (ideální jsou třeba malé zavařovací sklenice)
Do skleniček kápněte potravinářské barvivo a přidejte 10-30 kapek esenciálního oleje. Připravte želatinu podle návodu a přidejte do ní 1-2 lžičky soli. Nalijte želatinu do skleniček a dobře promíchejte, aby se barvivo v želatině rozpustilo. Do vzniklého gelu můžete přidat také drobné dekorační předměty, např. kamínky, mušličky nebo korálky. Skleničku můžete také ozdobit zvenku, například uvázat na ni mašli nebo pomalovat barvami na sklo.
Potpourri
Potpourri je vonná směs ze sušených květů, bylin, ovoce nebo koření. Příjemně provoní váš byt, zvedne náladu a je krásným doplňkem interiéru. Potpourri má svůj původ ve středověké Francii, v překladu to doslova znamená “shnilý hrnec”, ale není se čeho bát, váš interiér provoní nádherně.
Co se skrývá uvnitř
Potpourri se míchá z přírodních materiálů, které uvolňují vonné silice. Do směsi se tak přidávají nejen různé sušené květy (např. levandule, růže, pivoňky, fialky), ale také bylinky (např. máta, rozmarýn, tymián), hobliny ze dřeva (např. cedr, jalovec, cypřiš), šišky, jehličí, sušené ovoce (nejčastěji citrusy) a koření (např. skořice, badyán, hřebíček, muškátový oříšek, vanilkový lusk). Na ozdobu se také mohou přidat např. kaštany, bukvice, mech, větvičky, šípky nebo i mušle. Fantazii se meze nekladou. Pro podporu vůně lze přidat pár kapek esenciálního oleje.
Připravte si potpourri doma
Potpourri se dá koupit za pár desítek korun v obchodě, ale skoro zadarmo a jednoduše jej vyrobíte i doma. Stačí, když na zahradě nebo v přírodě nasbíráte květy a další přírodní materiál dle vlastních preferencí. Květy a zelené části rostlin nechte vysušit, stejně tak například plátky citronu. Pokud chcete přidat do směsi koření, můžete část podrtit v hmoždíři, zintenzivní se tak jeho vůně.
Připravené suroviny pořádně promíchejte a vložte do nádoby, která má pevně přiléhající víčko. Směs ještě zakápněte pár kapkami esenciálního oleje. Nádobu uzavřete a uložte na 4-5 týdnů na tmavé místo. Sklenici občas protřepejte.
Po uplynutí pár týdnů nasypejte směs do misky nebo plátěného pytlíku. Pokud nádobu s potpourri umístíte v blízkosti topení nebo krbu, bude se aroma ze směsi lépe uvolňovat. Směs v pytlíku můžete dát také do skříně, kde provoní prádlo. Pokud se vám bude zdát, že směs ztrácí na vůni, promněte ji rukou a přikápněte esenciální olej.
Vonné tyčinky
Výroba vonných tyčinek sahá daleko do historie lidstva. Ve východní a jihovýchodní Asii se vonné tyčinky používají při chrámových obřadech, meditacích nebo jako oběť bohům.
Vonné tyčinky se připravují z čistě přírodních surovin, které se rozemelou na jemný prášek. Jedná se například o sušené květy a byliny nebo kůru a pryskyřici z exotických dřevin. Dále se přidávají vonné esenciální oleje. Tím vznikne velmi jemná pasta, která se nanáší na bambusová dřívka. Poté se tyčinky rozloží a nechají vyschnout.
Vonné tyčinky mají výraznou dlouhotrvající vůni. Navozují atmosféru k meditaci, uvolňují mysl. Podle principů feng-shui vonnými tyčinkami povzbudíte proudění energie. Často se používají při masážích, cvičení jógy nebo během relaxačního poslechu hudby.
Jak vonné tyčinky používat
Tyčinku na jednom konci zapálíte a počkáte, až se rozhoří. Pak nechejte plamínek zhasnout a tyčinku jen doutnat. Vonnou tyčinku můžete také zasunout do speciálního stojánku k tomu určenému. Na trhu je nepřeberné množství stojánků z různých materiálů a tvarů.
Balení vonných tyčinek pořídíte za pár desítek korun.
Chtěli byste se také zorientovat ve výběru parfémů? Přečtěte si náš článek, Jak vybrat nejlepší parfém, kde se dozvíte vše podstatné.
zazracnevune.cz – Klikni a objev krásné vůně za zázračné ceny!