Zahrady a terasy jsou důležitou součástí našich životů. Trávíme na nich spoustu času, a to především v jarních a letních měsících. Jsou místem, kde odpočíváme, ale také sportujeme, trávíme čas s rodinou i s přáteli, kde pěstujeme oblíbené rostliny a bylinky, a jsme tu jak přes den, tak i večer. Je proto třeba, abyste pořídili kvalitní venkovní osvětlení, ať už to bude lustr na terasu, zahradní lampy na zahradu či příjemná světla do vaší pergoly pro večerní rodinná posezení.
Myslete ale také na další venkovní osvětlení, jako je světlo s pohybovým čidlem, čímž si zajistíte bezpečný pohyb před vchodem do domu, ale i na zahradě. V článku vám poradíme, jak si vybrat vhodná venkovní světla podle vašich individuálních možností a požadavků. Zjistíte, jaké existují typy osvětlení, ale také, na co byste si měli dát pozor, a co naopak při výběru nepodcenit. Najdete zde spoustu inspirace, takže nebudete mít problém vybrat si to pravé venkovní osvětlení pro vaše potřeby a možnosti vašeho exteriéru.
Na začátku si určitě zodpovězte následující otázky:
1. Vybíráte světlo kvůli funkčnosti, nebo pouze jako dekorační prvek?
2. Kde se venku večer nejčastěji pohybujete a přes která místa se vám po tmě obtížně chodí?
3. Jakou intenzitu světla požadujete?
Philips Creek závěsné svítidlo
Venkovní svítidlo, které rozzáří celou terasu nebo zahradní altán. Světlo nabízí velmi elegantní vzhled s úpravou z odlévaného hliníku. Rozměry jsou 82 cm na výšku a 17,5 cm na šířku. Stupeň krytí je IP 44, což je ideální ochrana proti stříkající vodě. Můžete ho tak bez problému umístit i na terasu nebo tam, kde nemáte žádné střešní krytí.
Rabalux Oslo nástěnné svítidlo
Toto světlo snadno přiděláte na zeď. Je nejen funkční, ale i velmi dekorativní díky svému staromódnímu vzhledu. Navíc je vyrobeno z kvalitního kovu a plastu. Stupeň krytí je IP 44, což zajistí ideální ochranu proti stříkající vodě. Můžete ho tak bez problému umístit i na terasu nebo tam, kde nemáte žádné zastřešení. Rozměry jsou 28 cm na výšku a 24 cm na šířku.
Magg Solární LED světlo
Venkovní světlo je ideální pro použití ke vchodu, na příjezdovou cestu, ale i na zahradu, pro osvětlení pohybu po tmě. U solárního osvětlení neřešíte žádný přívod elektrické energie. Lampa funguje na principu solární energie, kterou čerpá ve dne. Nespornou výhodou je, že lampu snadno zasadíte do země a můžete ji kdykoliv vyndat a přemístit. Rozměry jsou 40 cm na výšku a 7,5 cm na šířku. Vyrobeno z kovu a plastu.
RETLUX reflektor
Tento typ je vhodný pro intenzivnější osvětlení celého pozemku nebo přístupové cesty. Slouží pro dobrou orientaci po tmě, je ale vhodný i pro bezpečnost. Příkon je 10 W, což skvěle zlepší viditelnost. Má vyšší stupeň krytí IP 65, takže jsou výrazně odolné proti prachu i dešti. Jedná se o LED osvětlení, jenž vám ušetří elektrickou energii. Rozměry jsou 11,5 cm na výšku a 14,5 cm na šířku. Je vyrobený z hliníku.
Rabalux Amarillo světlo s čidlem
Jedná se o nástěnné svítidlo vhodné k zavěšení na venkovní zeď. Nemá žádný vypínač, ale spouští se pomocí pohybového senzoru. Navíc svítí pomocí šetrných LED diod, ale také AA baterií. Svítidlo je z plastu, který je odolný vůči vnějším vlivům. Stupeň krytí je IP 44. Obvod je 12 cm. Tento typ seženete v černém a bílém provedení.
Typy venkovního osvětlení
závěsná a stropní svítidla — patří mezi hlavní světla, podobně jako stropní svítidla v interiéru. Využijete je k osvětlení balkonu, terasy či jiných přístřešku a posezení, ale i k osvětlení vchodů. Jejich výhodou je, že vám nezaberou žádné místo v prostoru, protože je jednoduše přiděláte na strop.
nástěnná svítidla — tato světla se hodí umístit ke vchodu nebo kamkoliv po obvodu domu. Osvětlí určité části prostoru nebo dodají další prosvětlení tam, kde nestačí závěsné svítidlo. Také vám nezaberou téměř žádné místo. Na trhu najdete i svítidla se senzorem pohybu, což oceníte nejen vy, ale případně i vaše návštěva.
zahradní lampy — najdete je v podobě sloupků, svítilen nebo zápichů. Jedná se především o dekorativní prvky, které zvláštní prostor například u chodníku, v zahradě u altánu nebo u posezení. Můžete je ale využít i prakticky jako klasické osvětlení pro zvýšení bezpečného pohybu ve večerních hodinách, třeba jako orientační osvětlení na příjezdovou cestu nebo na cestičku do zahrady s čidlem pohybu. Nemají tak vysokou odolnost, ale svůj účel, pro který je vyberete, určitě splní. Jejich další výhodou je, že je můžete kdykoliv snadno přemístit.
reflektory — jedná se o praktické osvětlení, často s čidlem pohybu, jenž se využívá pro osvětlení vchodu do domu, chodníku, příjezdových cest pro auto a podobně. Tento typ se využívá hodně i při různých akcích, kde potřebujete dostatek nasvícení. Seženete je v klasickém i LED provedení.
Požadavky na venkovní světla
Výběr interiérových světel je jednodušší, protože nemusíte řešit tolik parametrů. Stačí vám hlavně vybírat podle funkčnosti, ale i designu. U exteriérových světel je to trochu jinak. Musíte zde zvážit více důležitých parametrů, které ovlivňují světla, jako je déšť, vítr, slunce, mráz, a další vnější vlivy, které ho mohou i poškodit.
Ochrana proti vodě a prachu
Jak jste z předchozího odstavce pochopili, u externích světel je jeden velmi důležitý parametr, odolnost. Venkovní světla se proto vyrábí s ohledem na působení nežádoucích vnějších vlivů, prachu či vody. Tato odolnost se značí zkratkou IP a její označení najdete u všech světel, dokonce i u těch interiérových. Znamená to Ingress Protection (neboli ochrana proti vniknutí). Za touto zkratkou vždy následují dvě číslice udávající stupeň krytí. První označuje stupeň odolnosti proti prachu, to druhé stupeň odolnosti proti vodě. Pamatujte, že čím je číslo vyšší, tím vyšší by měla být také ochrana.
IP 23 — tato světla jsou vhodná na chráněná venkovní místa (například do krytého vchodu s přístřeškem)
IP 44 — ideální pro umístění do exteriéru, kde je menší styk s vodou, případně mírně zvlhčené podmínky
IP 68 — poskytuje velkou odolnost a neomezené využití venku, vhodné do míst, kde je častý či trvalý styk s vodou
Úsporná světla
Kdo šetří, má za tři. Platí to všude. Ušetřit můžete i v případě energie za osvětlení. Na trhu najdete několik ekonomičtějších variant, jako jsou LED světla, solární svítidla nebo svítidla s čidlem.
LED osvětlení
Jedná se o velmi oblíbené osvětlení, jenž má spoustu výhod. Světlo se nijak nezahřívá, neproblikává. Nevadí mu ani časté zapínání a vypínání. Navíc je šetrné k životnímu prostředí, protože nevyzařuje žádné škodlivé látky ani nepříjemné záření. Navíc poskytuje malou spotřebu energie a vysokou životnost.
Solární osvětlení
Tento typ úsporných světel ocení hlavně ti, kteří nechtějí kvůli rozvodům elektřiny rozkopat svůj pozemek. Můžete je snadno a kdykoliv přemístit. Hodí se k příjezdové cestě, ke vchodu, ale i na zahradu k posezení nebo k okrasnému keři. Světla fungují na principu solární energie, kterou přes den čerpají. Večer pak z nashromážděné energie vytvoří příjemné světlo — a to bez nákladů.
Svítidla s čidlem pohybu
Jedná se o úsporná světla, která nemají žádný vypínač. Zapínají se automaticky zapnou a vypnou v závislosti na pohybu v zorném poli senzoru. Jsou ideální k umístění ke vchodu, na příjezdovou cestu, ale i při orientaci na zahradě. Na trhu je seženete v mnoha provedeních jako zapuštěná světla do země, jako stropní nebo nástěnná světla, ale i reflektory.
Užitečné tipy
Je-li pohyb na vašem pozemku častější, ať už kvůli dětem či zvířatům, vyhněte se světlům s pohybem čidla, čímž se vyhnete plýtvání ze energie. Nebo si pořiďte úsporná světla.
Dejte si pozor na umístění a intenzitu venkovních světel. Neměla by nijak oslňovat sousedy, kolemjdoucí ani projíždějící vozy.
Méně je více. Nesnažte se zkombinovat všechny možné druhy a typy osvětlení. Vyberte raději méně osvětlení, které bude praktické a bude vypadat dobře.
Přirozené světlo mizí postupně a v souladu s tím byste měli plánovat také umělé osvětlení. Volte tlumenější světlo například se stínidlem nebo to, u kterého můžete měnit intenzitu.
Závěr
Až budete vybírat venkovní světla, zaměřte se na kvalitní výběr osvětlení pro vaši zahradu, terasu či pergolu. Nezapomeňte ale ani na osvětlení vchodu do domu, příjezdové cesty či cesty k zahradě kolem domu.
Při výběru zohledněte požadavky na venkovní světla a ochranu proti prachu a vodě. Vždy přemýšlejte, kde budou daná světla umístěna, zda budou v chráněné části pod přístřeškem, nebo budou volně v zahradě. Tomu přizpůsobte výběr podle stupně krytí IP.
Chcete-li ušetřit za elektrickou energii a mít na svém pozemku světla, která zajistí vysokou životnost, vybírejte úsporná svítidla.
Velkou výhodou je, že na trhu seženete nejrůznější venkovní osvětlení podle typu, ale i podle stylu, který preferujete. Ať už budete chtít vybírat moderní, rustikální, vintage nebo jiná svítidla, vždy si snadno vyberete podle vašeho stylu a vkusu. U různých výrobců dokonce seženete i svítidla podle různých svátků, například venkovní vánoční osvětlení.