Jak vybrat vitamíny a doplňky stravy pro psy a kočky

Ať už máte doma psa, kočku, papouška nebo králíka, určitě chcete, aby byli zdraví a prospívali. Někdy ale nezáleží na tom, zda svým domácím mazlíčkům věnujete veškerý volný čas a péči. I tak se u nich může časem projevit oslabená imunita nebo jiné zdravotní neduhy. A tak se ani oni občas během života neobejdou bez výživových doplňků a vitamínů ve formě tablet, kapek či sirupů. Některé vám možná veterinář doporučí preventivně jako ochranu, jiné mohou být důležité v boji proti již vzniklým onemocněním, se kterými se možná váš pes či kočka aktuálně potýká. Mějte na paměti, že nabídka druhů vitamínů, ale i různých značek je opravdu široká. V článku jsme pro vás shrnuli to, jaké různé vitamíny a doplňky stravy pro zvířata existují.

vyberomat cz imgw

Canvit Barf — na trávení

Jedná se o doplněk stravy pro podporu správného trávení ve formě oleje. Je určený pro všechna plemena psů i koček bez omezení věku. Dávkování se liší s ohledem na hmotnost zvířete. Tento výrobek má pozitivní vliv na imunitní systém, potlačuje chronické záněty, také podporuje zdravý stav kůže a kvalitu srsti. Jedná se o olej o objemu 0,5 l.


vyberomat cz alavis celadrin tablet

Alavis Celadrin — na klouby

Jedná se o kloubní výživu ve formě tablet. Je určená pro všechna plemena psů i koček. Není zde žádné omezení věku. Liší se akorát dávkování, a to v závislosti na hmotnosti zvířete. Uvnitř jsou přírodní složky, které zvlhčují kloubní chrupavky a tlumí případné bolesti. Prášky jsou snadno vstřebatelné. V balení je 60 tablet.


vyberomat cz canvit biotin maxi vitaminai sunims g

Canvit Biotin — na srst

Doplněk ve formě tablet je vhodný pro psy, a to převážně pro velká plemena nad 25 kg. Proaktivní složky uvnitř podporují zdravý vývoj kůže, kvalitu a lesk srsti a její přirozenou obnovu. Také pozitivně ovlivňují rohovinu drápků. Je to vhodné nasadit hlavně u línajících psů. V balení je 166 tablet.


vyberomat cz krmds

CannaPet — na zuby

Doplněk stravy ve formě kapek je doporučený všem malým plemenům. Dávkování se liší podle hmotnosti zvířete. Vitamíny ve formě kapek obsahují lososový olej, který má spoustu pozitivních vlivů. Je určený pro správnou funkci imunitního systému, pro zlepšení srsti a kůže, zdravé kosti, zuby, dásně i svaly. Jedná se o olej o objemu 7 ml.


vyberomat cz krmds

WePharm WeHemo — na vitalitu

Jedná se o doplněk stravy ve formě sirupu, vhodný pro všechna plemena a velikosti zvířat. Uvnitř jsou složky jako kyselina listová, železo a další, které jsou zdrojem energie, posilují srdce a krevní oběh a přispívají k urychlení rekonvalescence po zranění. Jedná se o sirup o objemu 30 ml.


Nechtěné projevy, kterých byste si měli všímat

  • výraznější kňučení nebo mňoukání
  • ukrývání se, časté polehávání
  • zrychlené dýchání, sípání, dušnost
  • výrazné slintání
  • nechutenství, odmítání pokrmů, zvracení, průjmy či zácpy
  • změny na kůži nebo na srsti, výrazné škrábání
  • zakalené oči, výtoky z očí
  • změny na čumáku (suchý, horký, rozpraskaný)
vyberomat cz brianna santellan lggpkcziu unsplash

Vitamíny podle určení

Trávení

Patří mezi nejčastější problémy. Projevuje se to většinou zvracením, zácpou, nebo naopak průjmem. Přitom zažívání a bezproblémové fungování střev je základem pro zdravé tělo. Problém se naopak objevuje hlavně v období nemoci, rekonvalescence nebo při oslabené imunitě. U starších zvířat není na škodu brát vitamíny na trávení preventivně. Takové doplňky stravy totiž podporují chuť k jídlu a usnadňují trávení. Zároveň pomáhají ke vstřebávání a využití živin v těle. Nijak ani nepodráždí žaludek, naopak ho zklidní. Doporučují se doplňky s obsahem vlákniny nebo probiotika, která obnovují střevní mikroflóru.

Klouby

Zdravý pohybový aparát je zásadní, je proto nejlepší začít s prevenci už od štěněte či kotěte, a tím se vyvarovat nechtěným onemocněním ve starším věku. Domácí mazlíčci jsou často fyzicky aktivní, pobíhají doma či venku, skáčou, a tím výrazněji namáhají klouby. Zaměření na pohybový aparát je důležité také u zvířat s nadváhou nebo u velkých plemen s vyšší hmotností. Neméně podstatnou roli to hraje u zvířecích seniorů, u kterých se může časem projevit problém s klouby a šlachami a věkem se projeví některé nemoci, například Artróza. I včasné nasazení vitamínů může zvířatům taková onemocnění oddálit nebo se jich zcela vyvarovat. Doporučují se doplňky s Kolagenem (zaměřený na klouby chrupavky a šlachy), Chondroitin sulfátem (správná funkce a elasticita chrupavek) nebo Chondroprotektiva (pro predispozice k Artróze).

Srst

Srst je, stejně jako vlasy u lidí, ozdobou každého zvířete, a zároveň viditelným ukazatelem zdraví. To poznáte jednoduše, protože zdravá srst je hladká, lesklá, bez zápachu a nadměrného vypadávání chlupů. Pokud tedy zpozorujete, že je u zvířete něco jinak, například nadměrné vypadávání, zapáchající, mastná či srst bez lesku, projeví se i časté škrábání ze strany domácího mazlíčka, je potřeba abyste zakročili. Může jít o nevyváženou stravu, parazity v srsti, ale také o nějaké počínající onemocnění. Je dobré, abyste vyměnili stravu a nasadili vitamíny zaměřené na vyživení srsti. Doporučují se doplňky s obsahem Biotinu, mořskými řasami nebo a omega 3 a 6 nenasycenými mastnými kyselinami. Se srstí často souvisí i projevy na pokožce. V takovým případech raději ihned vyhledejte veterináře.

Zuby

Velmi častým problémem jsou zuby. Tím, jak zvířata koušou, jim v zubech zůstává zaseknutá potrava, a to způsobuje množení bakterií. A to může být další příčinou vzniku různých onemocnění. Na trhu proto existují různé pochutiny, které podporují zdraví zubů i dásní. Nejčastěji jde o tyčinky, plátky nebo žvýkačky, jenž zmírňují tvorbu zubního plaku. Dále existují i přípravky pro každodenní péči. Ústní hygienu je dobré provádět večer, když skončí večerní krmení. Existují dokonce i přípravky proti zápachu z úst či usazování zubního kamene. Ale ty slouží spíše jako prevence než jako řešení proti již vzniklému problému.

Vitalita

Na vitalitu a energii je určitě nejlepší přirozená strava s dostatečným obsahem vitamínů a minerálů a také dostatečný pohyb. Taková strava je ale náročná, jak časově, tak finančně. Problém tedy může nastat, pokud kupujete levnější a průmyslově vyrobené varianty pokrmů, které nepokryjí dostatek potřebných vitamínů. Problémy se samozřejmě časem projevují i u zvířecích seniorů, což se projeví například změnou chování, únavou a podobně. V takových případech byste měli sáhnout po vitamínech, které jsou zaměřené na vitalitu a energii.

vyberomat cz dog

Další druhy vitamínů a doplňků stravy

Kromě výše zmíněných, které patří mezi základní a nejužívanější, existují i další možné doplňky stravy. Na trhu pořídíte například speciální tablety proti nevolnosti, které jsou určené například při jízdě autem. Už v minulých článcích jsme vám psali například o tom, jak bezpečně cestovat se psem v autě nebo také jak bezpečně cestovat s kočkou v autě. Tam se dozvíte další důležité informace, které potřebujete vědět na cesty.

Dále existují například tablety pro lepší činnost jater či ledvin. Určitě ale takový druh doplňků nezařazujte do jídelníčku sami. Poraďte se předem se svým lékařem, protože sami jen těžko víte, jaká metabolická porucha může vašeho mazlíčka trápit. Využívané jsou i léky určené pro nervovou soustavu. Ty jsou primárně určené pro zklidnění zvířete v různých vypjatých a stresových situacích, třeba během Silvestra. Mezi doplňky najdete i takové, které podporují správnou činnost srdce, očí, drápků nebo na podporu imunity. Některé doplňky se dělí i podle stáří, a tak nebudete mít problém sehnat tablety či kapky určené pro zvířecí seniory (od 7 let výše). Jiné jsou naopak určené pro štěňata či dospělé, proto si dejte při výběru pozor, abyste to nespletli.

Dávkování doplňků a vitamínů

Vždy se zaměřte i na správné dávkování, které si přečtete v příbalovém letáku. To se většinou dovíjí od hmotnosti zvířete. Vitamíny v podobě sypkého prášku či kapky nebudete mít problém zamíchat do jídla, aby pes snědl potřebné množství kapek či tablet. Nikdy je ale nepřidávejte do vody. Pes většinou nevypije veškerou vodu v misce, a tímto způsobem by naopak z vody nezískal dávku vitamínů, které potřebuje. Dejte si pozor na tablety, protože někteří jedinci je zvládnou vyčmuchat a z pokrmu odstranit. Dobře to do jídla zamíchejte, na takové dobré krytí se hodí tuhé pokrmy, paštiky a podobně, do malého množství jednoduše prášek vložíte a pes ho většinou sní na jedno spolknutí.

Pozor na nežádoucí projevy

I psi a kočky jsou tvorové, u kterých se snadno projeví alergie. Po podaném doplňku a vitamínu zvíře sledujte, zda se u něj neprojeví nějaké nežádoucí účinky. Nenechávejte ho samotného, a v případě komplikací vyrazte k veterináři. Dbejte pozornosti i na roční období, kdy doplňky stravy podáváte. Fungování některých léků a doplňků je přímo závislé na výměně srsti u některých plemen. Možná i vy máte takové plemeno doma, aniž byste o tom tušili.

Závěr

Vlastnit domácího mazlíčka, to přináší řadu příjemných společných zážitků, ale je to také velká zodpovědnost z vaší strany. V případě, že zpozorujete jakékoliv nežádoucí změny na vzhledu či na zdraví, vyrazte ihned k veterináři. S ním proberete aktuální problém a případně vám poradí s nasazením konkrétních vitamínů či doplňků stravy. Ty totiž zařídí přirozené a normální fungování těla u zvířat, a to tam, kde není dostatečný příjem vitamínů z přirozené stravy nebo kde je možné onemocnění, které je třeba řešit. Starejte se proto pečlivě o své psy a kočky, ať jsou zdraví a šťastní.

Ceny doplňků se pohybují od pár stovek až do několika tisíců korun. Ale nesnažte se na tom ušetřit a pořizovat ty nejlevnější. Vždy vybírejte s ohledem na potřeby vašeho domácího mazlíčka, aby měl zajištěný kvalitní přísun vitamínů. A pokud si nejste jistí, zda je přípravek vhodný a bezpečný pro vašeho mazlíčka, nikdy ho sami nenasazujte do stravy, ale vždy se pečlivě poraďte se svým veterinářem.

Napsat komentář