Čekání na příchod miminka je spojené i s mnoha investicemi do dětské výbavy. K rozhodnutí, která budete muset při nákupu udělat, patří i výběr kočárku.
Dětské kočárky najdete na trhu v mnoha provedeních. Odlišují se nejen vzhledem, ale i vlastnostmi. Pro jednodušší nakupování jsme pro vás připravili návod, jak vybrat dětský kočárek. V článku najdete porovnání jednotlivých typů, ale i důležitých parametrů kočárků. Zmíníme nosnost, hmotnost a rozměry. Nezapomněli jsme ani na pohodlí a bezpečnost dítěte. Důležitou součástí kočárku je materiál, ze kterého je vyrobený. Zaměřili jsme si proto i na jeho vlastnosti.
Typy dětských kočárků
Dětské kočárky dělíme podle konstrukce na několik typů:
Hluboký kočárek
V hlubokém kočárku můžete vozit dítě ve věkovém rozmezí 6-8 měsíců. Starší děti se do něj nevejdou. Tento typ má tři nebo čtyři kolečka a hlubokou vaničku. Až se dítě naučí sedět, stává se dost nepraktickým. Nejmenším dětem ale poskytuje dostatečný komfort. Výhodou je i dobré odpružení, které vám umožní pohodlně houpat dítě i tehdy, když stojíte na místě. Odpružení také oceníte při chůzi po nerovném povrchu. Hluboké kočárky disponují prostorným košíkem v dolní části.
Nevýhodou hlubokého kočárku jsou velké rozměry po rozložení. Složit je možné jen spodní část. Vanička se při převodu složit nedá. Za nevýhodu lze považovat i krátkou dobu používání. Kočárek pak ale snadno použijete i pro další dítě, věnujete v rodině nebo prodáte.
Sportovní kočárek
Až se dítě naučí sedět a vyroste z hlubokého kočárku, budete potřebovat sportovní kočárek. Využijete ho přibližně od 6. měsíce věku dítěte až do doby, kdy už nebude kočárek vůbec třeba. Výhodou je, že se v něm dítě může pohodlně usadit. Má z něho dobrý výhled na okolí. Díky polohovatelným opěrkám zad i nohou se i v tomto typu dítě dobře prospí.
Mnoho modelů má také možnost nastavení rukojeti do dvou poloh. Budete si tak moct vybrat, či si dítě během procházky obrátíte tváří k sobě, nebo od sebe. Výhodou je nižší váha. Jednodušší je i jeho skládání a rozkládání při převozu v autě. Bývá vybavený bezpečnostními popruhy, které zabrání pádu dítěte.
Kombinovaný kočárek
Kombinované kočárky se prodávají ve dvoj, nebo trojkombinaci. Jejich výhodou je, že je využijete od narození až do věku třech let dítěte. Tento multifunkční typ plnohodnotně nahradí oba výše zmíněné kočárky. Ihned po narození si pomocí hluboké vaničky vytvoříte hluboký kočárek. Až se dítě naučí sedět, budete ho využívat část pro sportovní kočárek. Ten disponuje bezpečnostními pásy a dá se polohovat, aby v něm dítě mohlo pohodlně spát.
Jestli si koupíte trojkombinaci, součástí je také dětská autosedačka do hmotnosti 13 kg, tzv. vajíčko. Výhodou je, že za autosedačku v tomto případě zaplatíte méně. Když dítě v autě spí, nebudete muset sedačku nést v rukou. Jednoduše ji připevníte na konstrukci kočárku.
I tento kočárek má nevýhody. V hluboké verzi ho budete muset používat maximálně do 6 měsíců dítěte. Vanička je o něco menší než u klasických hlubokých kočárků. Tento typ má také menší pružení.
Chtěli byste vybrat autosedačku zvlášť? Inspirujte se v našem článku, jak vybrat nejlepší dětskou autosedačku.
Sourozenecký kočárek
Tento typ kočárku nemusíte nutně využít jen pro dvojčata. Oceníte ho i tehdy, pokud máte dvě děti s malým věkovým rozdílem. Během nákupu se setkáte se třemi typy.
Děti jsou umístěné za sebou
Výhodou tohoto umístění je lehčí manipulace. Bez problémů se vejdete do každých dveří. Problém možná nastane při cestě menším výtahem. Nevýhodou je omezený rozsah nastavení opěrky zad na přední části kočárku. Pravděpodobně vám také bude vadit, že na dítě na přední sedačce nedohlédnete tak dobře.
Děti jsou umístěné vedle sebe
Toto řešení umožňuje lepší kontrolu nad oběma dětma. Musíte však počítat s větší šířkou — 80 cm a více. Při nákupu proto šířku dobře zkontrolujte, abyste se pohodlně dostali na všechna místa, kam běžně chodíte. Výhodou tohoto umístění je větší prostor na řídítkách pro umístění tašek s potřebami pro děti.
Děti jsou umístěné nad sebou
Největší výhodou tohoto typů jsou menší rozměry. S kočárkem se lehce manipuluje. Nevýhodou je nedostatečný rozhled dítěte v zadní části. Do této části je i složitější přístup pro rodiče.
Golfové kočárky
Až bude dítě samostatně chodit, můžete si pořídit tento typ kočárku. Jeho výhodami jsou hlavně nízká váha a skladnost. Nevýhodou některých modelů je nedostatečná opěra zad. Tento model proto kupujte jen pro děti od 3 let, které už v kočárku sedí jen omezený čas. Jestli chcete tento kočárek i pro mladší dítě, vyberte golfový kočárek s kvalitní opěrkou zad.
Nevýhodou je menší komfort pro dítě. Kočárek má také křehčí konstrukci a minimální pružení. Dítě v něm budete cítit každou nerovnost na chodníku.
Jak vybrat dětský kočárek
Aby se dítě cítilo pohodlně, měl by kočárek splňovat jistá kritéria. Důležitá je bezpečnost, Na co všechno byste během výběru měli myslet?
Nosnost dětského kočárku
Nosnost kočárku udává hmotnost dítěte, které v něm můžete vézt. Běžně se setkáte s nosností do 15 kg. To odpovídá váze dítěte přibližně do 3 let. Do některých modelů můžete umístit dítě do hmotnosti 20 kg. Doporučujeme vám ale nepřekračovat maximální hmotnost. Snížili byste tak životnost konstrukce.
Hmotnost a rozměry
Hmotnost kočárku vás bude zajímat hlavně při jeho skládání a přenášení. Na procházce jeho váhu nepocítíte. Nižší hmotnost oceníte, pokud bydlíte v poschodí bez výtahu nebo často cestujete veřejnou dopravou. V takových případech vyberte kočárek s lehčí konstrukcí. K jeho hmotnosti si připočítejte i váhu dítěte. Hmotnost kočárku se pohybuje v rozmezí 10-13 kg.
Rozměry kočárku jsou důležité z hlediska komfortu při manipulaci. Výhodou je nastavitelná rukojeť, která zabezpečí, že se při chůzi nebudete hrbit. Zkontrolujte i vnitřní rozměry. Vanička pro nejmenší by měla mít 80 cm. Kvůli prachu a zplodinám by měla být od země vzdálená minimálně 60 cm. Jestli vyberete sportovní kočárek, šířka prostoru pro dítě by měla být 35-40 cm a výška sedáku zase 38-50 cm.
Bezpečnost
Každá maminka se především stará o bezpečnost a komfort vlastního dítěte. Během nákupu proto zkontrolujte bezpečnostní pás. Měl by být pětibodový. Bezpečnostní popruhy by měly být polstrované a široké minimálně 2 cm. Každý kočárek musí ze zákona projít testy a splňovat bezpečnostní normu STN EN 1888.
K bezpečnosti patří i brzdy. Ty se nejčastěji ovládají nohou. Některé modely mají kromě toho umístěnou bezpečnostní brzdu i na rukojeti.
Pohodlí dítěte i rodičů
O pohodlí dítěte se při jízdě stará odpružení kočárku. Nejlepší odpružení mají hluboké kočárky. Dítě v nich můžete kdykoliv pohoupat. Dobré pružení má i mnoho sportovních modelů. O něco menší komfort je pro dítě v kombinovaném kočárku. Jestliže se rozhodnete pro tento typ, pro lepší tlumení otřesů vyberte dětský kočárek s nafukovacími kolečky.
Vaše pohodlí při jízdě ovlivní nejen nastavení výšky, ale i polohy rukojeti. V nižším věku dítěte ho budete chtít mít asi neustále na očích. Starší děti, na druhé straně, ocení možnost lepšího výhledu v poloze zády k vám.
Kolečka kočárku
Budete-li často chodit na místa s nerovným povrchem, vybírejte nafukovací kolečka. Vyrábí se v průměru 10-12″. Ve městě vám postačí i umělohmotná kolečka. Otáčení kol vám může v některých případech ulehčit manipulaci na nerovném terénu. Otáčivá kolečka se dají také zafixovat do jedné polohy.
Materiál
Materiál dětského kočárku je důležitý z více důvodů. Měl by mít následující vlastnosti:
- měl by být nepromokavý,
- měl by se dát lehce čistit a prát,
- měl by být odolný vůči odření, aby vydržel každodenní námahu.
Příslušenství ke kočárku
Během každodenního využívání kočárku určitě oceníte i praktické příslušenství. Budete potřebovat:
- Tašku na kočárek — taška je často dodávána spolu s kočárkem. K některým si ji ale musíte sami dokoupit. Využijete ji na převážení veškerých drobností, které bude vaše dítě potřebovat.
- Slunečník — odnímatelný slunečník využijete během teplých dní na ochranu dítěte před sluncem.
- Síťka proti hmyzu — během večerní procházky nebo u vody oceníte síťku proti hmyzu.
- Pláštěnka — využijete ji nejen v tom případě, kdy materiál kočárku není nepromokavý. Slouží i pro lepší ochranu dítěte před deštěm.
- Nánožník — udržuje dítě v teple i v chladném počasí.
- Podložka — pro nejmenší využijete i podložku pro pohodlnější ležení.
- Stupadlo— pokud máte dvě děti, velkou pomocí pro staršího sourozence bude stupadlo. Můžete ho na něj postavit a vézt spolu s kočárkem.
- Ruční brzda — u kočárku, který chcete využít při běhání nebo bruslení, je důležitá přítomnost ruční brzdy. Díky ní zastavíte kočárek i při vyšší rychlosti.
Závěr
Nákup kočárku je součástí přípravy na rodičovství. Jestli kupujete kočárek poprvé, na porovnání jednotlivých modelů vám pomůže několik dobrých rad. Při koupi zvažte nejprve, jaký typ kočárku vám bude nejvíce vyhovovat. Potom se zaměřte na konkrétní parametry. Dětské kočárky se liší nosností, hmotností i rozměry. Rozdíly jsou i v materiálu konstrukce a možnosti otáčení koleček. Jako rodiče vás bude určitě zajímat hlavně bezpečnost. Zkontrolujte proto dodržení příslušné normy a přítomnost pětibodového bezpečnostního pásu.
Na závěr několik rad k péči o kočárek:
- Pokud kočárek promokne, po návratu domů ho důkladně vysušte při pokojové teplotě. Vysoké teploty při sušení na nebo u radiátoru pomohou poškodit materiál.
- Při znečištění kočárek vyperte dle doporučení výrobce. Zpravidla ho můžete prát při teplotě 30 °C.
- Myslete i na promazávání kovových částí.
- Pokud máte nafukovací kolečka, občas je zkontrolujte, třeba zjistíte, že je třeba je dofouknout.
Co dalšího byste měli zvážit při výběru do dětské výbavy?